Jaki sprzęt zabrać w góry ?

Dla wielu z nas jedną z formą relaksu i odpoczynku  jest wyjazd w góry.  Góry dają możliwość kontaktu z naturą,  wypoczynku psychicznego i fizycznego. Jeśli lubimy uprawiać aktywność fizyczną, góry są doskonałym miejscem do uprawiania sportu, podnoszenia formy fizycznej i sprawdzenia swoich umiejętności.  W zależności od celu wyjazdu powinniśmy się wcześniej odpowiednio przygotować i zaplanować wycieczkę. Jak dobrze przygotować się do wyjazdu i jaki sprzęt zabrać ze sobą w góry.

Źródło: stocksnap.io/photo/3EXIOEFB53

Planowanie wyjazdu

W zależności od celu naszego wyjazdu, planowanie rozpoczynamy od wyznaczenia trasy, która będzie dostosowana do naszych możliwości oraz oczekiwań. Niezależnie od pory roku, przed wyjściem w góry sprawdzamy warunki pogodowe, pamiętając o wygodnym i dostosowanym do warunków pogodowych stroju oraz o odpowiednim obuwiu. Jeśli jest to wyjazd kilku dniowy, koniecznie sprawdzamy bazę noclegowe i ewentualnie zarezerwujmy wcześniej pobyt.

Ekwipunek

Najważniejsze podczas pobytu w górach jest odpowiednio dobrane obuwie, dostosowane do rodzaju planowane aktywności. Jeśli wybieramy się na pieszą wędrówkę, najlepiej sprawdzą się trekkingowe buty górskie, natomiast do biegania powinniśmy zaopatrzyć się w specjalistyczne buty z wygodną wkładką oraz szerszą podeszwa na vibramie. Jeśli celem wyjazdu będzie wspinaczka górska, podstawowych elementem ekwipunku będą buty wspinaczkowe. Natomiast dla miłośników wycieczek rowerowych najlepiej sprawdzą się buty z systemem SPD.

Strój wierzchni w góry powinien być dostosowany do zmieniających się warunków atmosferycznych. Najlepiej ubierać się kilku warstwowo, tak żeby można było w każdym momencie ściągnąć wierzchnią odzież lub do-ubierać się, jeśli będzie chłodniej. Dobrze sprawdza się odzież oddychająca oraz wszelkiego typu wiatrochrony (polary, softshelle, oddychające kurtki). Niezależnie od rodzaju planowanej aktywność warto zaopatrzyć się w wygodny, nieprzemakalny plecak.

Dla fanów pieszych wycieczek, przydatnym ekwipunkiem będą na pewno kijki trekingowe oraz raki i czekan (zimą czy wczesną wiosną).  Jeśli natomiast planujemy wspinaczkę po skałach to konieczny będzie profesjonalne wyposażenie takie jak karabinki, liny, uprząż czy przyrząd asekuracyjny. Miłośnicy kolarstwa górskiego muszę oczywiście zaopatrzyć się w dobry, górski rower z przerzutkami oraz pedałami z systemem zatrzaskowym SPD, w kask, ochraniacze oraz plecak z bidonem.

Oprócz odpowiedniego przygotowania, podstawą udanego wyjazd w góry będzie pozytywne nastawienie oraz zachowanie zdrowego rozsądku.

Pożyczki pozabankowe  na zakup niezbędnego sprzętu

Równie ważny jak umiejętności jest dobrze dobrany i dostosowany do typu aktywności sprzęt turystyczny.  Zakup jakościowego sprzęt jest nie tylko inwestycją na lata, lecz jest kwestia komfortu i bezpieczeństwa podczas naszego wyjazdu.

Niestety koszty dobrej jakości obuwia, ubrań czy profesjonalnego  sprzętu są niemałe.  Jeśli więc, nie mamy w dany momencie odpowiedniej ilości gotówki na inwestycję w niezbędny sprzęt, pomocne mogą się okazać pożyczki pozabankowe – https://proficredit.pl/pozyczki-pozabankowe/ . Liczne na rynku instytucje finansowe, oferują  pożyczki pozabankowe na atrakcyjnych warunkach,  między innymi z ratami dostosowanymi do indywidualnym potrzeb klienta. Pamiętajmy jednak, że przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy dokonać analizy naszych możliwości finansowych, aby mieć pewność, co do późniejszej możliwości spłaty naszego zobowiązania.

Willa Goplana

Willa „Goplana” została wybudowana w 1893 r., według projektu krakowskiego architekta Wandalina Beringera, w stylu tyrolskim. Uwagę zwraca pięknie zdobione wykończenie dachu. Obecnie w budynku funkcjonuje lokal gastronomiczny.

Czytaj więcej »

Równia Krupowa

Równia Krupowa to park położony w samym centrum Zakopanego, pomiędzy Aleją 3 Maja, ul. Henryka Sienkiewicza, ul. Nowotarską i ul. Stanisława Witkiewicza. Przez jego środek przebiega ul. Kościuszki. Pomysł stworzenia parku w centrum Zakopanego pojawił się już pod koniec XIX wieku.

Czytaj więcej »

Willa Oksza

Galeria sztuki XX wieku w Willi Oksza jest najmłodszą filią Muzeum Tatrzańskiego. Uroku galerii dodaje miejsce, w którym się znajduje. Willa „Oksza” wzniesiona została w latach 1894 – 1895 według projektu Stanisława Witkiewicza. W pierwszych latach istnienia nosiła nazwę „Korwinówka” od nazwiska pierwszego właściciela Wincentego Korwin-Kossakowskiego.

Czytaj więcej »

Teatr Witkacego

Przy ul. Chramcówki 15, w budynku dawnego Zakładu Wodoleczniczego dr Andrzeja Chramca, mieści się jedyny w Zakopanem Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Teatr działa od

Czytaj więcej »

Kościół Świętego Krzyża

Kościół parafii tatrzańskiej został wybudowany w latach 1982 – 1991. Również większość elementów wystroju wnętrza powstała w czasach obecnych. W dniu 6 czerwca 1997 roku kościół odwiedził papież Jan Paweł II, co upamiętnia tablica pamiątkowa, wisząca przy wejściu do Kościoła.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.