Jak się ubrać i co ze sobą zabrać na górską wycieczkę?

Wybierając się na wycieczkę w góry, należy pamiętać o właściwym ubiorze. Przede wszystkim należy zadbać o wygodne buty trekkingowe. Dobre buty w góry trekkingowe powinny:

  • Posiadać bieżnik – dzięki któremu unikniemy poślizgnięcia na śliskiej nawierzchni (np. mokrej, błotnistej), buty z bieżnikiem zdecydowanie lepiej trzymają się nawierzchni,
  • Mieć długość „za kostkę” – noga utrzymywana jest w takim bucie w stałej pozycji, dzięki czemu trudniej o kontuzje takie jak np. skręcenie, a także dzięki odpowiedniej długości butom, można uniknąć ukąszenia np. przez przypadkowo nadepniętego węża,
  • Być z wodoodpornego materiału – w górach musimy być gotowi na różną pogodę, również deszczową. Nieprzemakalny but pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnego „chlupania w butach”, po deszczu lub po przypadkowym wdepnięciu w kałużę.

Odzież trekkingowa powinna być przede wszystkim wygodna. Musi być także oddychająca i odprowadzająca wilgoć, aby nie spocić się zbytnio podczas wysokogórskiej wędrówki. Warto, aby spodnie trekkingowe były wyposażone w kieszenie, w których będzie można schować wszystkie niezbędne drobiazgi.

Wybierając się w góry, należy pamiętać o tym, że pogoda bywa zmienna. Biorąc pod uwagę zróżnicowane warunki pogodowe również latem w góry najlepiej ubierać się na tzw. cebulkę. Ważne jest zabranie ze sobą także cieplejszych ubrań. W sklepach znajdziemy dobrej jakości bluzy trekkingowe oraz kurtki trekkingowe, warto zaopatrzyć się w nie przed wyjazdem na górski urlop.

Kurtki trekkingowe powinny być przede wszystkim wodoodporne, aby stanowiły ochronę przeciwdeszczową gdy złapie nas niespodziewana ulewa. Warto także zwrócić uwagę na to, aby kurtka łatwo się składała. W górach pogoda często się zmienia – czasami jest za gorąco, aby nosić kurtkę na sobie, wtedy dobrze móc schować ją do plecaka.

O czym jeszcze należy pamiętać wybierając się na górską wycieczkę?

Ważne jest posiadanie przy sobie apteczki turystycznej. Podstawowa wyposażona jest w produkt antyseptyczny do odkażania ran, plastry, bandaże i kompresy gazowe. Poza tym powinny w niej znaleźć się nożyczki, pęseta, agrafki i rękawiczki jednorazowe. Choć oczywiście nigdy nie zakładamy niebezpieczeństwa, musimy pamiętać, że górska wyprawa to mierzenie się z naturą.

Ponieważ górskie wędrówki zazwyczaj zajmują nam od kilku do kilkunastu godzin, należy zadbać też o odpowiedni prowiant, czyli wodę i przekąski. Najlepiej, aby na osobę przypadło około 2l wody. Poza nią można pokusić się o ciepły napój – kawę lub herbatę w termosie. Przekąski powinny być pożywne. Klasyczne kanapki, to nie wszystko. Warto zaopatrzyć się też w słodycze, które dodają niezbędnej podczas wysiłku energii. Najlepszym wyborem będą batony proteinowe.

Co, jeszcze warto zabrać w góry? O tuż należy pamiętać o ochronie przed słońcem, czyli kremach z wysokim filtrem i okryciu głowy (czapce z daszkiem lub chuście) oraz okularach przeciwsłonecznych. Przydatny może okazać się scyzoryk, latarka, czy też zapalniczka. Poza tym powerbank, aparat i doskonały nastrój!

Wszystko, co niezbędne na górską wyprawę, należy zapakować w wygodny plecak! Polecamy plecaki turystyczne z pasem biodrowym i licznymi kieszonkami.

Wszystkie powyższe elementy ekwipunku oraz odzież górską posiada w swojej ofercie Sklep sportowy SportStyleStory Zapraszamy na zakupy!

Las Chałubińskich

Las Chałubińskich znajduje się u zbiegu ulic Zamoyskiego i Chałubińskiego. Jest to dolnoreglowy las mieszany, uratowany przed wycinką przez Tytusa Chałubińskiego, który pod koniec XIX wieku wykupił działki porośnięte lasem od pruskiego bankiera, który wycinał na potęgę okoliczne lasy.

Czytaj więcej »

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów stanowi właściwie jedną dolinę z Doliną Roztoki. Oddzielone są one ścianą stawiarską, z której spływa wodospad Siklawa i razem stanowią odgałęzienie Doliny Białki. Sama Dolina Pięciu Stawów ma długość 4 km, powierzchnię około 6,5 km2 i leży na wysokości 1625 – 1900 m n.p.m.

Czytaj więcej »

Dolina Białego

Dolina Białego Dolina Białego o długości 2,5 km i powierzchni 300 ha leży pomiędzy masywami Krokwi (1378 m n.p.m.), Sarniej Skały (1377 m n.p.m.) i

Czytaj więcej »
Dolina Jaworzynki

Dolina Jaworzynki

Dolina Jaworzynki jest odgałęzieniem Doliny Bystrej. Dolinę otaczają – od południa Wielka Kopa Królowa, Mała Kopa Królowa i Kopa Magury, od wschodu Boczań i Skupniów Upłaz, od zachodu północno-zachodnie ramię Kopy Magury. Dnem Doliny Jaworzynki płynie Potok Jaworzynka, jednak przez większość czasu jego koryto jest zupełnie suche. W latach 1920 – 1930 w Dolinie Jaworzynki funkcjonowała skocznia narciarska (pierwsza w Polsce).

Czytaj więcej »

Kapliczka Koronacji NMP

Przy ul. Kościeliskiej, nieopodal Willi „Koliba”, stoi Kapliczka Koronacji NMP – figura z piaskowca ufundowana w 1866 roku przez Jędrzeja Pitonia, potocznie zwana „Świętą Trójcą”.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.