Spacer ul. Krupówki w Zakopanem

Wycieczkę rozpoczynamy u zbiegu ulic Krupówki i Alei 3 Maja. Można tu dojechać autobusem, a turyści zmotoryzowani mogą zostawić samochód na jednym z licznych płatnych parkingów znajdujących się przy ul. 3 maja. Podczas spaceru Krupówkami – najpopularniejszą zakopiańską uliczką, odwiedzimy główny gmach Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego oraz Miejską Galerię Sztuki, a także zobaczymy kilka zabytkowych willi i pomników.

CZAS

3 h

DYSTANS

2,5 km

POZIOM

bardzo łatwy

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Pomnik Władysława Zamoyskiego

Pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego stoi w otoczeniu zieleni przy skrzyżowaniu Krupówek z Aleją 3-go Maja. Pomnik odsłonięto w roku 2003, w 150 rocznicę narodzin hrabiego. Autorem pomnika jest podhalański rzeźbiarz Michał Gąsienica-Szostak, a fundatorem – Klub im. Władysława Zamoyskiego oraz osoby prywatne.

Willa Poraj

Willa „Poraj” została wybudowana w 1887 r. w stylu szwajcarskim / tyrolskim, według projektu Fryderyka Kallaya. Jej pierwsza nazwa brzmiała „Marya”, od imienia pierwszej właścicieli Marii Makswaldowej, która prowadziła tu pensjonat do roku 1909.

Willa Hygea / Kasprowy Wierch

Willa została wybudowana w 1890 roku. Początkowo nosiła nazwę „Hygea” i funkcjonował w niej zakład wodoleczniczy („hydropatyczny”), a następnie sanatorium przeciwgruźlicze. Ponieważ sanatorium nie cieszyło się dobrą opinią, właściciel Bronisław

Skwerek na Krupówkach

Na placyku u zbiegu ulic Krupówki, Staszica i Piłsudskiego znajduje się jeden z najnowszych elementów „wystroju” Krupówek – niewielkie oczko wodne i malowniczy drewniany mostek na Foluszowym Potoku. Pomimo, że to miejsce nie jest zabytkiem, chętnie zatrzymuję się tu turyści i robią pamiątkowe zdjęcia.

Hotel Morskie Oko

Budynek hotelu „Morskie Oko” został wybudowany w 1897 roku, jednak już w 1899 roku spłonął w pożarze Krupówek. Odbudowany został dwa lata później. Był jednym z pierwszych budynków murowanych, stojących przy tej ulicy. Mieścił się w nim luksusowy hotel, w którym często zatrzymywały się znane osobistości z całej Polski.

Pomnik Ratownikom Górskim

Pomnik Ratownikom Górskim stoi przy ul. Mariusza Zaruskiego, tuż obok Krupówek. Pomnik został odsłonięty w 1959 roku z okazji pięćdziesięciolecia utworzenia Tatrzańskieg o Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Autorem pomnika jest znany zakopiański artysta Władysław Hasior.

Pomnik „Prometeusz Rozstrzelany”

Przy Alei Przewodników Tatrzańskich, na południowym skraju Kuźnickiej Polany stoi Pomnik Ofiar Faszyzmu „Prometeusz Rozstrzelany”, autorstwa wybitnego zakopiańskiego artysty Władysława Hasiora. Pomnik postawiono dla upamiętnienia śmierci z rąk hitlerowców dwudziestu Polaków 30 maja 1944 r.

Księżówka

W Zakopanem, przy Alei Przewodników Tatrzańskich, niecałe pół kilometra przed rondem Jana Pawła II mieści się Centrum Formacyjno-Szkoleniowe Księżówka. Drewniana, najstarsza część Księżówki została wybudowana w 1875 roku przez Gustawa Fingera, który prowadził w niej pocztę.

Muzeum Przyrodnicze TPN

Muzeum Przyrodnicze TPN (Tatrzańskiego Parku Narodowego) mieści się przy ul. Tytusa Chałubińskiego 42a, tuż obok ronda Jana Pawła II i informacji turystycznej. Na zalesiony teren otaczający muzeum wchodzimy przez charakterystyczną drewnianą bramę. Po przejściu nad Foluszowym Potokiem znajdujemy się przed drzwiami budynku mieszczącego ekspozycję.

POWRÓT

Powrót tą samą drogą.

DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Ulica Krupówki jest przystosowana dla wózków inwalidzkich (nawierzchnia brukowana), jednak problemem jest dostęp do gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego (schody przed wejściem i pomiędzy dwoma piętrami, na których znajduje się ekspozycja), Galerii Miejskiej (znajduje się na drugim piętrze – dojście po schodach) oraz kościoła pw. Świętej Rodziny (schody prowadzące do kościoła).