Jak dopasować plecak do wycieczek trekkingowych

Plecak trekkingowy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, który warto ze sobą zabrać podczas pieszych wycieczek czy wypadów w góry. Wybór odpowiedniego plecaka turystycznego nie jest jednak taki prosty, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które z pewnością ułatwią jego dopasowanie.

Plecak trekkingowy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, który warto ze sobą zabrać podczas pieszych wycieczek czy wypadów w góry. To dzięki niemu możliwe jest przenoszenie wszystkich niezbędnych rzeczy – w tym wody, ciepłej kurtki czy prowiantu. Wybór odpowiedniego plecaka turystycznego nie jest jednak taki prosty, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które z pewnością ułatwią jego dopasowanie.

Plecak trekkingowy – najważniejsze informacje

Odpowiedni plecak trekkingowy, dopasowany do potrzeb jego użytkownika, to niezwykle istotny element wyposażenia każdego, kto wędruje po górach czy uprawia wspinaczkę wysokogórską. Z racji tego, że plecaki trekkingowe i turystyczne mają różną budowę i przeróżne dodatki ułatwiające wędrówkę, dopasowanie jednego plecaka wcale nie jest takie proste.

Jak wybrać odpowiedni plecak trekkingowy?

Już na samym początku warto zwrócić uwagę na rodzaj samego plecaka i jego przeznaczenie. Dopiero później można skoncentrować się na długości systemu nośnego, litrażu czy rozkład poszczególnych komór.

Aktualnie wyróżniamy kilka rodzajów plecaków trekkingowych:

  • plecaki turystyczne i wycieczkowe, przeznaczone do wędrówki po górach ze sprzętem,
  • plecaki wspinaczkowe, doskonale sprawdzające się podczas wspinaczki,
  • plecaki rowerowe o raczej smukłej budowie.

Różnice pomiędzy plecakami trekkingowymi

Poszczególne plecaki trekkingowe będą się od siebie różniły przede wszystkim przeznaczeniem, budową oraz generalną pojemnością. To, jaki plecak wybierzemy w konkretną podróż jest uzależnione od indywidualnych preferencji, a także sprzętu, jaki pragniemy ze sobą zabrać.

Plecak trekkingowy można dopasować poprzez wybór odpowiedniego litrażu. To od pojemności plecaka będzie zależało, do czego będzie on służył. Małe plecaki na jednodniowe wypady w góry, o pojemności do 30 litrów, nie posiadają stelaża, ale jednocześnie doskonale sprawdzają się u osób, które wędrują bardziej rekreacyjnie. Taki plecak najczęściej ma sporo miejsca do schowania kurtki przeciwdeszczowej, prowiantu czy wody, a miękki pas biodrowy ułatwia podejście pod górę.

Do bardziej profesjonalnych plecaków trekkingowych zalicza się plecaki alpejskie (pojemność od 30 do 50 litrów), które posiadają już system nośny. Wewnętrzny stelaż, a także usztywniony pas biodrowy pozwalają na łatwiejsze przenoszenie dużego obciążenia. Konstrukcja plecaków trekkingowych sprawia, że nadają się one na kilkudniowe wypady po górach.

Plecaki podróżne o pojemności do 75 litrów zostały zaprojektowane tak, aby służyć podczas dłuższych wyjazdów. Mocno usztywniony system nośny, a także o wiele większa pojemność pozwalają na przenoszenie dużej ilości sprzętu. Dodatkowo plecaki podróżne wyróżniają się większą ilością komór, a także mają możliwość wyciągania ekwipunku zarówno od dołu, jak i od góry.

Plecaki ekspedycyjne są plecakami trekkingowymi przeznaczonymi na profesjonalistów. Ich solidna konstrukcja, a także bardzo duży litraż sprawdzą się podczas zimowych wypraw oraz wysokogórskich ekspedycji.

Budowa plecaka trekkingowego

Wyboru plecaka trekkingowego można dokonać również na podstawie jego budowy. W końcu plecak trekkingowy ma być dopasowany do potrzeb jego użytkownika, a także w większości przypadków – być uniwersalny.

