Górskie szlaki rowerowe – jak siÄ™ na nie przygotować? OÅ›wietlenie z akumulatorem

Wybierasz się rowerem w góry? Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu, hamulcach i oponach. Nie dziw się też, że nie wszyscy zrozumieją Twoją pasję. Zrób jednak wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników szlaków i dróg.

Oświetlenie rowerowe podczas górskich podróży!

Jednym z ważniejszych zagadnień rowerowej turystyki górskiej (choć często pomijanych w poradnikach), jest zalecane oświetlenie rowerowe na górskich szlakach. Dlaczego dobór odpowiedniego sprzętu jest tak istotny?

W górach czekają na Ciebie nie tylko piękne widoki i liczne przewyższenia, ale także wąskie drogi i kręte ścieżki. Widoczność na nich gwarantuje dobra lampka rowerowa z akumulatorem lub na baterie. Co oznacza dobre oświetlenie?

Kryteria wyboru oświetlenia rowerowego z akumulatorem

Kryteria wyboru źródła światła na górskie eskapady można podzielić na trzy kategorie:

  • źródÅ‚o zasilania,
  • moc oÅ›wietlenia,
  • stabilność mocowania.

ŹródÅ‚o zasilania w lampkach rowerowych elektrycznych może być dwojakie: akumulatory (wymienne lub nie) i baterie. Każde z nich ma swoje zalety i wady. OÅ›wietlenie rowerowe z akumulatorem staÅ‚ym pozwala na oszczÄ™dzenie na bateriach. Musisz jednak pamiÄ™tać, żeby przed wyjazdem w trasÄ™ naÅ‚adować takÄ… lampkÄ™. Lampki rowerowe na baterie pozwalajÄ… na wymianÄ™ baterii nawet na dÅ‚ugich, kilkodniowych wyjazdach. IstniejÄ… jednak poÅ›rednie rozwiÄ…zania – baterie wielokrotnego rozwiÄ…zania, które mogÄ… CiÄ™ zainteresować.

Odpowiednia moc oświetlenia może z kolei wzmocnić bezpieczeństwo, ale warto pamiętać, że mocne lampki rowerowe na baterie często świecą krócej. Alternatywą może być akumulatorowe oświetlenie, które pozwala na dostosowanie trybu świecenia dostępne w sklepie rowertour.com.

Praktyczne wskazówki dotyczące korzystania z lamp przednich i tylnych na rowerze!

Szybkie zjazdy z górskich szlaków wymagają dobrej techniki, odwagi i umiejętności. W bezpiecznej jeździe pomoże Ci też przestrzeganie poniższych zasad:

  1. Zadbaj, aby przednia lampka rowerowa z akumulatorem oświetlała drogę, a nie drzewa.
  2. Dobrze przymocuj lampki i upewnij się, że nie będą przekręcać się na wyboistych ścieżkach ani nie odpadną.
  3. Jeśli wiesz, że na całą trasę nie starczy Tobie baterii, to włącz tryb migania lub zaopatrz się w dodatkowe baterie.
  4. Jeśli posiadasz przednią lampkę rowerową na akumulator, to wykorzystaj punkty przystankowe (np. schroniska, bary, kempingi) do jej podładowania.

Jeśli poruszasz się z sakwami, to zadbaj, aby tylna lampka na baterie lub akumulator była dobrze widoczna. Nie umieszczaj jej pod siodełkiem, jeśli zasłaniałaby ją sakwa. W razie braku możliwości przymocowania do roweru w widocznym miejscu, zamontuj czerwoną lampkę na kasku, a do bagażu przyczep dodatkowe odblaski.

Czy potrzebujesz lampy rowerowej na baterie? Odpowiedź jest oczywista!

Lampki rowerowe na baterie są niezbędne każdemu rowerzyście i kolarzowi, niezależnie czy wybiera się na górskie szlaki, czy jeździ po nizinach. Jednak biorąc pod uwagę wyzwania kolarstwa górskiego, wydaje się, że oświetlenie rowerowe z akumulatorem ma tutaj szczególne znaczenie. Życzymy Tobie, żebyś przyjemnie i bezpiecznie spędził czas podczas kolejnego górskiego wyjazdu. Mamy nadzieję, że ten artykuł Ci w tym pomoże.

Jaskinia Obłazkowa

Jaskinia Obłazkowa

Jaskinia Obłazkowa ma długość 120 m i głębokość 5 m. Wejście do niej leży na wysokości 1098 m n.p.m. pomiędzy otworami wejściowymi do jaskiń Raptawickiej i Mylnej, około 130 m ponad dnem Doliny Kościeliskiej, w Raptawickiej Turni. Jest częścią systemu jaskiniowego Jaskini Mylnej.

Czytaj więcej »

Kościół Świętego Krzyża

Kościół parafii tatrzańskiej został wybudowany w latach 1982 – 1991. Również większość elementów wystroju wnętrza powstała w czasach obecnych. W dniu 6 czerwca 1997 roku kościół odwiedził papież Jan Paweł II, co upamiętnia tablica pamiątkowa, wisząca przy wejściu do Kościoła.

Czytaj więcej »

Kościół w Chochołowie

Pokaźnej wielkości neogotycki Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jacka nie jest jeszcze obiektem zabytkowym, gdyż został wybudowany w latach 70 ubiegłego wieku, niemniej jednak swoimi pokaźnymi rozmiarami wpisuje się w krajobraz Chochołowa.

Czytaj więcej »

Palenica Białczańska

Palenica Białczańska była kiedyś polaną pasterską, należącą do górali z Białki Tatrzańskiej. Obecnie znajdują się tu całodobowy parking mieszczący 850 samochodów (płatny 20 zł za dobę), przystanek autobusowy, kilka straganów z pamiątkami i jedzeniem, toalety, postój dla bryczek, budynek Straży Granicznej oraz kasa TPN.

Czytaj więcej »

Galeria Hasiora

Przy ul. Jagiellońskiej 18b znajduje się galeria Władysława Hasiora, będąca filią Muzeum Tatrzańskiego. Władysław Hasior (1928 – 1999) – polski artysta rzeźbiarz, malarz i scenograf był jednym z najwybitniejszych polskich artystów tworzących w drugiej połowie XX wieku. Przez niektórych uważany za współtwórcę polskiego pop-artu.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.