Bezpieczny turysta- jak przygotować apteczkę turystyczną?

Wyprawy turystyczne to niezwykłe przygody. Podziwianie piękna natury i przemierzanie malowniczych szlaków zajmują głowę bez reszty. Nic dziwnego, że w takich chwilach nie myśli się o zagrożeniach, które mogą czyhać na leśnej ścieżce czy górskim trakcie. Przykre sytuacje zdarzają się rzadko, jednak lepiej być na nie przygotowanym. Podstawowe zabezpieczenie każdej podróży powinna stanowić apteczka turystyczna. Doradzamy co powinno się w niej znaleźć.

Apteczka turystyczna. Czy jest potrzebna?

Wakacje to nie zawsze zwiedzanie zabytkowej starówki z przepięknymi perłami architektury. Niektórzy wolą oddalić się od przepełnionych ludźmi placów i poświęcić dzień na wędrówki górskimi szlakami czy malowniczymi trasami widokowymi. Marsz, jazda rowerem czy używanie innych środków transportu, które wymagają użycia siły fizycznej mogą być przyczynami kontuzji. Zdarza się również, że turyści gubią się w lesie i nie widzą innego wyjścia jak przeczekać do świtu. Warto pamiętać, że w dzikich zakamarkach żyją dzikie zwierzęta. Jakkolwiek strasznie by te scenariusze nie brzmiały mogą się przydarzyć każdemu. Oczywiście nikt nie chce ich doświadczyć, jednak przy podróży w odludne tereny lepiej być przygotowanym na niemożliwe. Kiedy jest się już zdanym na siebie jedyną pomocą w okolicy będzie podręczna apteczka turystyczna. Starannie przyrządzona paczuszka to prawdziwe koło ratunkowe w kryzysowych sytuacjach. Dobrze przygotowana i wykorzystana może uratować nie tylko zdrowie, ale i życie turysty lub jego towarzyszy. Co powinno znaleźć się w takiej apteczce?

Wyposażenie apteczki turystycznej

Na rynku dostępne są gotowe apteczki, które zawierają podstawowe przedmioty pierwszej pomocy. W większości nie różnią się one zbytnio od tych, które każdy z nas wozi w samochodzie. Na turystycznym szlaku panują jednak trochę inne warunki niż na ulicach, warto więc lekko zmodyfikować taką apteczkę lub urządzić ją samemu od podstaw. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w pojemnik, w którym przechowywane będą wszystkie akcesoria. Musi on być na tyle duży, żeby wszystkie je pomieścił i na tyle mały, żeby zmieścił się w plecaku. Żadna apteczka nie obejdzie się bez opatrunków. Umieść w niej kompresy gazowe, bandaże, plastry. Pamiętaj o nożyczkach, które przy tego typu materiałach będą niezbędne. Oprócz tego do odkażania ran przydadzą się środki dezynfekujące. Przy udzielaniu pierwszej pomocy trzeba zabezpieczyć przede wszystkim siebie, dlatego umieść w apteczce kilka par jednorazowych rękawiczek lateksowych lub nitrylowych. Niezwykle ważną rzeczą w apteczce turystycznej jest koc termiczny. Koce te są dwustronne, dzięki czemu zapewniają ochronę przed zimnem lub ciepłem. Pozwolą przetrwać zimną noc i skwar słońca. Uzupełnienie apteczki powinny stanowić leki. Do zupełnie podstawowego pakietu zaliczamy: leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, maści na stłuczenia i oparzenia, środki do odstraszania owadów i krem z filtrem. Pakiet leków można komponować wedle własnej potrzeby i wolnego miejsca. Na koniec warto dorzucić do awaryjnego pakunku kartkę z numerami telefonów alarmowych czy ratowników górskich lub leśnych, szczególnie przy uprawianiu turystyki za granicą. Dzięki temu może z nich skorzystać każda osoba, nawet jeśli nie ma ich zapisanych w telefonie.

 Bezpiecznie na wakacjach

Teraz, kiedy podręczna apteczka turystyczna jest już gotowa możesz ruszać na szlak. Pamiętaj jednak, że wszelkie uszkodzenia ciała, rany lub stany zagrażające życiu (takie jak np. wysoka gorączka) należy jak najszybciej zgłosić do szpitala. Apteczka ma za zadanie zabezpieczyć Ciebie i Twoich bliskich w sytuacji, kiedy szybkie otrzymanie fachowej pomocy medycznej nie będzie możliwe. Wierzymy, że apteczka turystyczna będzie jedynie zabezpieczeniem przed sytuacją kryzysową, która nigdy nie nadejdzie. Powodzenia na szlaku!

Czerwone Wierchy

Czerwone Wierchy to masyw górski w Tatrach Zachodnich, którego szczytami biegnie granica polsko–słowacka. W skład Czerwonych Wierchów wchodzą cztery szczyty. Od wschodu ku zachodowi są to: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak.

Czytaj więcej »

Galeria sztuki na Kozińcu

Budynek mieszczący muzeum został wybudowany w 1924 roku w stylu neoklasycznym. Po II Wojnie Światowej okazały budynek został wykupiony przez Urząd Rady Ministrów i pełnił funkcję reprezentacyjną – zatrzymywali się tu wysoko postawieni goście polscy i zagraniczni, wśród nich premier Józef Cyrankiewicz (z tego powodu budynek zyskał potoczną nazwę „Cyrankiewiczówka”).

Czytaj więcej »

Willa Czerwony Dwór

Przy ul. Kasprusie 27 stoi zabytkowa willa w stylu zakopiańskim „Czerwony Dwór” (inaczej „Willa przy Kaspusiach”, wcześniej „Władysławówka”). Została wybudowana w 1902 roku przez Wojciecha

Czytaj więcej »

Kaplica w Nowem Bystrem – Słodyczkach

W miejscowości Nowe Bystre stoi kaplica pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Choć nie jest to obiekt zabytkowy (została wybudowana w 1980 roku), zasługuje na uwagę ze względu na swój góralski charakter. Kaplica jest w całości drewniana, kryta gontowym dachem.

Czytaj więcej »

Pomnik Andrzeja Chramca

Przed Urzędem Miasta mieszczącym się przy ul. Kościuszki 13 stoi, odsłonięty w 2006 roku, pomnik Andrzeja Chramca autorstwa warszawskiego artysty Tomasza Rossa. Dr Andrzej Chramiec

Czytaj więcej »

Jaskinia Smocza Jama

Jaskinia Smocza Jama, położona w Wąwozie Kraków w Tatrach Zachodnich ma długość 37m i 20 m różnicy wysokości. Otwór wejściowy znajduje się na wysokości 1100 m, a wyjściowy – 1120 m.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.