Atrakcje na Gubałówce – co warto zobaczyć?

Jednym z miejsc na mapie Polski, które po prostu należy zwiedzić, jest Zakopane wraz ze szczytem górskim Gubałówka. Leżące na samym południu Polski, otoczone pięknymi szczytami górskimi, Zakopane zapewnia zwiedzającym wspaniałe krajobrazy, monumentalną przyrodę oraz mnóstwo różnorodnych atrakcji. Co warto zwiedzić, wybierając się na Gubałówkę? Jakie dodatkowe atrakcje na nas czekają?

Gubałówka – jeden z najsłynniejszych szczytów Polski

Choć leży tuż przy nich, Gubałówka nie należy do Tatr, a do nazwanego właśnie od niej Pogórza Gubałowskiego. Jej szczyt leży na wysokości 1129 metrów nad poziomem morza i sąsiaduje z nieco wyższym Butorowym Wierchem. Na wschodniej stronie wzniesienia, na wysokości 1120 metrów, znajduje się Ząb – najwyżej położona miejscowość w Polsce i rodzinne miasto Kamila Stocha. Natomiast zimowa stolica Polski, Zakopane, umiejscowione jest na południowo-wschodnim zboczu Gubałówki. Choć sama nie jest zbyt wysoka i nie rzuca się w oczy w porównaniu ze szczytami tatrzańskimi, z Gubałówki rozciąga się wspaniała panorama z widokiem na Giewont i sąsiednie szczyty, a także leżące poniżej Zakopane. Widok jest niezapomniany i prezentuje piękno Tatr w pełnej krasie. To właśnie dlatego wśród turystów odwiedzających Zakopane Gubałówka cieszy się niesłabnącą popularnością.

Jak dostać się na Gubałówkę?

Szczyt można zdobyć zarówno na piechotę, poruszając się pięknymi szlakami turystycznymi, jak i samochodem lub kolejką widokową. Decydując się na jazdę samochodem, należy pamiętać o tym, że w sezonie może być bardzo trudno ze znalezieniem miejsca parkingowego, i wszystkie położone w pobliżu szczytu są płatne, około 15 – 20 złotych za cały dzień. Grzbietem Gubałówki ciągnie się asfaltowa droga i jazda z Zakopanego trwa około 20 minut. Najwyżej położone miejsca parkingowe znajdują się w odległości mniej więcej 250 metrów od tras widokowych.

Bardziej atrakcyjnym sposobem dostania się na szczyt dla osób, które nie są najlepszymi piechurami, jest wjazd kolejką linowo-terenową. Kursuje ona od roku 1938, kiedy to została zbudowana w ramach przygotowań do narciarskich mistrzostw świata FIS w Zakopanem. Kurs zaczyna się na wysokości 823 metrów nad poziomem morza, a kończy na wysokości 1122 metrów – kolejka ma do pokonania 1298 metrów długości i wspina się około 300 metrów do góry. Przejażdżka trwa 3,5 minuty i zapewnia piękne widoki na góry i leżące poniżej Zakopane. Kolejka jest czynna przez cały rok, a jej dolna stacja znajduje się w okolicy Krupówek. Bilety można nabyć na miejscu, ale również online, co może być przydatne szczególnie w sezonie, kiedy może zwyczajnie zabraknąć miejsc. Bilety są ważne przez cały dzień, dzięki czemu można spędzić na Gubałówce dowolną ilość czasu.

Zakopane Gubałówka – jakich atrakcji nie można przegapić

Z Gubałówki możemy oglądać oczywiście Tatry i Zakopane, ale również Pieniny, Gorce, Podhale i Beskid Żywiecki. Oprócz tarasu widokowego na szczycie Gubałówki, skąd można podziwiać niezapomnianą panoramę, także przez lunety, miłośnicy górskich krajobrazów mogą skusić się na przejażdżki kolejami widokowymi na Butorowy Wierch lub na Polanę Szymoszkową. Na tej ostatniej znajduje się również stacja narciarska, jeden z obowiązkowych punktów na mapie zimowych podróży dla wszystkich miłośników tego sportu. Na grzbiecie Gubałówki znajduje się również wiele straganów oferujących turystom pamiątki i lokalne wyroby oraz smakołyki. Jeśli chodzi o zwiedzanie, na szczycie góry znajduje się wykonana w latach 30. rzeźba z brązu autorstwa Franciszka Masiaka, przedstawiająca kobietę trzymającą na wyciągniętej ręce orła z rozpostartymi skrzydłami. Rzeźba nosi nazwę Polonia Restituta i była częścią wystawy światowej w Paryżu.

Latem, oczywiście oprócz stanowiących główną atrakcję widoków, możemy wyruszyć na malownicze spacery po zboczach Gubałówki, wybierając między trasami o różnym stopniu trudności. Na górze działa również wypożyczalnia rowerów i zjeżdżalnia grawitacyjna, stanowiąca świetną atrakcję szczególnie dla najmłodszych. A jeżeli wybierzemy się na Gubałówkę zimą, będziemy mogli skorzystać przede wszystkim ze stoków. Znajdziemy tam zarówno szkoły jazdy, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, jak i inne zimowe atrakcje, takie jak przejazdy saniami czy możliwość wypożyczenia skutera śnieżnego. W okresie zimowym jest również czynna Kraina Światła na Gubałówce, codziennie od godziny 16, kiedy zaczyna się robić ciemno – zbocza góry rozświetla niemal milion lampek. Wiązki lampek rozświetlają infrastrukturę oraz rzeźby przedstawiające zwierzęta czy też figury inspirowane podhalańskim folklorem.

Artykuł sponsorowany

Kaplica w Nowem Bystrem – Słodyczkach

W miejscowości Nowe Bystre stoi kaplica pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Choć nie jest to obiekt zabytkowy (została wybudowana w 1980 roku), zasługuje na uwagę ze względu na swój góralski charakter. Kaplica jest w całości drewniana, kryta gontowym dachem.

Czytaj więcej »

Giewont

Giewont to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m. Giewont jest bardzo dobrze widoczny z Zakopanego. Wiąże się z nim legenda o śpiącym rycerzu, który powstanie, gdy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie. Szczyt ten znany jest również z powodu wielu wypadków śmiertelnych.

Czytaj więcej »

Willa Bajka

Przy ul. Sienkiewicza 12a, w otoczeniu drzew, stoi zabytkowa drewniana willa „Bajka” wybudowana w 1915 roku przez Leopolda Winnickiego (burmistrza Zakopanego w latach 1929 –

Czytaj więcej »

Dolina Roztoki

Dolina Roztoki, U-kształtna dolina otoczona przez malownicze górskie szczyty, leży w Tatrach Wysokich, pomiędzy Doliną Rybiego Potoku, a Doliną Waksmundzką. Od północnej strony ograniczona jest monumentalnym masywem Wołoszyna, a od południowej – Opalonego.

Czytaj więcej »

Dolina Gąsienicowa

Dolina Gąsienicowa będąca górnym piętrem Doliny Suchej Wody Gąsienicowej, leży na granicy Tatr Zachodnich i Wysokich. Dolina dzieli się na dwie części – Dolinę Zieloną Gąsienicową (położoną po zachodniej stronie Kościelca) i Dolinę Czarną Gąsienicową (położoną po wschodniej stronie Kościelca). Znajduje się w niej ponad 20 różnej wielkości stawów.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.