Góry Małopolski, czyli jak miło i aktywnie spędzić czas

Wypoczynek w górach kojarzy nam się przeważnie z zimą i jazdą na nartach lub długimi wędrówkami. Góry w Małopolsce mają jednak do zaoferowania znacznie więcej i to dla każdego turysty, niezależnie od wieku. Dziś podpowiemy wam, gdzie warto się udać.

Wędruj po Tatrach

Pierwsze na myśl o Małopolsce przychodzą zwykle Tatry z Zakopanym i Morskim Okiem. Zdecydowanie jest to dobry kierunek zarówno dla fanów spokojnych, górskich spacerów, jak i miłośników wrażeń. Tym pierwszym polecamy wyjazd na Kasprowy Wierch czy wycieczkę przez Rusinową Polanę i Polanę Pańszczykowską, gdzie można spróbować lokalnych przysmaków w tradycyjnej bacówce. Można również udać się na Wiktorówki i zwiedzić wyjątkowe Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr. Trasy te są proste, więc spokojnie na taką wyprawę można wybrać się całą rodziną.

Tym, którzy wolą bardziej aktywny wypoczynek, na nadchodzące lato polecamy wyprawę na szczyt Kościelca czy trochę trudniejszą na szczyt Świnicy. Trasy te są idealne dla doświadczonych turystów, którzy znają swoje możliwości i wiedzą, jak przygotować się na taką wycieczkę. Zimą też można wypoczywać aktywnie i podziwiać piękno gór nie tylko podczas szusowania po stoku, ale także podczas wypraw skiturowych. Są one idealnym wyborem dla miłośników wędrówek i zimowych pejzaży.

Odkryj piękno Pienin

Innym, równie ciekawym i pięknym co Tatry kierunkiem są Pieniny. Tam, oprócz zdobywania szczytu Trzech Kron, można również wybrać się na spływ Dunajcem. Rodzinom z dziećmi czy seniorom polecamy spływ tratwami w towarzystwie flisaków, którzy swoimi opowieściami umilą podziwianie widoków. Tym, co lubią aktywnie spędzać czas, rekomendujemy spływ pontonami. To idealne rozwiązanie by wspólnie ze znajomymi spróbować czegoś nowego i ekscytującego. Indywidualistom polecamy zaś spływ kajakowy przełomem Dunajca.

Będąc już w Pieninach warto także udać się na zwiedzanie Zamku „Dunajec” znajdującego się w Niedzicy nad Zbiornikiem Czorsztyński czy do Muzeum Pienińskiego w Szachtowej. Jedna i druga propozycja sprawdzi się nie tylko wówczas, gdy będzie padać deszcz. Natomiast wyjazd kolejką na Palenicę warto zarezerwować na piękny i słoneczny dzień, wówczas będziemy mogli podziwiać z niej przepiękną panoramę na pobliskie pasma górskie – Beskid Sądecki, Tatry i Pieniny.

Poznaj Beskid Sądecki

Niezwykle urokliwy jest także wspominany już Beskid Sądecki ze swoimi lasami i niezbyt wysokimi szczytami. Liczne szlaki sprawiają, że możemy tutaj wędrować przez kilka dni, jak i wybrać się na jednodniowy wypad. W tym rejonie nie brakuje także innych atrakcji czy wyjątkowych miejsc. Jednym z nich jest Krynica Zdrój słynąca z wód mineralnych i swojego uzdrowiska. Będąc tam warto udać się na Jaworzynę Krynicką wyjątkową koleją gondolową i podziwiać zachwycającą panoramę.

Miłośnikom sportów polecamy trasy rowerowe zaczynając od Turystycznej Pętli Muszyńskiej po VeloNatura, czyli odcinek EuroVelo 11 ciągnący się od granicy słowackiej aż po województwo świętokrzyskie. Zimą warto skorzystać z szerokiej oferty ośrodków narciarskich czy wycieczek skiturowych, które organizuje np. PKL Tours.

Jak widać, Małopolska może zaoferować bardzo wiele dla wszystkich turystów od rodzin z dziećmi, przez poszukiwaczy przygód po seniorów. Zachęcamy więc do odkrywania jej piękna niezależnie od pory roku. Udanych wycieczek!

Kapliczki w Cichym

Na terenie całej wsi rozsiane są XIX-wieczne drewniane i murowane kapliczki. Przed wieloma z nich ustawione są ławeczki dla wiernych. Stanowią niewątpliwą ozdobę i dodają uroku wsi.

Czytaj więcej »
Muzeum Powstania Chochołowskiego

Muzeum Powstania Chochołowskiego

Muzeum Powstania Chochołowskiego, będące filią Muzeum Tatrzańskiego, zostało otwarte w 1978 roku. Mieści się w zabytkowej Chałupie Bafiów, naprzeciwko Kościoła św. Jacka w Chochołowie. Sama chałupa została wybudowana w 1798 r., a przebudowana niecałe sto lat później. Budynek jest w całości drewniany i ma konstrukcję zrębową.

Czytaj więcej »

Zagroda Sołtysów w Jurgowie

W centrum miejscowości Jurgów mieści się Zagroda Sołtysów – filia Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego. W muzeum-skansenie prezentowana jest ekspozycja etnograficzna ukazująca wnętrza bogatego gospodarstwa spiskiego z przełomu XIX i XX wieku.

Czytaj więcej »

Punkt Widokowy na Wyżni Kiczora

Przy drodze nr 60 z Łysej Polany do Bukowiny Tatrzańskiej, po wschodniej stronie znajduje się drewniany taras widokowy. Warto zatrzymać się na chwilę aby zaczerpnąć świeżego, górskiego powietrza podziwiając piękną panoramę Tatr Bielskich i Wysokich.

Czytaj więcej »

Skocznia Wielka Krokiew

Jednym z najbardziej znanych I rozpoznawalnych obiektów w Zakopanem jest bez wątpienia skocznia Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza, znajdująca się przy skrzyżowaniu ul. Józefa Piłsudskiego

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.