Spacer do Kuźnic w Zakopanem

Wycieczkę rozpoczynamy przy COS „Imperial”. Trasa spaceru biegnie ulicami Mieczysława Karłowicza, Bulwarami Słowackiego oraz Aleją Przewodników Tatrzańskich. Z ronda Jana Pawła II do miejsca początkowego wracamy ul. Droga na Bystre. Podczas spaceru zobaczymy drewnianą kapliczkę Korniłowiczów, Kościół oo. Bernardynów, ponad stuletnią willę „Teę”, zespół dworsko-pałacowy w Kuźnicach (oraz znajdujące się na jego terenie wystawy), pomnik Władysława Hasiora „Prometeusz Rozstrzelany”, ciekawe muzeum przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz kilka innych interesujących zakopiańskich zakątków.

CZAS TRWANIA

4 h

DYSTANS

5 km

POZIOM

bardzo łatwy

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Kapliczka Korniłowiczów

Kapliczka Korniłowiczów, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, została wybudowana w 1907 roku z inicjatywy Edwarda Korniłowicza. Wiosną 2003 roku kapliczka została w całości strawiona przez pożar, którego przyczyną były palące się u jej stóp znicze.

Kościół Bernardynów

W 1902 roku bracia Bernardyni zakupili działkę z domem, którą nazwali „Willą św. Antoniego” i urządzili w niej dom zakonny oraz kaplicę. Kościół w obecnej formie, wybudowany według projektu Andrzeja Czarniaka, stoi tu od połowy XX wieku.

Willa Tea

Willa “Tea” jest to chata uznawana za jedną z najstarszych w Zakopanem – została wybudowana w połowie XIX wieku. Początkowo był to jednoizbowy budynek, w latach późniejszych dobudowano drugą izbę. Nazwa willi pochodzi od imienia matki drugiego właściciela – dr Stefana Szymańskiego.

Kuźnice

Na terenie Kuźnic, dawnej dzielnicy Zakopanego, znajduje się park – pozostałość po dawnym zespole dworsko-pałacowym. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku, gdy wybudowano tu pierwszą hutę żelaza – tzw. Huty Hamerskie. Zakład zajmował się wyrabianiem surówki, żelaza sztabowego i blachy walcowanej i dawał zatrudnienie ponad setce okolicznych mieszkańców.

Pomnik „Prometeusz Rozstrzelany”

Przy Alei Przewodników Tatrzańskich, na południowym skraju Kuźnickiej Polany stoi Pomnik Ofiar Faszyzmu „Prometeusz Rozstrzelany”, autorstwa wybitnego zakopiańskiego artysty Władysława Hasiora. Pomnik postawiono dla upamiętnienia śmierci z rąk hitlerowców dwudziestu Polaków 30 maja 1944 r.

Księżówka

W Zakopanem, przy Alei Przewodników Tatrzańskich, niecałe pół kilometra przed rondem Jana Pawła II mieści się Centrum Formacyjno-Szkoleniowe Księżówka. Drewniana, najstarsza część Księżówki została wybudowana w 1875 roku przez Gustawa Fingera, który prowadził w niej pocztę.

Muzeum Przyrodnicze TPN

Muzeum Przyrodnicze TPN (Tatrzańskiego Parku Narodowego) mieści się przy ul. Tytusa Chałubińskiego 42a, tuż obok ronda Jana Pawła II i informacji turystycznej. Na zalesiony teren otaczający muzeum wchodzimy przez charakterystyczną drewnianą bramę. Po przejściu nad Foluszowym Potokiem znajdujemy się przed drzwiami budynku mieszczącego ekspozycję.

POWRÓT

Pod COS „Imperial” wracamy ul. Droga na Bystre.

DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Ulice, którymi prowadzi trasa wycieczki – ul. Karłowicza, ul. Bulwary Słowackiego, al. Przewodników Tatrzańskich oraz Droga na Bystre są w stopniu umiarkowanym dostosowane dla osób na wózkach inwalidzkich. Nie ma stromych podjazdów i schodów, ale występują krawężniki.  Na terenie zespołu dworsko-pałacowego w Kuźnicach znajdują się brukowane i asfaltowe alejki. Przed wejściem do Wozowni (wystawa Antoniego Kocyana) oraz Muzeum Przyrodniczego TPN znajdują się podjazdy. Na trasie wycieczki konieczna jest pomoc osoby trzeciej.