Jak wybrać sztangę, by dobrze służyła naszym celom treningowym?

Udany trening kształtuje się w oparciu o bardzo wiele zmiennych, jednak bez wątpienia podstawę stanowi wybór odpowiedniego sprzętu. Sztanga zaliczana jest do podstawowych narzędzi, jednak na rynku występują różne jej warianty. W konsekwencji osoby początkujące mogą mieć ogromny problem z wyborem odpowiedniej sztangi. Przedstawiamy, jak należy analizować parametry tego przyrządu, aby wybrać najlepszą sztangę dla siebie.

Różnice pomiędzy sztangą damską a męską

Pierwsza selekcja dokonywana wśród sztang opiera się na płci użytkownika. Sztanga damska jest lżejsza i mniejsza. Przykładowo sztanga olimpijska dla Pań powinna ważyć 15 kg i mierzyć 201 cm. Z kolei olimpijska sztanga męska waży 20 kg i ma 220 cm długości. Na te aspekty powinny szczególną uwagę zwrócić osoby, które planują rozpocząć przygotowywania do zawodów. Nierzadko tańsze sztangi nie odzwierciedlają tych wymiarów, co pozwala zaoszczędzić środki podczas ich produkcji, jednak obniża potencjalne osiągi.

Różnica pomiędzy sztangami odnosi się także do średnicy części chwytnej. Gryfy męskie posiadają średnicę wynoszącą od 28 do 30 mm, a damskie powinny wynosić 25 mm. Wartość średnicy gryfu przekłada się na sprężystość sztangi, czyli odzwierciedla zachowanie gryfu pod określonym ciężarem. Cieńszy gryf dedykowany jest dla treningów dynamicznych (cross, podnoszenie ciężarów), ponieważ cechuje się zdolnością do łatwiejszego uginania. Z kolei sztangi posiadające gryf o większej średnicy sprawdzają się podczas treningów czysto siłowych.

Wskaźnik PSI w odniesieniu do sztang

PSI jest wskaźnikiem przedstawiającym największą możliwą siłę oddziałującą na sprzęt. Jest to granica, która nie przyczyni się do powstania odkształceń lub uszkodzeń. PSI informuje użytkownika o tym, jaki ciężar może zostać założony na sztangę. Rekomendowane są sztangi, których PSI przekracza 190 000, jednak te powyżej 210 000 są naprawdę bardzo dobrej jakości.

Rękawy w sztandze

Rękawy gryfu są istotne w odniesieniu do zapewnienia właściwej pracy ciężaru na sztandze. Wyboru należy dokonać spośród dwóch opcji – tulei i łożysk. Tuleje umożliwiają płynne poruszanie gryfu i odporność na uchwyt sportowca, dlatego dedykowane są dla ciężkich treningów siłowych. Natomiast łożyska są dobre dla treningów dynamicznych.

Jak wybrać właściwą sztangę?

Sztangę należy dobierać w odniesieniu do płci i parametrów gryfu. Jednocześnie należy określić, czy sztanga będzie wykorzystywana do sportów siłowych albo dynamiczno-siłowych. Warto kupić sztangę do ćwiczeń dopasowaną do naszych potrzeb, aby uniknąć późniejszych rozczarowań. Nie istnieje sztanga odpowiednia do tych dwóch rodzajów aktywności, ponieważ obniża jakość treningu. Na podstawie powyższych czynników można znaleźć sztangę, która będzie idealnym wyborem i pozwoli na dążenie do posiadanego celu.

Budynek Schroniska

Schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko nad Morskim Okiem, stojące przy północnym brzegu jeziora, zostało wzniesione w 1908 roku. Wcześniej, w latach 1874 – 1898 stało tu poprzednie schronisko, niewielki budynek, który doszczętnie spłonął w 1898 roku. Schronisko składa się z dwóch budynków – starego i nowego.

Czytaj więcej »

Nosal

Nosal Szczyt Nosal (1206 m n.p.m.) położony jest pomiędzy Doliną Olczyską, a Doliną Bystrej w Tatrach reglowych. Sam szczyt jest skalisty i dość rozległy. Jest

Czytaj więcej »

Park Lecha Kaczyńskiego

Przy ul. Kościuszki mieści się niewielki, porośnięty drzewami skwer, który od 2011 roku nosi imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na terenie parku stoi pomnik upamiętniający Józefa Kurasia ps. „Ogień” i jego żołnierzy.

Czytaj więcej »

Kościół w Dzianiszu

Urokliwy drewniany Kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej stoi przy głównej ulicy Dzianisza. Został wybudowany w latach 1932 – 1937. Wcześniej, od 1927 roku w tym miejscu istniała drewniana kaplica. Jego styl nawiązuje do tradycyjnego podhalańskiego stylu drewnianych kościołów gotyckich.

Czytaj więcej »

Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna ma długość 571 metrów (z czego trasa zwiedzania wynosi ok. 480 m), deniwelację 42,5 m i przebija na wylot masyw Organów. Jest to w zasadzie jeden poziomy, miejscami bardzo wąski korytarz. Jaskinia Mroźna jest jedyną jaskinią w polskiej części Tatr, przygotowaną do zwiedzania dla turystów – z poprowadzoną trasą turystyczną i sztucznym oświetleniem.

Czytaj więcej »

Willa Smreków

Przy ul. Piaseckiego 5 stoi drewniana willa „Smreków” wybudowana ok. 1895 roku przez Wenantego Piaseckiego – lekarza, teoretyka i nauczyciela wychowania fizycznego, propagatora ziołolecznictwa. Autorem projektu był warszawski architekt Kononowicz.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.