Bielizna termoaktywna dla taterników. Jak skompletować strój na górską wyprawę?

Każda wyprawa w góry, choćby najlepiej zorganizowana, wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie wszystkie sytuacje można z góry przewidzieć, a pomimo dobrego wyszkolenia członków ekipy i stosowania niezawodnego, nowoczesnego sprzętu, dochodzi do różnych wypadków. Dlatego tak ważna jest również wysokiej jakości odzież, skutecznie chroniąca przed przegrzaniem, czy wychłodzeniem organizmu – począwszy od termoaktywnej bielizny, a skończywszy na oddychających butach, kurtkach i rękawiczkach.

Jak działa odzież termoaktywna?

W przeciwieństwie do bawełny, która chłonie wodę (co może doprowadzić do wychłodzenia organizmu), włókna syntetyczne błyskawicznie odprowadzają wilgoć na zewnętrzną stronę materiału. Odzież termoaktywna powstała w oparciu o nowoczesną technologię wykorzystującą właśnie te właściwości cienkich włókien sztucznych. W niektórych produktach wykorzystuje się również naturalne włókna wełny owiec merynosów, celulozowy Tencel (grupa WARM lub X-WARM) oraz nici srebra (o właściwościach antyalergicznych i antybakteryjnych). W projektowaniu odzieży termoaktywnej stosuje się ponadto technologię BODY MAPPING, polegającą na wykorzystaniu mapy przepływu krwi w organizmie podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. W miejscach, które osiągają najwyższą temperaturę podczas wysiłku, rozmieszcza się specjalne panele wentylacyjne, które zapobiegają powstawaniu w nich potu, przez kierowanie tam strumienia powietrza. Pozostała część bielizny tworzy doskonałą izolację termiczną. Natomiast miejsca najbardziej narażone na wyziębienie (stawy łokciowe i kolanowe oraz barki) zabezpiecza się dodatkową warstwą materiału lub specjalnym włóknem izolacyjnym. W rejonach o wzmożonej potliwości (pachy, pachwiny, doły podkolanowe, odcinek lędźwiowy) stosuje się materiał cieńszy, który szybciej odprowadza wilgoć. Bielizna termoaktywna jest bardzo często bezszwowa, dzięki czemu ryzyko powstawania otarć czy podrażnień zostaje zminimalizowane.

Odpowiedni strój dla taternika

Ekstremalne warunki panujące w górach, takie, jak np. silny wiatr, kontakt ze śniegiem i lodem, czy niskie i wysokie temperatury wymagają od miłośników górskich wypraw stosowania odpowiednio przystosowanej odzieży. Nie chodzi tylko o komfort użytkowania, ale również o swobodę ruchów i pełną ochronę organizmu. Odzież ta powinna być wytrzymała na przetarcia i rozerwanie, odporna na słońce i deszcz, lekka, ciepła i oddychająca. Jeśli jest wykonana z wysokiej jakości materiałów, w oparciu o najnowsze technologie, z zachowaniem najwyższych standardów, na pewno będzie niezawodna w trasie. Termoaktywna odzież będzie skutecznie chronić przed wilgocią, zimnem i przegrzaniem, a odpowiednio zaprojektowany krój i fason zabezpieczy przed wsypywaniem się śniegu do nogawek, rękawów i kołnierzy. Firma Jack Wolfskin oferuje wszystkie, niezbędne elementy stroju taternika, zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny, a więc termoaktywną bieliznę, skarpety, bluzę, buty, spodnie, kurtkę, czapkę oraz rękawice.

Nowoczesne materiały stosowane do produkcji bielizny termoaktywnej

Bielizna i odzież termoaktywna wysokiej jakości powstaje w oparciu o najnowocześniejsze zdobycze nauki i techniki, takie, jak np.: Texapore, czy Gore-Tex (wydajne membrany gwarantujące wodoodporność oraz oddychalność, odprowadzające nadmiar wilgoci na zewnątrz), ULTRA DYNAMIC DECOR Q.M.C. S.FRESH (wyjątkowo elastyczna dzianina siatkowa zapewniająca aktywną regulację wilgoci i uczucie świeżości),

MOCK EYELET Q.M.C. S.FRESH (przewiewna dzianina siatkowa zapewniająca higienę, uczucie świeżości oraz aktywną regulację wilgoci),

MERINO INTERLOCK oraz MERINO DOUBLE KNIT S.FRESH (miękka, ocieplająca dzianina z wełny merynosowej, zapobiegająca powstawaniu nieprzyjemnego zapachu), HYDROPORE Q.M.C. S.FRESH UV (lekka, elastyczna dzianina o gładkiej powierzchni, zapewniająca aktywną regulację wilgoci oraz uczucie świeżości, z filtrem UV 50), STORMLOCK RIPSTOP (bardzo lekka, wytrzymała na rozdarcia, wiatroszczelna i charakteryzująca się bardzo dobrą oddychalnością tkanina ze wzmacniającymi nićmi i nienasiąkliwą stroną zewnętrzną), TEXAPORE ECOSPHERE 2L ( materiał nieprzemakalny, wiatroszczelny, charakteryzujący się bardzo dobrą oddychalnością), High Quality DOWN (najwyższej jakości certyfikowany, naturalny puch gęsi lub kaczy z certyfikatem RDS) itp.

Jak skompletować strój na górską wyprawę?

Taternik musi posiadać odzież najwyższej jakości, gwarantującą prawidłowe działanie, często w skrajnych warunkach. Dlatego strój na górską wyprawę należy kompletować z produktów pochodzących od renomowanych marek, takich, jak np: Jack Wolfskin, Kwark, Milo, czy Fjord Nansen. Bieliznę termoaktywną tych marek oferuje sklep górski e-horyzont.pl, w którym z powodzeniem można skompletować cały strój na górską wyprawę.

A więc – w drogę!

 

 

Hala Ornak

Hala Ornak jest nazwą dawnej hali pasterskiej należącej do górali z Cichego, w której skład wchodziły Mała Polana Ornaczańska, Wielka Polana Ornaczańska, a także zbocza Ornaku. Obecnie Hala Ornak nie jest już wypasana i powoli zarasta. Mieści się na niej popularne schronisko turystyczne.

Czytaj więcej »

Kościół w Gliczarowie Górnym

W centralnej części Gliczarowa Górnego stoi charakterystyczny kościół z czerwonym, blaszanym dachem. Kościół nie jest zabytkowy (wybudowany został w 1980 roku), jednak wiąże się z nim ciekawa historia walki mieszkańców z władzami komunistycznymi, które były przeciwne budowie kościoła.

Czytaj więcej »

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Przy ul. Droga do Rojów 6 stoi zabytkowa, XIX-wieczna Chałupa Gąsieniców Sobczaków – jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem. Drewniana chałupa o konstrukcji zrębowej, z dachem krytym gontem, początkowo jednoizbowa, została wybudowana 1830 roku.

Czytaj więcej »

Dolina Iwaniacka

Żółty szlak z Doliny Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz odchodzi w lewo z dna doliny,  około 100 metrów za Leśniczówką TPN. Początkowo, biegnąca razem ze szlakiem

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.