Ciekawostki o Zakopanem, które warto poznać

Ciekawostki o Zakopanem, które warto poznać

O Zakopanem napisano praktycznie wszystko, szczególnie że to położone na południu Polski miasto uznawane jest przez turystów za jedno z najpiękniejszych miejsc w całym kraju.

  1. Skąd pochodzi nazwa Zakopane?
  2. Ciekawe informacje na temat Zakopanego
  3. Prosty sposób na tanie noclegi w górach
  4. Co zobaczyć podczas ferii?

W związku z tym zamiast tradycyjnego przewodnika, znajdziesz tutaj ciekawostki na temat miasta, porady dla osób planujących odwiedzić Zakopane oraz inne przydatne informacje.

Skąd pochodzi nazwa Zakopane?

Wielu turystów błędnie uważa, że nazwa Zakopane związana jest z wysokimi opadami śniegu, który przyciąga turystów z Polski oraz zagranicy. W rzeczywistości jednak nazwa miasta nie ma nic wspólnego z panującymi tu doskonałymi warunkami dla miłośników narciarstwa oraz innych form zimowych aktywności fizycznych. Zgodnie z lokalną historią, pewien mężczyzna zabrał się kiedyś za karczowanie i przekopanie sporego kawałka ziemi w w okolicy Tatr, w związku z czym mieszkańcy pobliskich wiosek zaczęli je nazywać kopane. Ponieważ mężczyzna mieszkał za tym miejscem, z czasem zdecydowano się na to, aby miasto nazwać Zakopane.

Ciekawe informacje na temat Zakopanego

Najwyższym punktem na terenie obrębu administracyjnego miasta jest szczyt Świnicy, którego wysokość wynosi 2301 metrów. Tym samym jest to najwyżej położone miasto w całej Polsce, co zresztą nikogo nie powinno dziwić jeżeli spojrzy się na pobliskie góry, które od lat zachwycają swoją majestatycznością. Mogłoby się wydawać, że niewielkie miasto położne w tak nieprzystępnym miejscu (zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę stan dróg sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat) musiało długo czekać na wdrożenie pierwszych nowinek technologicznych, ale w rzeczywistości było całkowicie inaczej! To właśnie Zakopane jako pierwsza miejscowość mogła poszczycić się telegrafem i oświetleniem. Co więcej, znajdowała się tu również pierwsza poczta! Za najsłynniejszą ulicę całego Zakopanego śmiało można uznać Krupówki, gdzie zresztą wielu turystów odwiedzających Zakopane kieruje swoje pierwsze kroki. Aktualnie coraz trudniej odnaleźć tu charakterystyczny dla dawnego Zakopanego klimat, a zamiast tego na turystów czekają niezliczone stragany. Z drugiej strony, ulica ma swój niezaprzeczalny urok. Skąd jednak wzięła się nazwa Krupówki? Otóż ulica przebiega przez polanę o takiej właśnie nazwie, a ta zawdzięcza ją nazwisku pewnej rodziny (państwo Krupowscy).

Prosty sposób na tanie noclegi w górach

Jak widać Zakopane to nie tylko miejsce, które warto odwiedzić ze względu na piękne widoki, doskonałe warunki dla narciarzy oraz możliwość spędzenia spokojnego urlopu z dala od zgiełku dużego miasta, ale także miejscowość z ciekawą historią i wieloma tajemnicami czekającymi na odkrycie przez turystów. W związku z tym wybranie się do Zakopanego na jeden dzień nie ma najmniejszego sensu, bo tak naprawdę podczas krótkiego pobytu nie zdąży się zobaczyć najciekawszych miejsc i skorzystać z licznych atrakcji. Z drugiej strony, jeżeli wynajęcie noclegu pozostawi się na ostatnią chwilę, to mogą pojawić się problemy ze znalezieniem dobrego miejsca. W dodatku ze względu na ogromne zainteresowanie wśród turystów, część obiektów zawyża ceny za noclegi, co utrudnia wyszukanie atrakcyjnej oferty. Rozwiązaniem tego problemu jest serwis noclegi.pl oferujący tanie noclegi w Zakopanem i okolicach, gdzie stale publikowane są aktualne oferty ze wszystkich górskich miejscowości. Strona umożliwia szybkie wyszukanie ofert dostępnych w poszczególnych częściach Polski, w zależności od tego jaką datę wybierze klient, ile osób będzie z nim podróżowało oraz jakich udogodnień oczekuje po dotarciu na miejsce. W bazie noclegów w Zakopanem znajdują się zarówno domki, apartamenty, hotele, zajazdy, hostele jak i wille, dlatego można idealnie dopasować standard obiektu do swoich możliwości finansowych. Nie ma również ryzyka, że klient przepłaci przy rezerwowaniu obiektu przez internet, bo zawsze może porównać ceny w każdym z miejsc, w których wciąż są wolne pokoje. Opinie publikowane przez użytkowników serwisu pozwalają odrzucić noclegi w Zakopanem niezapewniające zadowalających warunków, a błyskawiczna rezerwacja miejsc przez internet pozwala załatwić wszystkie formalności związane z wynajmem w ciągu kilku minut. Wówczas pozostaje tylko dotrzeć na miejsce i cieszyć się świetnym weekendem, feriami lub urlopem spędzonym w przepięknej okolicy.

