Jak odpowiednio dobrać narty?

Sporty zimowe cieszą się od lat niesłabnącą popularnością, przybywa także nowych entuzjastów tej dyscypliny. W codziennej praktyce pomoże przede wszystkim dobranie nart do wzrostu. Pozwala to bowiem na uniknięcie bolesnych kontuzji oraz ograniczy ryzyko wypadku na stoku. Właściwie dobrane narty pozwolą także na szlifowanie techniki jazdy oraz jej komfort. Przy wyborze warto się kierować kilkoma parametrami, takimi jak: wzrost użytkownika, jego zdolności oraz indywidualne preferencje.  Nie należy także pomijać warunków panujących na stoku.

  1. Zadbaj o skompletowanie sprzętu do zimowego wypoczynku
  2. Jak dopasować długość nart do wzrostu?
  3. O czym jeszcze warto pamiętać w kontekście nart?
  4. Narty dla dziecka

Zadbaj o skompletowanie sprzętu do zimowego wypoczynku

Sezon zimowy otwiera szereg możliwości wypoczynku i uprawiania sezonowych sportów. Spontaniczny pomysł wyjazdu w góry można łatwo urealnić poprzez rezerwację miejsca do wypoczynku oraz zakup nart dla uczestników wyjazdu. Przy wyborze warto kierować się kilkoma zasadami, które zapewnią komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Podstawą jest dobór nart do wzrostu. To tłumaczy, dlaczego każdy narciarz powinien posiadać swój indywidualnie dobrany sprzęt. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wyposażania dzieci w ich pierwsze narty – nauka przebiegnie zdecydowanie szybciej, jeśli narty zostaną odpowiednio dobrane do wzrostu młodego adepta tego sportu.

Zakup właściwego sprzętu to podstawa – jeżeli jednak zależy Ci na tym, aby narty służyły Ci przez wiele sezonów – równie ważne jest ich przechowywanie. Poniżej prezentujemy kompleksowy poradnik, dzięki któremu dowiesz się jak dobrać narty dla każdego uczestnika oraz jak postępować, aby były w dobrej kondycji przez wiele sezonów.

Jak dopasować długość nart do wzrostu?

To częste pytanie, zadane zwłaszcza przez początkujących użytkowników. Jeżeli jesteś na etapie podobnych rozterek – odpowiadamy, jakimi zasadami najlepiej się kierować w kontekście wzrostu narciarza i doboru sprzętu.
Podstawowa zasada głosi, że osoby początkujące i średnio zaawansowane powinny sięgać po narty krótsze o około 20 cm od ich wzrostu. Może to być zdziwieniem dla osób, które uczyły się jazdy na nartach kilka dekad wcześniej – wtedy bowiem radziło się sięganie po najdłuższe deski. Korzystając jednak ze współczesnych doświadczeń i oferowanego sprzętu – na dłuższych nartach jeździ się zdecydowanie prościej. To przydatna wskazówka zwłaszcza dla tych osób, które nie miały wcześniej do czynienia z jazdą na nartach, albo mają w tym znikome doświadczenie i nie czują się pewnie na stoku.

Doświadczeni praktycy podpowiadają, aby w przypadku poszukiwania nart dla kobiet zwracać także uwagę na to, aby sięgały one do brody lub były o ok. 20 cm krótsze. Mężczyźni z kolei powinni wybierać narty sięgające do nosa lub o krótsze o ok. 15 cm.

Kolejna zasada głosi, że można tę długość modyfikować wraz z rozwojem umiejętności i doświadczenia narciarza. Jeżeli posiada on większą masę lub lubi szybszą jazdę – wówczas do wspomnianej wcześniej długości nart należy dodać ok. 5 cm. Warto jednak pamiętać, że krótsza narta nie zapewni odpowiednio większej stabilności podczas skrętów.

Produkowane współcześnie narty są w większości wytaliowane i posiadają rocker. To sprawia, że nauka jazdy na nartach jest prostsza – docenią to z pewnością te osoby, które nie miały wcześniej styczności z tym zimowym sportem i mają obawy, że nauka zajmie im zbyt dużo czasu.

