Jak urządzić łazienkę w schronisku turystycznym?

Podczas projektowania schroniska, poza odpowiednim układem funkcjonalnym należy zadbać o taką aranżację łazienki w której goście będą czuć się komfortowo. Jak stworzyć miejsce do którego turyści będą chętnie wracać? W artykule podpowiadamy, jak zaprojektować łazienkę w schronisku turystycznym.

Nocleg w schronisku turystycznym ma wiele plusów. O świcie pozwala nam na wypicie porannej kawy w otoczeniu pięknych widoków, po wieczornych wędrówkach daje nam możliwość przyglądania się niezwykłym zachodom słońca. Schroniska położone blisko szlaku pozwalają na rozpoczęcie wędrówki w atrakcyjnym miejscu, oszczędzając nasz czas i siły. Poza normami, które muszą spełniać projekty schronisk turystycznych, warto zadbać o ciekawy wystrój wnętrz, który z pewnością wpłynie na komfort turystów. Jednym z najważniejszych miejsc podczas urządzania wnętrz tego typu wnętrz jest łazienka. Co warto wziąć pod uwagę wykańczając łazienkę w schronisku turystycznym?

Przykład aranżacji łazienki zbiorowej w schronisku turystycznym. Fot. Cersanit

Łazienka zbiorowa lub pokój z łazienką

W schroniskach turystycznych najczęściej mamy do wyboru kilka miejsc do zakwaterowania. Jeśli w góry wybieramy się z większą ekipą najczęściej wynajmujemy duży pokój, ze zbiorową łazienką. W przypadku poszukiwania bardziej kameralnego wypoczynku, czy wędrowania z małymi dziećmi zazwyczaj decydujemy się na pokój z łazienką. Obie łazienki należy zaprojektować zgodnie z normami zawartymi w odpowiednich rozporządzeniach.

Niezbędne wyposażenie

Dbając o komfortowy wypoczynek w schronisku turystycznym, wnętrza łazienek powinny być zaprojektowane w przyjazny, komfortowy sposób.

Strefa umywalkowa

W łazience przeznaczonej dla kilku osób zadbajmy o odpowiednią odległość między umywalkami, wynoszącą min. 30 cm. Aranżując strefę umywalki warto stworzyć miejsce na przechowywanie, przydatne mogą okazać się umywalki z szafką kupowane w zestawie. Praktycznym rozwiązaniem są także szafki łazienkowe z lustrem, które pozwalają na pełne wykorzystanie przestrzeni na ścianach.

Strefa prysznicowa

Aranżując strefę prysznica warto rozważyć montaż kabiny prysznicowej bez brodzika. Takie rozwiązanie jest łatwe do utrzymania czystości. Natryski prysznicowe możemy zaprojektować we wnękach, tworząc wygodną strefę kąpieli. Wybierając wyposażenie prysznica z wielką uwagą powinniśmy także podejść do wyboru armatury. W przypadku miejsc, które są mocno eksploatowane należy wybrać solidne rozwiązania, dobrze sprawdzą się gotowe zestawy prysznicowe łączące deszczownicę, kolumnę i baterię.

odpływ liniowy pod prysznicemPraktycznym rozwiązaniem w strefie prysznica jest montaż odpływu liniowego w posadzce. Fot. Domni.pl

Toalety

Podczas wykańczania łazienki w schroniskach turystycznych mamy do wyboru standardowe kompakty wc lub miski montowane na stelażach podtynkowych. Wybierając ceramikę łazienkową, warto wybrać miski i kompakty wc bezkołnierzowe. Brak wewnętrznych rantów sprawia, że tego typu ceramika jest łatwa do utrzymania w czystości. Podczas zakupu ceramiki łazienkowej zwróćmy uwagę na dodatkowe powłoki antybakteryjne oraz to, czy w komplecie zawarta jest wolnoopadająca deska toaletowa.

Pozostałe udogodnienia

Podczas wykończenia łazienki w schronisku turystycznym warto zadbać również o pozostałe wyposażenie: akcesoria, meble łazienkowe, dodatki. Znajdźmy miejsce na wygodne odłożenie rzeczy, kosmetyczki, niezbędnych przyborów kąpielowych. Jeśli mamy niewiele miejsca , nad umywalką wstawmy lustro z półką, pod prysznicem koszyk na żel pod prysznic, czy szampon. Zadbajmy także o wieszaki na ręczniki i bieliznę osobistą. Odpowiednio dobrane wieszaki i haczyki do ręczników poza praktyczną funkcją, mogą stać się ciekawym dodatkiem w projektowanym wnętrzu.

podtynkowe baterie w łazienceWybierając materiały wykończeniowe wybierzmy produkty łatwe do utrzymania w czystości: płytki ceramiczne, baterie podtynkowe. Fot. Nowa Gala

Pomnik Turysty pod Gubałówką

Przed dolną stacją kolei na Gubałówkę stoi Pomnik Turysty, cieszący się dużym zainteresowaniem najmłodszych. Po niewysokiej drabince każdy może wejść na jego podest i stać się na moment częścią tego pomnika (dzieci powinny wchodzić pod opieką dorosłych).

Czytaj więcej »

Hala Stoły

Hala Stoły (Polana Stoły), inaczej zwana Polaną na Stołach, to spadzista łąka o powierzchni niespełna 8 ha położona na wysokości od 1280 do 1428 m n.p.m.. Niegdyś wchodziła w skład pasterskiej Hali Stoły – której nazwa jest niekiedy używana do określania samej polany.

Czytaj więcej »

Muzeum Tatrzańskie

Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego mieści się przy ul. Krupówki 10. Znajduje się w nim bogata i interesująca ekspozycja podzielona na trzy części tematyczne. Budynek mieszczący Muzeum Tatrzańskie jest obiektem zabytkowym. Został wzniesiony w latach 1913 – 1922 w stylu zakopiańskim, według projektu Stanisława Witkiewicza oraz Franciszka Mączyńskiego.

Czytaj więcej »

Dolina Gąsienicowa

Dolina Gąsienicowa będąca górnym piętrem Doliny Suchej Wody Gąsienicowej, leży na granicy Tatr Zachodnich i Wysokich. Dolina dzieli się na dwie części – Dolinę Zieloną Gąsienicową (położoną po zachodniej stronie Kościelca) i Dolinę Czarną Gąsienicową (położoną po wschodniej stronie Kościelca). Znajduje się w niej ponad 20 różnej wielkości stawów.

Czytaj więcej »

Kościół na Chramcówkach

Przy ul. Chramcówki 19 stoi najmłodszy w Zakopanem kościół pw. Miłosierdzia Bożego wybudowany w latach 1988 – 1994 – tzw. Kościół na Chramcówkach. Wcześniej, na terenie należącym do kościoła, od 1892 roku stał drewniany kościółek z elementami stylu zakopiańskiego.

Czytaj więcej »

Wąwóz Kraków

Wąwóz Kraków Wąwóz ma powierzchnię 2,3 km2, a jego długość wynosi około 3 km. Górna jego część jest ograniczona przez zachodnie stoki Ciemniaka. W części

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.