Co zobaczyć podczas ferii?

Wspomniane Krupówki to oczywiście zaledwie jedno z wielu miejsc, które należy zobaczyć podczas ferii w Zakopanem. Morskie Oko, Kasprowy Wierch, Gubałówka oraz Tatrzański Park Narodowy pozwolą spędzić niezapomniany czas w gronie rodziny lub najbliższych przyjaciół. Niektórzy preferują samotne wypady w góry, co pozwala zdystansować się od codziennych problemów i spokojnie przemyśleć wszystkie istotne sprawy. Wspaniałe atrakcje Zakopanego i zapierające dech widoki na pewno zachwycą nawet najbardziej wymagających turystów. Nie bez powodu niektóre osoby każdego roku jeżdżą w okolice Zakopanego, bo ich zdaniem nigdzie nie jest tak ładnie jak tutaj.

Hotel Morskie Oko

Budynek hotelu „Morskie Oko” został wybudowany w 1897 roku, jednak już w 1899 roku spłonął w pożarze Krupówek. Odbudowany został dwa lata później. Był jednym z pierwszych budynków murowanych, stojących przy tej ulicy. Mieścił się w nim luksusowy hotel, w którym często zatrzymywały się znane osobistości z całej Polski.

Czytaj więcej »
Trzydniowiański Wierch

Trzydniowiański Wierch

Trzydniowiański Wierch Trzydniowiański Wierch to szczyt o wysokości 1758 m n.p.m. położony w Tatrach Zachodnich, w północnej grani Kończystego Wierchu. Ma on dwa wierzchołki –

Czytaj więcej »

Krzyż Milenijny

Na szczycie Litwińskiej Grapy (902 m n.p.m.) znajduje się 20-metrowy Krzyż Milenijny wybudowany w 2000 roku przez proboszcza Czarnej Góry ks. Huberta Kasztelana dla uczczenia dwóch tysiącleci chrześcijaństwa. Został wykonany na wzór krzyża stojącego od wielu lat na szczycie Giewontu.

Czytaj więcej »

Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza (inaczej Wodospady Mickiewicza) znajdują się w miejscu połączenia Doliny Białki i Doliny Roztoki, przy trasie z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Tuż za nimi znajduje się skrzyżowanie ze szlakiem zielonym prowadzącym na prawo do Doliny Pięciu Stawów, a na lewo do Schroniska w Roztoce.

Czytaj więcej »

Hala Stoły

Hala Stoły (Polana Stoły), inaczej zwana Polaną na Stołach, to spadzista łąka o powierzchni niespełna 8 ha położona na wysokości od 1280 do 1428 m n.p.m.. Niegdyś wchodziła w skład pasterskiej Hali Stoły – której nazwa jest niekiedy używana do określania samej polany.

Czytaj więcej »

Willa Konstantynówka

Przy ul. Jagiellońskiej 18 stoi zabytkowa willa „Konstantynówka” zbudowana w 1900 roku wg. projektu Stanisława Witkiewicza. Właścicielką budynku była Aniela Zagórska, a gościli w nim między innymi Józef Piłsudski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stefan Żeromski, Tymon Niesiołowski.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.