Dolina Za Bramką

Spis Treści

Dolina Za Bramką

Dolina za Bramką ma powierzchnię około 100 ha i długość niecałe 2 km. Znajduje się pomiędzy Doliną Strążyską i Doliną Małej Łąki. Od Doliny Strążyskiej oddziela ją masyw Samkowej Czuby (1189 m n.p.m.), a jej górna część podchodzi pod północne stoki Łysanek (1445 m n.p.m.)

Dolina Za Bramką
Dolina Za Bramką

Szlak Doliną Za Bramką

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 0,8 km
Czas przejścia: 0:25 (↓0:20)
Różnica poziomów: 919 m – Wylot Doliny za Bramką
989 m  – Koniec szlaku turystycznego
70 m
Stopień trudności: Bardzo łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Na skały otaczające dolinę
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Zielony

Wejście do Doliny za Bramką znajduje się na wysokości 919 m n.p.m. w okolicy zakopiańskich Krzeptówek. Jest to jedna z dwóch dolinek Tatrzańskich, do których wejście jest bezpłatne – przy wejściu nie ma kasy biletowej TPN. Szlak poprowadzony doliną jest jednym z najkrótszych w całych Tatrach – liczy niespełna kilometr (po dotarciu do końca trzeba zawrócić tą samą drogą), ale pomimo tego jest niezwykle malowniczy. Na trasie można podziwiać ciekawe formacje skalne, a wzdłuż całej drogi płynie Potok zza Bramki, tworząc liczne kaskady. Potok ten wypływa na wysokości 1160 m n.p.m. z południowych stoków Łysanek. W górnych partiach Doliny za Bramką zasilany jest licznymi, mniejszymi ciekami wodnymi. Po przepłynięciu 3,5 km, już poza terenem Tatrzańskiego Parku Narodowego, uchodzi do Cichej Wody Zakopiańskiej.

Dolina Za Bramką
Dolina Za Bramką
Dolina Za Bramką
Dolina Za Bramką

Szlak na całej długości wiedzie przez las mieszany, dzięki czemu szczególnie pięknie wygląda jesienią. Dużą wartość przyrodniczą mają rosnące w dolinie dwustuletnie okazy buków. W szczelinach skał dostrzeżemy różne gatunki roślin wapieniolubnych. Już po kilkudziesięciu metrach mijamy pierwszą malowniczą kilkunastometrowej wysokości skałę, z charakterystycznym wystającym „czubkiem” na szczycie. Po  kilku minutach, po prawej stronie drogi, naszym oczom ukazują się Jasiowe Turnie – wysokie na kilkadziesiąt metrów dolomitowe skały o fantazyjnych kształtach. Niektóre z nich mają swoje nazwy – Dziadula, Kohutek, Matka Boska czy Zakonnik. Po ich stromych ścianach prowadzą liczne drogi wspinaczkowe. Ponadto w Jasiowych Turniach, na wysokości 1035 m, znajduje się niewielka, dwu i półmetrowej długości jaskinka – Jasiowy Schron.

Skały w Dolinie Za Bramką
Skały w Dolinie Za Bramką

Nazwa dolinki pochodzi od skalnej bramy znajdującej się u wylotu doliny. Brama została zniszczona pod koniec XIX wieku (w celu poszerzenia wejścia do niej). Kilka takich „bramek” – skalnych zwężeń, znajduje się w dalszej części doliny. Przy trzeciej z nich, na przełomie XIX i XX wieku, stała obecnie już nieistniejąca altana dla turystów.

Koniec szlaku znajduje się w miejscu rozwidlenia dolinki na dwa ramiona – Dolinkę spod Jatek i Dolinkę spod Łysanek. W rozwidleniu tym potok tworzy niewielkie rozlewisko. Oba odgałęzienia zastawione są drewnianymi żerdziami. W miejscu tym ustawionych jest kilka ławeczek dla turystów, na których można chwilę posiedzieć przed wyruszeniem w drogę powrotną.

Przed wojną istniał znakowany szlak turystyczny z Doliny za Bramką do Doliny Strążyskiej (tzw. „Perć ponad Skałki)” jednak obecnie jest on nieczynny.

Dolina Za Bramką - koniec szlaku
Dolina Za Bramką – koniec szlaku

Galeria zdjęć