Galeria sztuki na Kozińcu

Budynek mieszczący muzeum został wybudowany w 1924 roku w stylu neoklasycznym. Po II Wojnie Światowej okazały budynek został wykupiony przez Urząd Rady Ministrów i pełnił funkcję reprezentacyjną – zatrzymywali się tu wysoko postawieni goście polscy i zagraniczni, wśród nich premier Józef Cyrankiewicz (z tego powodu budynek zyskał potoczną nazwę „Cyrankiewiczówka”). Następnie, w latach osiemdziesiątych, dzięki staraniom Muzeum Tatrzańskiego, urządzono w nim wystawę wschodnich kobierców, będących własnością rodziny Kulczyckich.

Obecnie prezentowane są w nim wystawy dzieł sztuki, które nie są wystawione w stałych ekspozycjach Muzeum Tatrzańskiego, a także inne wystawy o różnorodnej tematyce – przyrodnicze, etnograficzne, historyczne itp.

W sezonie letnim 2012 roku w Galerii prezentowana była wystawa „Porozmawiajmy o Kobietach – Schulz, Witkacy, Gombrowicz i inni…” ukazująca dzieła sztuki oraz cytaty z literatury związane z tematyką kobiet i kobiecości takich autorów jak Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witold Gombrowicz, Kornel Makuszyński, Zbysław Marek Maciejewski, Władysław Rząb, Grzegorz Moryciński, Jan Lebenstein, Jacek Sroka i Władysław Hasior.

Galeria zdjęć