Hala Kondratowa

Hala Kondratowa położona jest w Dolinie Kondratowej na wysokości 1300-1370 m n.p.m. Zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Po zaprzestaniu wypasu owiec polana stopniowo zarasta. W połowie XX wieku zajmowała prawie dwa razy większą powierzchnię. Niegdyś była częścią obszaru wypasania owiec i bydła, zajmującego Polanę Kondratową, Dolinę Małego Szerokiego (czyli górną część Doliny Kondratowej, którą przebiega szlak na Przełęcz Kondracką), Długi Żleb (podchodzący pod wschodnie stoki Kopy Kondrackiej), Dolinę Suchą Kondracką (podchodzącą pod Suchy Wierch Kondracki, Suche Czuby oraz Goryczkową Czubę) oraz południowe zbocza Giewontu.

Hala Kondratowa
Hala Kondratowa
Hala Kondratowa
Hala Kondratowa

Pierwsze wzmianki o wypasie na Hali Kondratowej pochodzą z czasów Jana III Sobieskiego. Na Hali w przeszłości stały zabudowania pasterskie, jednak do dnia dzisiejszego zachował się tylko jeden budynek wyremontowany w 1984 roku z inicjatywy Tatrzańskiego Parku Narodowego (jest niewidoczny ze szlaku turystycznego). W okresie międzywojennym na Polanie Kondratowej funkcjonowała skocznia narciarska (odbyły się tu Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich w 1936 roku, służyła także jako miejsce przygotowań olimpijskich). W dole Polany mieściła się jeszcze jedna nieduża, usypana ze śniegu, pomocnicza skocznia.

Polana Kondratowa
Polana Kondratowa

Schronisko znajdujące się na Polanie Kondratowej oferuje gospodę i bufet oraz 20 miejsc noclegowych (w pokojach 6 i 8 osobowych z ogólnodostępnymi łazienkami) w cenie 28 zł od osoby. Przed Schroniskiem znajduje się kilka stołów dla turystów, przy których można odpocząć podziwiając rozpościerające się wokół widoki. Od 2009 roku Schronisko nosi imię Władysława Krygowskiego – znawcy polskiej części Karpat, autora wielu przewodników turystycznych i propagatora turystyki górskiej. Na Polanie Kondratowej (przy schronisku) znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych. Można stąd udać się na Kondracką Przełęcz (i dalej na Giewont lub Czerwone Wierchy), Przełęcz pod Kondracką Kopą (i dalej przez Suchy Wierch w stronę Kasprowego Wierchu lub na Czerwone Wierchy) oraz do Kuźnic.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Zielony Przełęcz pod Kondracką Kopą 1:30 (↓1:10)
Niebieski Kondracka Przełęcz
Kuźnice
1:15 (↓1:00)
1:00 (↑1:20)

Z Polany rozciąga się widok na Długi Giewont, Przełęcz Kondracką, Kopę Kondracką, Suchy  Wierch, Goryczkową Czubę i Kasprowy Wierch.

Hala Kondratowa
Hala Kondratowa

Galeria zdjęć