4 latarki czołowe idealne w góry

Niezależnie od tego, czy wybieramy się w góry na kilka godzin, czy też kilka dni, zawsze powinniśmy dobrze się do takiej wyprawy przygotować. Wśród rzeczy, które na pewno trzeba zabrać ze sobą do plecaka, jest z pewnością dobra latarka czołowa. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń tego typu – które z nich warto wybrać?

Jaka latarka czołowa sprawdzi się najlepiej w górach?

Bez wątpienia popularne „czołówki” cieszą się dziś olbrzymim zainteresowaniem. Ten bardzo użyteczny i wygodny typ latarki używany jest w bardzo wielu sytuacjach – w pracy, domu, podczas treningów, majsterkowania czy właśnie wycieczek w teren. W tym miejscu trzeba podkreślić, że uzyskanie tak dużej popularności nie byłoby możliwe, bez rozwinięcia się technologii LED. Niewielkie, oszczędne i jednocześnie mocne diody nadały im zdecydowanie większych możliwości oraz poprawiły ich cechy użytkowe. Zmiany dosięgły też kwestii zasilania – dziś dużą część sprzedawanych modeli stanowią latarki czołowe akumulatorowe, które działają dłużej i można je bardzo szybko i wygodnie doładowywać z każdego gniazdka poprzez przewód USB. Co ciekawe, nowe technologie pozwoliły też na dużo większą specjalizację poszczególnych czołówek. Nie powinno to zresztą dziwić, gdyż oczekiwania wobec produktów przeznaczonego dla biegaczy zawsze będą nieco inne, niż w przypadku tych dedykowanych dla np. instalatorów. A jakie cechy powinny posiadać modele przeznaczone na wyprawy w góry?

  • Jasność – pozwalająca na skuteczne oświetlenie choć kilku metrów drogi przed użytkownikiem.
  • Zasilanie – optymalnym rozwiązaniem są klasyczne modele wraz z zapasem baterii zabranym „do plecaka”. W przypadku krótkich wypraw można też rozważyć urządzenia akumulatorowe.
  • Zabezpieczenie – dobra latarka czołowa LED w góry musi być zabezpieczona przed pełnym zalaniem wodą oraz typowymi upadkami z wysokości 1-1,5 metra.
  • Możliwości dodatkowe – podstawą jest oczywiście możliwość sterowania siłą światła, co pozwala na oszczędzanie energii. Przydatne mogą być jednak też takie rozwiązania jak funkcja SOS, stroboskop, uchwyt do kasku czy też dodatkowe światełko z tyłu – ułatwiające podążanie w grupie.

Mocna, wodoszczelna latarka czołowa będzie więc idealną opcją w góry. Przed zakupem warto też jednak zwrócić uwagę na różne inne parametry, takie jak masa, wielkość czy sposób montażu na głowie. W końcu czasem diabeł tkwi w szczegółach!

Dobra latarka czołowa na górską wyprawę – poznaj nasze propozycje!

A które dobre latarki czołowe warto szczególnie polecić? Oto cztery nasze kandydatki!

  1. Mactronic Rebel – to tania latarka czołowa, która jednak jest godna uwagi nie tylko z racji niewysokiej ceny. Oferuje ona także przyzwoitą jasność na poziomie 400 lumenów, trzy barwy światła, możliwość regulacji mocy i funkcję SOS. Co jasne, nie jest to idealny model na długie wyprawy. Z pewnością jednak sprawdzi się jako element wyposażenia turysty.
  2. Mactronic Maveric – to nieco droższy model, posiadający wszystkie podstawowe cechy latarki górskiej. Jego moc wynosi 510 lumenów, zasięg skuteczny 150 metrów a zasilanie może odbywać się z akumulatora lub klasycznych baterii AAA. Rozwiązanie to pozwala na zabranie jej zarówno na krótką wyprawę, jak i nieco dłuższy wypad z dala od cywilizacji.
  3. Fenix HL60R – model ten wyróżnia się bardzo dobrym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości. Jej 950 lumenów strumienia świetlnego generowane jest przez mocną diodę Cree XM-L2. Jej żywotność wynosi do 100 godzin, a wodoszczelność określona została na poziomie IPX8.
  4. Nitecore HC35 – to bez wątpienia potężna latarka czołowa, przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników. Wrażenie robi jej jasność – na poziomie 2700 lumenów, wodoszczelność w klasie IP68 oraz maksymalny czas pracy wynoszący 1200 godzin. Ciekawą cechą tego modelu jest też możliwość wymontowania źródła światła i użycia go jako latarki kątowej.

Gdzie szukać najlepszych i mocnych latarek czołowych LED?

Co jasne, cztery wymienione modele czołówek to nie wszystkie produkty tego typu, które warte są uwagi. Szukając rozwiązania dla siebie, z pewnością warto więc zapoznać się z wieloma propozycjami różnych producentów. Z kolei duży wybór najlepszych latarek czołowych znaleźć można w profesjonalnych sklepach, takich jak Elatarka.pl. Zakupy w nich warto też polecić z innego powodu. W odróżnieniu od różnego rodzaju aukcji oferowane w nich latarki są zawsze fabrycznie nowe, w 100% sprawne i objęte pełną gwarancją producenta.

Willa Atma

Przy ul. Kasprusie 19, nad potokiem Młyniska, stoi zabytkowa Willa „Atma” wybudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha w 1893 roku i rozbudowana na początku XX wieku. Jej nazwa oznacza właściwy bogom, absolutny spokój duszy. W willi w latach 1930 – 1935 mieszkał kompozytor Karol Szymanowski. Od 1976 roku mieści się w niej jego muzeum biograficzne, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Czytaj więcej »

Willa Krzemień

Przy ul. Chramcówki 20b stoi zabytkowa, drewniana willa „Krzemień” wybudowana pod koniec XIX wieku. Pierwszym właścicielem willi był dyrektor Spółki Handlowej Wiktor Erard Ciechomski.

Czytaj więcej »

Muzeum Przyrodnicze TPN

Muzeum Przyrodnicze TPN (Tatrzańskiego Parku Narodowego) mieści się przy ul. Tytusa Chałubińskiego 42a, tuż obok ronda Jana Pawła II i informacji turystycznej. Na zalesiony teren otaczający muzeum wchodzimy przez charakterystyczną drewnianą bramę. Po przejściu nad Foluszowym Potokiem znajdujemy się przed drzwiami budynku mieszczącego ekspozycję.

Czytaj więcej »

Sarnia Skała

Sarnia Skała Sarnia Skała (wcześniej nazywana Małą Świnicą, Świniczką lub Świnią Skałą) to szczyt o wysokości 1377 m n.p.m. położony w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną Strążyską,

Czytaj więcej »

Kolejka na Gubałówkę

Kolejka na Gubałówkę (1126 m n.p.m.) została wybudowana w 1938 roku. Według planów kolejka miała służyć nie tylko celom turystycznym, ale również do przewozu mieszkańców i towarów. W 2001 roku przeszła gruntowny remont i modernizację, stając się jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.