Wycieczka na Polanę Waksmundzką

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu w Brzezinach. Idziemy Doliną Suchej Wody do Psiej Trawki z której odbijamy w kierunku Równi Waksmundzkiej. Na Halę Gąsienicową idziemy trasą przez Wolarczyska. Ciekawa wycieczka obfitująca w piękne widoki. Co ważne, na trasie nie ma zazwyczaj tłumów turystów. Czas trwania wycieczki uwzględnia cztery piętnastominutowe postoje w następujących miejscach:

  • Psia Trawka
  • Rówień Waksmundzka
  • Wolarczyska
  • Hala Gąsienicowa

Z
imą bezpieczniej wrócić z Polany Waksmundzkiej tą samą drogą do Psiej Trawki. 

CZAS TRWANIA

6 h 55 min

DYSTANS

17,2 km

POZIOM

łatwy

Etapy wycieczki

Kliknij w etap, aby uzyskać więcej informacji

Psia Trawka

Szlak Doliną Suchej Wody do Psiej Trawki

Czarny szlak wiodący Doliną Suchej Wody Gąsienicowej rozpoczyna się w Brzezianach, przy drodze Oswalda Balcera. Po niespełna godzinnym marszu docieramy do skrzyżowania szlaków znajdującego się na Psiej Trawce, u stóp Kotlinowego Wierchu.

Szlak z Psiej Trawki na Rówień Waksmundzką

Szlak na Rówień Waksmundzką odbija z Psiej Trawki w kierunku południowo–wschodnim. Dolina Pańszczyca, o długości 6,5 km i powierzchni niecałych 6 km2, jest wschodnim odgałęzieniem Doliny Suchej Wody Gąsienicowej.

Rówień Waksmundzka

Rówień Waksmundzka położona na wysokości 1400-1440 m n.p.m. pomiędzy Gęsią Szyją, a Małą Koszystą, była niegdyś częścią wypasanej Hali Waksmundzkiej.

Szlak z Wolarczysk na Halę Gąsienicową

Od skrzyżowania idziemy wąską dróżką wśród kosodrzewiny. Dalsza część szlaku wiedzie przez rzadki las iglasty. Gdy jeszcze zalega śnieg, łatwo tu zgubić drogę.

Hala Gąsienicowa

Na Hali Gąsienicowej stoi popularne schronisko Murowaniec. Hala Gąsienicowa była niegdyś wypasana, stały na niej liczne zabudowania pasterskie. Jej nazwa pochodzi od góralskiego nazwiska Gąsieniców, którzy byli jej właścicielami w XVII wieku.

POWRÓT

Do Brzezin wracamy Doliną Suchej Wody Gąsienicowej (odcinek szlaku Psia Trawka – Hala Gąsienicowa).