Kiedy warto wyjechać w góry?

Polskie góry, zwłaszcza Tatry, mają wielu miłośników, którzy wracają w góry co sezon, starają się odwiedzać je w weekendy lub podczas urlopów świątecznych. Oczywiście, kto raz był w Tatrach, ten wcale się temu nie dziwi. Wspaniałe krajobrazy, czyste powietrze, przyroda, dzikie zwierzęta, a także przyjaźni mieszkańcy tutejszych wiosek i miasteczek zachęcają do tego, by z uroków gór korzystać przez cały rok. Wybierając się w góry, warto jednak zastanowić się, czy wolimy długie wędrówki w samotności, zdobywanie wysokich szczytów w licznym towarzystwie, czy jazdę na nartach i desce.

Dlaczego warto wyjechać w Tatry?

Powodów można podać przynajmniej kilka. Pierwszym są oczywiście widoki, których nie zasłaniają wieżowce. Pocztówkowe krajobrazy dają wytchnienie, relaksują, znakomicie wyglądają na zdjęciach. Powietrze jest zaś przejrzyste i można wreszcie oddychać pełną piersią. O każdej porze roku można też wybrać się do term. Pływanie w gorących wodach zewnętrznych basenów, zwłaszcza zimą, kiedy temperatura powietrza jest minusowa, jest wyjątkową przyjemnością.

Walorem Tatr jest także jedzenie. Kuchnia góralska, a przede wszystkim kwaśnica, owcze sery, domowe masło, świeży, pulchny chleb, a nawet grzane wino właśnie tutaj smakują najlepiej. Skosztować ich można w karczmach, restauracjach, ale także hotelikach i pensjonatach. Warto czasami zejść z gór do tutejszych miejscowości, bo inna jest tutaj nie tylko kuchnia, ale też architektura. Góralskie domy, pensjonaty, kościoły i inne budynki są naprawdę wyjątkowe.

Reasumując: wyjazd w góry to czas na relaks, odpoczynek, na zachwycanie się góralską kulturą, ale i tutejszą przyrodą. Wystarczy mieć wygodne ubrania i obuwie dopasowane do panującej aury, butelkę z wodą, zapas jedzenia oraz przytulny nocleg, by faktycznie wypocząć.

Wyjazd w góry latem

Lato to dla miłośników długich wędrówek po górach czas wymarzony. Nie dość, że od końca czerwca do końca sierpnia mamy w Polsce sezon urlopowy, to jeszcze dni są znacznie dłuższe. Można wstać wcześniej, wyruszyć na szlak o wschodzie słońca i późno wrócić do swojego apartamentu, by wypocząć. Długie, letnie dni pozwalają nie tylko na rozkoszowanie się zachodami słońca i ciepłą pogodą, ale także na wybieranie ambitnych tras lub powolne zmierzanie do celu bez obaw, że zastanie nas noc. Latem nie potrzebujemy również żadnego dodatkowego sprzętu np. czekanów lub raków, nie musimy mieć ciepłej kurtki i butów, ani całego zimowego ekwipunku. Wystarczą niższe buty górskie, polar, peleryna przeciwdeszczowa i można maszerować.

Oczywiście klapki i brak jakiegokolwiek ubrania na zmienną pogodę nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie można też zapomnieć o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Warto pamiętać, że lato w polskich górach to okres gwałtownych burz, dlatego przeciwdeszczowe ubrania, ale także bieżący wgląd w prognozę pogody powinny towarzyszyć letniej wędrówce.

Minusem letnich wyjazdów w Tatry, szczególnie dla samotników i osób, które szukają ciszy i spokoju, jest oczywiście tłok na najbardziej znanych szlakach, po których chodzą czasami całe rodziny. Dla rodzin natomiast lato jest często jedynym okresem, kiedy z uroku gór mogą korzystać – od jesieni do lata ich pociechy chodzą bowiem do szkoły.

Wyprawy w góry zimą

Zima w górach powinna być traktowana z należytym respektem, bo chociaż widoki zimą są niebywałe, to jednak zimowa turystyka górska jest sportem dla osób doświadczonych. Poruszając się po szlakach, trzeba zawsze brać pod uwagę swoje umiejętności, prognozy pogody, wsłuchiwać się w komunikaty dotyczące zagrożenia lawinowego, trzeba wyposażyć się w odpowiednie obuwie, ubranie i osprzęt. Warto też pamiętać, że zimą dni są bardzo krótkie, więc trasy nie powinny być długie i trudne, by do schroniska albo tutejszych miejscowości zejść jeszcze przed zmrokiem.

Oczywiście miłośnicy nart i zjeżdżania na deskach to właśnie w tym czasie wybierają się w góry. Przygotowane pod turystów wyciągi i stoki są bezpieczne i odpowiednie nawet dla osób początkujących. Przy dużej ilości śniegu i słonecznej pogodzie urlop zimowy w Tatrach może okazać się wyjątkowo udanym, a o sezonie zimowym można mówić już na początku listopada.

