Hala Gąsienicowa

Spis Treści

Hala Gąsienicowa

Powyższa nazwa opisuje łąkę położoną w północnej części Doliny Gąsienicowej. Obejmuje  Królowe Rówienki, Stawiańskie Rówienki i otoczenie schroniska. Niegdyś część terenów obecnej Hali Gąsienicowej należało do Hali Królowej.

Na   Hali Gąsienicowej stoi popularne schronisko Murowaniec oraz kilkanaście innych budynków, a wśród nich:

  • szałasy pasterskie
  • leśniczówka TPN „Księżówka”
  • strażniczówka TPN „Gawra”
  • Stacja Obserwacyjna Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN
  • baza taterników „Betlejemka”

Hala Gąsienicowa była niegdyś wypasana, stały na niej liczne zabudowania pasterskie. Jej nazwa pochodzi od góralskiego nazwiska Gąsieniców, którzy byli jej właścicielami w XVII wieku.

Z Hali Gąsienicowej rozpościerają się piękne widoki na tatrzańskie szczyty, od Żółtej Turni na wschodzie, przez Granaty, Kozi Wierch, Zamarłą Turnię, Kościelec, Zawratową Turnię, Gąsienicową Turnię, Świnicę, Pośrednią Turnię, Skrajną Turnię, Beskid, aż po Kasprowy Wierch, jednak aby móc przyjrzeć się bardziej rozległej panoramie najlepiej wejść wyżej  – np. podejść w stronę Kasprowego Wierchu lub Przełęczy między Kopami.

Urok Hali Gąsienicowej turyści doceniali już na początku XIX wieku. Na przełomie XIX i XX w. i na początku XX w. halę odwiedzali między innymi: Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Ignacy Jan Paderewski, Stefan Żeromski, Władysław Orkan, Jan Kasprowicz, Włodzimierz Lenin i Bolesław Prus.

Na Hali Gąsienicowej znajduje się ważny węzeł szlaków turystycznych. Można stąd udać się do Kuźnic dwiema trasami – przez Dolinę Jaworzynkę (żółty szlak) lub przez Skupniowy Upłaz i Boczań (niebieski szlak). Do drogi Oswalda Balzera (przystanek  Brzeziny) sprowadza czarny szlak dnem Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. Zielonym szlakiem można udać się na Rówień Waksmundzką, żółtym na Przełęcz Krzyżne lub na Kasprowy Wierch, niebieskim nad Czarny Staw Gąsienicowy i dalej na Zawrat, a czarnym na Świnicką Przełęcz.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
 Niebieski Przełęcz między Kopami
Czarny Staw Gąsienicowy
0:25 (↕)
0:35 (↓0:25)
 Zielony Rówień Waksmundzka
Rówień Waksmundzka
2:15 (↕)
1:00 (↓0:50)
 Żółty Przełęcz Krzyżne
Kasprowy Wierch
2:55 (↓2:15)
1:30 (↓1:10)
 Czarny Świnicka Przełęcz
Brzeziny (przy Oswalda Balzera)
2:00 (↓1:35)
1:50 (↑2:20)

Szlaki

Szlak z Przełęczy Między Kopami na Halę Gąsienicową

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1,5 km
Czas przejścia: 0:25 ↕
Różnica poziomów: 1499 m – Przełęcz między Kopami
1500 m – Hala Gąsienicowa
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z całego szlaku
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Niebieski


Nie przyprawiający dużych trudności szlak na Halę Gąsienicową odchodzi z Przełęczy między Kopami w kierunku południowym. Kamienny chodnik wiedzie po płaskim, częściowo porośniętym kosodrzewiną, terenie wschodnimi zboczami Małej Królowej Kopy (1577 m n.p.m.), a następnie Kopy Magury (1704 m n.p.m.).

Szlak jest bardzo atrakcyjny widokowo. Na wprost towarzyszy nam piękny wysokogórski widok na szczyty okalające Dolinę Gąsienicową. Panorama ta, zwana „królewską” doceniana była już w początkach XX wieku, między innymi przez autora pierwszego przewodnika po Tatrach – Walerego Eljasza.

W kilku miejscach przy szlaku, otulone kosodrzewiną stoją ławki i stoły dla turystów, przy których można zatrzymać się na odpoczynek – oczywiście jeżeli będą wolne, bo szlak ten nie należy do rzadko uczęszczanych.

Następnie teren nieco się obniża, a roślinność wokół gęstnieje. Po około 20 minutach wychodzimy na Halę Gąsienicową. Mijamy kilka budynków – wśród nich Betlejemkę (Centralny Ośrodek Szkolenia Polskiego Związku Alpinizmu), Księżówkę (obecnie leśniczówkę TPN, kiedyś schronisko) oraz kilka szałasów pasterskich i docieramy do skrzyżowania szlaków turystycznych na Hali Gąsienicowej.

Galeria zdjęć