Nauka jazdy na nartach w każdym wieku

Z pewnością wiele umiejętności i sprawności zdecydowanie łatwiej jest nam zdobyć, gdy jesteśmy dziećmi, jednak nie wyklucza to pokochania i rozpoczęcia swojej przygody z jakąś dyscypliną sportową niezależnie od tego w jakim wieku jesteśmy. Wiele osób, które nigdy nie jeździły na nartach a zdecydowały się na zimowy wyjazd w góry w wieku dorosłym, postanawia próbować swoich sił na własną rękę. Zdaniem specjalistów i trenerów nie jest to dobre rozwiązanie i najlepiej znaleźć amatorską szkółkę i uczyć się pod okiem instruktora.

Szkółki dla każdego

Nie wszystkie szkółki narciarskie dedykowane są dzieciom. Wiele z nich przyjmuje amatorów w różnym wieku i z pewnością każdy powinien początkowo spróbować swoich sił jedynie na oślej łączce pod czujnym okiem instruktora, gdyż pomoże to uniknąć niepotrzebnych błędów, złych nawyków technicznych, jak i z pewnością niepożądanych kontuzji.

Sprzęt narciarski – czy warto kupować własny?

Przed pierwszym wyjazdem na narty wiele osób zastanawiam się czy „połknie bakcyla” i czy aby na pewno opłaca się od razu inwestować we własny sprzęt. Zdania są podzielone, gdyż przy większości stoków działają wypożyczalnie, które udostępniają za opłatą narty, buty czy kaski, jednak nie będzie to idealnie dopasowany sprzęt.

Jednym z najważniejszych elementów są buty narciarskie, aby idealnie leżały na stopie, nie powodowały ucisków czy otarć powinny być dopasowane do konkretnej stosy, jednym z istotniejszych elementów jest tu wygrzewanie butów narciarskich. Proces ten dotyczy zarówno ich wnętrza, jak i zewnętrznej skorupy. Taki but nie powoduje najmniejszego dyskomfortu na stoku i pozwala skoncentrować się na jeździe. Jeśli jednak wydamy pieniądze na wysokiej jakości buty, a po urlopie stwierdzimy, że jazda na nartach jednak nie jest dla nas, to zostaniemy z niepotrzebnym wydatkiem. W związku z tym wiele osób poleca na pierwszy sezon wypożyczyć sprzęt, a na kolejny zaopatrzyć się już we własny.

Na jakie buty narciarskie warto zwrócić uwagę?

Jeśli zależy nam na pełnym zadowoleniu z produktu, jak i jego wysokiej jakości i niezawodności przez co najmniej kilka kolejnych sezonów, to warto rozważyć buty narciarskie Salomon oraz buty narciarskie tecnica. Na rynku dostępnych jest wiele modeli pochodzących od wielu producentów, ich jakoś jest bardzo różna, stąd warto posiłkować się opiniami innych użytkowników konkretnego modelu i dopasować najlepszy dla siebie.

Narty – ale jakie?

Wybór odpowiednich nart, to cały proces. Istotne będą tu takie aspekty, jak wzrost, czy posiadane już umiejętności. Konieczne jest również określenie, jaki rodzaj narciarstwa najbardziej nas interesuje. Szczerze mówiąc dla laika jedne narty od drugich nieznacznie się różnią – najczęściej w sklepach sportowych dostrzegamy jedynie komplety składające się z dwóch długich, kolorowych desek. Niektórzy zauważą ich różną długość, szerokość czy wyprofilowanie. Jednak nie mamy pojęcia czego dokładnie szukamy. Tutaj z pewnością przyda się wsparcie specjalisty.

Zacznijmy od rodzaju nart. Musimy poinformować sprzedawcę czy poszukujemy nart do zjazdów czy też np. biegówek. Konieczne jest właściwie dobranie rodzaju nart do formy naszej aktywności, jaką przewidujemy na nich wykonywać. Kolejnym aspektem jest poziom naszych umiejętności. Inne narty potrzebne będą osobom, które na stok wyruszają po raz pierwszy w życiu, a zupełnie inne takim, które już sporo w życiu jeździły i zamierzają jedynie doskonalić swojej umiejętności. Warto zwrócić uwagę na takie narty jak:Volkl deacon, Volkl racetiger czy Atomic Cloud.

