Góry Małopolski, czyli jak miło i aktywnie spędzić czas

Wypoczynek w górach kojarzy nam się przeważnie z zimą i jazdą na nartach lub długimi wędrówkami. Góry w Małopolsce mają jednak do zaoferowania znacznie więcej i to dla każdego turysty, niezależnie od wieku. Dziś podpowiemy wam, gdzie warto się udać.

Wędruj po Tatrach

Pierwsze na myśl o Małopolsce przychodzą zwykle Tatry z Zakopanym i Morskim Okiem. Zdecydowanie jest to dobry kierunek zarówno dla fanów spokojnych, górskich spacerów, jak i miłośników wrażeń. Tym pierwszym polecamy wyjazd na Kasprowy Wierch czy wycieczkę przez Rusinową Polanę i Polanę Pańszczykowską, gdzie można spróbować lokalnych przysmaków w tradycyjnej bacówce. Można również udać się na Wiktorówki i zwiedzić wyjątkowe Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr. Trasy te są proste, więc spokojnie na taką wyprawę można wybrać się całą rodziną.

Tym, którzy wolą bardziej aktywny wypoczynek, na nadchodzące lato polecamy wyprawę na szczyt Kościelca czy trochę trudniejszą na szczyt Świnicy. Trasy te są idealne dla doświadczonych turystów, którzy znają swoje możliwości i wiedzą, jak przygotować się na taką wycieczkę. Zimą też można wypoczywać aktywnie i podziwiać piękno gór nie tylko podczas szusowania po stoku, ale także podczas wypraw skiturowych. Są one idealnym wyborem dla miłośników wędrówek i zimowych pejzaży.

Odkryj piękno Pienin

Innym, równie ciekawym i pięknym co Tatry kierunkiem są Pieniny. Tam, oprócz zdobywania szczytu Trzech Kron, można również wybrać się na spływ Dunajcem. Rodzinom z dziećmi czy seniorom polecamy spływ tratwami w towarzystwie flisaków, którzy swoimi opowieściami umilą podziwianie widoków. Tym, co lubią aktywnie spędzać czas, rekomendujemy spływ pontonami. To idealne rozwiązanie by wspólnie ze znajomymi spróbować czegoś nowego i ekscytującego. Indywidualistom polecamy zaś spływ kajakowy przełomem Dunajca.

Będąc już w Pieninach warto także udać się na zwiedzanie Zamku „Dunajec” znajdującego się w Niedzicy nad Zbiornikiem Czorsztyński czy do Muzeum Pienińskiego w Szachtowej. Jedna i druga propozycja sprawdzi się nie tylko wówczas, gdy będzie padać deszcz. Natomiast wyjazd kolejką na Palenicę warto zarezerwować na piękny i słoneczny dzień, wówczas będziemy mogli podziwiać z niej przepiękną panoramę na pobliskie pasma górskie – Beskid Sądecki, Tatry i Pieniny.

Poznaj Beskid Sądecki

Niezwykle urokliwy jest także wspominany już Beskid Sądecki ze swoimi lasami i niezbyt wysokimi szczytami. Liczne szlaki sprawiają, że możemy tutaj wędrować przez kilka dni, jak i wybrać się na jednodniowy wypad. W tym rejonie nie brakuje także innych atrakcji czy wyjątkowych miejsc. Jednym z nich jest Krynica Zdrój słynąca z wód mineralnych i swojego uzdrowiska. Będąc tam warto udać się na Jaworzynę Krynicką wyjątkową koleją gondolową i podziwiać zachwycającą panoramę.

Miłośnikom sportów polecamy trasy rowerowe zaczynając od Turystycznej Pętli Muszyńskiej po VeloNatura, czyli odcinek EuroVelo 11 ciągnący się od granicy słowackiej aż po województwo świętokrzyskie. Zimą warto skorzystać z szerokiej oferty ośrodków narciarskich czy wycieczek skiturowych, które organizuje np. PKL Tours.

Jak widać, Małopolska może zaoferować bardzo wiele dla wszystkich turystów od rodzin z dziećmi, przez poszukiwaczy przygód po seniorów. Zachęcamy więc do odkrywania jej piękna niezależnie od pory roku. Udanych wycieczek!

Kalatówki

Polana Kalatówki położona jest w Dolinie Bystrej na wysokości 1185 – 1198 m n.p.m., a jej powierzchnia wynosi ok. 13 ha. Opadają do niej stoki Kalackiej Turni (1383 m n.p.m.) i południowo–wschodnie stoki Białego Grzbietu (łączącego Giewont z Krokwią), zwane Kalackim Upłazem.

Czytaj więcej »

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

W Dolinie Pięciu Stawów, przy północnym brzegu Przedniego Stawu Polskiego, na wysokości 1671 m n.p.m. położone jest Schronisko PTTK im. Leopolda Świerza. Jest to najwyżej położone schronisko w Polsce. Jest to jedyne w Polsce schronisko, do którego nie prowadzi przejezdna dla samochodów droga. Schronisko jest zaopatrywane przy pomocy zainstalowanego w górnej części Doliny Roztoki wyciągu towarowego.

Czytaj więcej »
Szlak biegnący Doliną Lejową

Dolina Lejowa

Dolina Lejowa jest największą w polskich Tatrach doliną reglową. Ma długość niespełna 5 km i powierzchnię około 5 km2. Opada ona spod zboczy Kominiarskiego Wierchu do Polany Biały Potok. Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej właściciela – Jędrzeja Leja z Podczerwonego.

Czytaj więcej »
Polana Strążyska

Polana Strążyska

Polana Strążyska to podłużna hala wielkości nieco ponad 2 ha, położona na wysokości 1020-1060 m. Niegdyś służyła, jako miejsce wypasu owiec, po czym pamiątką są stojące na niej szałasy pasterskie. Stąd też jej nazwa pochodząca od słowa „strąga” – zagroda do dojenia owiec.

Czytaj więcej »

Dolina Białego

Dolina Białego Dolina Białego o długości 2,5 km i powierzchni 300 ha leży pomiędzy masywami Krokwi (1378 m n.p.m.), Sarniej Skały (1377 m n.p.m.) i

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.