Jak dbać o odzież sportową, aby wydłużyć jej żywotność?

Odzież sportowa to podstawa wyposażenia każdej osoby, która decyduje się na zawodowe uprawianie sportu, ale nie tylko. Powinni z niej korzystać również amatorzy, którym zależy na komforcie i własnym zdrowiu. Warto jednak zdać sobie sprawę, że sportowe ubrania, jak żadne inne narażone są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a także na utratę właściwości przez niewystarczającą i nieumiejętną pielęgnację. Jak zadbać o odzież sportową i w jaki sposób ją czyścić? Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób przedłużyć życie ubrań sportowych.

Czy można prać w pralce sportowe ubrania?

Odzież treningowa to ubrania, które potrzebują ciągłego odświeżenia. Przez kontakt ze skórą, a także z potem, częste pranie tego rodzaju ubrań jest nieuniknione, dlatego warto wiedzieć, jak robić to poprawnie, aby odzież sportowa nie straciła swoich właściwości. Przede wszystkim pozytywną informacją jest z pewnością to, że ubrania tego typu można prać w pralce, jednak trzeba bardzo uważać na temperaturę, która powinna oscylować w okolicy 30 stopni. Jeżeli pralka ma tryb sportowy, to warto z niego skorzystać. Po zakończonym praniu warto zadbać o to, żeby odwirować ubrania na stosunkowo niskiej mocy. Ubrania sportowe powinny być prane specjalnych woreczkach, które zabezpieczą tkaninę przed rozciąganiem w trakcie prania, a także będą stanowić dodatkową ochronę podczas wirowania.

Jakich środków używać do czyszczenia odzieży sportowej?

Do prania odzieży sportowej warto wybierać delikatne i naturalne płyny, które nie wpłyną na tkaninę. Ubrania wykorzystywane do treningów mimo intensywnego prania bardzo często charakteryzują się nieprzyjemnym zapachem, który jest trudny do usunięcia w niskich temperaturach. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, warto do każdego prania odzieży sportowej dodać pół szklanki octu, która nie tylko pozwoli na pozbycie się przykrego zapachu, ale również usunie trudne plamy, a także wpłynie na intensywność koloru odzieży sportowej. Ten naturalny środek, który znajduje się w praktycznie każdej kuchni, to idealny sposób, na czyszczenie również innych ubrań.

Suszenie i prasowanie – jak przedłużyć życie ubrań sportowych?

Prasowanie ubrań sportowych nie jest konieczne. Po zakończonym praniu wystarczy, że równomiernie rozwiesisz ubrania na suszarce, co sprawi, że odzież poddana naturalnemu procesowi schnięcia nie będzie miała zagnieceń i od razu po wysuszeniu będzie gotowa do użytku. W przypadku odzież sportowej suszenie w suszarkach elektrycznych może doprowadzić do skurczenia się ubrań, co byłoby procesem nieodwracalnym. Dodatkowo ubrania tego typu wytrzymują temperatury do 40 stopni, a podczas suszenia temperatura wytwarzana w urządzeniu jest o wiele wyższa, co może bardzo niekorzystnie wpłynąć na strukturę ubrań sportowych.

Pamiętając o tych wszystkich elementach z pewnością uda Ci się maksymalnie wydłużyć żywotność ulubionej odzieży sportowej. Wystarczy tylko, że wdrożysz w życie kilka prostych elementów, o którym wspomnieliśmy w artykule, a Twoje ubrania przez bardzo długi czas pozostaną jak nowe.

Muzeum Tatrzańskie

Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego mieści się przy ul. Krupówki 10. Znajduje się w nim bogata i interesująca ekspozycja podzielona na trzy części tematyczne. Budynek mieszczący Muzeum Tatrzańskie jest obiektem zabytkowym. Został wzniesiony w latach 1913 – 1922 w stylu zakopiańskim, według projektu Stanisława Witkiewicza oraz Franciszka Mączyńskiego.

Czytaj więcej »
Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

sprowy Wierch, o wysokości 1987 m n.p.m., jest jednym z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów. Prowadzą na niego liczne szlaki turystyczne, ale prawdziwe oblężenie przeżywa z powodu kolei linowej wwożącej turystów z Kuźnic prawie na sam wierzchołek. Południowe stoki Kasprowego Wierchu opadają do słowackiej Doliny Cichej, a północne do Doliny Bystrej i Doliny Gąsienicowej.

Czytaj więcej »

Kościół na Krupówkach

Kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny znajduje się przy północno-wschodnim końcu Krupówek i jest najstarszym rzymskokatolickim kościołem murowanym w Zakopanem. Został wybudowany w latach 1877 – 1896 z inicjatywy proboszcza Józefa Stolarczyka i był siedzibą pierwszej parafii zakopiańskiej.

Czytaj więcej »

Kościół w Witowie

W miejscowości Witów, leżącej 13 km na północny zachód od Zakopanego stoi urokliwy, drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej, który jest częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.