Jak odpowiednio dobrać narty?

Sporty zimowe cieszą się od lat niesłabnącą popularnością, przybywa także nowych entuzjastów tej dyscypliny. W codziennej praktyce pomoże przede wszystkim dobranie nart do wzrostu. Pozwala to bowiem na uniknięcie bolesnych kontuzji oraz ograniczy ryzyko wypadku na stoku. Właściwie dobrane narty pozwolą także na szlifowanie techniki jazdy oraz jej komfort. Przy wyborze warto się kierować kilkoma parametrami, takimi jak: wzrost użytkownika, jego zdolności oraz indywidualne preferencje.  Nie należy także pomijać warunków panujących na stoku.

  1. Zadbaj o skompletowanie sprzętu do zimowego wypoczynku
  2. Jak dopasować długość nart do wzrostu?
  3. O czym jeszcze warto pamiętać w kontekście nart?
  4. Narty dla dziecka

Zadbaj o skompletowanie sprzętu do zimowego wypoczynku

Sezon zimowy otwiera szereg możliwości wypoczynku i uprawiania sezonowych sportów. Spontaniczny pomysł wyjazdu w góry można łatwo urealnić poprzez rezerwację miejsca do wypoczynku oraz zakup nart dla uczestników wyjazdu. Przy wyborze warto kierować się kilkoma zasadami, które zapewnią komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Podstawą jest dobór nart do wzrostu. To tłumaczy, dlaczego każdy narciarz powinien posiadać swój indywidualnie dobrany sprzęt. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wyposażania dzieci w ich pierwsze narty – nauka przebiegnie zdecydowanie szybciej, jeśli narty zostaną odpowiednio dobrane do wzrostu młodego adepta tego sportu.

Zakup właściwego sprzętu to podstawa – jeżeli jednak zależy Ci na tym, aby narty służyły Ci przez wiele sezonów – równie ważne jest ich przechowywanie. Poniżej prezentujemy kompleksowy poradnik, dzięki któremu dowiesz się jak dobrać narty dla każdego uczestnika oraz jak postępować, aby były w dobrej kondycji przez wiele sezonów.

Jak dopasować długość nart do wzrostu?

To częste pytanie, zadane zwłaszcza przez początkujących użytkowników. Jeżeli jesteś na etapie podobnych rozterek – odpowiadamy, jakimi zasadami najlepiej się kierować w kontekście wzrostu narciarza i doboru sprzętu.
Podstawowa zasada głosi, że osoby początkujące i średnio zaawansowane powinny sięgać po narty krótsze o około 20 cm od ich wzrostu. Może to być zdziwieniem dla osób, które uczyły się jazdy na nartach kilka dekad wcześniej – wtedy bowiem radziło się sięganie po najdłuższe deski. Korzystając jednak ze współczesnych doświadczeń i oferowanego sprzętu – na dłuższych nartach jeździ się zdecydowanie prościej. To przydatna wskazówka zwłaszcza dla tych osób, które nie miały wcześniej do czynienia z jazdą na nartach, albo mają w tym znikome doświadczenie i nie czują się pewnie na stoku.

Doświadczeni praktycy podpowiadają, aby w przypadku poszukiwania nart dla kobiet zwracać także uwagę na to, aby sięgały one do brody lub były o ok. 20 cm krótsze. Mężczyźni z kolei powinni wybierać narty sięgające do nosa lub o krótsze o ok. 15 cm.

Kolejna zasada głosi, że można tę długość modyfikować wraz z rozwojem umiejętności i doświadczenia narciarza. Jeżeli posiada on większą masę lub lubi szybszą jazdę – wówczas do wspomnianej wcześniej długości nart należy dodać ok. 5 cm. Warto jednak pamiętać, że krótsza narta nie zapewni odpowiednio większej stabilności podczas skrętów.

