Wycieczka Doliną Gąsienicową na Kasprowy Wierch

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu w Brzezinach. Początkowo szlak przebiega Doliną Suchej Wody Gąsienicowej. Następnie Halą Gąsięnicową i Doliną Zieloną Gąsienicową przez Suchą Przełęcz udamy się na szczyt Kasprowego Wierchu. Z Kasprowego Wierchu udamy się przez szczyt Beskid i Przełęcz Liliowe na Przełęcz Świnicką i zejdziemy alternatywną trasą prowadzącą pośród malowniczych jezior gąsienicowych. Wycieczka jest dosyć długa i męcząca, ale piękne widoki z pewnością zrekompensują wysiłek. Czas wycieczki uwzględnia pięć piętnastominutowych postojów w następujących miejscach:

  • Hala Gąsienicowa
  • Kasprowy Wierch
  • Świnicka Przełęcz
  • Staw Dwoiśniak
  • Schronisko Murowaniec

CZAS

9 h 25 min

DYSTANS

21,7 km

POZIOM

średni

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Psia Trawka

Szlak Doliną Suchej Wody

Czarny szlak wiodący Doliną Suchej Wody Gąsienicowej rozpoczyna się w Brzezianach, przy drodze Oswalda Balcera.

Hala Gąsienicowa

Na Hali Gąsienicowej stoi popularne schronisko Murowaniec. Hala Gąsienicowa była niegdyś wypasana, stały na niej liczne zabudowania pasterskie. Jej nazwa pochodzi od góralskiego nazwiska Gąsieniców, którzy byli jej właścicielami w XVII wieku.

Szlak przez Halę Gąsienicową na Kasprowy

Szlak żółty z Hali Gąsienicowej nad Dwoiściak biegnie razem ze szlakiem czarnym, w kierunku południowo–zachodnim. Szlak wiedzie zachodnią stroną Roztoki Stawiańskiej – równi porośniętej kosodrzewiną.

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch, o wysokości 1987 m n.p.m., jest jednym z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów. Południowe stoki Kasprowego Wierchu opadają do słowackiej Doliny Cichej, a północne do Doliny Bystrej i Doliny Gąsienicowej.

Dalej idziemy szlakiem graniowym przez Przełęcz Liliowe na Przełęcz Świnicką.

Szlak z Przełęczy Liliowe na Przełęcz Świnicką

Świnicka Przełęcz

Świnicka Przełęcz położona jest na wysokości 2051 m n.p.m. pomiędzy Pośrednią Turnią (2128 m n.p.m.) i Świnicą (2301 m n.p.m.), od której pochodzi jej nazwa. Przez przełęcz przebiega granica polsko-słowacka.

Szlak z Przełęczy Świnickiej na Halę Gąsienicową

Ze Świnickiej Przełęczy (2052 m n.p.m.) schodzimy w kierunku Stawów Gąsienicowych trawersując zbocze Pośredniej Turni.

POWRÓT

Z Hali Gąsienicowej wracamy Doliną Suchej Wody do Brzezin.