Przysłop Miętusi

Spis Treści

Przysłop Miętusi

położony na wysokości 1189 m n.p.m., to przełęcz pomiędzy szczytami oddzielającymi dwie doliny – Kościeliską oraz Małej Łąki.

Przełęcz zajmuje Polana Miętusia, która niegdyś wchodziła w skład Hali Miętusiej i była intensywnie wypasana. Jej powierzchnia w połowie XX wieku wynosiła 13 ha, jednak stopniowo zarastała i przez lata zmniejszyła się o jedną trzecią.

Miejsce to słynie z pięknych widoków. Na południe możemy podziwiać między innymi Giewont, Wielką i Zagonną Turnię oraz Czerwone Wierchy, na południowy–zachód (w oddali) – Starorobociański i Kończysty Wierch, Duże Szerokie, Kominiarski Wierch, a na lewo od charakterystycznej czerwonej skały – Zadniej Kończystej Turni (znanej również pod nazwą „Eljaszowa Turnia”) – Zadnią Kopkę.

Nazwa przełęczy pochodzi od słowa „prislop” (oznaczającego „przełęcz” w języku Wołochów) oraz nazwiska niegdysiejszego właściciela pastwisk znajdujących się na przełęczy – T. Miętusa.

Po zachodniej stronie polany wznosi się Zadnia Kończysta Turnia (1296 m n.p.m.) – charakterystyczna czerwona skała, służąca kiedyś jako miejsce wydobycia rud żelaza.

Przełęcz jest ważnym węzłem szlaków turystycznych. Można stąd udać się na szczyt Małołączniak (2096 m n.p.m.), na Wielką Polanę Małołącką lub do Doliny Kościeliskiej (Ścieżką nad Reglami), a także wrócić dwiema drogami do Kościeliska – szlakiem czerwonym w okolice przystanku Nędzówka lub szlakiem niebieskim w okolice przystanku Gronik (u wylotu Doliny Małej Łąki).

Przy południowej granicy lasu stoi metalowy krzyż papieski postawiony w 1990 roku, wcześniej od 1984 stał tu inny krzyż upamiętniający pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski, jednak zniknął on w niewyjaśnionych okolicznościach.

Przy znaku informującym o szlakach turystycznych stoi stół przy którym można odpocząć przed dalszą wędrówką. Jest on jednak bardzo często zajęty, a niewiele osób wie, że nieopodal – przy szlaku niebieskim, naprzeciwko krzyża znajduje się drugi, „ukryty” pomiędzy drzewami, stół.

W drugiej połowie XX wieku na hali funkcjonowało prywatne schronisko zorganizowane w szałasie pasterskim, jednak obecnie nie ma już po nim śladu – spłonęło w 1987 roku.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Czerwony Do Kościeliska (Nędzówka) 1:10 (↑1:30)
Niebieski Do Kościeliska (Gronik)
Na Małołączniak
0:45 (↑1:00)
3:00 (↓2:15)
Czarny Na Wielką Polanę Małołącką

Do Doliny Kościeliskiej

0:15  (↕)0:45  (↑1:00)

Szlaki

Szlak z Nędzówki

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 3 km
Czas przejścia: 1:30(↓1:10)
Różnica poziomów: 952 m – Nędzówka
1189 m – Miętusi Przysłop
237 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Ze szlaku na wysokości Jaworzynki Miętusiej i Hrubego Rygla
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Czerwony

Wariant: PODEJŚCIE

Czerwony szlak z Nędzówki na Przysłop Miętusi rozpoczyna się przy szosie z Zakopanego do Kościeliska, przy przystanku autobusowym „Nędzówka”. Szlak początkowo prowadzi wśród budynków drogą odchodzącą prostopadle od szosy. Następnie skręcamy w prawo w Ścieżkę pod Reglami i po niespełna 300 m dochodzimy do wejścia do TPN.

Przekraczamy skromną bramkę będącą jednocześnie kasą biletową i ruszamy drogą, która początkowo wiedzie wzdłuż Stanikowego Potoku, nad którym kilkukrotnie przechodzimy po drewnianych mostkach.

Szlak ten jest jednym z trzech wariantów dojścia do  Przysłopu Miętusiego. Można też wybrać szlak niebieski wiodący Doliną Małej Łąki z przystanku Gronik lub szlak czarny odchodzący z Doliny Kościeliskiej. Nasz wariant jest przez wielu uznawany za najbardziej atrakcyjny, ale jednym z rzadziej wybieranych przez turystów, gdyż jest najdłuższy. Dzięki temu na trasie nie ma tłoku i możemy w spokoju podziwiać okoliczną przyrodę i piękne widoki rozpościerające się ze szlaku.

Po chwili mijamy roztaj dróg. Nasz szlak wiedzie w lewo. Zaczynamy podchodzić stromiej pod górę, początkowo po kamieniach, a następnie gruntową drogą. Po dość stromym kamiennym podejściu wyłania się polanka Jaworzynka Miętusia, w ponad połowie zarośnięta malinami i lasem. Za nią szlak wiedzie płaskim odcinkiem na północno-zachodnim zboczu Hrubego Rygla (1339 m n.p.m.).

Mniej więcej od tego miejsca mamy okazję podziwiać piękne tatrzańskie widoki. Ze szlaku widać jak na dłoni Giewont i Czerwone Wierchy, do których zmierzamy. W dole majaczy Zakopane i górująca nad nim Gubałówka.

Dalej droga wiedzie już płasko, a następnie w dół pośród krzaków malin i świerkowego lasu. Po kolejnych kilku minutach wyłania się piękna polana – Przysłop Miętusi.

Galeria zdjęć