Górski ekwipunek

Turysta, który wybiera się na wędrówkę górskim szlakiem, powinien mieć dobrze opracowaną trasę oraz dobrany strój i buty do wymagającego podłoża oraz zmieniającej się pogody. Nie może zapomnieć również o rzeczach, które bezwzględnie powinien ze sobą zabrać. Jest to oczywiście prowiant, woda, kurtka nieprzemakalna, mapa, dokumenty, telefon oraz wszystko to, co wyda mu się niezbędne. Jednak w pakowaniu się na wyprawę należy kierować się czym innym niż kobiety, które wkładają różne rzeczy do swojej torebki. Mężczyźni na pewno nie raz mieli taką sytuację, gdy nic nie mogli znaleźć w torebce swojej partnerki, zaś ona dokładnie wiedziała, gdzie co jest. I w tym miejscu pojawia się pytanie, gdy już mamy listę rzeczy niezbędnych podczas wyprawy, to w co je spakować?

Na górskich szlakach tylko plecaki!

Odpowiedź na postawione pytanie powinna być oczywista: w góry idziemy tylko z plecakiem. Torebki, saszetki zostawiamy w domu. Dla jednych jest to pewnie oczywiste, jednak na górskich szlakach ciągle spotyka się, np. kobiety w szpilkach lub mężczyzn bez żadnego ekwipunku. To bardzo nieodpowiedzialne oraz lekkomyślne. Złe buty są takim samym błędem jak brak plecaka. Nie można spędzić całego dnia w górach bez jedzenia, które schowamy właśnie w plecaku. Obecnie na rynku jest bardzo dużo modeli różnych plecaków, tak, aby każdy turysta znalazł coś dla siebie. Im lepiej przygotujemy się do wędrówki, tym sprawniej i przyjemniej nam ona minie.

Jaki plecak trekkingowy wybrać?

W sklepach ze sprzÄ™tem górskim znajdziemy wiele propozycji plecaków, obecnie najlepsze sÄ… te od producentów: Jack Wolfskin, Pinguin, Fjord Nansen, Deuter, The North Face oraz Black Diamond. Możemy poczuć siÄ™ lekko zagubieni przy tylu propozycjach, dlatego warto zadać sobie na poczÄ…tku pytanie: jaki rodzaj aktywność zamierzam uprawiać w górach? Inny plecak bÄ™dzie dla osób, które chcÄ… szlaki pokonać biegiem w ramach treningu, a inny dla turystów, którzy chcÄ… spokojnie cieszyć siÄ™ otaczajÄ…cÄ… przyrodÄ…. Jedno jest pewne, jakakolwiek byÅ‚aby odpowiedź – plecak musi być wykonany z wytrzymaÅ‚ych i nieprzemakalnych materiałów. Nie możemy pozwolić na to, aby jego zawartość zmokÅ‚a podczas deszczu. Plecak musi być również dopasowany do wzrostu jego użytkownika. Na szczęście te profesjonalne plecaki trekkingowe majÄ… regulowane pasy, dziÄ™ki którym każdy, kto je nosi bÄ™dzie czuÅ‚ siÄ™ komfortowo. Sama konstrukcja plecaka powinna być lekka, aby dodatkowo nie obciążaÅ‚a ciaÅ‚a turysty. MateriaÅ‚, szczególnie ten przylegajÄ…cy do ciaÅ‚a, powinien być oddychajÄ…cy, żeby podczas upalnych dni nie obcieraÅ‚ skóry. Na koniec wymieniania cech idealnego plecaka w góry, trzeba wspomnieć o najważniejszym – taki plecak musi być pojemny. Pogoda w górach bardzo szybko siÄ™ zmienia, dlatego powinniÅ›my być przygotowani na gwaÅ‚towne ochÅ‚odzenie, deszcz lub Å›nieg. DziaÅ‚a to także w drugÄ… stronÄ™, gdy zrobi siÄ™ gorÄ…co, musimy mieć w plecaku miejsce, aby schować zbÄ™dnÄ… odzież. Dodatkowe kieszenie, które uÅ‚atwiajÄ… dostÄ™p do wody lub mapy, także bardzo usprawniajÄ… wÄ™drówkÄ™.

Plecak trekkingowy nie tylko w góry

Plecaki górskie, mimo że są zaprojektowane z myślą o górskich turystach, bardzo dobrze sprawdzą się podczas wędrówek po płaskim podłożu. Można jest także zabrać na rower, czy spakować się w nie, np. w podróż samolotem. Lekkość oraz pojemność sprawiają, że ich użytkowanie może być różnorodne. A do tego ciekawa kolorystyka oraz design mogą skłonić kobiety do pożegnania swoich dużych torebek. Dobrze dobrany, profesjonalny plecak gwarantuje wędrówkę, która zakończy się sukcesem.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają profesjonalne plecaki trekkingowe oraz inny sprzęt górski, wejdź na stronę sklepu internetowego e-horyzont.pl

Siedziba TOPR

Przy ul. Piłsudskiego 63 znajduje się drewniany budynek wybudowany w 1985 roku, w którym mieści się siedziba Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. To stąd wyrusza większość

Czytaj więcej »

Kościół na Krupówkach

Kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny znajduje się przy północno-wschodnim końcu Krupówek i jest najstarszym rzymskokatolickim kościołem murowanym w Zakopanem. Został wybudowany w latach 1877 – 1896 z inicjatywy proboszcza Józefa Stolarczyka i był siedzibą pierwszej parafii zakopiańskiej.

Czytaj więcej »

Schronisko na Hali Kondratowej

Na polanie, na wysokości 1333 m n.p.m., u stóp Giewontu, stoi Schronisko na Hali Kondratowej (najmniejsze w polskich Tatrach). Zostało ono wybudowane w 1948 r. – wcześniej na hali funkcjonowało prywatne schronisko prowadzone przez Jerzego Uznańskiego, zniszczone przez lawinę w 1913 roku oraz dzikie schronisko wybudowane w 1933 roku.

Czytaj więcej »
Restauracja U Wnuka - Zakopane

Restauracja U Wnuka

Budynek mieszczący pierwszą karczmę w Zakopanem został wybudowany w połowie XIX wieku przez Józefa Krzeptowskiego – brata słynnego Sabały. Od 1870 roku w budynku działał pierwszy sklep, pierwsza karczma i pierwszy urząd pocztowy prowadzone przez Samuela Riegelhaupta.

Czytaj więcej »

Giewont

Giewont to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m. Giewont jest bardzo dobrze widoczny z Zakopanego. Wiąże się z nim legenda o śpiącym rycerzu, który powstanie, gdy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie. Szczyt ten znany jest również z powodu wielu wypadków śmiertelnych.

Czytaj więcej »

Stary Tartak w Jurgowie

Nieopodal brzegu rzeki Białki znajduje się funkcjonujący do dziś zabytkowy, stary tartak napędzany kołem wodnym. Jest to jedyny zabytkowy obiekt przemysłowy w Jurgowie, który przetrwał

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.