Ile trzeba zapłacić za OC w Zakopanem?

Mieszkańcy Zakopanego – i szerzej, całego Podhala – na co dzień potrzebują sprawnych samochodów, które ułatwiają przemieszczanie się z miejsca na miejsce niezależnie od warunków pogodowych. Każde auto musi posiadać ubezpieczenie OC, a koszt ten często stanowi spore obciążenie dla portfela. Ile konkretnie zapłacisz w Zakopanem za obowiązkową polisę?

Odpowiedź (pozornie) kłopotliwa – nie wiadomo

Nie wiadomo, ile zapłacisz za OC w Zakopanem, dopóki nie przeprowadzisz indywidualnej kalkulacji na własną rękę u agenta lub w jednym z towarzystw. W tej kwestii nawarstwia się kilka zależności, które trzeba zrozumieć, żeby przestać przepłacać.

Każdy właściciel pojazdu płaci inną składkę za OC. Podobnie zresztą jest z innymi polisami. Dowiedz się, jakie są ubezpieczenia komunikacyjne, na przykład autocasco, ale zacznij od podstawowego, które jest obligatoryjne na podstawie obowiązujących przepisów.

Ubezpieczyciele obliczają OC na podstawie wielu ważnych informacji. Liczy się pojazd – jego producent, model, rocznik, wersja wyposażeniowa, liczba drzwi, pojemność silnika czy dodatkowe zabezpieczenia. Co ciekawe, drobne znaczenie miewa nawet kolor lakieru. Do tego dochodzą takie czynniki jak przebieg, miejsce parkowania, stan, planowane użycie, sposób wykorzystywania. Wreszcie – kto jest klientem ubezpieczyciela? Na inne warunki może liczyć właściciel w sile wieku, z doświadczeniem za kółkiem, z wypracowanymi zniżkami za bezszkodową jazdę, a na inne „żółtodziób”, który od niedawna posiada prawo jazdy, a dany samochód jest jego pierwszym, na dodatek dość wypadkowym.

To nie wszystko. Składki wylicza się indywidualnie, ale trzeba pamiętać o kwestii konkurencji. Skoro na rynku funkcjonuje kilkadziesiąt podmiotów, a każde OC działa w tym samym zakresie, trzeba szukać tego, które gwarantuje najniższą cenę. Na tym rynku największe znaczenie mają koszty. Cena przyciąga jak magnes, skoro trudno konkurować zakresem, bo jest identyczny w każdym przypadku.

Oczywiście fakt, że mieszkasz w Zakopanem, Gdańsku, Lublinie czy Zielonej Górze również ma znaczenie. Mapa uśrednionych cen obrazuje, że wahania są naprawdę spore w zależności od miejsca zamieszkania. Jednym słowem, lepiej nie przepłacać, warto mieć w kieszeni te kilkaset złotych na inne cele.

Oblicz swoją składkę

Skoro tak naprawdę nie wiadomo, ile zapłacisz za OC w Zakopanem, jak najszybciej znajdź odpowiedź na to pytanie. Niezwykle przydatny okazuje się kalkulator OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl. To narzędzie o szczególnie ciekawym zastosowaniu, jeśli weźmiemy pod uwagę prostotę obsługi i fakt, że jest w pełni darmowe.

Sprawdźmy na przykładzie 32-letniego Kamila, który mieszka w Zakopanem. Wprowadzamy dane do prostego formularza. Trzeba między innymi zaznaczyć, że jest:

  • właścicielem Citroena Berlingo z silnikiem diesla 1,6 l i przebiegiem 125 000 km,
  • pierwszym właścicielem,
  • żonaty,
  • ojcem 8-letniego syna,
  • klientem firm ubezpieczeniowych od co najmniej 5 lat, z 50-procentowymi zniżkami za bezszkodową jazdę.

To tylko część informacji, które trzeba podać na potrzeby indywidualnego wyliczenia. Porównywarka potrzebuje zaledwie kilku sekund, żeby przetworzyć dane i wskazać porównanie z co najmniej kilkunastu firm ubezpieczeniowych.

W przypadku 32-letniego Kamila najtańsze OC kosztuje w Link4 463 złote, ale pod warunkiem wzięcia dodatkowego pakietu assistance. Najniższy koszt „czystego” OC bez innych polis wynosi w symulacji 651 złotych – w MTU 24 Ergo Hestia. A ile zapłacisz Ty? Sprawdź w porównywarce – to nic nie kosztuje, a możesz sporo zaoszczędzić.

 

Kolejka na Gubałówkę

Kolejka na Gubałówkę (1126 m n.p.m.) została wybudowana w 1938 roku. Według planów kolejka miała służyć nie tylko celom turystycznym, ale również do przewozu mieszkańców i towarów. W 2001 roku przeszła gruntowny remont i modernizację, stając się jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

Czytaj więcej »

Kościół w Murzasichlu

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny – Królowej Świata został wybudowany w 1955 roku. W budowie społecznie brali udział mieszkańcy kilku okolicznych miejscowości – Murzasichla, Budzowego Wierchu, Małego Cichego i Majerczykówki.

Czytaj więcej »

Rówień Waksmundzka

Rówień Waksmundzka położona na wysokości 1400-1440 m n.p.m. pomiędzy Gęsią Szyją, a Małą Koszystą, była niegdyś częścią wypasanej Hali Waksmundzkiej. Od czasu zaprzestania wypasu owiec stopniowo zarasta, obecnie jej powierzchnia wynosi ok 2,5 ha. Rozpościera się z niej piękny widok na Tatry Bielskie.

Czytaj więcej »
Polana Olczyska

Polana Olczyska

Polana Olczyska położona jest na wysokości 1035–1100 m n.p.m. w Dolinie Olczyskiej, pomiędzy Nosalem (1206 m n.p.m.), Wielką Królową Kopą (1531 m n.p.m.) oraz Małym Kopieńcem (1167 m n.p.m.) i Wielkim Kopieńcem (1328 m n.p.m.), ok. 2 km od wylotu Doliny Olczyskiej.

Czytaj więcej »

Willa Koszysta

Przy ul. Piłsudskiego 69, nieopodal skoczni narciarskiej „Wielka Krokiew”, stoi drewniana willa „Koszysta”, wybudowana w 1904 roku. W latach 1955 – 1970 mieszkał w niej Jan Sztaudynger, o czym informuje zawieszona na domu tablica pamiątkowa.

Czytaj więcej »

Willa Smreków

Przy ul. Piaseckiego 5 stoi drewniana willa „Smreków” wybudowana ok. 1895 roku przez Wenantego Piaseckiego – lekarza, teoretyka i nauczyciela wychowania fizycznego, propagatora ziołolecznictwa. Autorem projektu był warszawski architekt Kononowicz.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.