Jaki sprzęt zabrać w góry ?

Dla wielu z nas jedną z formą relaksu i odpoczynku  jest wyjazd w góry.  Góry dają możliwość kontaktu z naturą,  wypoczynku psychicznego i fizycznego. Jeśli lubimy uprawiać aktywność fizyczną, góry są doskonałym miejscem do uprawiania sportu, podnoszenia formy fizycznej i sprawdzenia swoich umiejętności.  W zależności od celu wyjazdu powinniśmy się wcześniej odpowiednio przygotować i zaplanować wycieczkę. Jak dobrze przygotować się do wyjazdu i jaki sprzęt zabrać ze sobą w góry.

Źródło: stocksnap.io/photo/3EXIOEFB53

Planowanie wyjazdu

W zależności od celu naszego wyjazdu, planowanie rozpoczynamy od wyznaczenia trasy, która będzie dostosowana do naszych możliwości oraz oczekiwań. Niezależnie od pory roku, przed wyjściem w góry sprawdzamy warunki pogodowe, pamiętając o wygodnym i dostosowanym do warunków pogodowych stroju oraz o odpowiednim obuwiu. Jeśli jest to wyjazd kilku dniowy, koniecznie sprawdzamy bazę noclegowe i ewentualnie zarezerwujmy wcześniej pobyt.

Ekwipunek

Najważniejsze podczas pobytu w górach jest odpowiednio dobrane obuwie, dostosowane do rodzaju planowane aktywności. Jeśli wybieramy się na pieszą wędrówkę, najlepiej sprawdzą się trekkingowe buty górskie, natomiast do biegania powinniśmy zaopatrzyć się w specjalistyczne buty z wygodną wkładką oraz szerszą podeszwa na vibramie. Jeśli celem wyjazdu będzie wspinaczka górska, podstawowych elementem ekwipunku będą buty wspinaczkowe. Natomiast dla miłośników wycieczek rowerowych najlepiej sprawdzą się buty z systemem SPD.

Strój wierzchni w góry powinien być dostosowany do zmieniających się warunków atmosferycznych. Najlepiej ubierać się kilku warstwowo, tak żeby można było w każdym momencie ściągnąć wierzchnią odzież lub do-ubierać się, jeśli będzie chłodniej. Dobrze sprawdza się odzież oddychająca oraz wszelkiego typu wiatrochrony (polary, softshelle, oddychające kurtki). Niezależnie od rodzaju planowanej aktywność warto zaopatrzyć się w wygodny, nieprzemakalny plecak.

Dla fanów pieszych wycieczek, przydatnym ekwipunkiem będą na pewno kijki trekingowe oraz raki i czekan (zimą czy wczesną wiosną).  Jeśli natomiast planujemy wspinaczkę po skałach to konieczny będzie profesjonalne wyposażenie takie jak karabinki, liny, uprząż czy przyrząd asekuracyjny. Miłośnicy kolarstwa górskiego muszę oczywiście zaopatrzyć się w dobry, górski rower z przerzutkami oraz pedałami z systemem zatrzaskowym SPD, w kask, ochraniacze oraz plecak z bidonem.

Oprócz odpowiedniego przygotowania, podstawą udanego wyjazd w góry będzie pozytywne nastawienie oraz zachowanie zdrowego rozsądku.

Pożyczki pozabankowe  na zakup niezbędnego sprzętu

Równie ważny jak umiejętności jest dobrze dobrany i dostosowany do typu aktywności sprzęt turystyczny.  Zakup jakościowego sprzęt jest nie tylko inwestycją na lata, lecz jest kwestia komfortu i bezpieczeństwa podczas naszego wyjazdu.

Niestety koszty dobrej jakości obuwia, ubrań czy profesjonalnego  sprzętu są niemałe.  Jeśli więc, nie mamy w dany momencie odpowiedniej ilości gotówki na inwestycję w niezbędny sprzęt, pomocne mogą się okazać pożyczki pozabankowe – https://proficredit.pl/pozyczki-pozabankowe/ . Liczne na rynku instytucje finansowe, oferują  pożyczki pozabankowe na atrakcyjnych warunkach,  między innymi z ratami dostosowanymi do indywidualnym potrzeb klienta. Pamiętajmy jednak, że przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy dokonać analizy naszych możliwości finansowych, aby mieć pewność, co do późniejszej możliwości spłaty naszego zobowiązania.

Willa Tea

Willa “Tea” jest to chata uznawana za jedną z najstarszych w Zakopanem – została wybudowana w połowie XIX wieku. Początkowo był to jednoizbowy budynek, w latach późniejszych dobudowano drugą izbę. Nazwa willi pochodzi od imienia matki drugiego właściciela – dr Stefana Szymańskiego.

Czytaj więcej »

Willa pod Jedlami

Przy ul. Droga na Koziniec 1 stoi jeden z najciekawszych zabytków architektury w Zakopanem – największy dom w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza – Willa pod Jedlami. Willa pod Jedlami została wybudowana w 1897 roku dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego i do dnia dzisiejszego pozostaje w rękach jego potomków z rodziny Pawlikowskich.

Czytaj więcej »

Przełęcz Liliowe

Przełęcz Liliowe położona jest na wysokości 1952 m n.p.m. pomiędzy szczytami Beskidu (2012 m n.p.m.) i Skrajnej Turni (2096 m n.p.m.) i jest uznawana za krajobrazową oraz geologiczną granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi i Tatrami Wysokimi.

Czytaj więcej »

Kuźnice

Na terenie Kuźnic, dawnej dzielnicy Zakopanego, znajduje się park – pozostałość po dawnym zespole dworsko-pałacowym. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku, gdy wybudowano tu pierwszą hutę żelaza – tzw. Huty Hamerskie. Zakład zajmował się wyrabianiem surówki, żelaza sztabowego i blachy walcowanej i dawał zatrudnienie ponad setce okolicznych mieszkańców.

Czytaj więcej »

Jaskinia Smocza Jama

Jaskinia Smocza Jama, położona w Wąwozie Kraków w Tatrach Zachodnich ma długość 37m i 20 m różnicy wysokości. Otwór wejściowy znajduje się na wysokości 1100 m, a wyjściowy – 1120 m.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.