Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Spis Treści

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, najstarsza nekropolia w Zakopanem, została założona w połowie XIX wieku. Znajduje się przy ul. Kościeliskiej, na tym samym terenie co kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i kaplica Gąsieniców.

Przez kamienną bramę wchodzimy do krainy wiecznego odpoczynku ludzi, którzy tworzyli historię Podhala (na ponad trzysta znajdujących się tu grobów, połowa należy do osób zasłużonych).

Pochowani są tu między innymi dr Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Władysław Orkan, Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer,  ks. Józef Stolarczyk, Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna oraz Jan Krzeptowski „Sabała”.

Ponadto jest wiele grobów podhalańskich artystów – wśród nich Karola Stryjeńskiego, Antoniego Kenara, Antoniego Rząsy i Władysława Hasiora, a także ludzi kultury, nauki oraz taterników.

Przy samym wejściu znajduje się symboliczny grób Witkacego.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku ma niesamowity klimat – prawie każdy nagrobek jest   tu dziełem sztuki, a wszystkie stoją w otoczeniu pięknych, starych drzew. To wszystko sprawia, że warto wybrać się na tu na krótki spacer.

Nazwa cmentarza „na Pęksowym Brzyzku”

Nazwa cmentarza „na Pęksowym Brzyzku” wywodzi się od nazwiska Jana Pęksy, na którego ziemi cmentarz został założony, oraz słowa „brzyz” oznaczającego w góralskiej gwarze urwisko nad potokiem.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku
Symboliczny grób Witkacego
Symboliczny grób Witkacego

 

Galeria zdjęć