Bezpieczny turysta- jak przygotować apteczkę turystyczną?

Wyprawy turystyczne to niezwykłe przygody. Podziwianie piękna natury i przemierzanie malowniczych szlaków zajmują głowę bez reszty. Nic dziwnego, że w takich chwilach nie myśli się o zagrożeniach, które mogą czyhać na leśnej ścieżce czy górskim trakcie. Przykre sytuacje zdarzają się rzadko, jednak lepiej być na nie przygotowanym. Podstawowe zabezpieczenie każdej podróży powinna stanowić apteczka turystyczna. Doradzamy co powinno się w niej znaleźć.

Apteczka turystyczna. Czy jest potrzebna?

Wakacje to nie zawsze zwiedzanie zabytkowej starówki z przepięknymi perłami architektury. Niektórzy wolą oddalić się od przepełnionych ludźmi placów i poświęcić dzień na wędrówki górskimi szlakami czy malowniczymi trasami widokowymi. Marsz, jazda rowerem czy używanie innych środków transportu, które wymagają użycia siły fizycznej mogą być przyczynami kontuzji. Zdarza się również, że turyści gubią się w lesie i nie widzą innego wyjścia jak przeczekać do świtu. Warto pamiętać, że w dzikich zakamarkach żyją dzikie zwierzęta. Jakkolwiek strasznie by te scenariusze nie brzmiały mogą się przydarzyć każdemu. Oczywiście nikt nie chce ich doświadczyć, jednak przy podróży w odludne tereny lepiej być przygotowanym na niemożliwe. Kiedy jest się już zdanym na siebie jedyną pomocą w okolicy będzie podręczna apteczka turystyczna. Starannie przyrządzona paczuszka to prawdziwe koło ratunkowe w kryzysowych sytuacjach. Dobrze przygotowana i wykorzystana może uratować nie tylko zdrowie, ale i życie turysty lub jego towarzyszy. Co powinno znaleźć się w takiej apteczce?

Wyposażenie apteczki turystycznej

Na rynku dostępne są gotowe apteczki, które zawierają podstawowe przedmioty pierwszej pomocy. W większości nie różnią się one zbytnio od tych, które każdy z nas wozi w samochodzie. Na turystycznym szlaku panują jednak trochę inne warunki niż na ulicach, warto więc lekko zmodyfikować taką apteczkę lub urządzić ją samemu od podstaw. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w pojemnik, w którym przechowywane będą wszystkie akcesoria. Musi on być na tyle duży, żeby wszystkie je pomieścił i na tyle mały, żeby zmieścił się w plecaku. Żadna apteczka nie obejdzie się bez opatrunków. Umieść w niej kompresy gazowe, bandaże, plastry. Pamiętaj o nożyczkach, które przy tego typu materiałach będą niezbędne. Oprócz tego do odkażania ran przydadzą się środki dezynfekujące. Przy udzielaniu pierwszej pomocy trzeba zabezpieczyć przede wszystkim siebie, dlatego umieść w apteczce kilka par jednorazowych rękawiczek lateksowych lub nitrylowych. Niezwykle ważną rzeczą w apteczce turystycznej jest koc termiczny. Koce te są dwustronne, dzięki czemu zapewniają ochronę przed zimnem lub ciepłem. Pozwolą przetrwać zimną noc i skwar słońca. Uzupełnienie apteczki powinny stanowić leki. Do zupełnie podstawowego pakietu zaliczamy: leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, maści na stłuczenia i oparzenia, środki do odstraszania owadów i krem z filtrem. Pakiet leków można komponować wedle własnej potrzeby i wolnego miejsca. Na koniec warto dorzucić do awaryjnego pakunku kartkę z numerami telefonów alarmowych czy ratowników górskich lub leśnych, szczególnie przy uprawianiu turystyki za granicą. Dzięki temu może z nich skorzystać każda osoba, nawet jeśli nie ma ich zapisanych w telefonie.

 Bezpiecznie na wakacjach

Teraz, kiedy podręczna apteczka turystyczna jest już gotowa możesz ruszać na szlak. Pamiętaj jednak, że wszelkie uszkodzenia ciała, rany lub stany zagrażające życiu (takie jak np. wysoka gorączka) należy jak najszybciej zgłosić do szpitala. Apteczka ma za zadanie zabezpieczyć Ciebie i Twoich bliskich w sytuacji, kiedy szybkie otrzymanie fachowej pomocy medycznej nie będzie możliwe. Wierzymy, że apteczka turystyczna będzie jedynie zabezpieczeniem przed sytuacją kryzysową, która nigdy nie nadejdzie. Powodzenia na szlaku!

Obelisk Słodyczków

Przy drodze nieopodal Dzianisza znajduje się obelisk z krzyżem upamiętniający bohaterską śmierć Franciszka, Jakuba i Antoniny Słodyczków z rąk hitlerowców. Zostali oni rozstrzelani przez Gestapo

Czytaj więcej »

Kościół na Pęksowym Brzyzku

Drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej jest najstarszym tego typu zabytkiem w Zakopanem. Pierwsza część kościoła została wybudowana w 1847 roku przez Sebastiana Gąsienicę Sobczyka wspieranego przez okolicznych mieszkańców.

Czytaj więcej »

Jaskinia Dziura

Jaskinia Dziura jest położoną najbliżej Zakopanego jaskinią udostępnioną turystycznie. W zasadzie Jaskinia Dziura (zwana również Zbójecką Jamą) to jedna, duża komora, do której prowadzi krótki przedsionek, nie posiada niestety żadnych nacieków, choć zimą i wczesną wiosną można w niej znaleźć lodowe jęzory i stalagmity.

Czytaj więcej »

Krzyż Milenijny

Na szczycie Litwińskiej Grapy (902 m n.p.m.) znajduje się 20-metrowy Krzyż Milenijny wybudowany w 2000 roku przez proboszcza Czarnej Góry ks. Huberta Kasztelana dla uczczenia dwóch tysiącleci chrześcijaństwa. Został wykonany na wzór krzyża stojącego od wielu lat na szczycie Giewontu.

Czytaj więcej »

Galeria Strug w Zakopanem

W budynku przy ul. Kościeliskiej 35 mieści się Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara. Wcześniej w tym miejscu, od 1893 roku stał drewniany, ekskluzywny pensjonat „Skoczyska” mieszczący 19 pokoi, łazienki, korty tenisowe i centrum artystyczno-kulturalne. W 1899 roku zatrzymał się w nim skrzypek Fritz Kreisler. Budynek spłonął w 1910 roku.

Czytaj więcej »

Pomnik Władysława Zamoyskiego

Pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego stoi w otoczeniu zieleni przy skrzyżowaniu Krupówek z Aleją 3-go Maja. Pomnik odsłonięto w roku 2003, w 150 rocznicę narodzin hrabiego. Autorem pomnika jest podhalański rzeźbiarz Michał Gąsienica-Szostak, a fundatorem – Klub im. Władysława Zamoyskiego oraz osoby prywatne.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.