Czyszczenie i ochrona gogli narciarskich

Gogle narciarskie są obowiązkowym elementem wyposażenia na stoku. Dobrze dopasowane zapewnią Ci niezrównany komfort jazdy i bezpieczeństwo. Warto o nie dbać, aby cieszyć się dobrą widocznością i wygodą przez wiele sezonów. Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze na poszukiwanie nowej pary. Dowiedz się, jak czyścić i chronić swoje gogle w trakcie i po sezonie!

Po pierwsze – przechowywanie

Kupując wysokiej jakości, optymalnie dopasowane gogle narciarskie czy snowboardowe, chcesz, by służyły Ci znacznie dłużej niż przez jeden sezon. Dlatego powinieneś przykładać szczególną wagę do sposobu, w jaki je przechowujesz. Dotyczy to szczególnie ich przenoszenia czy przewożenia w bagażu. Ekspert ze sklepu nartywarszawa.pl podkreśla, że nieodpowiednio zabezpieczone bardzo łatwo mogą się w takiej sytuacji porysować, co znacznie obniży ich funkcjonalność. Dlatego zawsze przechowuj gogle na narty w odpowiednim etui. Często jest ono zapewniane przez producenta.

Po drugie – czyszczenie gogli

Gogle snowboardowe czy narciarskie należy też czyścić, aby usunąć z nich drobinki kurzu, śnieg, lód czy inne zabrudzenia. Warto jednak pamiętać, że czyszczenie gogli powinno zawsze dotyczyć jedynie zewnętrznej części soczewek. Od wewnątrz są one pokryte bowiem substancjami odpowiadającymi za ochronę przed słońcem czy parowaniem. Jakakolwiek ingerencja w te powłoki spowoduje więc utratę ważnych właściwości soczewek. Najlepiej czyścić gogle mikrofibrą lub woreczkiem ochronnym do przechowywania. Unikaj pocierania gogli przypadkowymi materiałami, ponieważ mogą one porysować delikatną powłokę antyrefleksyjną. To samo tyczy się chusteczek higienicznych czy ręczników papierowych. Nie wycieraj też lodu czy śniegu – jego ostre kryształki zmieszane z zanieczyszczeniami również mogą uszkodzić gogle. Znacznie lepiej rozpuścić lub strząsnąć śnieg i lód – by przyspieszyć ten proces, możesz pochuchać na gogle lub delikatnie ogrzać je w kurtce.

Co zrobić, żeby gogle narciarskie nie parowały?

Nagminnie parujące gogle są w zasadzie bezużyteczne, a ponadto niebezpieczne w użytkowaniu. Odpowiednia dbałość pomoże Ci jednak zachować ich właściwości przez długi czas. Co zrobić, żeby gogle narciarskie nie parowały? Po pierwsze pamiętaj, by je chronić i właściwie czyścić, zgodnie z powyższymi poradami. Najlepiej w ogóle nie dotykać wewnętrznej, pokrytej powłoką przeciwmgielną powierzchni soczewek. Gogle narciarskie mogą też parować, gdy zapchane zostaną ich otwory wentylacyjne. Dlatego regularnie je sprawdzaj i oczyszczaj. W uniknięciu parowania nie pomaga też zdejmowanie gogli i umieszczanie ich na spoconym czole. 

O czym jeszcze pamiętać przy konserwacji gogli?

Konserwacja i czyszczenie gogli zawsze powinny być wykonywane delikatnie. Zazwyczaj wystarczy szmatka z mikrofibry. Jedyne produkty, które można stosować to te przeznaczone konkretnie do gogli narciarskich – absolutnie nie używaj płynów do szyb i innych podobnych produktów. Zawarte w nich środki chemiczne niemal na pewno uszkodzą delikatne powłoki, którymi pokryte są soczewki, wpływając na znaczne pogorszenie ich właściwości. Warto pamiętać również, że jeśli chcesz, by gogle snowboardowe czy narciarskie posłużyły Ci przez lata, najlepiej zdecydować się na jeden z modeli renomowanych marek. Ich solidne wykonanie i zabezpieczenie odpowiada za świetne parametry, ale również trwałość. Inwestycja w nieco droższe, markowe akcesoria z pewnością się opłaci – szczególnie jeśli będziesz je odpowiednio czyścić, konserwować i przechowywać.

 

Kościół w Jurgowie

W podhalańskiej wsi Jurgów stoi zabytkowy, drewniany kościół pw. Św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej wybudowany w 1675 roku, a rozbudowany na początku XIX wieku.

Czytaj więcej »

Pomnik Ratownikom Górskim

Pomnik Ratownikom Górskim stoi przy ul. Mariusza Zaruskiego, tuż obok Krupówek. Pomnik został odsłonięty w 1959 roku z okazji pięćdziesięciolecia utworzenia Tatrzańskieg o Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Autorem pomnika jest znany zakopiański artysta Władysław Hasior.

Czytaj więcej »

Willa Koliba

Przy ul. Kościeliskiej 18, za mostkiem, pomiędzy drzewami, stoi pierwsza willa zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza – „Koliba”. W willi znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza (filia Muzeum Tatrzańskiego). Wewnątrz możemy zapoznać się z ciekawą ekspozycją historyczno-etnograficzną.

Czytaj więcej »

Dolina Roztoki

Dolina Roztoki, U-kształtna dolina otoczona przez malownicze górskie szczyty, leży w Tatrach Wysokich, pomiędzy Doliną Rybiego Potoku, a Doliną Waksmundzką. Od północnej strony ograniczona jest monumentalnym masywem Wołoszyna, a od południowej – Opalonego.

Czytaj więcej »

Wołowiec

Wołowiec Wołowiec (2064 m n.p.m.) jest szczytem leżącym w Tatrach Zachodnich, na granicy polsko-słowackiej. Jego wierzchołek jest miejscem zbiegu (zwornikiem) trzech grani – od strony

Czytaj więcej »

Stary Tartak w Jurgowie

Nieopodal brzegu rzeki Białki znajduje się funkcjonujący do dziś zabytkowy, stary tartak napędzany kołem wodnym. Jest to jedyny zabytkowy obiekt przemysłowy w Jurgowie, który przetrwał

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.