Gdy już mamy w taki sposób zakrojony wachlarz poszukiwań, pozostaje wybór pomiędzy kilkoma najlepszymi modelami, a następnie dobranie desek do naszego wzrostu. I już właściwie możemy ruszać na podbój stoku – mamy buty i narty.

Co jeszcze będzie nam potrzebne?

Niezbędna jest oczywiście odpowiednia odzież narciarska. Wychodząc na stok spędzamy w niskich temperaturach sporo czasu. Potrzebujemy więc ciepłych spodni narciarskich, najlepiej na szelkach, aby nie było ryzyka ich obsuwania się. Kolejna na liście jest ciepła sportowa bluza lub odzież termoaktywna/ bielizna termoaktywna, którą ubierzemy pod spód. Kurtka narciarska z membraną jest świetnym rozwiązaniem, gdyż wydaje się być stosunkowo cienka i nie powoduje ograniczeń w poruszaniu się, mimo iż jest bardzo ciepła.

Wyruszamy na narty

Zimowy urlop jednych odstrasza, a innych przyciąga. Część z nas woli zimę podziwianą przed okno, gdy siedzą przy gorącym kominku, jednak coraz więcej osób stawia na aktywny wypoczynek i postanawia nauczyć się jazdy na nartach lub snowboardzie. Taka tendencja zdecydowanie może cieszyć, gdyż jak mówi znane powiedzenie „ruch to zdrowie” i powinniśmy dbać o jego odpowiednią ilość na świeżym powietrzu niezależnie od pogody i pory roku. A z pewnością przyjemniejszy jest wysiłek podczas świetnej zabawy, którą zdecydowanie jest jazda na nartach.

 

Artykuł powstał przy współpracy z portalem twoje-narty.pl

Dolina Olczyska

Dolina Olczyska jest doliną reglową o powierzchni ok. 4,5 km² leżącą pomiędzy Nosalem (1206 m n.p.m.), a Małym (1167 m n.p.m.) i Wielkim Kopieńcem (1328 m n.p.m.).

Czytaj więcej »

Kościół na Harendzie

Kościół na Harendzie pierwotnie stał w innym miejscu. Został wybudowany w 1719 roku w Zakrzowie koło Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie służył mieszkańcom przez ponad dwa wieki,

Czytaj więcej »

Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa Powyższa nazwa opisuje łąkę położoną w północnej części Doliny Gąsienicowej. Obejmuje  Królowe Rówienki, Stawiańskie Rówienki i otoczenie schroniska. Niegdyś część terenów obecnej Hali

Czytaj więcej »

Kuźnice

Na terenie Kuźnic, dawnej dzielnicy Zakopanego, znajduje się park – pozostałość po dawnym zespole dworsko-pałacowym. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku, gdy wybudowano tu pierwszą hutę żelaza – tzw. Huty Hamerskie. Zakład zajmował się wyrabianiem surówki, żelaza sztabowego i blachy walcowanej i dawał zatrudnienie ponad setce okolicznych mieszkańców.

Czytaj więcej »

Stara remiza strażacka

Niewielki, kamienny budynek remizy strażackiej z drewnianą wieżyczką mieści się w centralnej części wsi Jurgów, naprzeciwko Zagrody Sołtysów – filii Muzeum Tatrzańskiego. Nad wejściem, we

Czytaj więcej »

Kościół Księży Salwatorianów

Przy ul. Bulwary Słowackiego 2 mieści się drewniany Kościół Księży Salwatorianów wybudowany w latach 1956 – 1968. Architekci kościoła Marian Dziewoński i Jerzy Haber starali się połączyć w projekcie styl zakopiański z nowoczesnym.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.