Jak zadbać o komfort termiczny w górach jesienią

Jesień w górach to czas niewątpliwie piękny. Pogoda w tym okresie jest jednak często wymagająca. Szybki spadek temperatur po zmroku, a nawet przymrozki to nic niezwykłego podczas złotej polskiej jesieni. Wrogiem turystów klasycznie pozostają wiatr i opady. Jak ubrać się w góry jesienią? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części tekstu.

W górach od wielu lat najpopularniejszą opcją ubioru jest słynna cebulka. Aby cieszyć się maksymalnym komfortem podczas pokonywania górskich szlaków, trzeba podejść do swojego ubioru kompleksowo. Jedną z najważniejszych warstw jest oczywiście bielizna. Ta mając bezpośredni kontakt z naszą skórą, pozwala na sprawne odparowywanie wilgoci do kolejnych warstw odzieży. Następnie jest warstwa pośrednia. Tutaj wybór jest wyjątkowo szeroki. W zależności od temperatury i osobistych preferencji można sięgnąć po stretchowe bluzy, nowoczesne polary, a nawet klasyczne swetry puchowe.

Hardshell czy softshell? Jaką kurtkę wybrać?

Zdecydowanie jednym z podstawowych elementów górskiego ubioru jest odpowiednio dobrana warstwa zewnętrzna. Kurtka musi chronić nas przed żywiołami. Jej dobór jest więc niezwykle istotny z punktu naszego komfortu oraz bezpieczeństwa. Jeszcze kilka lat temu nikt nie wyobrażał sobie warstwy zewnętrznej innej niż kurtki przeciwdeszczowe. Choć te mają wiele zalet, nie są jednak jedyną opcją dla wymagających turystów, ci często sięgają bowiem po softshelle.

Czym tak właściwie są kurtki softshellowe i jakie mają właściwości? Już spieszymy z odpowiedzią. Softshell to kurtka, która ma za zadanie chronić nas przed chłodem. Najbardziej zaawansowane modele cechują się wiatroszczelnością, a dzięki zastosowaniu innych membran, niż te, które znamy z kurtek typu hardshell, softshelle potrafią zapewnić wyjątkowo wysoki parametr oddychalności. To właśnie ta cecha sprawia, że po odzież tego typu sięgają nie tylko turyści, ale również skiturowcy, którzy na podejściach generują ogromne ilości energii i ciepła.

Softshell damski to jednak nie tylko warstwa technicznej odzieży. Wiele firm projektuje swoje kurtki w taki sposób, że te sprawdzą się nie tylko w górach, ale również w mieście. Stonowany design i przemyślana funkcjonalność doskonale sprawdzą się również w drodze do uczelni czy pracy. Na co zwrócić uwagę dobierając softshell? Przede wszystkim na jego grubość, na rynku znajdziemy bowiem modele zaprojektowane z myślą o różnych zastosowaniach i porach roku. Cienkie modele sprawdzą się podczas biegania czy skiturów, z kolei grubsze zimą i w trakcie mniej intensywnych aktywności.

Softshell męski również będzie doskonałym uzupełnieniem garderoby każdego turysty. Podczas jego wyboru jak zwykle istotne są detale. W zależności od naszych górskich planów warto zwracać uwagę na detale. Takie dodatki, jak kaptur kompatybilny z kaskiem wspinaczkowym czy kieszenie rozmieszczone w sposób umożliwiający korzystanie z uprzęży z pewnością sprawdzą się na via ferracie.

Spodnie trekkingowe gwarancją maksymalnego komfortu

Odpowiednio dobrana kurtka to jednak nie wszystko. Równie istotnym elementem są spodnie, w jakich udamy się w góry. Czasy, kiedy na szlakach panowała moda na denim bezpowrotnie minęły. Dziś techniczne materiały, z jakich wykonuje się spodnie zapewniają nam maksymalny poziom komfortu. Jak wybrać idealny model dla siebie?

Najważniejszą rzeczą jest odpowiednie dopasowanie kroju i rozmiaru. Tylko dobrze dopasowane spodnie dadzą nam bowiem pełną swobodę ruchu. Spodnie trekkingowe damskie często są bardzo dopasowane i przypominają popularne legginsy. Dodatek elastycznych włókien i nylonu, sprawia jednak, że są one niezwykle wytrzymałe i nie przeszkadzają w trakcie intensywnego wysiłku. Spodnie na jesień powinny zapewniać nam również ochronę przed zawilgoceniem. Najczęściej stosowane są różne impregnaty DWR, a w niektórych modelach również pszczeli wosk.

