Atrakcje na Gubałówce – co warto zobaczyć?

Jednym z miejsc na mapie Polski, które po prostu należy zwiedzić, jest Zakopane wraz ze szczytem górskim Gubałówka. Leżące na samym południu Polski, otoczone pięknymi szczytami górskimi, Zakopane zapewnia zwiedzającym wspaniałe krajobrazy, monumentalną przyrodę oraz mnóstwo różnorodnych atrakcji. Co warto zwiedzić, wybierając się na Gubałówkę? Jakie dodatkowe atrakcje na nas czekają?

Gubałówka – jeden z najsłynniejszych szczytów Polski

Choć leży tuż przy nich, Gubałówka nie należy do Tatr, a do nazwanego właśnie od niej Pogórza Gubałowskiego. Jej szczyt leży na wysokości 1129 metrów nad poziomem morza i sąsiaduje z nieco wyższym Butorowym Wierchem. Na wschodniej stronie wzniesienia, na wysokości 1120 metrów, znajduje się Ząb – najwyżej położona miejscowość w Polsce i rodzinne miasto Kamila Stocha. Natomiast zimowa stolica Polski, Zakopane, umiejscowione jest na południowo-wschodnim zboczu Gubałówki. Choć sama nie jest zbyt wysoka i nie rzuca się w oczy w porównaniu ze szczytami tatrzańskimi, z Gubałówki rozciąga się wspaniała panorama z widokiem na Giewont i sąsiednie szczyty, a także leżące poniżej Zakopane. Widok jest niezapomniany i prezentuje piękno Tatr w pełnej krasie. To właśnie dlatego wśród turystów odwiedzających Zakopane Gubałówka cieszy się niesłabnącą popularnością.

Jak dostać się na Gubałówkę?

Szczyt można zdobyć zarówno na piechotę, poruszając się pięknymi szlakami turystycznymi, jak i samochodem lub kolejką widokową. Decydując się na jazdę samochodem, należy pamiętać o tym, że w sezonie może być bardzo trudno ze znalezieniem miejsca parkingowego, i wszystkie położone w pobliżu szczytu są płatne, około 15 – 20 złotych za cały dzień. Grzbietem Gubałówki ciągnie się asfaltowa droga i jazda z Zakopanego trwa około 20 minut. Najwyżej położone miejsca parkingowe znajdują się w odległości mniej więcej 250 metrów od tras widokowych.

Bardziej atrakcyjnym sposobem dostania się na szczyt dla osób, które nie są najlepszymi piechurami, jest wjazd kolejką linowo-terenową. Kursuje ona od roku 1938, kiedy to została zbudowana w ramach przygotowań do narciarskich mistrzostw świata FIS w Zakopanem. Kurs zaczyna się na wysokości 823 metrów nad poziomem morza, a kończy na wysokości 1122 metrów – kolejka ma do pokonania 1298 metrów długości i wspina się około 300 metrów do góry. Przejażdżka trwa 3,5 minuty i zapewnia piękne widoki na góry i leżące poniżej Zakopane. Kolejka jest czynna przez cały rok, a jej dolna stacja znajduje się w okolicy Krupówek. Bilety można nabyć na miejscu, ale również online, co może być przydatne szczególnie w sezonie, kiedy może zwyczajnie zabraknąć miejsc. Bilety są ważne przez cały dzień, dzięki czemu można spędzić na Gubałówce dowolną ilość czasu.

Zakopane Gubałówka – jakich atrakcji nie można przegapić

Z Gubałówki możemy oglądać oczywiście Tatry i Zakopane, ale również Pieniny, Gorce, Podhale i Beskid Żywiecki. Oprócz tarasu widokowego na szczycie Gubałówki, skąd można podziwiać niezapomnianą panoramę, także przez lunety, miłośnicy górskich krajobrazów mogą skusić się na przejażdżki kolejami widokowymi na Butorowy Wierch lub na Polanę Szymoszkową. Na tej ostatniej znajduje się również stacja narciarska, jeden z obowiązkowych punktów na mapie zimowych podróży dla wszystkich miłośników tego sportu. Na grzbiecie Gubałówki znajduje się również wiele straganów oferujących turystom pamiątki i lokalne wyroby oraz smakołyki. Jeśli chodzi o zwiedzanie, na szczycie góry znajduje się wykonana w latach 30. rzeźba z brązu autorstwa Franciszka Masiaka, przedstawiająca kobietę trzymającą na wyciągniętej ręce orła z rozpostartymi skrzydłami. Rzeźba nosi nazwę Polonia Restituta i była częścią wystawy światowej w Paryżu.

Latem, oczywiście oprócz stanowiących główną atrakcję widoków, możemy wyruszyć na malownicze spacery po zboczach Gubałówki, wybierając między trasami o różnym stopniu trudności. Na górze działa również wypożyczalnia rowerów i zjeżdżalnia grawitacyjna, stanowiąca świetną atrakcję szczególnie dla najmłodszych. A jeżeli wybierzemy się na Gubałówkę zimą, będziemy mogli skorzystać przede wszystkim ze stoków. Znajdziemy tam zarówno szkoły jazdy, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, jak i inne zimowe atrakcje, takie jak przejazdy saniami czy możliwość wypożyczenia skutera śnieżnego. W okresie zimowym jest również czynna Kraina Światła na Gubałówce, codziennie od godziny 16, kiedy zaczyna się robić ciemno – zbocza góry rozświetla niemal milion lampek. Wiązki lampek rozświetlają infrastrukturę oraz rzeźby przedstawiające zwierzęta czy też figury inspirowane podhalańskim folklorem.

Artykuł sponsorowany

Schronisko Murowaniec

Schronisko Murowaniec położone jest na wysokości 1500 m n.p.m., przy wschodnim skraju Hali Gąsienicowej, pod Gąsienicowym Lasem. Pierwszymi obiektami na Hali Gąsienicowej służącymi jako schronienie dla turystów były dwie szopy przerobione pod koniec XIX wieku na altanę i kuchnię.

Czytaj więcej »

Kościół w Witowie

W miejscowości Witów, leżącej 13 km na północny zachód od Zakopanego stoi urokliwy, drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej, który jest częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Czytaj więcej »

Willa Konstantynówka

Przy ul. Jagiellońskiej 18 stoi zabytkowa willa „Konstantynówka” zbudowana w 1900 roku wg. projektu Stanisława Witkiewicza. Właścicielką budynku była Aniela Zagórska, a gościli w nim między innymi Józef Piłsudski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stefan Żeromski, Tymon Niesiołowski.

Czytaj więcej »

Teatr Witkacego

Przy ul. Chramcówki 15, w budynku dawnego Zakładu Wodoleczniczego dr Andrzeja Chramca, mieści się jedyny w Zakopanem Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Teatr działa od

Czytaj więcej »

Willa Hygea / Kasprowy Wierch

Willa została wybudowana w 1890 roku. Początkowo nosiła nazwę „Hygea” i funkcjonował w niej zakład wodoleczniczy („hydropatyczny”), a następnie sanatorium przeciwgruźlicze. Ponieważ sanatorium nie cieszyło

Czytaj więcej »

Wzgórze Antałówka

Przy końcu ul. Antałówka na Wierch wychodzimy spomiędzy drzew na niewielkie wzniesienie Antałówka (937 m n.p.m.). Z Antałówki rozciągają się ładne widoki na Zakopane, Tatry, Pasmo Gubałówki, Podhale i Gorce.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.