Chata Sabały

Chata Sabały, wzniesiona na przełomie XVII i XIX wieku, była domem rodzinnym znanego na całym Podhalu, legendarnego górala – Jana Krzeptowskiego, zwanego Sabałą. Zabytkowy, drewniany dom rodzinny Jana Krzeptowskiego – Sabały został wzniesiony na przełomie XVIII i  XIX wieku w stylu śląsko-spiskim. Wewnątrz znajdują się trzy izby, a także zabudowana studnia przylegająca do budynku.

Obecnie w chałupie Sabały znajduje się interesująca ekspozycja zawierająca zdjęcia Sabały oraz przedmioty codziennego użytku, używane w podhalańskich gospodarstwach w XIX wieku, naczynia, stroje ludowe, a także replika złóbcoków – ludowego instrumentu smyczkowego, na których grał słynny Sabała.Zwiedzając muzeum można usłyszeć wiele ciekawych faktów, historii i anegdot, które chętnie opowiadają obecni właściciele obiektu.

Sabała

Jan Krzeptowski „Sabała” urodził się w 1809 roku w Kościelisku, i przeżywszy niemal cały XIX wiek, zmarł w 1894 roku w Zakopanem i został pochowany na znanym zakopiańskim cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Był znanym muzykantem, pieśniarzem i gawędziarzem, a także przewodnikiem tatrzańskim (towarzyszył podczas górskich wędrówek takim osobom jak Tytus Chałubiński czy Stanisław Witkiewicz). Brał udział w Powstaniu Chochołowskim w 1846 roku.

Galeria zdjęć