Zakopane Zimą, fot. UdanyPobyt.pl

Jesień i wiosna w górach

Bardzo dobrym okresem dla samotnych wędrowców jest jesień oraz wiosna w polskich górach. Miesiące od kwietnia do końca czerwca i od początku września do końca października są już spokojniejsze, chociaż pogoda płata figle i nawet w maju zdarza się, że z powodu zagrożenia lawinowego nie można wchodzić na trudniejsze szlaki. Wiosną jednak przyroda ożywa, doliny stają się zielone i pełne kwiatów, jesienią zaś krajobraz olśniewa ilością barw.

Podczas wiosennych i jesiennych wędrówek można liczyć na puste szlaki i błogą ciszę, na niższe ceny w restauracjach i pensjonatach, ale także trzeba liczyć się ze zmienną pogodą i mieć zawsze ubrania dostosowane do aktualnie panującej aury. Bez codziennego sprawdzania komunikatów pogodowych nie wolno wychodzić w wysokie góry, a zdrowy rozsądek jest równie ważny w słoneczny wiosenny czy jesienny poranek, jak i podczas mroźnej zimy.

Najlepsze noclegi w polskich górach

Kiedy już wiemy, że możemy wyjechać na urlop lub weekend w polskie góry, musimy zadbać o wygodne noclegi, które pozwolą na regenerację po długich wędrówkach lub wielogodzinnym szusowaniu. Wielu turystów nie decyduje się na pokój w hotelu, ale szuka osobnego mieszkania, które pozwoli na pełną swobodę. Apartamenty w górach to szeroka oferta komfortowych mieszkań na wynajem, wyposażonych w osobne sypialnie, kuchnie, łazienki, z pełnym wyposażeniem. Umożliwiają samodzielne przygotowanie posiłków, co znacznie obniża koszty pobytu, ale także pozwalają na relaks po wędrówkach lub schronienie, jeśli nie dopisuje pogoda. Najlepszych noclegów na wyjazd w góry należy szukać na stronie https://udanypobyt.pl/. Tutaj znajdziemy apartamenty w Zakopanem, Kościelisku, Krakowie, Bukowinie Tatrzańskiej i innych miejscowościach, z których łatwo można dostać się na najbardziej znane i najpiękniejsze szlaki polskich Tatr.

Dom Skocznia Zakopane, fot. UdanyPobyt.pl

Przygotowanie do wyjazdu

Jak się przygotować do wyjazdu? Najważniejsze żeby mieć zapasowe ubrania na każdą pogodę. W górach pogoda lubi być bardzo zmienna i kapryśna. W sytuacji, gdy rano wychodzisz w góry możesz mieć dobrą pogodę, a w drodze na szczyt może Cię złapać deszczowa pogoda lub nawet i burze. Dlatego przed wyjazdem warto dobrze się spakować na podróż.

Dobrze jest przed wyjściem na szlak sprawdzić także prognozy pogodowe na danym obszarze. Jeśli planujesz dłuższą wycieczkę szlakami górskimi, najlepiej naładuj dobrze telefon komórkowy oraz zabierz ze sobą zestaw papierowych map obszaru po którym chcesz iść. Pamiętaj jednak że góry bywają niebezpieczne i najlepiej nigdy ne wybieraj się na szlak zupełnie sam.

Więcej porad na temat przygotowania się do wyjazdu w góry znajdziesz na stronie: http://podrozewnieznane.pl/wyjazd-do-zakopanego-jak-sie-przygotowac/.

 

Wodospad Siklawica

Wodospad Siklawica (dawniej Sicząca, Siczawa, Mała Siklawa) jest położony w Dolinie Strążyskiej, w północnej ścianie Giewontu. Jego wysokość wynosi 23 m. Składa się z dwóch prawie pionowych ścian (nachylonych pod kątem 80°), po których spływa woda Potoku Strążyskiego.

Czytaj więcej »

Hotel Morskie Oko

Budynek hotelu „Morskie Oko” został wybudowany w 1897 roku, jednak już w 1899 roku spłonął w pożarze Krupówek. Odbudowany został dwa lata później. Był jednym z pierwszych budynków murowanych, stojących przy tej ulicy. Mieścił się w nim luksusowy hotel, w którym często zatrzymywały się znane osobistości z całej Polski.

Czytaj więcej »

Kościół na Harendzie

Kościół na Harendzie pierwotnie stał w innym miejscu. Został wybudowany w 1719 roku w Zakrzowie koło Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie służył mieszkańcom przez ponad dwa wieki,

Czytaj więcej »

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska, o powierzchni ok. 4 km2 i długości 3 km, powstała w wyniku uskoku tektonicznego. Od południa ogranicza ją masyw Giewontu, od zachodu Grzybowiec i Łysanki, a od wschodu grzbiet Grześkówki, Sarnia Skała i Suchy Wierch.

Czytaj więcej »

Willa Oksza

Galeria sztuki XX wieku w Willi Oksza jest najmłodszą filią Muzeum Tatrzańskiego. Uroku galerii dodaje miejsce, w którym się znajduje. Willa „Oksza” wzniesiona została w latach 1894 – 1895 według projektu Stanisława Witkiewicza. W pierwszych latach istnienia nosiła nazwę „Korwinówka” od nazwiska pierwszego właściciela Wincentego Korwin-Kossakowskiego.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.