Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
John Doe
Designer

Gliczarów Górny

Spis Treści

Gliczarów Górny

Gliczarów Górny to niewielka wieś w Polsce usytuowana w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Biały Dunajec. Składa się z pięciu osiedli: Jurzyste, Matygówka, Bartków Wierch, Fiśkowa Dolina, Dziadkówka. Leży na Pogórzu Gliczarowskim, tworzonym przez długie grzbiety ułożone południkowo. Jest jedną z najwyżej położonych miejscowości na Podhalu i w Polsce. W pobliżu znajdują się miejscowości takie jak: Gliczarów Dolny (Gliczarów Dolny jest starszą częścią Gliczarowa, młodszy jest Gliczarów Górny), Biały Dunajec, Poronin i Bukowina Tatrzańska. Etymologia nazwy jest niejasna, wskazuje się na jej dwa źródła. W pierwszym przypadku badacze powołują się na język pasterzy wołoskich, w którym słowo „glicza” oznaczało miejsce, gdzie wiał silny wiatr; natomiast w języku niemieckim „Gletscher” określa lodowiec.

Turystyka

Gliczarów Górny to miejsce cieszące się zainteresowaniem wśród turystów. Regularnie odbywają się tu imprezy o charakterze kulturalno-rozrywkowym (np. Festyn Gliczarowski 15.VIII, Dożynki). Miłośnicy górskich wędrówek mogą skorzystać z dostępnych tras i szlaków turystycznych. Między innymi przez Gliczarów przebiega Szlak Wolnościowy z Chochołowa do Niedzicy, który w dalszej części łączy się z innymi trasami. Przebiega także trasa spacerowa: Biały Dunajec – Stołowe –Gliczarów Górny – Gliczarów Dolny – Wojtusiców Wierch – Biały Dunajec – Kuny ( 3,5 godz.). A wielbicieli dwóch kołek zainteresuje szlak rowerowy: Biały Dunajec – Gliczarów Dolny – Gliczarów Górny – Biały Dunajec. Długość ok. 15 km.

Warto zobaczyć

  • Kościół Katolicki pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego zbudowany w stylu tatrzańskim
  • Szlak łączący kilkanaście drewnianych rzeźb – kapliczki, krzyże, świątki, wybitnego ludowego twórcy z Gliczarowa Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka, który żył w XIX wieku.
  • Przepiękną panoramę Tatr
  • Kaplicę p.w. Św. Jana Chrzciciela w Gliczarowie Dolnym

Gliczarów Górny leży nieco na uboczu, pomiędzy Białym Dunajcem, Poroninem a Bukowiną Tatrzańską. Część szlaków i tras spacerowych jest oddalona od miejscowości i należy liczyć się z dłuższym spacerem lub podjechać busem np. do Zakopanego gdzie ma swój początek wiele tras.

Zima

Wielbiciele zimowych sportów mają w Gliczarowie Górnym do dyspozycji stok narciarski.

Stacja Narciarska „U Steni” w Gliczarowie Górnym:
3 wyciągi o łącznej długości trasy zjazdowej ponad 1000 m

● 1. wyciąg orczykowy, długość 500 m, różnica poziomów 85 m, przepustowość 900 os./godz., stopień trudności: dla zawansowanych
● 2. wyciąg orczykowy, długość 400 m, różnica poziomów 80 m, przepustowość 720 os./godz., stopień trudności: łatwy
● 3. wyciąg orczykowy, długość 100 m, dla dzieci, na ogrodzonym bezpiecznym terenie, pod opieką instruktorów

Trasy rozpoczynają się w Fiśkowej Dolinie i kończą na Dziadkówce (ok. 1000 m n.p.m.), Na ich ostatnim odcinku turyści mogą podziwiać przepiękną panoramę Tatr. Stacja narciarska otwarta jest od godz. 8.00 do godz. 22.00. Wyciągi narciarskie są sztucznie zaśnieżane, codziennie ratrakowane, a także oświetlone, nagłośnione oraz obsługują system kart magnetycznych. Można zapisać się do szkółki narciarskiej lub snowboardowej. Niedaleko stacji znajduje się zaplecze gastronomiczne, a także bardzo dobrze utrzymane i oświetlone parkingi, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz sklep sportowy. Na miejscu możliwość serwisowania sprzętu (narty, snowboard).

W Gliczarowie organizowane są również liczne atrakcje saneczkarskie i kuligi. Mogą w nich wziąć udział osoby indywidulane i grupy zorganizowane. Turyści kochający rywalizację, mogą wziąć także udział w organizowanym co roku Rajdzie Narciarskim o Puchar Gliczarowa.

