Górski ekwipunek

Turysta, który wybiera się na wędrówkę górskim szlakiem, powinien mieć dobrze opracowaną trasę oraz dobrany strój i buty do wymagającego podłoża oraz zmieniającej się pogody. Nie może zapomnieć również o rzeczach, które bezwzględnie powinien ze sobą zabrać. Jest to oczywiście prowiant, woda, kurtka nieprzemakalna, mapa, dokumenty, telefon oraz wszystko to, co wyda mu się niezbędne. Jednak w pakowaniu się na wyprawę należy kierować się czym innym niż kobiety, które wkładają różne rzeczy do swojej torebki. Mężczyźni na pewno nie raz mieli taką sytuację, gdy nic nie mogli znaleźć w torebce swojej partnerki, zaś ona dokładnie wiedziała, gdzie co jest. I w tym miejscu pojawia się pytanie, gdy już mamy listę rzeczy niezbędnych podczas wyprawy, to w co je spakować?

Na górskich szlakach tylko plecaki!

Odpowiedź na postawione pytanie powinna być oczywista: w góry idziemy tylko z plecakiem. Torebki, saszetki zostawiamy w domu. Dla jednych jest to pewnie oczywiste, jednak na górskich szlakach ciągle spotyka się, np. kobiety w szpilkach lub mężczyzn bez żadnego ekwipunku. To bardzo nieodpowiedzialne oraz lekkomyślne. Złe buty są takim samym błędem jak brak plecaka. Nie można spędzić całego dnia w górach bez jedzenia, które schowamy właśnie w plecaku. Obecnie na rynku jest bardzo dużo modeli różnych plecaków, tak, aby każdy turysta znalazł coś dla siebie. Im lepiej przygotujemy się do wędrówki, tym sprawniej i przyjemniej nam ona minie.

Jaki plecak trekkingowy wybrać?

W sklepach ze sprzętem górskim znajdziemy wiele propozycji plecaków, obecnie najlepsze są te od producentów: Jack Wolfskin, Pinguin, Fjord Nansen, Deuter, The North Face oraz Black Diamond. Możemy poczuć się lekko zagubieni przy tylu propozycjach, dlatego warto zadać sobie na początku pytanie: jaki rodzaj aktywność zamierzam uprawiać w górach? Inny plecak będzie dla osób, które chcą szlaki pokonać biegiem w ramach treningu, a inny dla turystów, którzy chcą spokojnie cieszyć się otaczającą przyrodą. Jedno jest pewne, jakakolwiek byłaby odpowiedź – plecak musi być wykonany z wytrzymałych i nieprzemakalnych materiałów. Nie możemy pozwolić na to, aby jego zawartość zmokła podczas deszczu. Plecak musi być również dopasowany do wzrostu jego użytkownika. Na szczęście te profesjonalne plecaki trekkingowe mają regulowane pasy, dzięki którym każdy, kto je nosi będzie czuł się komfortowo. Sama konstrukcja plecaka powinna być lekka, aby dodatkowo nie obciążała ciała turysty. Materiał, szczególnie ten przylegający do ciała, powinien być oddychający, żeby podczas upalnych dni nie obcierał skóry. Na koniec wymieniania cech idealnego plecaka w góry, trzeba wspomnieć o najważniejszym – taki plecak musi być pojemny. Pogoda w górach bardzo szybko się zmienia, dlatego powinniśmy być przygotowani na gwałtowne ochłodzenie, deszcz lub śnieg. Działa to także w drugą stronę, gdy zrobi się gorąco, musimy mieć w plecaku miejsce, aby schować zbędną odzież. Dodatkowe kieszenie, które ułatwiają dostęp do wody lub mapy, także bardzo usprawniają wędrówkę.

Plecak trekkingowy nie tylko w góry

Plecaki górskie, mimo że są zaprojektowane z myślą o górskich turystach, bardzo dobrze sprawdzą się podczas wędrówek po płaskim podłożu. Można jest także zabrać na rower, czy spakować się w nie, np. w podróż samolotem. Lekkość oraz pojemność sprawiają, że ich użytkowanie może być różnorodne. A do tego ciekawa kolorystyka oraz design mogą skłonić kobiety do pożegnania swoich dużych torebek. Dobrze dobrany, profesjonalny plecak gwarantuje wędrówkę, która zakończy się sukcesem.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają profesjonalne plecaki trekkingowe oraz inny sprzęt górski, wejdź na stronę sklepu internetowego e-horyzont.pl

Willa Oksza

Galeria sztuki XX wieku w Willi Oksza jest najmłodszą filią Muzeum Tatrzańskiego. Uroku galerii dodaje miejsce, w którym się znajduje. Willa „Oksza” wzniesiona została w latach 1894 – 1895 według projektu Stanisława Witkiewicza. W pierwszych latach istnienia nosiła nazwę „Korwinówka” od nazwiska pierwszego właściciela Wincentego Korwin-Kossakowskiego.

Czytaj więcej »

Kościół w Jurgowie

W podhalańskiej wsi Jurgów stoi zabytkowy, drewniany kościół pw. Św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej wybudowany w 1675 roku, a rozbudowany na początku XIX wieku.

Czytaj więcej »

Ornak

Ornak Ornak to grzbiet w Tatrach Zachodnich, zbudowany z piaskowców kwarcytycznych, oddzielający Dolinę Pyszniańską (górna część Doliny Kościeliskiej) od Doliny Starorobociańskiej (największe, wschodnie odgałęzienie Doliny

Czytaj więcej »
Jarząbczy Wierch

Jarząbczy Wierch

Jarząbczy Wierch to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 2137 m n.p.m. Jego najwyższy wierzchołek leży po stronie słowackiej, przez niższy przebiega granica państwowa, grań główna Tatr oraz czerwony szlak graniowy.

Czytaj więcej »

Stary Dworzec Tatrzański

Budynek starego Dworca Tatrzańskiego (pierwotnie jego nazwa brzmiała „Dwór Towarzystwa Tatrzańskiego”), wykonany z czerwonej cegły, stoi przy ulicy Krupówki 12,  nie przy głównym jej ciągu.

Czytaj więcej »

Zagroda Sołtysów w Jurgowie

W centrum miejscowości Jurgów mieści się Zagroda Sołtysów – filia Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego. W muzeum-skansenie prezentowana jest ekspozycja etnograficzna ukazująca wnętrza bogatego gospodarstwa spiskiego z przełomu XIX i XX wieku.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.