Jak się ubrać i co ze sobą zabrać na górską wycieczkę?

Wybierając się na wycieczkę w góry, należy pamiętać o właściwym ubiorze. Przede wszystkim należy zadbać o wygodne buty trekkingowe. Dobre buty w góry trekkingowe powinny:

  • Posiadać bieżnik – dzięki któremu unikniemy poślizgnięcia na śliskiej nawierzchni (np. mokrej, błotnistej), buty z bieżnikiem zdecydowanie lepiej trzymają się nawierzchni,
  • Mieć długość „za kostkę” – noga utrzymywana jest w takim bucie w stałej pozycji, dzięki czemu trudniej o kontuzje takie jak np. skręcenie, a także dzięki odpowiedniej długości butom, można uniknąć ukąszenia np. przez przypadkowo nadepniętego węża,
  • Być z wodoodpornego materiału – w górach musimy być gotowi na różną pogodę, również deszczową. Nieprzemakalny but pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnego „chlupania w butach”, po deszczu lub po przypadkowym wdepnięciu w kałużę.

Odzież trekkingowa powinna być przede wszystkim wygodna. Musi być także oddychająca i odprowadzająca wilgoć, aby nie spocić się zbytnio podczas wysokogórskiej wędrówki. Warto, aby spodnie trekkingowe były wyposażone w kieszenie, w których będzie można schować wszystkie niezbędne drobiazgi.

Wybierając się w góry, należy pamiętać o tym, że pogoda bywa zmienna. Biorąc pod uwagę zróżnicowane warunki pogodowe również latem w góry najlepiej ubierać się na tzw. cebulkę. Ważne jest zabranie ze sobą także cieplejszych ubrań. W sklepach znajdziemy dobrej jakości bluzy trekkingowe oraz kurtki trekkingowe, warto zaopatrzyć się w nie przed wyjazdem na górski urlop.

Kurtki trekkingowe powinny być przede wszystkim wodoodporne, aby stanowiły ochronę przeciwdeszczową gdy złapie nas niespodziewana ulewa. Warto także zwrócić uwagę na to, aby kurtka łatwo się składała. W górach pogoda często się zmienia – czasami jest za gorąco, aby nosić kurtkę na sobie, wtedy dobrze móc schować ją do plecaka.

O czym jeszcze należy pamiętać wybierając się na górską wycieczkę?

Ważne jest posiadanie przy sobie apteczki turystycznej. Podstawowa wyposażona jest w produkt antyseptyczny do odkażania ran, plastry, bandaże i kompresy gazowe. Poza tym powinny w niej znaleźć się nożyczki, pęseta, agrafki i rękawiczki jednorazowe. Choć oczywiście nigdy nie zakładamy niebezpieczeństwa, musimy pamiętać, że górska wyprawa to mierzenie się z naturą.

Ponieważ górskie wędrówki zazwyczaj zajmują nam od kilku do kilkunastu godzin, należy zadbać też o odpowiedni prowiant, czyli wodę i przekąski. Najlepiej, aby na osobę przypadło około 2l wody. Poza nią można pokusić się o ciepły napój – kawę lub herbatę w termosie. Przekąski powinny być pożywne. Klasyczne kanapki, to nie wszystko. Warto zaopatrzyć się też w słodycze, które dodają niezbędnej podczas wysiłku energii. Najlepszym wyborem będą batony proteinowe.

Co, jeszcze warto zabrać w góry? O tuż należy pamiętać o ochronie przed słońcem, czyli kremach z wysokim filtrem i okryciu głowy (czapce z daszkiem lub chuście) oraz okularach przeciwsłonecznych. Przydatny może okazać się scyzoryk, latarka, czy też zapalniczka. Poza tym powerbank, aparat i doskonały nastrój!

Wszystko, co niezbędne na górską wyprawę, należy zapakować w wygodny plecak! Polecamy plecaki turystyczne z pasem biodrowym i licznymi kieszonkami.

Wszystkie powyższe elementy ekwipunku oraz odzież górską posiada w swojej ofercie Sklep sportowy SportStyleStory Zapraszamy na zakupy!

Hala Ornak

Hala Ornak jest nazwą dawnej hali pasterskiej należącej do górali z Cichego, w której skład wchodziły Mała Polana Ornaczańska, Wielka Polana Ornaczańska, a także zbocza Ornaku. Obecnie Hala Ornak nie jest już wypasana i powoli zarasta. Mieści się na niej popularne schronisko turystyczne.

Czytaj więcej »

Willa Jadwiniówka / Dom Pod Bocianem

Willa “Jadwiniówka” stoi przy ul. Zamoyskiego 32. Jest to budynek z ciemnego drewna wzniesiony w 1886 roku w stylu tyrolskim dla Jadwigi – córki doktora Tytusa Chałubińskiego (stąd nazwa). Przez wiele lat willa była zamieszkiwana przez potomków Tytusa Chałubińskiego, w tym jego prawnuczkę – Jadwigę Mogilnicką.

Czytaj więcej »

Smreczyński Staw

Smreczyński Staw to położone w Tatrach Zachodnich, w dolnej części Doliny Pyszniańskiej, górskie jezioro morenowe. Leży na wysokości 1227 m n.p.m. i ma powierzchnię około 0,8 ha. Jego średnia głębokość wynosi 1,8 m, a w najgłębszym miejscu – nieco ponad 5 m.

Czytaj więcej »

Rakoń

Rakoń to szczyt o wysokości 1879 m n.p.m. w Tatrach Zachodnich. Przez jego wierzchołek przechodzi granica polsko-słowacka. Zbocza Rakonia opadają do trzech dolin – od

Czytaj więcej »

Iwaniacka Przełęcz

Iwaniacka Przełęcz leży na wysokości 1459 m n.p.m. pomiędzy Kominiarskim Wierchem (1829 m n.p.m.) i masywem Ornaku (1854 m n.p.m.). Na przełęczy znajduje się polanka otoczona drzewami, na której można odpocząć przed dalszą drogą. Na północy widoczny jest Kominarski Wierch.

Czytaj więcej »

Szkoła Budowlana w Zakopanem

Nieopodal gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego stoi Zespół Szkół Budowlanych im. Władysława Matlakowskiego. Drewniany budynek powstał w 1876 roku i od początku istnienia związany był ze szkolnictwem. Mieściła się w nim najstarsza w regionie i jedna z najstarszych w Polsce szkół zawodowych – Szkoła Snycersk

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.