Jak wybrać sztangę, by dobrze służyła naszym celom treningowym?

Udany trening kształtuje się w oparciu o bardzo wiele zmiennych, jednak bez wątpienia podstawę stanowi wybór odpowiedniego sprzętu. Sztanga zaliczana jest do podstawowych narzędzi, jednak na rynku występują różne jej warianty. W konsekwencji osoby początkujące mogą mieć ogromny problem z wyborem odpowiedniej sztangi. Przedstawiamy, jak należy analizować parametry tego przyrządu, aby wybrać najlepszą sztangę dla siebie.

Różnice pomiędzy sztangą damską a męską

Pierwsza selekcja dokonywana wśród sztang opiera się na płci użytkownika. Sztanga damska jest lżejsza i mniejsza. Przykładowo sztanga olimpijska dla Pań powinna ważyć 15 kg i mierzyć 201 cm. Z kolei olimpijska sztanga męska waży 20 kg i ma 220 cm długości. Na te aspekty powinny szczególną uwagę zwrócić osoby, które planują rozpocząć przygotowywania do zawodów. Nierzadko tańsze sztangi nie odzwierciedlają tych wymiarów, co pozwala zaoszczędzić środki podczas ich produkcji, jednak obniża potencjalne osiągi.

Różnica pomiędzy sztangami odnosi się także do średnicy części chwytnej. Gryfy męskie posiadają średnicę wynoszącą od 28 do 30 mm, a damskie powinny wynosić 25 mm. Wartość średnicy gryfu przekłada się na sprężystość sztangi, czyli odzwierciedla zachowanie gryfu pod określonym ciężarem. Cieńszy gryf dedykowany jest dla treningów dynamicznych (cross, podnoszenie ciężarów), ponieważ cechuje się zdolnością do łatwiejszego uginania. Z kolei sztangi posiadające gryf o większej średnicy sprawdzają się podczas treningów czysto siłowych.

Wskaźnik PSI w odniesieniu do sztang

PSI jest wskaźnikiem przedstawiającym największą możliwą siłę oddziałującą na sprzęt. Jest to granica, która nie przyczyni się do powstania odkształceń lub uszkodzeń. PSI informuje użytkownika o tym, jaki ciężar może zostać założony na sztangę. Rekomendowane są sztangi, których PSI przekracza 190 000, jednak te powyżej 210 000 są naprawdę bardzo dobrej jakości.

Rękawy w sztandze

Rękawy gryfu są istotne w odniesieniu do zapewnienia właściwej pracy ciężaru na sztandze. Wyboru należy dokonać spośród dwóch opcji – tulei i łożysk. Tuleje umożliwiają płynne poruszanie gryfu i odporność na uchwyt sportowca, dlatego dedykowane są dla ciężkich treningów siłowych. Natomiast łożyska są dobre dla treningów dynamicznych.

Jak wybrać właściwą sztangę?

Sztangę należy dobierać w odniesieniu do płci i parametrów gryfu. Jednocześnie należy określić, czy sztanga będzie wykorzystywana do sportów siłowych albo dynamiczno-siłowych. Warto kupić sztangę do ćwiczeń dopasowaną do naszych potrzeb, aby uniknąć późniejszych rozczarowań. Nie istnieje sztanga odpowiednia do tych dwóch rodzajów aktywności, ponieważ obniża jakość treningu. Na podstawie powyższych czynników można znaleźć sztangę, która będzie idealnym wyborem i pozwoli na dążenie do posiadanego celu.

Księżówka

W Zakopanem, przy Alei Przewodników Tatrzańskich, niecałe pół kilometra przed rondem Jana Pawła II mieści się Centrum Formacyjno-Szkoleniowe Księżówka. Drewniana, najstarsza część Księżówki została wybudowana w 1875 roku przez Gustawa Fingera, który prowadził w niej pocztę.

Czytaj więcej »

Zbiornik wodociągu w Zakopanem

Przy alei Przewodników Tatrzańskich znajduje się niewielki murowany budynek – zbiornik pierwszego zakopiańskiego wodociągu wybudowanego w latach 1904 – 1908 z inicjatywy ówczesnego wójta Zakopanego dr. Andrzeja Chramca.

Czytaj więcej »

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów stanowi właściwie jedną dolinę z Doliną Roztoki. Oddzielone są one ścianą stawiarską, z której spływa wodospad Siklawa i razem stanowią odgałęzienie Doliny Białki. Sama Dolina Pięciu Stawów ma długość 4 km, powierzchnię około 6,5 km2 i leży na wysokości 1625 – 1900 m n.p.m.

Czytaj więcej »

Wodospad Siklawa

Wodospad Siklawa (inaczej Wielka Siklawa, kiedyś Siklawa Woda) to największy wodospad w Polsce. Ma blisko 70 m wysokości i spływa dwiema lub trzema strugami (w zależności od poziomu wód) pod kątem 35⁰ ze Ściany Stawiarskiej – progu oddzielającego Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów.

Czytaj więcej »

Kapliczka Korniłowiczów

Kapliczka Korniłowiczów, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, została wybudowana w 1907 roku z inicjatywy Edwarda Korniłowicza. Wiosną 2003 roku kapliczka została w całości strawiona przez pożar, którego przyczyną były palące się u jej stóp znicze.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.