Jaką rolę w procesie nauczania odgrywają podręczniki szkolne?

Podręczniki szkolne bywają często niedoceniane przez uczniów, a szkoda. Kryje się w nich bowiem ogrom wiedzy, która może okazać się bardzo przydatna zarówno podczas egzaminów, jak i w późniejszym życiu codziennym czy zawodowym. Dobrze byłoby zatem zapoznać się z najważniejszymi funkcjami, jakie pełnią podręczniki w procesie nauczania. Być może spojrzy się na nie wówczas nieco przychylniejszym okiem.

Największe zalety podręczników szkolnych

Z podręczników szkolnych korzystają zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Tym pierwszym ułatwiają one przygotowanie i prowadzenie zajęć, a tym drugim proces przyswajania niezbędnej wiedzy. Niezaprzeczalną zaletą podręczników jest to, że umożliwiają zarówno zdobycie wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Dzięki zapoznaniu się z regułami fizycznymi, faktami geograficznymi czy fragmentami tekstów literackich można poradzić sobie później z wykonaniem zadań i ćwiczeń. Podręczniki nie tylko umożliwiają zdobywanie nowej wiedzy, ale także powtarzanie wiadomości. Dzięki nim w stosunkowo prosty i przede wszystkim skuteczny sposób można przygotować się do rozmaitych sprawdzianów wiedzy.

Jakie wydawnictwa mają w swojej ofercie godne uwagi podręczniki?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele podręczników szkolnych proponowanych przez rozmaite wydawnictwa. Szkoły, zarówno podstawowe, jak i średnie mogą wykorzystać na przykład ogromny wybór podręczników Nowej Ery czy WSiP. Zanim nauczyciele wraz z dyrekcją zdecydują o tym, jaki podręcznik wybrać, dobrze byłoby, gdyby zapoznali się z ofertą najbardziej docenianych na rynku wydawnictw. Pomocne może okazać się również zapoznanie z opiniami na ich temat. Godne uwagi są nie tylko opinie innych szkół czy nauczycieli, ale również, a może przede wszystkim, uczniów.

Jak korzystać z podręczników, aby proces nauki przebiegał w niezakłócony sposób?

Dobre podręczniki to nie wszystko. Najważniejsze jest bowiem umiejętne korzystanie z nich. Najlepiej byłoby, gdyby uczniowie przestrzegali zaleceń swoich nauczycieli, którzy dysponują najlepszą wiedzą na temat tego, jak efektywnie czerpać wiedzę z wybranych podręczników szkolnych. Warto pamiętać o regularnym powtarzaniu zdobytych już wcześniej umiejętności, zwłaszcza tych praktycznych. Nauka na bieżąco jest procesem o wiele mniej żmudnym niż gorączkowe nadrabianie zaległości. Dobrze byłoby więc, gdyby młodzi ludzie wyrobili w sobie nawyk systematycznego wykonywania zadań i przyswajania najistotniejszych z punktu widzenia nauki konkretnego przedmiotu reguł i zasad. Jest to szczególnie istotne w przypadku fizyki, matematyki czy chemii.

Zawrat

Przełęcz Zawrat położona jest na wysokości 2158 m n.p.m., pomiędzy Zawratową Turnią i Małym Kozim Wierchem, w grani oddzielającej Dolinę Gąsienicową od Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Czytaj więcej »

Willa Tea

Willa “Tea” jest to chata uznawana za jedną z najstarszych w Zakopanem – została wybudowana w połowie XIX wieku. Początkowo był to jednoizbowy budynek, w latach późniejszych dobudowano drugą izbę. Nazwa willi pochodzi od imienia matki drugiego właściciela – dr Stefana Szymańskiego.

Czytaj więcej »

Ornak

Ornak Ornak to grzbiet w Tatrach Zachodnich, zbudowany z piaskowców kwarcytycznych, oddzielający Dolinę Pyszniańską (górna część Doliny Kościeliskiej) od Doliny Starorobociańskiej (największe, wschodnie odgałęzienie Doliny

Czytaj więcej »
Trzydniowiański Wierch

Trzydniowiański Wierch

Trzydniowiański Wierch Trzydniowiański Wierch to szczyt o wysokości 1758 m n.p.m. położony w Tatrach Zachodnich, w północnej grani Kończystego Wierchu. Ma on dwa wierzchołki –

Czytaj więcej »

Muzeum Przyrodnicze TPN

Muzeum Przyrodnicze TPN (Tatrzańskiego Parku Narodowego) mieści się przy ul. Tytusa Chałubińskiego 42a, tuż obok ronda Jana Pawła II i informacji turystycznej. Na zalesiony teren otaczający muzeum wchodzimy przez charakterystyczną drewnianą bramę. Po przejściu nad Foluszowym Potokiem znajdujemy się przed drzwiami budynku mieszczącego ekspozycję.

Czytaj więcej »

Kościół Księży Salwatorianów

Przy ul. Bulwary Słowackiego 2 mieści się drewniany Kościół Księży Salwatorianów wybudowany w latach 1956 – 1968. Architekci kościoła Marian Dziewoński i Jerzy Haber starali się połączyć w projekcie styl zakopiański z nowoczesnym.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.