Po zakupie nart musisz także pamiętać, że należy je odpowiednio przygotować do każdego sezonu. Mowa o odpowiednim naostrzeniu krawędzi czy smarowaniu nart na gorąco. Odpowiednia dbałość o sprzęt pozwoli Ci cieszyć się nim przez długie lata.

O czym jeszcze warto pamiętać w kontekście nart?

Jeżeli narty chcesz przewozić w bagażniku Twojego auta – wyposaż się w specjalny pokrowiec. W przeciwnym razie możesz spotkać się ze zjawiskiem polegającym na pojawieniu się korozji na krawędziach. Finalnie może to skutkować negatywnym wpływem na komfort jazdy czy kondycję ślizgów.

Co więcej – zdecydowana większość posiada kanting – dzięki niemu możesz niwelować koślawość nóg podczas jazdy. Należy jednak zadbać o prawidłowy kanting – niepoprawne ustawienie może bowiem przyczyniać się do regularnych upadków, których przyczyna będzie tkwić w wewnętrznych krawędziach.

Narty dla dziecka

Wybór nart dla Twojego dziecka to ważne zagadnienie, któremu warto przyjrzeć się z należyta uwagą. Nauka jazdy na nartach z pewnością będzie przebiegać sprawniej, szybciej i bezpieczniej dzięki wybraniu odpowiedniego modelu.

Naczelna zasada głosi, że narty dla dziecka powinny być krótsze o ok. 20-30 cm od wzrostu młodego ucznia. Nie należy się tu kierować zasadą kojarzoną z oszczędnością – czyli zakup nart „na wyrost”, bo dziecko przecież i tak szybko wyrośnie z podstawowego modelu. W praktyce oznacza to bowiem, że początkujący narciarz włoży zdecydowanie więcej energii w naukę i manewrowanie. Może to skutkować szybkim zniechęceniem się do tego sportu – warto tego uniknąć.

Polana Chochołowska

Polana Chochołowska

Polana Chochołowska, o długości około 700 m i szerokości około 350 m, jest największą polaną w polskiej części Tatr. Leży na wysokości 1090 – 1150 m n.p.m. pomiędzy masywami Hrubasa (1944 m n.p.m.), Bobrowca (1663 m n.p.m.), Grzesia (1653 m n.p.m.) i Trzydniowiańskiego Wierchu (1758 m n.p.m.).

Czytaj więcej »

Galeria Strug w Zakopanem

W budynku przy ul. Kościeliskiej 35 mieści się Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara. Wcześniej w tym miejscu, od 1893 roku stał drewniany, ekskluzywny pensjonat „Skoczyska” mieszczący 19 pokoi, łazienki, korty tenisowe i centrum artystyczno-kulturalne. W 1899 roku zatrzymał się w nim skrzypek Fritz Kreisler. Budynek spłonął w 1910 roku.

Czytaj więcej »

Giewont

Giewont to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m. Giewont jest bardzo dobrze widoczny z Zakopanego. Wiąże się z nim legenda o śpiącym rycerzu, który powstanie, gdy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie. Szczyt ten znany jest również z powodu wielu wypadków śmiertelnych.

Czytaj więcej »

Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa Powyższa nazwa opisuje łąkę położoną w północnej części Doliny Gąsienicowej. Obejmuje  Królowe Rówienki, Stawiańskie Rówienki i otoczenie schroniska. Niegdyś część terenów obecnej Hali

Czytaj więcej »

Dolina Małej Łąki

Dolina Małej Łąki, o powierzchni ok. 5,7 km2, mająca długość 5,4 km, jest jedną z rzadziej uczęszczanych dolin w Polskich Tatrach, choć przy tym nie mniej piękną od pozostałych.

Czytaj więcej »

Pomnik Władysława Zamoyskiego

Pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego stoi w otoczeniu zieleni przy skrzyżowaniu Krupówek z Aleją 3-go Maja. Pomnik odsłonięto w roku 2003, w 150 rocznicę narodzin hrabiego. Autorem pomnika jest podhalański rzeźbiarz Michał Gąsienica-Szostak, a fundatorem – Klub im. Władysława Zamoyskiego oraz osoby prywatne.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.