Jak się ubrać i co ze sobą zabrać na górską wycieczkę?

Wybierając się na wycieczkę w góry, należy pamiętać o właściwym ubiorze. Przede wszystkim należy zadbać o wygodne buty trekkingowe. Dobre buty w góry trekkingowe powinny:

  • Posiadać bieżnik – dzięki któremu unikniemy poślizgnięcia na śliskiej nawierzchni (np. mokrej, błotnistej), buty z bieżnikiem zdecydowanie lepiej trzymają się nawierzchni,
  • Mieć długość „za kostkę” – noga utrzymywana jest w takim bucie w stałej pozycji, dzięki czemu trudniej o kontuzje takie jak np. skręcenie, a także dzięki odpowiedniej długości butom, można uniknąć ukąszenia np. przez przypadkowo nadepniętego węża,
  • Być z wodoodpornego materiału – w górach musimy być gotowi na różną pogodę, również deszczową. Nieprzemakalny but pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnego „chlupania w butach”, po deszczu lub po przypadkowym wdepnięciu w kałużę.

Odzież trekkingowa powinna być przede wszystkim wygodna. Musi być także oddychająca i odprowadzająca wilgoć, aby nie spocić się zbytnio podczas wysokogórskiej wędrówki. Warto, aby spodnie trekkingowe były wyposażone w kieszenie, w których będzie można schować wszystkie niezbędne drobiazgi.

Wybierając się w góry, należy pamiętać o tym, że pogoda bywa zmienna. Biorąc pod uwagę zróżnicowane warunki pogodowe również latem w góry najlepiej ubierać się na tzw. cebulkę. Ważne jest zabranie ze sobą także cieplejszych ubrań. W sklepach znajdziemy dobrej jakości bluzy trekkingowe oraz kurtki trekkingowe, warto zaopatrzyć się w nie przed wyjazdem na górski urlop.

Kurtki trekkingowe powinny być przede wszystkim wodoodporne, aby stanowiły ochronę przeciwdeszczową gdy złapie nas niespodziewana ulewa. Warto także zwrócić uwagę na to, aby kurtka łatwo się składała. W górach pogoda często się zmienia – czasami jest za gorąco, aby nosić kurtkę na sobie, wtedy dobrze móc schować ją do plecaka.

O czym jeszcze należy pamiętać wybierając się na górską wycieczkę?

Ważne jest posiadanie przy sobie apteczki turystycznej. Podstawowa wyposażona jest w produkt antyseptyczny do odkażania ran, plastry, bandaże i kompresy gazowe. Poza tym powinny w niej znaleźć się nożyczki, pęseta, agrafki i rękawiczki jednorazowe. Choć oczywiście nigdy nie zakładamy niebezpieczeństwa, musimy pamiętać, że górska wyprawa to mierzenie się z naturą.

Ponieważ górskie wędrówki zazwyczaj zajmują nam od kilku do kilkunastu godzin, należy zadbać też o odpowiedni prowiant, czyli wodę i przekąski. Najlepiej, aby na osobę przypadło około 2l wody. Poza nią można pokusić się o ciepły napój – kawę lub herbatę w termosie. Przekąski powinny być pożywne. Klasyczne kanapki, to nie wszystko. Warto zaopatrzyć się też w słodycze, które dodają niezbędnej podczas wysiłku energii. Najlepszym wyborem będą batony proteinowe.

Co, jeszcze warto zabrać w góry? O tuż należy pamiętać o ochronie przed słońcem, czyli kremach z wysokim filtrem i okryciu głowy (czapce z daszkiem lub chuście) oraz okularach przeciwsłonecznych. Przydatny może okazać się scyzoryk, latarka, czy też zapalniczka. Poza tym powerbank, aparat i doskonały nastrój!

Wszystko, co niezbędne na górską wyprawę, należy zapakować w wygodny plecak! Polecamy plecaki turystyczne z pasem biodrowym i licznymi kieszonkami.

Wszystkie powyższe elementy ekwipunku oraz odzież górską posiada w swojej ofercie Sklep sportowy SportStyleStory Zapraszamy na zakupy!

Równia Krupowa

Równia Krupowa to park położony w samym centrum Zakopanego, pomiędzy Aleją 3 Maja, ul. Henryka Sienkiewicza, ul. Nowotarską i ul. Stanisława Witkiewicza. Przez jego środek przebiega ul. Kościuszki. Pomysł stworzenia parku w centrum Zakopanego pojawił się już pod koniec XIX wieku.

Czytaj więcej »

Zbiornik wodociągu w Zakopanem

Przy alei Przewodników Tatrzańskich znajduje się niewielki murowany budynek – zbiornik pierwszego zakopiańskiego wodociągu wybudowanego w latach 1904 – 1908 z inicjatywy ówczesnego wójta Zakopanego dr. Andrzeja Chramca.

Czytaj więcej »

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska, o powierzchni ok. 4 km2 i długości 3 km, powstała w wyniku uskoku tektonicznego. Od południa ogranicza ją masyw Giewontu, od zachodu Grzybowiec i Łysanki, a od wschodu grzbiet Grześkówki, Sarnia Skała i Suchy Wierch.

Czytaj więcej »

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Muzeum Kornela Makuszyńskiego mieści się w Willi Opolanka przy ul. Tetmajera 15. W tym budynku znany pisarz i wielki przyjaciel dzieci spędził ostatnie 19 lat swojego życia, a wcześniej wraz z żoną przyjeżdżał tu na letnie i zimowe wakacje. Muzeum mieści się na pierwszym piętrze domu, w apartamencie zamieszkiwanym przed laty przez Kornela Makuszyńskiego.

Czytaj więcej »

Kościół na Krupówkach

Kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny znajduje się przy północno-wschodnim końcu Krupówek i jest najstarszym rzymskokatolickim kościołem murowanym w Zakopanem. Został wybudowany w latach 1877 – 1896 z inicjatywy proboszcza Józefa Stolarczyka i był siedzibą pierwszej parafii zakopiańskiej.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.