Jaką rolę w procesie nauczania odgrywają podręczniki szkolne?

Podręczniki szkolne bywają często niedoceniane przez uczniów, a szkoda. Kryje się w nich bowiem ogrom wiedzy, która może okazać się bardzo przydatna zarówno podczas egzaminów, jak i w późniejszym życiu codziennym czy zawodowym. Dobrze byłoby zatem zapoznać się z najważniejszymi funkcjami, jakie pełnią podręczniki w procesie nauczania. Być może spojrzy się na nie wówczas nieco przychylniejszym okiem.

Największe zalety podręczników szkolnych

Z podręczników szkolnych korzystają zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Tym pierwszym ułatwiają one przygotowanie i prowadzenie zajęć, a tym drugim proces przyswajania niezbędnej wiedzy. Niezaprzeczalną zaletą podręczników jest to, że umożliwiają zarówno zdobycie wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Dzięki zapoznaniu się z regułami fizycznymi, faktami geograficznymi czy fragmentami tekstów literackich można poradzić sobie później z wykonaniem zadań i ćwiczeń. Podręczniki nie tylko umożliwiają zdobywanie nowej wiedzy, ale także powtarzanie wiadomości. Dzięki nim w stosunkowo prosty i przede wszystkim skuteczny sposób można przygotować się do rozmaitych sprawdzianów wiedzy.

Jakie wydawnictwa mają w swojej ofercie godne uwagi podręczniki?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele podręczników szkolnych proponowanych przez rozmaite wydawnictwa. Szkoły, zarówno podstawowe, jak i średnie mogą wykorzystać na przykład ogromny wybór podręczników Nowej Ery czy WSiP. Zanim nauczyciele wraz z dyrekcją zdecydują o tym, jaki podręcznik wybrać, dobrze byłoby, gdyby zapoznali się z ofertą najbardziej docenianych na rynku wydawnictw. Pomocne może okazać się również zapoznanie z opiniami na ich temat. Godne uwagi są nie tylko opinie innych szkół czy nauczycieli, ale również, a może przede wszystkim, uczniów.

Jak korzystać z podręczników, aby proces nauki przebiegał w niezakłócony sposób?

Dobre podręczniki to nie wszystko. Najważniejsze jest bowiem umiejętne korzystanie z nich. Najlepiej byłoby, gdyby uczniowie przestrzegali zaleceń swoich nauczycieli, którzy dysponują najlepszą wiedzą na temat tego, jak efektywnie czerpać wiedzę z wybranych podręczników szkolnych. Warto pamiętać o regularnym powtarzaniu zdobytych już wcześniej umiejętności, zwłaszcza tych praktycznych. Nauka na bieżąco jest procesem o wiele mniej żmudnym niż gorączkowe nadrabianie zaległości. Dobrze byłoby więc, gdyby młodzi ludzie wyrobili w sobie nawyk systematycznego wykonywania zadań i przyswajania najistotniejszych z punktu widzenia nauki konkretnego przedmiotu reguł i zasad. Jest to szczególnie istotne w przypadku fizyki, matematyki czy chemii.

Pomnik Władysława Zamoyskiego

Pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego stoi w otoczeniu zieleni przy skrzyżowaniu Krupówek z Aleją 3-go Maja. Pomnik odsłonięto w roku 2003, w 150 rocznicę narodzin hrabiego. Autorem pomnika jest podhalański rzeźbiarz Michał Gąsienica-Szostak, a fundatorem – Klub im. Władysława Zamoyskiego oraz osoby prywatne.

Czytaj więcej »

Willa Bajka

Przy ul. Sienkiewicza 12a, w otoczeniu drzew, stoi zabytkowa drewniana willa „Bajka” wybudowana w 1915 roku przez Leopolda Winnickiego (burmistrza Zakopanego w latach 1929 –

Czytaj więcej »

Kończysty Wierch

Kończysty Wierch Kończysty Wierch (kiedyś nazywany Kończystą nad Jarząbczą) jest szczytem o wysokości 2002 m n.p.m. leżącym w głównej grani Tatr Zachodnich, , na granicy

Czytaj więcej »

Kaplica w Nowem Bystrem – Słodyczkach

W miejscowości Nowe Bystre stoi kaplica pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Choć nie jest to obiekt zabytkowy (została wybudowana w 1980 roku), zasługuje na uwagę ze względu na swój góralski charakter. Kaplica jest w całości drewniana, kryta gontowym dachem.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.