Górskie szlaki rowerowe – jak siÄ™ na nie przygotować? OÅ›wietlenie z akumulatorem

Wybierasz się rowerem w góry? Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu, hamulcach i oponach. Nie dziw się też, że nie wszyscy zrozumieją Twoją pasję. Zrób jednak wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników szlaków i dróg.

Oświetlenie rowerowe podczas górskich podróży!

Jednym z ważniejszych zagadnień rowerowej turystyki górskiej (choć często pomijanych w poradnikach), jest zalecane oświetlenie rowerowe na górskich szlakach. Dlaczego dobór odpowiedniego sprzętu jest tak istotny?

W górach czekają na Ciebie nie tylko piękne widoki i liczne przewyższenia, ale także wąskie drogi i kręte ścieżki. Widoczność na nich gwarantuje dobra lampka rowerowa z akumulatorem lub na baterie. Co oznacza dobre oświetlenie?

Kryteria wyboru oświetlenia rowerowego z akumulatorem

Kryteria wyboru źródła światła na górskie eskapady można podzielić na trzy kategorie:

  • źródÅ‚o zasilania,
  • moc oÅ›wietlenia,
  • stabilność mocowania.

ŹródÅ‚o zasilania w lampkach rowerowych elektrycznych może być dwojakie: akumulatory (wymienne lub nie) i baterie. Każde z nich ma swoje zalety i wady. OÅ›wietlenie rowerowe z akumulatorem staÅ‚ym pozwala na oszczÄ™dzenie na bateriach. Musisz jednak pamiÄ™tać, żeby przed wyjazdem w trasÄ™ naÅ‚adować takÄ… lampkÄ™. Lampki rowerowe na baterie pozwalajÄ… na wymianÄ™ baterii nawet na dÅ‚ugich, kilkodniowych wyjazdach. IstniejÄ… jednak poÅ›rednie rozwiÄ…zania – baterie wielokrotnego rozwiÄ…zania, które mogÄ… CiÄ™ zainteresować.

Odpowiednia moc oświetlenia może z kolei wzmocnić bezpieczeństwo, ale warto pamiętać, że mocne lampki rowerowe na baterie często świecą krócej. Alternatywą może być akumulatorowe oświetlenie, które pozwala na dostosowanie trybu świecenia dostępne w sklepie rowertour.com.

Praktyczne wskazówki dotyczące korzystania z lamp przednich i tylnych na rowerze!

Szybkie zjazdy z górskich szlaków wymagają dobrej techniki, odwagi i umiejętności. W bezpiecznej jeździe pomoże Ci też przestrzeganie poniższych zasad:

  1. Zadbaj, aby przednia lampka rowerowa z akumulatorem oświetlała drogę, a nie drzewa.
  2. Dobrze przymocuj lampki i upewnij się, że nie będą przekręcać się na wyboistych ścieżkach ani nie odpadną.
  3. Jeśli wiesz, że na całą trasę nie starczy Tobie baterii, to włącz tryb migania lub zaopatrz się w dodatkowe baterie.
  4. Jeśli posiadasz przednią lampkę rowerową na akumulator, to wykorzystaj punkty przystankowe (np. schroniska, bary, kempingi) do jej podładowania.

Jeśli poruszasz się z sakwami, to zadbaj, aby tylna lampka na baterie lub akumulator była dobrze widoczna. Nie umieszczaj jej pod siodełkiem, jeśli zasłaniałaby ją sakwa. W razie braku możliwości przymocowania do roweru w widocznym miejscu, zamontuj czerwoną lampkę na kasku, a do bagażu przyczep dodatkowe odblaski.

Czy potrzebujesz lampy rowerowej na baterie? Odpowiedź jest oczywista!

Lampki rowerowe na baterie są niezbędne każdemu rowerzyście i kolarzowi, niezależnie czy wybiera się na górskie szlaki, czy jeździ po nizinach. Jednak biorąc pod uwagę wyzwania kolarstwa górskiego, wydaje się, że oświetlenie rowerowe z akumulatorem ma tutaj szczególne znaczenie. Życzymy Tobie, żebyś przyjemnie i bezpiecznie spędził czas podczas kolejnego górskiego wyjazdu. Mamy nadzieję, że ten artykuł Ci w tym pomoże.

Wzgórze Antałówka

Przy końcu ul. Antałówka na Wierch wychodzimy spomiędzy drzew na niewielkie wzniesienie Antałówka (937 m n.p.m.). Z Antałówki rozciągają się ładne widoki na Zakopane, Tatry, Pasmo Gubałówki, Podhale i Gorce.

Czytaj więcej »

Czerwone Wierchy

Czerwone Wierchy to masyw górski w Tatrach Zachodnich, którego szczytami biegnie granica polsko–słowacka. W skład Czerwonych Wierchów wchodzą cztery szczyty. Od wschodu ku zachodowi są to: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak.

Czytaj więcej »

Kolejka na Gubałówkę

Kolejka na Gubałówkę (1126 m n.p.m.) została wybudowana w 1938 roku. Według planów kolejka miała służyć nie tylko celom turystycznym, ale również do przewozu mieszkańców i towarów. W 2001 roku przeszła gruntowny remont i modernizację, stając się jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

Czytaj więcej »

Morskie Oko

Morskie Oko o powierzchni 34,93 ha jest największym jeziorem w Tatrach. Jego długość wynosi 862 m, szerokość 568 m, a głębokość 51,4 m. Jest jeziorem karowym (cyrkowym) o pochodzeniu polodowcowym. Położone jest na wysokości 1395 m n.p.m.., nieco poniżej Schroniska PTTK, w górnej części Doliny Rybiego Potoku, u stóp najwyższych tatrzańskich szczytów, które wznoszą się ponad 1000-metrowymi ścianami ponad jego taflę.

Czytaj więcej »

Kościół w Murzasichlu

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata został wybudowany w 1955 roku. W budowie społecznie brali udział mieszkańcy kilku okolicznych miejscowości – Murzasichla, Budzowego Wierchu, Małego Cichego i Majerczykówki.

Czytaj więcej »

Świnicka Przełęcz

Świnicka Przełęcz Świnicka Przełęcz położona jest na wysokości 2051 m n.p.m. pomiędzy Pośrednią Turnią (2128 m n.p.m.) i Świnicą (2301 m n.p.m.), od której pochodzi

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.