Jak dopasować plecak do wycieczek trekkingowych

Plecak trekkingowy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, który warto ze sobą zabrać podczas pieszych wycieczek czy wypadów w góry. Wybór odpowiedniego plecaka turystycznego nie jest jednak taki prosty, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które z pewnością ułatwią jego dopasowanie.

Plecak trekkingowy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, który warto ze sobą zabrać podczas pieszych wycieczek czy wypadów w góry. To dzięki niemu możliwe jest przenoszenie wszystkich niezbędnych rzeczy – w tym wody, ciepłej kurtki czy prowiantu. Wybór odpowiedniego plecaka turystycznego nie jest jednak taki prosty, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które z pewnością ułatwią jego dopasowanie.

Plecak trekkingowy – najważniejsze informacje

Odpowiedni plecak trekkingowy, dopasowany do potrzeb jego użytkownika, to niezwykle istotny element wyposażenia każdego, kto wędruje po górach czy uprawia wspinaczkę wysokogórską. Z racji tego, że plecaki trekkingowe i turystyczne mają różną budowę i przeróżne dodatki ułatwiające wędrówkę, dopasowanie jednego plecaka wcale nie jest takie proste.

Jak wybrać odpowiedni plecak trekkingowy?

Już na samym początku warto zwrócić uwagę na rodzaj samego plecaka i jego przeznaczenie. Dopiero później można skoncentrować się na długości systemu nośnego, litrażu czy rozkład poszczególnych komór.

Aktualnie wyróżniamy kilka rodzajów plecaków trekkingowych:

  • plecaki turystyczne i wycieczkowe, przeznaczone do wędrówki po górach ze sprzętem,
  • plecaki wspinaczkowe, doskonale sprawdzające się podczas wspinaczki,
  • plecaki rowerowe o raczej smukłej budowie.

Różnice pomiędzy plecakami trekkingowymi

Poszczególne plecaki trekkingowe będą się od siebie różniły przede wszystkim przeznaczeniem, budową oraz generalną pojemnością. To, jaki plecak wybierzemy w konkretną podróż jest uzależnione od indywidualnych preferencji, a także sprzętu, jaki pragniemy ze sobą zabrać.

Plecak trekkingowy można dopasować poprzez wybór odpowiedniego litrażu. To od pojemności plecaka będzie zależało, do czego będzie on służył. Małe plecaki na jednodniowe wypady w góry, o pojemności do 30 litrów, nie posiadają stelaża, ale jednocześnie doskonale sprawdzają się u osób, które wędrują bardziej rekreacyjnie. Taki plecak najczęściej ma sporo miejsca do schowania kurtki przeciwdeszczowej, prowiantu czy wody, a miękki pas biodrowy ułatwia podejście pod górę.

Do bardziej profesjonalnych plecaków trekkingowych zalicza się plecaki alpejskie (pojemność od 30 do 50 litrów), które posiadają już system nośny. Wewnętrzny stelaż, a także usztywniony pas biodrowy pozwalają na łatwiejsze przenoszenie dużego obciążenia. Konstrukcja plecaków trekkingowych sprawia, że nadają się one na kilkudniowe wypady po górach.

Plecaki podróżne o pojemności do 75 litrów zostały zaprojektowane tak, aby służyć podczas dłuższych wyjazdów. Mocno usztywniony system nośny, a także o wiele większa pojemność pozwalają na przenoszenie dużej ilości sprzętu. Dodatkowo plecaki podróżne wyróżniają się większą ilością komór, a także mają możliwość wyciągania ekwipunku zarówno od dołu, jak i od góry.

Plecaki ekspedycyjne są plecakami trekkingowymi przeznaczonymi na profesjonalistów. Ich solidna konstrukcja, a także bardzo duży litraż sprawdzą się podczas zimowych wypraw oraz wysokogórskich ekspedycji.

Budowa plecaka trekkingowego

Wyboru plecaka trekkingowego można dokonać również na podstawie jego budowy. W końcu plecak trekkingowy ma być dopasowany do potrzeb jego użytkownika, a także w większości przypadków – być uniwersalny.

Plecak trekkingowy składa się przede wszystkim z takich elementów jak:

  • komory, czyli wnętrza całego plecaka. Plecaki o małych pojemnościach posiadają zazwyczaj jedną komorę, a plecaki przeznaczone na dłuższe wyprawy – dwie lub więcej i wyposażone są w dodatkowy zamek oraz miejsce na przypięcie śpiwora lub karimaty;
  • systemu nośnego, którego konstrukcja ma za zadanie odciążyć osobę wędrującą od ciężaru samego plecaka. Sprawdza się przy tym pas biodrowy, a także pasy ramienne uzupełnione w wentylację. Plecaki trekkingowe posiadają również pas piersiowy i mocny stelaż.

Oprócz tego plecak trekkingowy może składać się z komina, klapy oraz warstwy przeciwdeszczowej.

Jaki materiał plecaka trekkingowego

Przy dopasowywaniu plecaka trekkingowego do potrzeb, koniecznie należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został on wykonany. Bardzo często spotyka się plecaki uszyte z nylonu, dzięki czemu sam plecak jest zdecydowanie lżejszy, a także nie chłonie takiej ilości wody jak plecaki bawełniane. Doskonale sprawdza się również plecaki z polamidu, które są niezwykle wytrzymałe. W przypadku profesjonalnych plecaków trekkingowych wykorzystuje się mieszanki poliestru, polamidu oraz nylonu.

Jak zatem dopasować plecak trekkingowy?

Z pewnością warto zwrócić uwagę na jego przeznaczenie oraz optymalny litraż. Nie bez powodu znaczenie ma również ilość komór oraz dodatkowych kieszeni czy materiał, z jakiego został wyprodukowany. Plecaki trekkingowe najlepiej jest kupować jedynie u sprawdzonych producentów, zapewniających gwarancję wysokiej jakości i wytrzymałości sprzętu.

 

Wille Niespodzianka i Bezimienna

Przy ul. Chałubińskiego 3 i 3a stoją dwie bliźniacze wille – „Bezimienna” i „Niespodzianka” wybudowane przed 1894 rokiem w stylu tyrolskim. Obecnie w willi „Niespodzianka” znajdują się pokoje gościnne.

Czytaj więcej »

Hotel Stamary

Przy ul. Kościuszki 21 stoi zabytkowy Hotel Stamary wybudowany w latach 1904 – 1905. Koncepcja projektu zakładała wykorzystanie stylu zakopiańskiego w budownictwie murowanym. Pierwszą jego właścicielką była śpiewaczka operowa Maria Budziszewska „Stamara”.

Czytaj więcej »

Księżówka

W Zakopanem, przy Alei Przewodników Tatrzańskich, niecałe pół kilometra przed rondem Jana Pawła II mieści się Centrum Formacyjno-Szkoleniowe Księżówka. Drewniana, najstarsza część Księżówki została wybudowana w 1875 roku przez Gustawa Fingera, który prowadził w niej pocztę.

Czytaj więcej »

Sarnia Skała

Sarnia Skała Sarnia Skała (wcześniej nazywana Małą Świnicą, Świniczką lub Świnią Skałą) to szczyt o wysokości 1377 m n.p.m. położony w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną Strążyską,

Czytaj więcej »

Szkoła Budowlana w Zakopanem

Nieopodal gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego stoi Zespół Szkół Budowlanych im. Władysława Matlakowskiego. Drewniany budynek powstał w 1876 roku i od początku istnienia związany był ze szkolnictwem. Mieściła się w nim najstarsza w regionie i jedna z najstarszych w Polsce szkół zawodowych – Szkoła Snycersk

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.