Buty trekkingowe – najlepszy wybór na krótsze i dÅ‚uższe wÄ™drówki górskie

Planujesz wielodniowy trekking górskimi szlakami? A może wybierasz się na jednodniową wycieczkę po łatwiejszych tatrzańskich ścieżkach? Niezależnie od tego, jaki jest cel twojej kolejnej wyprawy, warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie trekkingowe.

Turystyczne buty w góry zapewnią odpowiednią przyczepność oraz pewność każdego kroku na zmiennym podłożu. W dzisiejszych czasach bogata i zróżnicowana oferta butów trekkingowych pozwoli dobrać model dopasowany zarówno do rodzaju pokonywanego terenu, jak i wpasowujący się w nowoczesne trendy i gusta turystów. Klasyczne buty trekkingowe męskie o skórzanej cholewce przypadną do gustu wszystkim zwolennikom tradycyjnych rozwiązań. Z kolei nowoczesne, lekkie i kolorowe buty trekkingowe damskie to propozycja dla pań poszukujących niezawodnego, ale jednocześnie stylowego obuwia na szlaki. Niezależnie od tego jaki typ obuwia trekkingowego wybierzemy, możemy być pewni, że zapewni nam ono wysoki komfort użytkowania w terenie.

Trekkingi wysokie czy niskie – Jakie buty w góry wybrać?

Buty trekkingowe damskie i mÄ™skie na trudne górskie szlaki muszÄ… siÄ™ cechować przede wszystkim wysokÄ… stabilnoÅ›ciÄ…. JeÅ›li podróżujemy z plecakiem, najlepszym wyborem bÄ™dÄ… wysokie buty trekkingowe za kostkÄ™, które zapewniÄ… zwiÄ™kszonÄ… stabilizacjÄ™ stawu skokowego. Klasyczne buty – trekkingi charakteryzujÄ… siÄ™ też odpowiedniÄ… sztywnoÅ›ciÄ… podeszwy oraz cholewkÄ… dobrze zabezpieczonÄ… przed uszkodzeniami o skaÅ‚y czy kamienie. Åšwietnie sprawdzÄ… siÄ™ w zróżnicowanym terenie na wielu typach szlaków. Wysokie buty trekkingowe mÄ™skie i damskie sÄ… najczęściej wyposażane w wodoodpornÄ… membranÄ™, która wspiera cholewkÄ™ w ochronie stopy przed wodÄ… i wilgociÄ…. Takie obuwie w góry Å›wietnie sprawdza siÄ™ przez wiÄ™kszÄ… część roku, zabezpieczajÄ…c przed wodÄ… czy Å›niegiem. NajwiÄ™kszÄ… popularnoÅ›ciÄ… cieszy siÄ™ obuwie trekkingowe wyposażone w membranÄ™ GORE-TEX®, która oferuje bardzo wysoki stopieÅ„ wodoodpornoÅ›ci.

Jakie buty trekkingowe na Å‚atwiejsze szlaki?

Obuwie trekkingowe, które pozwoli na komfortowe przemierzanie łatwiejszego terenu cechuje się umiarkowaną wagą oraz zwiększoną amortyzacją. Buty turystyczne tego typu często łączą w sobie cechy butów górskich oraz sportowych. Pozwala to zachować optymalny kompromis pomiędzy przyczepnością i stabilizacją każdego kroku a niską wagą oraz skuteczną wentylacją. Lekkie konstrukcje występują w wielu wersjach – zarówno jako półbuty, jak i buty za kostkę. Obuwie outdoorowe tego typu świetnie sprawdza się w niższych górach, czy na leśnych i polnych ścieżkach oraz drogach. Wysoki komfort w połączeniu z możliwościami terenowymi sprawia, że niskie buty trekkingowe są chętnie wybierane na liczne wyjazdy turystyczne, pobyty na kempingu czy nawet do codziennego użytkowania.

Obuwie trekkingowe na lato i na zimÄ™

Popularne buty trekkingi zapewnią wysoki komfort przez cały rok, jeśli tylko odpowiednio dobierzemy ich rodzaj do warunków atmosferycznych. W czasie letnich upałów odpowiednim wyborem będą lekkie modele z tekstylnymi panelami na cholewce, które zwiększą ich oddychalność i wentylację. W trakcie przejściowych pór roku świetnie spiszą się modele z wodoodporną membraną, które ochronią stopy przed deszczem i błotem. Jeśli zaopatrzymy się w ciepłe skarpety, wtedy buty w góry z wysoką cholewką oraz membraną świetnie sprawdzą się również w czasie umiarkowanych zimowych warunków. W przypadku siarczystych mrozów warto jednak rozważyć buty trekkingowe zimowe z dodatkowym ociepleniem, które jeszcze skutecznie zabezpieczą stopy przed przemarznięciem i zapewnią odpowiedni komfort termiczny podczas całej wędrówki po górach.

Kapliczka Korniłowiczów

Kapliczka Korniłowiczów, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, została wybudowana w 1907 roku z inicjatywy Edwarda Korniłowicza. Wiosną 2003 roku kapliczka została w całości strawiona przez pożar, którego przyczyną były palące się u jej stóp znicze.

Czytaj więcej »

Hala Stoły

Hala Stoły (Polana Stoły), inaczej zwana Polaną na Stołach, to spadzista łąka o powierzchni niespełna 8 ha położona na wysokości od 1280 do 1428 m n.p.m.. Niegdyś wchodziła w skład pasterskiej Hali Stoły – której nazwa jest niekiedy używana do określania samej polany.

Czytaj więcej »

Kościół na Krupówkach

Kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny znajduje się przy północno-wschodnim końcu Krupówek i jest najstarszym rzymskokatolickim kościołem murowanym w Zakopanem. Został wybudowany w latach 1877 – 1896 z inicjatywy proboszcza Józefa Stolarczyka i był siedzibą pierwszej parafii zakopiańskiej.

Czytaj więcej »

Muzeum Przyrodnicze TPN

Muzeum Przyrodnicze TPN (Tatrzańskiego Parku Narodowego) mieści się przy ul. Tytusa Chałubińskiego 42a, tuż obok ronda Jana Pawła II i informacji turystycznej. Na zalesiony teren otaczający muzeum wchodzimy przez charakterystyczną drewnianą bramę. Po przejściu nad Foluszowym Potokiem znajdujemy się przed drzwiami budynku mieszczącego ekspozycję.

Czytaj więcej »

Wołowiec

Wołowiec Wołowiec (2064 m n.p.m.) jest szczytem leżącym w Tatrach Zachodnich, na granicy polsko-słowackiej. Jego wierzchołek jest miejscem zbiegu (zwornikiem) trzech grani – od strony

Czytaj więcej »

Kościół Świętego Krzyża

Kościół parafii tatrzańskiej został wybudowany w latach 1982 – 1991. Również większość elementów wystroju wnętrza powstała w czasach obecnych. W dniu 6 czerwca 1997 roku kościół odwiedził papież Jan Paweł II, co upamiętnia tablica pamiątkowa, wisząca przy wejściu do Kościoła.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.