Górskie szlaki rowerowe – jak się na nie przygotować? Oświetlenie z akumulatorem

Wybierasz się rowerem w góry? Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu, hamulcach i oponach. Nie dziw się też, że nie wszyscy zrozumieją Twoją pasję. Zrób jednak wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników szlaków i dróg.

Oświetlenie rowerowe podczas górskich podróży!

Jednym z ważniejszych zagadnień rowerowej turystyki górskiej (choć często pomijanych w poradnikach), jest zalecane oświetlenie rowerowe na górskich szlakach. Dlaczego dobór odpowiedniego sprzętu jest tak istotny?

W górach czekają na Ciebie nie tylko piękne widoki i liczne przewyższenia, ale także wąskie drogi i kręte ścieżki. Widoczność na nich gwarantuje dobra lampka rowerowa z akumulatorem lub na baterie. Co oznacza dobre oświetlenie?

Kryteria wyboru oświetlenia rowerowego z akumulatorem

Kryteria wyboru źródła światła na górskie eskapady można podzielić na trzy kategorie:

  • źródło zasilania,
  • moc oświetlenia,
  • stabilność mocowania.

Źródło zasilania w lampkach rowerowych elektrycznych może być dwojakie: akumulatory (wymienne lub nie) i baterie. Każde z nich ma swoje zalety i wady. Oświetlenie rowerowe z akumulatorem stałym pozwala na oszczędzenie na bateriach. Musisz jednak pamiętać, żeby przed wyjazdem w trasę naładować taką lampkę. Lampki rowerowe na baterie pozwalają na wymianę baterii nawet na długich, kilkodniowych wyjazdach. Istnieją jednak pośrednie rozwiązania – baterie wielokrotnego rozwiązania, które mogą Cię zainteresować.

Odpowiednia moc oświetlenia może z kolei wzmocnić bezpieczeństwo, ale warto pamiętać, że mocne lampki rowerowe na baterie często świecą krócej. Alternatywą może być akumulatorowe oświetlenie, które pozwala na dostosowanie trybu świecenia dostępne w sklepie rowertour.com.

Praktyczne wskazówki dotyczące korzystania z lamp przednich i tylnych na rowerze!

Szybkie zjazdy z górskich szlaków wymagają dobrej techniki, odwagi i umiejętności. W bezpiecznej jeździe pomoże Ci też przestrzeganie poniższych zasad:

  1. Zadbaj, aby przednia lampka rowerowa z akumulatorem oświetlała drogę, a nie drzewa.
  2. Dobrze przymocuj lampki i upewnij się, że nie będą przekręcać się na wyboistych ścieżkach ani nie odpadną.
  3. Jeśli wiesz, że na całą trasę nie starczy Tobie baterii, to włącz tryb migania lub zaopatrz się w dodatkowe baterie.
  4. Jeśli posiadasz przednią lampkę rowerową na akumulator, to wykorzystaj punkty przystankowe (np. schroniska, bary, kempingi) do jej podładowania.

Jeśli poruszasz się z sakwami, to zadbaj, aby tylna lampka na baterie lub akumulator była dobrze widoczna. Nie umieszczaj jej pod siodełkiem, jeśli zasłaniałaby ją sakwa. W razie braku możliwości przymocowania do roweru w widocznym miejscu, zamontuj czerwoną lampkę na kasku, a do bagażu przyczep dodatkowe odblaski.

Czy potrzebujesz lampy rowerowej na baterie? Odpowiedź jest oczywista!

Lampki rowerowe na baterie są niezbędne każdemu rowerzyście i kolarzowi, niezależnie czy wybiera się na górskie szlaki, czy jeździ po nizinach. Jednak biorąc pod uwagę wyzwania kolarstwa górskiego, wydaje się, że oświetlenie rowerowe z akumulatorem ma tutaj szczególne znaczenie. Życzymy Tobie, żebyś przyjemnie i bezpiecznie spędził czas podczas kolejnego górskiego wyjazdu. Mamy nadzieję, że ten artykuł Ci w tym pomoże.

Szlak biegnący Doliną Lejową

Dolina Lejowa

Dolina Lejowa jest największą w polskich Tatrach doliną reglową. Ma długość niespełna 5 km i powierzchnię około 5 km2. Opada ona spod zboczy Kominiarskiego Wierchu do Polany Biały Potok. Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej właściciela – Jędrzeja Leja z Podczerwonego.

Czytaj więcej »

Skocznia Wielka Krokiew

Jednym z najbardziej znanych I rozpoznawalnych obiektów w Zakopanem jest bez wątpienia skocznia Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza, znajdująca się przy skrzyżowaniu ul. Józefa Piłsudskiego

Czytaj więcej »

Willa Jadwiniówka / Dom Pod Bocianem

Willa “Jadwiniówka” stoi przy ul. Zamoyskiego 32. Jest to budynek z ciemnego drewna wzniesiony w 1886 roku w stylu tyrolskim dla Jadwigi – córki doktora Tytusa Chałubińskiego (stąd nazwa). Przez wiele lat willa była zamieszkiwana przez potomków Tytusa Chałubińskiego, w tym jego prawnuczkę – Jadwigę Mogilnicką.

Czytaj więcej »
Polana Strążyska

Polana Strążyska

Polana Strążyska to podłużna hala wielkości nieco ponad 2 ha, położona na wysokości 1020-1060 m. Niegdyś służyła, jako miejsce wypasu owiec, po czym pamiątką są stojące na niej szałasy pasterskie. Stąd też jej nazwa pochodząca od słowa „strąga” – zagroda do dojenia owiec.

Czytaj więcej »

Willa Ślimak

Willa „Ślimak”, drewniana budowla w stylu zakopiańskim, została wzniesiona w 1902 roku. W budynku przez lata funkcjonowały pensjonaty pod różnymi nazwami. W latach 1923 – 1928 mieszkał w niej Jan Witkiewicz (brat Stanisława Witkiewicza).

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.