Ile trzeba zapłacić za OC w Zakopanem?

Mieszkańcy Zakopanego – i szerzej, całego Podhala – na co dzień potrzebują sprawnych samochodów, które ułatwiają przemieszczanie się z miejsca na miejsce niezależnie od warunków pogodowych. Każde auto musi posiadać ubezpieczenie OC, a koszt ten często stanowi spore obciążenie dla portfela. Ile konkretnie zapłacisz w Zakopanem za obowiązkową polisę?

Odpowiedź (pozornie) kłopotliwa – nie wiadomo

Nie wiadomo, ile zapłacisz za OC w Zakopanem, dopóki nie przeprowadzisz indywidualnej kalkulacji na własną rękę u agenta lub w jednym z towarzystw. W tej kwestii nawarstwia się kilka zależności, które trzeba zrozumieć, żeby przestać przepłacać.

Każdy właściciel pojazdu płaci inną składkę za OC. Podobnie zresztą jest z innymi polisami. Dowiedz się, jakie są ubezpieczenia komunikacyjne, na przykład autocasco, ale zacznij od podstawowego, które jest obligatoryjne na podstawie obowiązujących przepisów.

Ubezpieczyciele obliczają OC na podstawie wielu ważnych informacji. Liczy się pojazd – jego producent, model, rocznik, wersja wyposażeniowa, liczba drzwi, pojemność silnika czy dodatkowe zabezpieczenia. Co ciekawe, drobne znaczenie miewa nawet kolor lakieru. Do tego dochodzą takie czynniki jak przebieg, miejsce parkowania, stan, planowane użycie, sposób wykorzystywania. Wreszcie – kto jest klientem ubezpieczyciela? Na inne warunki może liczyć właściciel w sile wieku, z doświadczeniem za kółkiem, z wypracowanymi zniżkami za bezszkodową jazdę, a na inne „żółtodziób”, który od niedawna posiada prawo jazdy, a dany samochód jest jego pierwszym, na dodatek dość wypadkowym.

To nie wszystko. Składki wylicza się indywidualnie, ale trzeba pamiętać o kwestii konkurencji. Skoro na rynku funkcjonuje kilkadziesiąt podmiotów, a każde OC działa w tym samym zakresie, trzeba szukać tego, które gwarantuje najniższą cenę. Na tym rynku największe znaczenie mają koszty. Cena przyciąga jak magnes, skoro trudno konkurować zakresem, bo jest identyczny w każdym przypadku.

Oczywiście fakt, że mieszkasz w Zakopanem, Gdańsku, Lublinie czy Zielonej Górze również ma znaczenie. Mapa uśrednionych cen obrazuje, że wahania są naprawdę spore w zależności od miejsca zamieszkania. Jednym słowem, lepiej nie przepłacać, warto mieć w kieszeni te kilkaset złotych na inne cele.

Oblicz swoją składkę

Skoro tak naprawdę nie wiadomo, ile zapłacisz za OC w Zakopanem, jak najszybciej znajdź odpowiedź na to pytanie. Niezwykle przydatny okazuje się kalkulator OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl. To narzędzie o szczególnie ciekawym zastosowaniu, jeśli weźmiemy pod uwagę prostotę obsługi i fakt, że jest w pełni darmowe.

Sprawdźmy na przykładzie 32-letniego Kamila, który mieszka w Zakopanem. Wprowadzamy dane do prostego formularza. Trzeba między innymi zaznaczyć, że jest:

  • właścicielem Citroena Berlingo z silnikiem diesla 1,6 l i przebiegiem 125 000 km,
  • pierwszym właścicielem,
  • żonaty,
  • ojcem 8-letniego syna,
  • klientem firm ubezpieczeniowych od co najmniej 5 lat, z 50-procentowymi zniżkami za bezszkodową jazdę.

To tylko część informacji, które trzeba podać na potrzeby indywidualnego wyliczenia. Porównywarka potrzebuje zaledwie kilku sekund, żeby przetworzyć dane i wskazać porównanie z co najmniej kilkunastu firm ubezpieczeniowych.

W przypadku 32-letniego Kamila najtańsze OC kosztuje w Link4 463 złote, ale pod warunkiem wzięcia dodatkowego pakietu assistance. Najniższy koszt „czystego” OC bez innych polis wynosi w symulacji 651 złotych – w MTU 24 Ergo Hestia. A ile zapłacisz Ty? Sprawdź w porównywarce – to nic nie kosztuje, a możesz sporo zaoszczędzić.

 

Jaskinia Smocza Jama

Jaskinia Smocza Jama, położona w Wąwozie Kraków w Tatrach Zachodnich ma długość 37m i 20 m różnicy wysokości. Otwór wejściowy znajduje się na wysokości 1100 m, a wyjściowy – 1120 m.

Czytaj więcej »

Hotel Morskie Oko

Budynek hotelu „Morskie Oko” został wybudowany w 1897 roku, jednak już w 1899 roku spłonął w pożarze Krupówek. Odbudowany został dwa lata później. Był jednym z pierwszych budynków murowanych, stojących przy tej ulicy. Mieścił się w nim luksusowy hotel, w którym często zatrzymywały się znane osobistości z całej Polski.

Czytaj więcej »

Teatr Witkacego

Przy ul. Chramcówki 15, w budynku dawnego Zakładu Wodoleczniczego dr Andrzeja Chramca, mieści się jedyny w Zakopanem Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Teatr działa od

Czytaj więcej »

Kaplica Gąsieniców na Pęksowym Brzyzku

Kaplica Gąsieniców była pierwszym budynkiem sakralnym na terenie Zakopanego.Wybudowana została dzięki staraniom Pawła Gąsienicy około roku 1800, stała się też kaplicą nagrobną dla niego i jego żony Reginy. Jak głosi legenda, fundusze na jej budowę zostały pozyskane z łupów zbójników, którzy w ten sposób chcieli odpokutować za swoje grzechy.

Czytaj więcej »

Hotel Górski na Kalatówkach

Hotel Górski na Kalatówkach został wybudowany w 1938 roku na potrzeby narciarskich mistrzostw świata. Położony jest przy północno–zachodnim skraju Polany Kalatówki na wysokości 1198 m n.p.m. Prowadzi do niego brukowana Droga Brata Alberta z Kuźnic, która jest zamknięta dla ruchu samochodowego.

Czytaj więcej »

Przełęcz Między Kopami

Przełęcz między Kopami jest usytuowana pomiędzy Wielką Królową Kopą i Małą Królową Kopą. Co ciekawe, pierwsza z nich, nosząca przydomek Wielka, osiąga wysokość 1531 m n.p.m. i jest o 46 metrów mniejsza od Małej, która wznosi się na wysokość 1577 m n.p.m.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.