Demografia

Gliczarów Górny zamieszkuje 818 osób.

Historia i kultura

Początków Gliczarowa należy szukać już w pierwszej połowie XVII wieku. Wtedy to była przeprowadzona na Podhalu akcja kolonizacyjna, którą prowadził starosta Stanisław Witowski. Dzięki temu powstało wiele nowych miejscowości: Witów, Dzianisz, Groń, Obidową, Białkę, Bukowinę, Brzegi, Olczę, Poronin, Ząb, a także Gliczarów. Marcin Bafia był zasadźcą, natomiast jego syn Andrzej zyskał uznanie u króla Jana Kazimierza, od którego otrzymał przywilej na sołectwo w„GleycaroObyczaje i strój są po dziś dzień powodem do dumy dla górali z Podhala.wie”.Wieś lokowana była na prawie wołoskim, stąd wiadomo, że głównym zajęciem pierwszych mieszkańców była hodowlą owiec i rolnictwo. Po drugiej wojnie światowej wieś została administracyjnie podzielona na dwie części: Gliczarów Dolny i Gliczarów Górny.

Gliczarów Górny należy do regionu podhalańskiego. Obyczaje i strój są po dziś dzień powodem do dumy dla górali z Podhala. Tradycyjny ubiór nadal jest nadal charakterystycznym elementem uroczystości rodzinnych, kościelnych czy państwowych. Dawniej sporządzano go własnoręcznie w gospodarstwach domowych. Mieszkańcy całej gminy są znani z kultywowania góralskich tradycji. Doskonale zachowała się tu archaiczna gwara podhalańska, przeróżne zwyczaje i obrzędy, muzyka, taniec, śpiew oraz drewniana architektura i sztuka ludowa.

Informacje praktyczne

W Gliczarowie Górnym znajduje się kilkadziesiąt pensjonatów. Ponadto w miejscowości znajdziemy dwa sklepy oraz kawiarnię „U Steni” (mieszczącą się niedaleko stacji narciarskiej). Najbliższa apteka oraz przychodnia usytuowane są w Bukowinie Tatrzańskiej (4km od Gliczarowa) oraz w Białym Dunajcu (4,5km). Do Zakopanego można dojechać autobusami PKS (5x dziennie) oraz mikrobusami (6x dziennie). Dojazd do Białki Tatrzańskiej jest możliwy z przesiadką w Bukowinie Tatrzańskiej.

Dojazd

Do Gliczarowa Górnego można dojechać z Klina na Bukowinie Tatrzańskiej. Należy wyjechać od strony Poronina na rondo, po prawej stronie minąć drogę na Łysą Polanę, do centrum Bukowiny Tatrzańskiej i jechać tą drogą, która wiedzie lekko w górę obok Domu Wczasowego „Morskie Oko – w kierunku Olczańskiego Wierchu. Następnie skręcić w lewo przed kapliczką Brzezińskiego. Do centrum Gliczarowa dojedziemy po około 3,5 km.

Inna trasa wiedzie również z Nowego Targu. Stamtąd trzeba dotrzeć do Gronkowa, następnie skręcić na Groń-Leśnicę i skręcić w lewo obok kapliczki Brzezińskiego.

Ostania i najkrótsza droga (nie jest polecana zimą, z racji dużej ilości zakrętów i stromych podjazdów) prowadzi od Białego Dunajca. Jadąc od strony Nowego Targu, natrafimy na betonowy mostem w Białym Dunajcu, za którym należy skręcić w lewo. Następnie w prawo po ok. 0.5 km (tuż koło budynku Policji) i później pod górę. Po 3 km jesteśmy w centrum.

Odległości

18,2 km – do centrum Zakopanego
4,5 km – do Bukowiny Tatrzańskiej (rondo)
10,4 km – do najbliższego wejścia na teren TPN
13,6 km – do granicy ze Słowacją (Łysa Polana)

Autor tekstu: Marta Niewieczerzał

Zdjęcia: Jarosław Lipiński

 

Ciekawe miejsca

Ciekawe miejsca w miejscowości Gliczarów Górny oraz najbliższej okolicy.

Kościół w Gliczarowie Górnym

W centralnej części Gliczarowa Górnego stoi charakterystyczny kościół z czerwonym, blaszanym dachem. Kościół nie jest zabytkowy (wybudowany został w 1980 roku), jednak wiąże się z nim ciekawa historia walki mieszkańców z władzami komunistycznymi, które były przeciwne budowie kościoła.

Więcej »

Galeria zdjęć