Jaki sprzęt zabrać w góry ?

Dla wielu z nas jedną z formą relaksu i odpoczynku  jest wyjazd w góry.  Góry dają możliwość kontaktu z naturą,  wypoczynku psychicznego i fizycznego. Jeśli lubimy uprawiać aktywność fizyczną, góry są doskonałym miejscem do uprawiania sportu, podnoszenia formy fizycznej i sprawdzenia swoich umiejętności.  W zależności od celu wyjazdu powinniśmy się wcześniej odpowiednio przygotować i zaplanować wycieczkę. Jak dobrze przygotować się do wyjazdu i jaki sprzęt zabrać ze sobą w góry.

Źródło: stocksnap.io/photo/3EXIOEFB53

Planowanie wyjazdu

W zależności od celu naszego wyjazdu, planowanie rozpoczynamy od wyznaczenia trasy, która będzie dostosowana do naszych możliwości oraz oczekiwań. Niezależnie od pory roku, przed wyjściem w góry sprawdzamy warunki pogodowe, pamiętając o wygodnym i dostosowanym do warunków pogodowych stroju oraz o odpowiednim obuwiu. Jeśli jest to wyjazd kilku dniowy, koniecznie sprawdzamy bazę noclegowe i ewentualnie zarezerwujmy wcześniej pobyt.

Ekwipunek

Najważniejsze podczas pobytu w górach jest odpowiednio dobrane obuwie, dostosowane do rodzaju planowane aktywności. Jeśli wybieramy się na pieszą wędrówkę, najlepiej sprawdzą się trekkingowe buty górskie, natomiast do biegania powinniśmy zaopatrzyć się w specjalistyczne buty z wygodną wkładką oraz szerszą podeszwa na vibramie. Jeśli celem wyjazdu będzie wspinaczka górska, podstawowych elementem ekwipunku będą buty wspinaczkowe. Natomiast dla miłośników wycieczek rowerowych najlepiej sprawdzą się buty z systemem SPD.

Strój wierzchni w góry powinien być dostosowany do zmieniających się warunków atmosferycznych. Najlepiej ubierać się kilku warstwowo, tak żeby można było w każdym momencie ściągnąć wierzchnią odzież lub do-ubierać się, jeśli będzie chłodniej. Dobrze sprawdza się odzież oddychająca oraz wszelkiego typu wiatrochrony (polary, softshelle, oddychające kurtki). Niezależnie od rodzaju planowanej aktywność warto zaopatrzyć się w wygodny, nieprzemakalny plecak.

Dla fanów pieszych wycieczek, przydatnym ekwipunkiem będą na pewno kijki trekingowe oraz raki i czekan (zimą czy wczesną wiosną).  Jeśli natomiast planujemy wspinaczkę po skałach to konieczny będzie profesjonalne wyposażenie takie jak karabinki, liny, uprząż czy przyrząd asekuracyjny. Miłośnicy kolarstwa górskiego muszę oczywiście zaopatrzyć się w dobry, górski rower z przerzutkami oraz pedałami z systemem zatrzaskowym SPD, w kask, ochraniacze oraz plecak z bidonem.

Oprócz odpowiedniego przygotowania, podstawą udanego wyjazd w góry będzie pozytywne nastawienie oraz zachowanie zdrowego rozsądku.

Pożyczki pozabankowe  na zakup niezbędnego sprzętu

Równie ważny jak umiejętności jest dobrze dobrany i dostosowany do typu aktywności sprzęt turystyczny.  Zakup jakościowego sprzęt jest nie tylko inwestycją na lata, lecz jest kwestia komfortu i bezpieczeństwa podczas naszego wyjazdu.

Niestety koszty dobrej jakości obuwia, ubrań czy profesjonalnego  sprzętu są niemałe.  Jeśli więc, nie mamy w dany momencie odpowiedniej ilości gotówki na inwestycję w niezbędny sprzęt, pomocne mogą się okazać pożyczki pozabankowe – https://proficredit.pl/pozyczki-pozabankowe/ . Liczne na rynku instytucje finansowe, oferują  pożyczki pozabankowe na atrakcyjnych warunkach,  między innymi z ratami dostosowanymi do indywidualnym potrzeb klienta. Pamiętajmy jednak, że przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy dokonać analizy naszych możliwości finansowych, aby mieć pewność, co do późniejszej możliwości spłaty naszego zobowiązania.

Równia Krupowa

Równia Krupowa to park położony w samym centrum Zakopanego, pomiędzy Aleją 3 Maja, ul. Henryka Sienkiewicza, ul. Nowotarską i ul. Stanisława Witkiewicza. Przez jego środek przebiega ul. Kościuszki. Pomysł stworzenia parku w centrum Zakopanego pojawił się już pod koniec XIX wieku.

Czytaj więcej »

Rakoń

Rakoń to szczyt o wysokości 1879 m n.p.m. w Tatrach Zachodnich. Przez jego wierzchołek przechodzi granica polsko-słowacka. Zbocza Rakonia opadają do trzech dolin – od

Czytaj więcej »

Obelisk Słodyczków

Przy drodze nieopodal Dzianisza znajduje się obelisk z krzyżem upamiętniający bohaterską śmierć Franciszka, Jakuba i Antoniny Słodyczków z rąk hitlerowców. Zostali oni rozstrzelani przez Gestapo

Czytaj więcej »

Kościół na Górce

Przy ul. Kaszelewskiego 9, na zalesionym, południowym stoku Gubałówki, stoi Kościół Księży Jezuitów „Na Górce” Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy. Kościół projektu jezuity Stanisława Dydka, początkowo drewniany, a następnie otynkowany i pokryty blachą został wybudowany w latach 1899 – 1908. Wystrój wnętrza kościoła zawiera elementy stylu zakopiańskiego.

Czytaj więcej »

Rusinowa Polana

Rusinowa Polana zajmuje powierzchnię ok. 100 ha i leży na wysokości 1170 – 1300 m n.p.m. Rozciąga się z niej piękny widok na Tatry Wysokie – zarówno polskie jak i słowackie. Widać stąd Hawrań, Murań, Gerlach, Ganek, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i wiele innych.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.