Buty trekkingowe letnie – czyli jakie buty w góry wybrać latem?

Podczas przyjemnej, letniej pogody warto nieco inaczej wybrać garderobę na górską wyprawę. Głównie nie powinna ona sprzyjać przegrzaniu. A co z obuwiem? Najlepszym wyborem są buty trekkingowe letnie. Większość takich modeli posiada wszystkie zalety, które są tak istotne podczas spacerowania stromymi ścieżkami. Dodatkowo ich specjalna budowa jest idealna na dni, w których przeważa słońce. Na co więc trzeba koniecznie zwrócić uwagę wybierając obuwie na lato?

 

Jakie buty trekkingowe na lato wybrać?

Po pierwsze warto uwzględnić to, że podczas letnich górskich wycieczek obuwie ma fundamentalne znaczenie. Zatem dobrze dobrane buty trekkingowe na lato będą należycie wspierać komfort i bezpieczeństwo na szlaku. Niektórzy mogą obawiać się przegrzania. W takiej sytuacji należy dobrać model w taki sposób, by nie był on specjalnie ocieplany. To spowoduje, że stopy nie będą musiały zmagać się z dodatkowym źródłem ciepła. Niektóre z egzemplarzy mogą być wzbogacone dodatkowymi wstawkami, które zapewniają przewiewność. 

Niezależnie od pory roku istotna jest natomiast przyczepność. Dla wielu może się wydawać, że chodzenie po górach latem jest łatwiejsze ze względu na brak śniegu. Jest w tym sporo racji, jednak i tak trzeba zapewnić sobie obuwie, w którym każdy krok będzie można pewnie stawiać niezależnie od tego jak stromy jest szlak. Więc na to, jakie buty trekkingowe na lato wybrać spory wpływ powinna mieć ich podeszwa. Tzw. bieżnik stworzony jest z gumy, którego grubość zależy od przeznaczenia danego modelu.

Przyjęło się, że latem jedynym słusznym wyborem będą niskie buty. Taki wybór ma swoje zalety, ponieważ łatwiej jest zapewnić stopom odpowiedni przewiew. Mogą one też idealnie nadawać się dla osób, które spacerują najczęściej po płaskich powierzchniach. W takich sytuacjach niskie obuwie będzie wystarczające. Warto jednak pamiętać, że wysokie buty doskonale chronią kostkę, przed każdym nienaturalnym ułożeniem. Daje to uczucie pewności i bezpieczeństwa podczas każdego kroku stawianego na szlaku.

Buty trekkingowe letnie męskie

Zawsze podczas wyboru jakiegokolwiek ekwipunku niezbędnego na trasie warto zadać sobie pytanie, jakie funkcje powinien on spełniać. Buty trekkingowe letnie męskie po pierwsze powinny tak zabezpieczać stopy, by nie martwić się żadnymi urazami. Znaczenie ma więc dobre dopasowanie. Przymierzając buty wypada więc stworzyć warunki jak najbliższe tym, które będą mieć miejsce na szlaku. Skarpety przeznaczone do trekkingu to jedyne, na jakie należy nakładać buty trekkingowe na lato męskie podczas mierzenia. 

Spośród wielu modeli wyróżnić można buty trekkingowe męskie wysokie letnie oraz niskie. Mają one swoje określone cechy. Wysokie będą lepsze dla mężczyzn, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wyprawami. Chronią one zdecydowanie większą część nogi, co sprzyja bezpieczeństwu. Można spotkać się z opinią, że prawdziwe buty trekkingowe na lato męskie nie mogą być niskie. Mimo tego stają się coraz bardziej popularne. Może być to naturalny wybór dla osób, które cenią sobie większą przewiewność.

Buty trekkingowe letnie damskie

Coraz bardziej atrakcyjne stają się buty trekkingowe letnie damskie. Jeśli ktoś zastanawia się czym różnią się one od ich męskich odpowiedników to może się zdziwić. Po pierwsze można zauważyć, że budowa butów trekkingowych na lato damskich jest nieco inna. Niezbędne jest, by były one dopasowane wprost idealnie do nogi. Jako że damskie stopy są węższe od męskich to również obuwie musi być trochę inne. W związku z tym producenci dbają o tym, by każda kobieta również mogła dobrać tę część garderoby tak, by spełniała ona wszelkie potrzeby.

Buty trekkingowe damskie występują również jako wysokie letnie obuwie. Będzie ono doskonale chronić nogę na całej wymaganej powierzchni. Co istotne wybierając taki model kostki są schowane wewnątrz, więc są zabezpieczone przed niekontrolowanymi ruchami. To zaś pomaga w uchronieniu się przed kontuzjami. Jest to spora zaleta dla osób, które tylko okazjonalnie wędrują po górzystych terenach. Dostępne są też niskie modele, które uwalniają część nogi na zewnątrz, co podczas wysokich temperatur daje uczucie przewiewu. Takie lekkie buty trekkingowe na lato damskie będą szczególnie cenionym rozwiązaniem, gdy trasa jest dosyć łagodna.

Niektóre z modeli przedstawiane są jako buty trekkingowe damskie wiosna lato. Ze względu na mniejsze ryzyko śniegu w tych dwóch porach roku można sprawić sobie obuwie, które będzie idealne na dłuższy odcinek czasu. To rozwiązanie jest już dawno stosowane przez osoby, które doskonale znają się na warunkach, z którymi trzeba zmagać się na konkretnych szlakach. Takie obuwie dostępne jest w ofercie sklepu Taternik.

 

Pomnik Józefa Kurasia „Ognia”

Przy ul. Kościuszki, na terenie parku im. Lecha Kaczyńskiego stoi pomnik autorstwa rzeźbiarza Marka Szczepanika upamiętniający Józefa Kurasia ps. „Ogień” i żołnierzy walczących w jego oddziale. Pomnik przedstawiający kopiec z kamieni i siedzącego na jego szczycie orła z rozpostartymi skrzydłami został odsłonięty w 2006 roku

Czytaj więcej »

Kuźnice

Na terenie Kuźnic, dawnej dzielnicy Zakopanego, znajduje się park – pozostałość po dawnym zespole dworsko-pałacowym. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku, gdy wybudowano tu pierwszą hutę żelaza – tzw. Huty Hamerskie. Zakład zajmował się wyrabianiem surówki, żelaza sztabowego i blachy walcowanej i dawał zatrudnienie ponad setce okolicznych mieszkańców.

Czytaj więcej »

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska jest położona w Tatrach Zachodnich, w sąsiedztwie Doliny Chochołowskiej oraz Doliny Małej Łąki. Zajmuje obszar ok. 35 km2, a jej długość wynosi 9 km. Jest drugą co do wielkości doliną w polskiej części Tatr.

Czytaj więcej »

Stary Dworzec Tatrzański

Budynek starego Dworca Tatrzańskiego (pierwotnie jego nazwa brzmiała „Dwór Towarzystwa Tatrzańskiego”), wykonany z czerwonej cegły, stoi przy ulicy Krupówki 12,  nie przy głównym jej ciągu.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.