Jak dbać o odzież sportową, aby wydłużyć jej żywotność?

Odzież sportowa to podstawa wyposażenia każdej osoby, która decyduje się na zawodowe uprawianie sportu, ale nie tylko. Powinni z niej korzystać również amatorzy, którym zależy na komforcie i własnym zdrowiu. Warto jednak zdać sobie sprawę, że sportowe ubrania, jak żadne inne narażone są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a także na utratę właściwości przez niewystarczającą i nieumiejętną pielęgnację. Jak zadbać o odzież sportową i w jaki sposób ją czyścić? Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób przedłużyć życie ubrań sportowych.

Czy można prać w pralce sportowe ubrania?

Odzież treningowa to ubrania, które potrzebują ciągłego odświeżenia. Przez kontakt ze skórą, a także z potem, częste pranie tego rodzaju ubrań jest nieuniknione, dlatego warto wiedzieć, jak robić to poprawnie, aby odzież sportowa nie straciła swoich właściwości. Przede wszystkim pozytywną informacją jest z pewnością to, że ubrania tego typu można prać w pralce, jednak trzeba bardzo uważać na temperaturę, która powinna oscylować w okolicy 30 stopni. Jeżeli pralka ma tryb sportowy, to warto z niego skorzystać. Po zakończonym praniu warto zadbać o to, żeby odwirować ubrania na stosunkowo niskiej mocy. Ubrania sportowe powinny być prane specjalnych woreczkach, które zabezpieczą tkaninę przed rozciąganiem w trakcie prania, a także będą stanowić dodatkową ochronę podczas wirowania.

Jakich środków używać do czyszczenia odzieży sportowej?

Do prania odzieży sportowej warto wybierać delikatne i naturalne płyny, które nie wpłyną na tkaninę. Ubrania wykorzystywane do treningów mimo intensywnego prania bardzo często charakteryzują się nieprzyjemnym zapachem, który jest trudny do usunięcia w niskich temperaturach. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, warto do każdego prania odzieży sportowej dodać pół szklanki octu, która nie tylko pozwoli na pozbycie się przykrego zapachu, ale również usunie trudne plamy, a także wpłynie na intensywność koloru odzieży sportowej. Ten naturalny środek, który znajduje się w praktycznie każdej kuchni, to idealny sposób, na czyszczenie również innych ubrań.

Suszenie i prasowanie – jak przedłużyć życie ubrań sportowych?

Prasowanie ubrań sportowych nie jest konieczne. Po zakończonym praniu wystarczy, że równomiernie rozwiesisz ubrania na suszarce, co sprawi, że odzież poddana naturalnemu procesowi schnięcia nie będzie miała zagnieceń i od razu po wysuszeniu będzie gotowa do użytku. W przypadku odzież sportowej suszenie w suszarkach elektrycznych może doprowadzić do skurczenia się ubrań, co byłoby procesem nieodwracalnym. Dodatkowo ubrania tego typu wytrzymują temperatury do 40 stopni, a podczas suszenia temperatura wytwarzana w urządzeniu jest o wiele wyższa, co może bardzo niekorzystnie wpłynąć na strukturę ubrań sportowych.

Pamiętając o tych wszystkich elementach z pewnością uda Ci się maksymalnie wydłużyć żywotność ulubionej odzieży sportowej. Wystarczy tylko, że wdrożysz w życie kilka prostych elementów, o którym wspomnieliśmy w artykule, a Twoje ubrania przez bardzo długi czas pozostaną jak nowe.

Dolina Ku Dziurze

Dolina ku Dziurze jest niewielką doliną reglową w Tatrach Zachodnich o długości 1,6 km i powierzchni 85 ha. Wcina się w północne stoki Sarniej Skały, od wschodu ogranicza ją grzbiet Spaleńca, a od zachodu – Grześkówek. Legenda głosi, że w Dolinie Ku Dziurze ukrywał się w XIX wieku ostatni zakopiański zbójnik – Wojtek Mateja, a w jaskini Dziurze (przez górali nazywanej Zbójecką Jamą) chował zrabowane skarby.

Czytaj więcej »

Wołowiec

Wołowiec Wołowiec (2064 m n.p.m.) jest szczytem leżącym w Tatrach Zachodnich, na granicy polsko-słowackiej. Jego wierzchołek jest miejscem zbiegu (zwornikiem) trzech grani – od strony

Czytaj więcej »
Dolina Starorobociańska

Dolina Starorobociańska

Dolina Starorobociańska jest największym odgałęzieniem Doliny Chochołowskiej, odchodzącym od niej na wysokości 1035 m n.p.m., w okolicy Leśniczówki TPN (dawnego schroniska Blaszyńskich). Górna część doliny opiera się na północnych zboczach Kończystego Wierchu (2002 m n.p.m.), Starorobociańskiego Wierchu (2176 m n.p.m.) i Siwego Zwornika (1965 m n.p.m.).

Czytaj więcej »
Polana Olczyska

Polana Olczyska

Polana Olczyska położona jest na wysokości 1035–1100 m n.p.m. w Dolinie Olczyskiej, pomiędzy Nosalem (1206 m n.p.m.), Wielką Królową Kopą (1531 m n.p.m.) oraz Małym Kopieńcem (1167 m n.p.m.) i Wielkim Kopieńcem (1328 m n.p.m.), ok. 2 km od wylotu Doliny Olczyskiej.

Czytaj więcej »

Dzwonniczki Loretańskie

Dzwonniczki loretańskie to drewniane wieżyczki, które można spotkać w wielu miejscach na Podhalu, Orawie i Spiszu, zarówno wśród zabudowy wiejskiej jak i w pewnym oddaleniu od domów mieszkalnych. W zależności od regionu potrafią się nieco różnić formą i kształtem, jednak zazwyczaj są to drewniane wieżyczki o spadzistych z ścianach rozszerzające się ku górze, przykryte spadzistym daszkiem, oraz daszkiem okapowym.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.