Spodnie trekkingowe męskie różnią się od damskich przede wszystkim krojem. Przypominają klasyczne spodnie, ale mają wiele detali zapewniających dodatkową funkcjonalność. Najczęściej mają wzmocnienia w newralgicznych miejscach. Wiele kieszeni pozwala na przenoszenie pod ręką niezbędnych drobiazgów, niektóre modele mają również wbudowany pasek, zapewniający idealne dopasowanie spodni.

Obuwie dopasowane do pory roku – na co zwrócić uwagę

Po wybraniu odpowiedniej bielizny, warstwy pośredniej, kurtki i spodni czas na gwóźdź programu, czyli buty trekkingowe. Co powinno mieć dla nas kluczowe znaczenie podczas ich wyboru? Niższe temperatury niż te panujące latem powinny skłonić nas do wyboru bardziej zabudowanych modeli. Oddychające siateczki mogą sprawdzić się jesienią znacznie gorzej niż solidne modele ze skóry licowej. Buty muszą zapewnić nam odpowiednie wsparcie i ochronę przed chłodem. Kolejnym istotnym czynnikiem jest zabezpieczenie przed ulewami. Warto więc postawić na model ze sprawdzoną membraną wodoodporną. Tylko taka ochroni nasze stopy przed przemoczeniem, pozwalając jednocześnie na zachowanie wysokiego stopnia oddychalności.

Góry jesienią – doskonały pomysł

Odpowiednio skompletowana garderoba, pozwoli cieszyć się czasem spędzonym jesienią w górach. Bardziej stabilna pogoda niż latem i mniejsze ryzyko burz, oraz niższy sezon pozwolą wam przemierzać szlaki w spokoju i samotności. Pamiętajcie jednak o czynnikach, które mogłyby obniżyć wasz komfort. Ciepłe ubrania i ubiór na klasyczną cebulkę pozwolą chronić się przed utratą optymalnej temperatury ciała. Należy pamiętać również o zwiększonym ryzyku opadów. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w rozwiązania membranowe, które skutecznie chronią przed opadami.

 

Jaskinia Raptawicka

Jaskinia Raptawicka, o długości 150 m i głębokości 15 m, położona jest w Raptawickiej Turni, około 180 m nad dnem Doliny Kościeliskiej. Jest częścią systemu jaskiniowego Jaskini Mylnej. Jaskinia ma dwa otwory położone na wysokości 1146 m i 1151 m n.p.m. Temperatura w jej wnętrzu wynosi 6 – 7 ⁰ C.

Czytaj więcej »

Wodospad Siklawa

Wodospad Siklawa (inaczej Wielka Siklawa, kiedyś Siklawa Woda) to największy wodospad w Polsce. Ma blisko 70 m wysokości i spływa dwiema lub trzema strugami (w zależności od poziomu wód) pod kątem 35⁰ ze Ściany Stawiarskiej – progu oddzielającego Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów.

Czytaj więcej »

Nosal

Nosal Szczyt Nosal (1206 m n.p.m.) położony jest pomiędzy Doliną Olczyską, a Doliną Bystrej w Tatrach reglowych. Sam szczyt jest skalisty i dość rozległy. Jest

Czytaj więcej »

Krzyż Milenijny

Na szczycie Litwińskiej Grapy (902 m n.p.m.) znajduje się 20-metrowy Krzyż Milenijny wybudowany w 2000 roku przez proboszcza Czarnej Góry ks. Huberta Kasztelana dla uczczenia dwóch tysiącleci chrześcijaństwa. Został wykonany na wzór krzyża stojącego od wielu lat na szczycie Giewontu.

Czytaj więcej »

Dolina Ku Dziurze

Dolina ku Dziurze jest niewielką doliną reglową w Tatrach Zachodnich o długości 1,6 km i powierzchni 85 ha. Wcina się w północne stoki Sarniej Skały, od wschodu ogranicza ją grzbiet Spaleńca, a od zachodu – Grześkówek. Legenda głosi, że w Dolinie Ku Dziurze ukrywał się w XIX wieku ostatni zakopiański zbójnik – Wojtek Mateja, a w jaskini Dziurze (przez górali nazywanej Zbójecką Jamą) chował zrabowane skarby.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.