Plecak trekkingowy składa się przede wszystkim z takich elementów jak:

  • komory, czyli wnętrza całego plecaka. Plecaki o małych pojemnościach posiadają zazwyczaj jedną komorę, a plecaki przeznaczone na dłuższe wyprawy – dwie lub więcej i wyposażone są w dodatkowy zamek oraz miejsce na przypięcie śpiwora lub karimaty;
  • systemu nośnego, którego konstrukcja ma za zadanie odciążyć osobę wędrującą od ciężaru samego plecaka. Sprawdza się przy tym pas biodrowy, a także pasy ramienne uzupełnione w wentylację. Plecaki trekkingowe posiadają również pas piersiowy i mocny stelaż.

Oprócz tego plecak trekkingowy może składać się z komina, klapy oraz warstwy przeciwdeszczowej.

Jaki materiał plecaka trekkingowego

Przy dopasowywaniu plecaka trekkingowego do potrzeb, koniecznie należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został on wykonany. Bardzo często spotyka się plecaki uszyte z nylonu, dzięki czemu sam plecak jest zdecydowanie lżejszy, a także nie chłonie takiej ilości wody jak plecaki bawełniane. Doskonale sprawdza się również plecaki z polamidu, które są niezwykle wytrzymałe. W przypadku profesjonalnych plecaków trekkingowych wykorzystuje się mieszanki poliestru, polamidu oraz nylonu.

Jak zatem dopasować plecak trekkingowy?

Z pewnością warto zwrócić uwagę na jego przeznaczenie oraz optymalny litraż. Nie bez powodu znaczenie ma również ilość komór oraz dodatkowych kieszeni czy materiał, z jakiego został wyprodukowany. Plecaki trekkingowe najlepiej jest kupować jedynie u sprawdzonych producentów, zapewniających gwarancję wysokiej jakości i wytrzymałości sprzętu.

 

Hala Stoły

Hala Stoły (Polana Stoły), inaczej zwana Polaną na Stołach, to spadzista łąka o powierzchni niespełna 8 ha położona na wysokości od 1280 do 1428 m n.p.m.. Niegdyś wchodziła w skład pasterskiej Hali Stoły – której nazwa jest niekiedy używana do określania samej polany.

Czytaj więcej »

Willa Pyszna

Przy ul. Chramcówki 22 stoi zabytkowa drewniana willa „Pyszna” wybudowana w 1905 roku w stylu nawiązującym do zakopiańskiego. Uwagę zwracają zdobione motywami ludowymi elementy wokół okien. Jej nazwa pochodzi od Hali Pysznej (Pyszniańskiej) leżącej w Dolinie Pyszniańskiej (górnej części Doliny Kościeliskiej).

Czytaj więcej »

Kościół na Krupówkach

Kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny znajduje się przy północno-wschodnim końcu Krupówek i jest najstarszym rzymskokatolickim kościołem murowanym w Zakopanem. Został wybudowany w latach 1877 – 1896 z inicjatywy proboszcza Józefa Stolarczyka i był siedzibą pierwszej parafii zakopiańskiej.

Czytaj więcej »

Willa Turnia

Przy ul. Kościuszki 9 stoi zabytkowa, ponad 100-letnia, willa „Turnia”. Niestety pomimo, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego od lat popada w ruinę. Willa została wybudowana w 1908 roku przez Jana Obrochtę w stylu zakopiańskim.

Czytaj więcej »

Las Chałubińskich

Las Chałubińskich znajduje się u zbiegu ulic Zamoyskiego i Chałubińskiego. Jest to dolnoreglowy las mieszany, uratowany przed wycinką przez Tytusa Chałubińskiego, który pod koniec XIX wieku wykupił działki porośnięte lasem od pruskiego bankiera, który wycinał na potęgę okoliczne lasy.

Czytaj więcej »

Kaplica na Jaszczurówce

Przy drodze Oswalda Balzera, w Jaszczurówce (dzielnica Zakopanego) stoi zabytkowa Kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa (potoczna nazwa: Kaplica na Jaszczurówce) , ufundowana przez rodzinę Uznańskich i wybudowana w latach 1904 – 1908. Kaplica na Jasczurówce została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza i jest jednym z najpiękniejszych budynków reprezentujących styl zakopiański.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.