Buty trekkingowe – najlepszy wybór na krótsze i dłuższe wędrówki górskie

Planujesz wielodniowy trekking górskimi szlakami? A może wybierasz się na jednodniową wycieczkę po łatwiejszych tatrzańskich ścieżkach? Niezależnie od tego, jaki jest cel twojej kolejnej wyprawy, warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie trekkingowe.

Turystyczne buty w góry zapewnią odpowiednią przyczepność oraz pewność każdego kroku na zmiennym podłożu. W dzisiejszych czasach bogata i zróżnicowana oferta butów trekkingowych pozwoli dobrać model dopasowany zarówno do rodzaju pokonywanego terenu, jak i wpasowujący się w nowoczesne trendy i gusta turystów. Klasyczne buty trekkingowe męskie o skórzanej cholewce przypadną do gustu wszystkim zwolennikom tradycyjnych rozwiązań. Z kolei nowoczesne, lekkie i kolorowe buty trekkingowe damskie to propozycja dla pań poszukujących niezawodnego, ale jednocześnie stylowego obuwia na szlaki. Niezależnie od tego jaki typ obuwia trekkingowego wybierzemy, możemy być pewni, że zapewni nam ono wysoki komfort użytkowania w terenie.

Trekkingi wysokie czy niskie – Jakie buty w góry wybrać?

Buty trekkingowe damskie i męskie na trudne górskie szlaki muszą się cechować przede wszystkim wysoką stabilnością. Jeśli podróżujemy z plecakiem, najlepszym wyborem będą wysokie buty trekkingowe za kostkę, które zapewnią zwiększoną stabilizację stawu skokowego. Klasyczne buty – trekkingi charakteryzują się też odpowiednią sztywnością podeszwy oraz cholewką dobrze zabezpieczoną przed uszkodzeniami o skały czy kamienie. Świetnie sprawdzą się w zróżnicowanym terenie na wielu typach szlaków. Wysokie buty trekkingowe męskie i damskie są najczęściej wyposażane w wodoodporną membranę, która wspiera cholewkę w ochronie stopy przed wodą i wilgocią. Takie obuwie w góry świetnie sprawdza się przez większą część roku, zabezpieczając przed wodą czy śniegiem. Największą popularnością cieszy się obuwie trekkingowe wyposażone w membranę GORE-TEX®, która oferuje bardzo wysoki stopień wodoodporności.

Jakie buty trekkingowe na łatwiejsze szlaki?

Obuwie trekkingowe, które pozwoli na komfortowe przemierzanie łatwiejszego terenu cechuje się umiarkowaną wagą oraz zwiększoną amortyzacją. Buty turystyczne tego typu często łączą w sobie cechy butów górskich oraz sportowych. Pozwala to zachować optymalny kompromis pomiędzy przyczepnością i stabilizacją każdego kroku a niską wagą oraz skuteczną wentylacją. Lekkie konstrukcje występują w wielu wersjach – zarówno jako półbuty, jak i buty za kostkę. Obuwie outdoorowe tego typu świetnie sprawdza się w niższych górach, czy na leśnych i polnych ścieżkach oraz drogach. Wysoki komfort w połączeniu z możliwościami terenowymi sprawia, że niskie buty trekkingowe są chętnie wybierane na liczne wyjazdy turystyczne, pobyty na kempingu czy nawet do codziennego użytkowania.

Obuwie trekkingowe na lato i na zimę

Popularne buty trekkingi zapewnią wysoki komfort przez cały rok, jeśli tylko odpowiednio dobierzemy ich rodzaj do warunków atmosferycznych. W czasie letnich upałów odpowiednim wyborem będą lekkie modele z tekstylnymi panelami na cholewce, które zwiększą ich oddychalność i wentylację. W trakcie przejściowych pór roku świetnie spiszą się modele z wodoodporną membraną, które ochronią stopy przed deszczem i błotem. Jeśli zaopatrzymy się w ciepłe skarpety, wtedy buty w góry z wysoką cholewką oraz membraną świetnie sprawdzą się również w czasie umiarkowanych zimowych warunków. W przypadku siarczystych mrozów warto jednak rozważyć buty trekkingowe zimowe z dodatkowym ociepleniem, które jeszcze skutecznie zabezpieczą stopy przed przemarznięciem i zapewnią odpowiedni komfort termiczny podczas całej wędrówki po górach.

Kapliczki w Cichym

Na terenie całej wsi rozsiane są XIX-wieczne drewniane i murowane kapliczki. Przed wieloma z nich ustawione są ławeczki dla wiernych. Stanowią niewątpliwą ozdobę i dodają uroku wsi.

Czytaj więcej »

Palenica Białczańska

Palenica Białczańska była kiedyś polaną pasterską, należącą do górali z Białki Tatrzańskiej. Obecnie znajdują się tu całodobowy parking mieszczący 850 samochodów (płatny 20 zł za dobę), przystanek autobusowy, kilka straganów z pamiątkami i jedzeniem, toalety, postój dla bryczek, budynek Straży Granicznej oraz kasa TPN.

Czytaj więcej »

Wołowiec

Wołowiec Wołowiec (2064 m n.p.m.) jest szczytem leżącym w Tatrach Zachodnich, na granicy polsko-słowackiej. Jego wierzchołek jest miejscem zbiegu (zwornikiem) trzech grani – od strony

Czytaj więcej »

Stary Tartak w Jurgowie

Nieopodal brzegu rzeki Białki znajduje się funkcjonujący do dziś zabytkowy, stary tartak napędzany kołem wodnym. Jest to jedyny zabytkowy obiekt przemysłowy w Jurgowie, który przetrwał

Czytaj więcej »

Wodospad Siklawa

Wodospad Siklawa (inaczej Wielka Siklawa, kiedyś Siklawa Woda) to największy wodospad w Polsce. Ma blisko 70 m wysokości i spływa dwiema lub trzema strugami (w zależności od poziomu wód) pod kątem 35⁰ ze Ściany Stawiarskiej – progu oddzielającego Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów.

Czytaj więcej »

Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna ma długość 571 metrów (z czego trasa zwiedzania wynosi ok. 480 m), deniwelację 42,5 m i przebija na wylot masyw Organów. Jest to w zasadzie jeden poziomy, miejscami bardzo wąski korytarz. Jaskinia Mroźna jest jedyną jaskinią w polskiej części Tatr, przygotowaną do zwiedzania dla turystów – z poprowadzoną trasą turystyczną i sztucznym oświetleniem.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.