Czyszczenie i ochrona gogli narciarskich

Gogle narciarskie są obowiązkowym elementem wyposażenia na stoku. Dobrze dopasowane zapewnią Ci niezrównany komfort jazdy i bezpieczeństwo. Warto o nie dbać, aby cieszyć się dobrą widocznością i wygodą przez wiele sezonów. Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze na poszukiwanie nowej pary. Dowiedz się, jak czyścić i chronić swoje gogle w trakcie i po sezonie!

Po pierwsze – przechowywanie

Kupując wysokiej jakości, optymalnie dopasowane gogle narciarskie czy snowboardowe, chcesz, by służyły Ci znacznie dłużej niż przez jeden sezon. Dlatego powinieneś przykładać szczególną wagę do sposobu, w jaki je przechowujesz. Dotyczy to szczególnie ich przenoszenia czy przewożenia w bagażu. Ekspert ze sklepu nartywarszawa.pl podkreśla, że nieodpowiednio zabezpieczone bardzo łatwo mogą się w takiej sytuacji porysować, co znacznie obniży ich funkcjonalność. Dlatego zawsze przechowuj gogle na narty w odpowiednim etui. Często jest ono zapewniane przez producenta.

Po drugie – czyszczenie gogli

Gogle snowboardowe czy narciarskie należy też czyścić, aby usunąć z nich drobinki kurzu, śnieg, lód czy inne zabrudzenia. Warto jednak pamiętać, że czyszczenie gogli powinno zawsze dotyczyć jedynie zewnętrznej części soczewek. Od wewnątrz są one pokryte bowiem substancjami odpowiadającymi za ochronę przed słońcem czy parowaniem. Jakakolwiek ingerencja w te powłoki spowoduje więc utratę ważnych właściwości soczewek. Najlepiej czyścić gogle mikrofibrą lub woreczkiem ochronnym do przechowywania. Unikaj pocierania gogli przypadkowymi materiałami, ponieważ mogą one porysować delikatną powłokę antyrefleksyjną. To samo tyczy się chusteczek higienicznych czy ręczników papierowych. Nie wycieraj też lodu czy śniegu – jego ostre kryształki zmieszane z zanieczyszczeniami również mogą uszkodzić gogle. Znacznie lepiej rozpuścić lub strząsnąć śnieg i lód – by przyspieszyć ten proces, możesz pochuchać na gogle lub delikatnie ogrzać je w kurtce.

Co zrobić, żeby gogle narciarskie nie parowały?

Nagminnie parujące gogle są w zasadzie bezużyteczne, a ponadto niebezpieczne w użytkowaniu. Odpowiednia dbałość pomoże Ci jednak zachować ich właściwości przez długi czas. Co zrobić, żeby gogle narciarskie nie parowały? Po pierwsze pamiętaj, by je chronić i właściwie czyścić, zgodnie z powyższymi poradami. Najlepiej w ogóle nie dotykać wewnętrznej, pokrytej powłoką przeciwmgielną powierzchni soczewek. Gogle narciarskie mogą też parować, gdy zapchane zostaną ich otwory wentylacyjne. Dlatego regularnie je sprawdzaj i oczyszczaj. W uniknięciu parowania nie pomaga też zdejmowanie gogli i umieszczanie ich na spoconym czole. 

O czym jeszcze pamiętać przy konserwacji gogli?

Konserwacja i czyszczenie gogli zawsze powinny być wykonywane delikatnie. Zazwyczaj wystarczy szmatka z mikrofibry. Jedyne produkty, które można stosować to te przeznaczone konkretnie do gogli narciarskich – absolutnie nie używaj płynów do szyb i innych podobnych produktów. Zawarte w nich środki chemiczne niemal na pewno uszkodzą delikatne powłoki, którymi pokryte są soczewki, wpływając na znaczne pogorszenie ich właściwości. Warto pamiętać również, że jeśli chcesz, by gogle snowboardowe czy narciarskie posłużyły Ci przez lata, najlepiej zdecydować się na jeden z modeli renomowanych marek. Ich solidne wykonanie i zabezpieczenie odpowiada za świetne parametry, ale również trwałość. Inwestycja w nieco droższe, markowe akcesoria z pewnością się opłaci – szczególnie jeśli będziesz je odpowiednio czyścić, konserwować i przechowywać.

 

Punkt Widokowy na Wyżni Kiczora

Przy drodze nr 60 z Łysej Polany do Bukowiny Tatrzańskiej, po wschodniej stronie znajduje się drewniany taras widokowy. Warto zatrzymać się na chwilę aby zaczerpnąć świeżego, górskiego powietrza podziwiając piękną panoramę Tatr Bielskich i Wysokich.

Czytaj więcej »

Kaplica Gąsieniców na Pęksowym Brzyzku

Kaplica Gąsieniców była pierwszym budynkiem sakralnym na terenie Zakopanego.Wybudowana została dzięki staraniom Pawła Gąsienicy około roku 1800, stała się też kaplicą nagrobną dla niego i jego żony Reginy. Jak głosi legenda, fundusze na jej budowę zostały pozyskane z łupów zbójników, którzy w ten sposób chcieli odpokutować za swoje grzechy.

Czytaj więcej »

Morskie Oko

Morskie Oko o powierzchni 34,93 ha jest największym jeziorem w Tatrach. Jego długość wynosi 862 m, szerokość 568 m, a głębokość 51,4 m. Jest jeziorem karowym (cyrkowym) o pochodzeniu polodowcowym. Położone jest na wysokości 1395 m n.p.m.., nieco poniżej Schroniska PTTK, w górnej części Doliny Rybiego Potoku, u stóp najwyższych tatrzańskich szczytów, które wznoszą się ponad 1000-metrowymi ścianami ponad jego taflę.

Czytaj więcej »

Hotel Morskie Oko

Budynek hotelu „Morskie Oko” został wybudowany w 1897 roku, jednak już w 1899 roku spłonął w pożarze Krupówek. Odbudowany został dwa lata później. Był jednym z pierwszych budynków murowanych, stojących przy tej ulicy. Mieścił się w nim luksusowy hotel, w którym często zatrzymywały się znane osobistości z całej Polski.

Czytaj więcej »

Wzgórze Antałówka

Przy końcu ul. Antałówka na Wierch wychodzimy spomiędzy drzew na niewielkie wzniesienie Antałówka (937 m n.p.m.). Z Antałówki rozciągają się ładne widoki na Zakopane, Tatry, Pasmo Gubałówki, Podhale i Gorce.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.