Jak urządzić łazienkę w schronisku turystycznym?

Podczas projektowania schroniska, poza odpowiednim układem funkcjonalnym należy zadbać o taką aranżację łazienki w której goście będą czuć się komfortowo. Jak stworzyć miejsce do którego turyści będą chętnie wracać? W artykule podpowiadamy, jak zaprojektować łazienkę w schronisku turystycznym.

Nocleg w schronisku turystycznym ma wiele plusów. O świcie pozwala nam na wypicie porannej kawy w otoczeniu pięknych widoków, po wieczornych wędrówkach daje nam możliwość przyglądania się niezwykłym zachodom słońca. Schroniska położone blisko szlaku pozwalają na rozpoczęcie wędrówki w atrakcyjnym miejscu, oszczędzając nasz czas i siły. Poza normami, które muszą spełniać projekty schronisk turystycznych, warto zadbać o ciekawy wystrój wnętrz, który z pewnością wpłynie na komfort turystów. Jednym z najważniejszych miejsc podczas urządzania wnętrz tego typu wnętrz jest łazienka. Co warto wziąć pod uwagę wykańczając łazienkę w schronisku turystycznym?

Przykład aranżacji łazienki zbiorowej w schronisku turystycznym. Fot. Cersanit

Łazienka zbiorowa lub pokój z łazienką

W schroniskach turystycznych najczęściej mamy do wyboru kilka miejsc do zakwaterowania. Jeśli w góry wybieramy się z większą ekipą najczęściej wynajmujemy duży pokój, ze zbiorową łazienką. W przypadku poszukiwania bardziej kameralnego wypoczynku, czy wędrowania z małymi dziećmi zazwyczaj decydujemy się na pokój z łazienką. Obie łazienki należy zaprojektować zgodnie z normami zawartymi w odpowiednich rozporządzeniach.

Niezbędne wyposażenie

Dbając o komfortowy wypoczynek w schronisku turystycznym, wnętrza łazienek powinny być zaprojektowane w przyjazny, komfortowy sposób.

Strefa umywalkowa

W łazience przeznaczonej dla kilku osób zadbajmy o odpowiednią odległość między umywalkami, wynoszącą min. 30 cm. Aranżując strefę umywalki warto stworzyć miejsce na przechowywanie, przydatne mogą okazać się umywalki z szafką kupowane w zestawie. Praktycznym rozwiązaniem są także szafki łazienkowe z lustrem, które pozwalają na pełne wykorzystanie przestrzeni na ścianach.

Strefa prysznicowa

Aranżując strefę prysznica warto rozważyć montaż kabiny prysznicowej bez brodzika. Takie rozwiązanie jest łatwe do utrzymania czystości. Natryski prysznicowe możemy zaprojektować we wnękach, tworząc wygodną strefę kąpieli. Wybierając wyposażenie prysznica z wielką uwagą powinniśmy także podejść do wyboru armatury. W przypadku miejsc, które są mocno eksploatowane należy wybrać solidne rozwiązania, dobrze sprawdzą się gotowe zestawy prysznicowe łączące deszczownicę, kolumnę i baterię.

odpływ liniowy pod prysznicemPraktycznym rozwiązaniem w strefie prysznica jest montaż odpływu liniowego w posadzce. Fot. Domni.pl

Toalety

Podczas wykańczania łazienki w schroniskach turystycznych mamy do wyboru standardowe kompakty wc lub miski montowane na stelażach podtynkowych. Wybierając ceramikę łazienkową, warto wybrać miski i kompakty wc bezkołnierzowe. Brak wewnętrznych rantów sprawia, że tego typu ceramika jest łatwa do utrzymania w czystości. Podczas zakupu ceramiki łazienkowej zwróćmy uwagę na dodatkowe powłoki antybakteryjne oraz to, czy w komplecie zawarta jest wolnoopadająca deska toaletowa.

Pozostałe udogodnienia

Podczas wykończenia łazienki w schronisku turystycznym warto zadbać również o pozostałe wyposażenie: akcesoria, meble łazienkowe, dodatki. Znajdźmy miejsce na wygodne odłożenie rzeczy, kosmetyczki, niezbędnych przyborów kąpielowych. Jeśli mamy niewiele miejsca , nad umywalką wstawmy lustro z półką, pod prysznicem koszyk na żel pod prysznic, czy szampon. Zadbajmy także o wieszaki na ręczniki i bieliznę osobistą. Odpowiednio dobrane wieszaki i haczyki do ręczników poza praktyczną funkcją, mogą stać się ciekawym dodatkiem w projektowanym wnętrzu.

podtynkowe baterie w łazienceWybierając materiały wykończeniowe wybierzmy produkty łatwe do utrzymania w czystości: płytki ceramiczne, baterie podtynkowe. Fot. Nowa Gala

Willa Bajka

Przy ul. Sienkiewicza 12a, w otoczeniu drzew, stoi zabytkowa drewniana willa „Bajka” wybudowana w 1915 roku przez Leopolda Winnickiego (burmistrza Zakopanego w latach 1929 –

Czytaj więcej »

Księżówka

W Zakopanem, przy Alei Przewodników Tatrzańskich, niecałe pół kilometra przed rondem Jana Pawła II mieści się Centrum Formacyjno-Szkoleniowe Księżówka. Drewniana, najstarsza część Księżówki została wybudowana w 1875 roku przez Gustawa Fingera, który prowadził w niej pocztę.

Czytaj więcej »
Kościół św. Antoniego w Brzegach

Kościół w Brzegach

W miejscowości Brzegi znajduje się kościół pw. Św. Antoniego z Padwy. Został wybudowany w latach 1949-1952 przez mieszkańców Brzegów, pod kierunkiem architekta Ludwika Czarniaka, w stylu góralskim. Kościół jest drewniany, pokryty gontowym dachem, zwieńczonym usytuowaną we frontowej części drewnianą wieżą – dzwonnicą.

Czytaj więcej »

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska, o powierzchni ok. 4 km2 i długości 3 km, powstała w wyniku uskoku tektonicznego. Od południa ogranicza ją masyw Giewontu, od zachodu Grzybowiec i Łysanki, a od wschodu grzbiet Grześkówki, Sarnia Skała i Suchy Wierch.

Czytaj więcej »
Polana Strążyska

Polana Strążyska

Polana Strążyska to podłużna hala wielkości nieco ponad 2 ha, położona na wysokości 1020-1060 m. Niegdyś służyła, jako miejsce wypasu owiec, po czym pamiątką są stojące na niej szałasy pasterskie. Stąd też jej nazwa pochodząca od słowa „strąga” – zagroda do dojenia owiec.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.