Buty trekkingowe – najlepszy wybór na krótsze i dłuższe wędrówki górskie

Planujesz wielodniowy trekking górskimi szlakami? A może wybierasz się na jednodniową wycieczkę po łatwiejszych tatrzańskich ścieżkach? Niezależnie od tego, jaki jest cel twojej kolejnej wyprawy, warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie trekkingowe.

Turystyczne buty w góry zapewnią odpowiednią przyczepność oraz pewność każdego kroku na zmiennym podłożu. W dzisiejszych czasach bogata i zróżnicowana oferta butów trekkingowych pozwoli dobrać model dopasowany zarówno do rodzaju pokonywanego terenu, jak i wpasowujący się w nowoczesne trendy i gusta turystów. Klasyczne buty trekkingowe męskie o skórzanej cholewce przypadną do gustu wszystkim zwolennikom tradycyjnych rozwiązań. Z kolei nowoczesne, lekkie i kolorowe buty trekkingowe damskie to propozycja dla pań poszukujących niezawodnego, ale jednocześnie stylowego obuwia na szlaki. Niezależnie od tego jaki typ obuwia trekkingowego wybierzemy, możemy być pewni, że zapewni nam ono wysoki komfort użytkowania w terenie.

Trekkingi wysokie czy niskie – Jakie buty w góry wybrać?

Buty trekkingowe damskie i męskie na trudne górskie szlaki muszą się cechować przede wszystkim wysoką stabilnością. Jeśli podróżujemy z plecakiem, najlepszym wyborem będą wysokie buty trekkingowe za kostkę, które zapewnią zwiększoną stabilizację stawu skokowego. Klasyczne buty – trekkingi charakteryzują się też odpowiednią sztywnością podeszwy oraz cholewką dobrze zabezpieczoną przed uszkodzeniami o skały czy kamienie. Świetnie sprawdzą się w zróżnicowanym terenie na wielu typach szlaków. Wysokie buty trekkingowe męskie i damskie są najczęściej wyposażane w wodoodporną membranę, która wspiera cholewkę w ochronie stopy przed wodą i wilgocią. Takie obuwie w góry świetnie sprawdza się przez większą część roku, zabezpieczając przed wodą czy śniegiem. Największą popularnością cieszy się obuwie trekkingowe wyposażone w membranę GORE-TEX®, która oferuje bardzo wysoki stopień wodoodporności.

Jakie buty trekkingowe na łatwiejsze szlaki?

Obuwie trekkingowe, które pozwoli na komfortowe przemierzanie łatwiejszego terenu cechuje się umiarkowaną wagą oraz zwiększoną amortyzacją. Buty turystyczne tego typu często łączą w sobie cechy butów górskich oraz sportowych. Pozwala to zachować optymalny kompromis pomiędzy przyczepnością i stabilizacją każdego kroku a niską wagą oraz skuteczną wentylacją. Lekkie konstrukcje występują w wielu wersjach – zarówno jako półbuty, jak i buty za kostkę. Obuwie outdoorowe tego typu świetnie sprawdza się w niższych górach, czy na leśnych i polnych ścieżkach oraz drogach. Wysoki komfort w połączeniu z możliwościami terenowymi sprawia, że niskie buty trekkingowe są chętnie wybierane na liczne wyjazdy turystyczne, pobyty na kempingu czy nawet do codziennego użytkowania.

Obuwie trekkingowe na lato i na zimę

Popularne buty trekkingi zapewnią wysoki komfort przez cały rok, jeśli tylko odpowiednio dobierzemy ich rodzaj do warunków atmosferycznych. W czasie letnich upałów odpowiednim wyborem będą lekkie modele z tekstylnymi panelami na cholewce, które zwiększą ich oddychalność i wentylację. W trakcie przejściowych pór roku świetnie spiszą się modele z wodoodporną membraną, które ochronią stopy przed deszczem i błotem. Jeśli zaopatrzymy się w ciepłe skarpety, wtedy buty w góry z wysoką cholewką oraz membraną świetnie sprawdzą się również w czasie umiarkowanych zimowych warunków. W przypadku siarczystych mrozów warto jednak rozważyć buty trekkingowe zimowe z dodatkowym ociepleniem, które jeszcze skutecznie zabezpieczą stopy przed przemarznięciem i zapewnią odpowiedni komfort termiczny podczas całej wędrówki po górach.

Muzeum Tatrzańskie

Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego mieści się przy ul. Krupówki 10. Znajduje się w nim bogata i interesująca ekspozycja podzielona na trzy części tematyczne. Budynek mieszczący Muzeum Tatrzańskie jest obiektem zabytkowym. Został wzniesiony w latach 1913 – 1922 w stylu zakopiańskim, według projektu Stanisława Witkiewicza oraz Franciszka Mączyńskiego.

Czytaj więcej »

Las Chałubińskich

Las Chałubińskich znajduje się u zbiegu ulic Zamoyskiego i Chałubińskiego. Jest to dolnoreglowy las mieszany, uratowany przed wycinką przez Tytusa Chałubińskiego, który pod koniec XIX wieku wykupił działki porośnięte lasem od pruskiego bankiera, który wycinał na potęgę okoliczne lasy.

Czytaj więcej »

Kościół w Dzianiszu

Urokliwy drewniany Kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej stoi przy głównej ulicy Dzianisza. Został wybudowany w latach 1932 – 1937. Wcześniej, od 1927 roku w tym miejscu istniała drewniana kaplica. Jego styl nawiązuje do tradycyjnego podhalańskiego stylu drewnianych kościołów gotyckich.

Czytaj więcej »

Świnicka Przełęcz

Świnicka Przełęcz Świnicka Przełęcz położona jest na wysokości 2051 m n.p.m. pomiędzy Pośrednią Turnią (2128 m n.p.m.) i Świnicą (2301 m n.p.m.), od której pochodzi

Czytaj więcej »

Jaskinia Raptawicka

Jaskinia Raptawicka, o długości 150 m i głębokości 15 m, położona jest w Raptawickiej Turni, około 180 m nad dnem Doliny Kościeliskiej. Jest częścią systemu jaskiniowego Jaskini Mylnej. Jaskinia ma dwa otwory położone na wysokości 1146 m i 1151 m n.p.m. Temperatura w jej wnętrzu wynosi 6 – 7 ⁰ C.

Czytaj więcej »

Łomnica

Łomnica to drugi pod względem wysokości szczyt w Tatrach o wysokości 2 634 m n.p.m. Przez wiele lat uchodziła za najwyższą górę, jednak ok. 1860, po wykonaniu dokładniejszych pomiarów, musiała ustąpić tego zaszczytnego tytułu Gerlachowi (2655 m n.p.m.).

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.