Produkowane współcześnie narty są w większości wytaliowane i posiadają rocker. To sprawia, że nauka jazdy na nartach jest prostsza – docenią to z pewnością te osoby, które nie miały wcześniej styczności z tym zimowym sportem i mają obawy, że nauka zajmie im zbyt dużo czasu.

Po zakupie nart musisz także pamiętać, że należy je odpowiednio przygotować do każdego sezonu. Mowa o odpowiednim naostrzeniu krawędzi czy smarowaniu nart na gorąco. Odpowiednia dbałość o sprzęt pozwoli Ci cieszyć się nim przez długie lata.

O czym jeszcze warto pamiętać w kontekście nart?

Jeżeli narty chcesz przewozić w bagażniku Twojego auta – wyposaż się w specjalny pokrowiec. W przeciwnym razie możesz spotkać się ze zjawiskiem polegającym na pojawieniu się korozji na krawędziach. Finalnie może to skutkować negatywnym wpływem na komfort jazdy czy kondycję ślizgów.

Co więcej – zdecydowana większość posiada kanting – dzięki niemu możesz niwelować koślawość nóg podczas jazdy. Należy jednak zadbać o prawidłowy kanting – niepoprawne ustawienie może bowiem przyczyniać się do regularnych upadków, których przyczyna będzie tkwić w wewnętrznych krawędziach.

Narty dla dziecka

Wybór nart dla Twojego dziecka to ważne zagadnienie, któremu warto przyjrzeć się z należyta uwagą. Nauka jazdy na nartach z pewnością będzie przebiegać sprawniej, szybciej i bezpieczniej dzięki wybraniu odpowiedniego modelu.

Naczelna zasada głosi, że narty dla dziecka powinny być krótsze o ok. 20-30 cm od wzrostu młodego ucznia. Nie należy się tu kierować zasadą kojarzoną z oszczędnością – czyli zakup nart „na wyrost”, bo dziecko przecież i tak szybko wyrośnie z podstawowego modelu. W praktyce oznacza to bowiem, że początkujący narciarz włoży zdecydowanie więcej energii w naukę i manewrowanie. Może to skutkować szybkim zniechęceniem się do tego sportu – warto tego uniknąć.

Siwa Przełęcz

Siwa Przełęcz jest położona w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Kotłową Czubką (1840 m n.p.m.) i Siwymi Turniami, które z kolei odchodzą od Siwego Zwornika (1965 m

Czytaj więcej »
Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna jest najciekawszą z jaskiń udostępnionych dla turystów, leżących po polskiej stronie Tatr. Pomimo, że nie posiada szaty naciekowej jej położenie, labirynt korytarzy i aura tajemniczości sprawiają, że warto ją odwiedzić. Jaskinia ma długość około 1630 m, deniwelację 46 m i jest położona w Raptawickiej Turni.

Czytaj więcej »

Hala Stoły

Hala Stoły (Polana Stoły), inaczej zwana Polaną na Stołach, to spadzista łąka o powierzchni niespełna 8 ha położona na wysokości od 1280 do 1428 m n.p.m.. Niegdyś wchodziła w skład pasterskiej Hali Stoły – której nazwa jest niekiedy używana do określania samej polany.

Czytaj więcej »

Hala Ornak

Hala Ornak jest nazwą dawnej hali pasterskiej należącej do górali z Cichego, w której skład wchodziły Mała Polana Ornaczańska, Wielka Polana Ornaczańska, a także zbocza Ornaku. Obecnie Hala Ornak nie jest już wypasana i powoli zarasta. Mieści się na niej popularne schronisko turystyczne.

Czytaj więcej »

Wodospad Siklawa

Wodospad Siklawa (inaczej Wielka Siklawa, kiedyś Siklawa Woda) to największy wodospad w Polsce. Ma blisko 70 m wysokości i spływa dwiema lub trzema strugami (w zależności od poziomu wód) pod kątem 35⁰ ze Ściany Stawiarskiej – progu oddzielającego Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.