Buty trekkingowe – najlepszy wybór na krótsze i dłuższe wędrówki górskie

Planujesz wielodniowy trekking górskimi szlakami? A może wybierasz się na jednodniową wycieczkę po łatwiejszych tatrzańskich ścieżkach? Niezależnie od tego, jaki jest cel twojej kolejnej wyprawy, warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie trekkingowe.

Turystyczne buty w góry zapewnią odpowiednią przyczepność oraz pewność każdego kroku na zmiennym podłożu. W dzisiejszych czasach bogata i zróżnicowana oferta butów trekkingowych pozwoli dobrać model dopasowany zarówno do rodzaju pokonywanego terenu, jak i wpasowujący się w nowoczesne trendy i gusta turystów. Klasyczne buty trekkingowe męskie o skórzanej cholewce przypadną do gustu wszystkim zwolennikom tradycyjnych rozwiązań. Z kolei nowoczesne, lekkie i kolorowe buty trekkingowe damskie to propozycja dla pań poszukujących niezawodnego, ale jednocześnie stylowego obuwia na szlaki. Niezależnie od tego jaki typ obuwia trekkingowego wybierzemy, możemy być pewni, że zapewni nam ono wysoki komfort użytkowania w terenie.

Trekkingi wysokie czy niskie – Jakie buty w góry wybrać?

Buty trekkingowe damskie i męskie na trudne górskie szlaki muszą się cechować przede wszystkim wysoką stabilnością. Jeśli podróżujemy z plecakiem, najlepszym wyborem będą wysokie buty trekkingowe za kostkę, które zapewnią zwiększoną stabilizację stawu skokowego. Klasyczne buty – trekkingi charakteryzują się też odpowiednią sztywnością podeszwy oraz cholewką dobrze zabezpieczoną przed uszkodzeniami o skały czy kamienie. Świetnie sprawdzą się w zróżnicowanym terenie na wielu typach szlaków. Wysokie buty trekkingowe męskie i damskie są najczęściej wyposażane w wodoodporną membranę, która wspiera cholewkę w ochronie stopy przed wodą i wilgocią. Takie obuwie w góry świetnie sprawdza się przez większą część roku, zabezpieczając przed wodą czy śniegiem. Największą popularnością cieszy się obuwie trekkingowe wyposażone w membranę GORE-TEX®, która oferuje bardzo wysoki stopień wodoodporności.

Jakie buty trekkingowe na łatwiejsze szlaki?

Obuwie trekkingowe, które pozwoli na komfortowe przemierzanie łatwiejszego terenu cechuje się umiarkowaną wagą oraz zwiększoną amortyzacją. Buty turystyczne tego typu często łączą w sobie cechy butów górskich oraz sportowych. Pozwala to zachować optymalny kompromis pomiędzy przyczepnością i stabilizacją każdego kroku a niską wagą oraz skuteczną wentylacją. Lekkie konstrukcje występują w wielu wersjach – zarówno jako półbuty, jak i buty za kostkę. Obuwie outdoorowe tego typu świetnie sprawdza się w niższych górach, czy na leśnych i polnych ścieżkach oraz drogach. Wysoki komfort w połączeniu z możliwościami terenowymi sprawia, że niskie buty trekkingowe są chętnie wybierane na liczne wyjazdy turystyczne, pobyty na kempingu czy nawet do codziennego użytkowania.

Obuwie trekkingowe na lato i na zimę

Popularne buty trekkingi zapewnią wysoki komfort przez cały rok, jeśli tylko odpowiednio dobierzemy ich rodzaj do warunków atmosferycznych. W czasie letnich upałów odpowiednim wyborem będą lekkie modele z tekstylnymi panelami na cholewce, które zwiększą ich oddychalność i wentylację. W trakcie przejściowych pór roku świetnie spiszą się modele z wodoodporną membraną, które ochronią stopy przed deszczem i błotem. Jeśli zaopatrzymy się w ciepłe skarpety, wtedy buty w góry z wysoką cholewką oraz membraną świetnie sprawdzą się również w czasie umiarkowanych zimowych warunków. W przypadku siarczystych mrozów warto jednak rozważyć buty trekkingowe zimowe z dodatkowym ociepleniem, które jeszcze skutecznie zabezpieczą stopy przed przemarznięciem i zapewnią odpowiedni komfort termiczny podczas całej wędrówki po górach.

Łomnica

Łomnica to drugi pod względem wysokości szczyt w Tatrach o wysokości 2 634 m n.p.m. Przez wiele lat uchodziła za najwyższą górę, jednak ok. 1860, po wykonaniu dokładniejszych pomiarów, musiała ustąpić tego zaszczytnego tytułu Gerlachowi (2655 m n.p.m.).

Czytaj więcej »
Polana Strążyska

Polana Strążyska

Polana Strążyska to podłużna hala wielkości nieco ponad 2 ha, położona na wysokości 1020-1060 m. Niegdyś służyła, jako miejsce wypasu owiec, po czym pamiątką są stojące na niej szałasy pasterskie. Stąd też jej nazwa pochodząca od słowa „strąga” – zagroda do dojenia owiec.

Czytaj więcej »

Przełęcz Liliowe

Przełęcz Liliowe położona jest na wysokości 1952 m n.p.m. pomiędzy szczytami Beskidu (2012 m n.p.m.) i Skrajnej Turni (2096 m n.p.m.) i jest uznawana za krajobrazową oraz geologiczną granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi i Tatrami Wysokimi.

Czytaj więcej »

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska jest położona w Tatrach Zachodnich, w sąsiedztwie Doliny Chochołowskiej oraz Doliny Małej Łąki. Zajmuje obszar ok. 35 km2, a jej długość wynosi 9 km. Jest drugą co do wielkości doliną w polskiej części Tatr.

Czytaj więcej »

Miejska Galeria Sztuki

Przy ul. Krupówki 41 znajduje się Miejska Galeria Sztuki im. Hr. Władysława Zamoyskiego. Obecnie galeria prezentuje dzieła polskiej sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem prac wykonanych przez artystów z Zakopanego i Podhala. Posiada własną bogatą kolekcję dzieł sztuki oraz organizuje gościnne wystawy.

Czytaj więcej »

Kolejka na Gubałówkę

Kolejka na Gubałówkę (1126 m n.p.m.) została wybudowana w 1938 roku. Według planów kolejka miała służyć nie tylko celom turystycznym, ale również do przewozu mieszkańców i towarów. W 2001 roku przeszła gruntowny remont i modernizację, stając się jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.