Wycieczka do Witowa, Chochołowa i Dzianisza

Wycieczkę rozpoczynamy w Witowie koło Kościoła MB Szkaplerznej. Jest to wycieczka samochodowa. Trasę wycieczki można pokonać pieszo, jednak trzeba się nastawić na kilka godzin chodzenia (ok. 15 km). Po drodze zwiedzimy wspomniany zabytkowy kościół w Witowie, kościół w Chochołowie, Muzeum Powstania Chochołowskiego, zespół zabytkowej zabudowy drewnianej w Chochołowie oraz zabytkowy, góralski kościół w Dzianiszu.

CZAS TRWANIA

3 h

DYSTANS

15 km

POZIOM

bardzo łatwy

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Kościół w Witowie

W miejscowości Witów, leżącej 13 km na północny zachód od Zakopanego stoi urokliwy, drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej, który jest częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Muzeum Powstania Chochołowskiego

Muzeum Powstania Chochołowskiego

Muzeum Powstania Chochołowskiego, będące filią Muzeum Tatrzańskiego, zostało otwarte w 1978 roku. Mieści się w zabytkowej Chałupie Bafiów, naprzeciwko Kościoła św. Jacka w Chochołowie. Sama chałupa została wybudowana w 1798 r., a przebudowana niecałe sto lat później. Budynek jest w całości drewniany i ma konstrukcję zrębową.

Zabytkowe chochołowskie chaty

Zabytkowa zabudowa w Chochołowie

Centralna część Chochołowa, zwana „perłą Podhala”, jest swego rodzaju żywym skansenem. Tworzy go ponad setka zabytkowych, często ponad 100-letnich chałup, ustawionych w charakterystycznym układzie jednodrożnej zabudowy wiejskiej zwanej „ulicówką”, w którym chałupy poustawiane są dość ciasno, bocznymi ścianami do drogi.

Kościół w Chochołowie

Pokaźnej wielkości neogotycki Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jacka nie jest jeszcze obiektem zabytkowym, gdyż został wybudowany w latach 70 ubiegłego wieku, niemniej jednak swoimi pokaźnymi rozmiarami wpisuje się w krajobraz Chochołowa.

Kościół w Dzianiszu

Urokliwy drewniany Kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej stoi przy głównej ulicy Dzianisza. Został wybudowany w latach 1932 – 1937. Wcześniej, od 1927 roku w tym miejscu istniała drewniana kaplica. Jego styl nawiązuje do tradycyjnego podhalańskiego stylu drewnianych kościołów gotyckich.