Jakie są najczęstsze przyczyny bólu gardła i jak sobie z nimi radzić?

Ból gardła to uciążliwy objaw wielu rozmaitych chorób. Zwykle pojawia się na skutek stanu zapalnego błony śluzowej gardła. Zwykle jest spowodowany infekcją wirusową, szczególnie jeśli poza dolegliwościami bólowymi gardła mamy gorączkę, kaszel, nieżyt nosa i bóle mięśni. Jakie są pozostałe przyczyny bólu gardła i jak sobie z nim skutecznie radzić? Sprawdźmy.

Jakie są główne przyczyny bólu gardła? Infekcje wirusowe i bakteryjne

Jak pokazuje praktyka lekarska w około 85% przypadkach, dolegliwości bólowe gardła mają podłoże wirusowe. Do powstania infekcji i związanych z nią nieprzyjemnych objawów mogą doprowadzić np.:

 • rhinowirusy,
 • wirusy grypy,
 • wirus paragrypy,
 • wirus Epsteina-Barr,
 • wirus opryszczki,
 • adenowirusy,
 • koronawirusy.

Oczywiście infekcje górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym to nie jedyny czynnik sprawczy problemów z gardłem. W przypadku, gdy odczuwamy bardzo silny ból gardła przy przełykaniu, który często promieniuje do ucha, obserwujemy biały nalot na migdałkach i rozpulchnienie błony śluzowej, być może mamy do czynienia z anginą paciorkowcową, która jest chorobą zakaźną.

Przyczyną bólu gardła może być np.:

 • przeziębienie,
 • grypa,
 • błonica,
 • rzeżączka,
 • mononukleoza zakaźna,
 • podostre wirusowe zapalenie tarczycy.

Pamiętaj, że dolegliwości bólowe górnego odcinka dróg oddechowych nie zawsze świadczą o chorobie. U części pacjentów ból gardła może być wywołany długotrwałym przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie jest bardzo suche powietrze. Nie bez znaczenia

jest też inny czynnik środowiskowy, czyli dym tytoniowy. U niektórych problem ma związek z ekspozycją na wdychanie chemikaliów lub po prostu nadwyrężeniem strun głosowych. Z bólem gardła często zmagają się np. śpiewacy zawodowi, lektorzy, pracownicy call centre oraz nauczyciele, którzy mówiąc potocznie, pracują głosem.

Warto dodać, iż ból może być też spowodowany obecnością ciała obcego w gardle np. utknięcie rybiej ości.

W diagnozowaniu i leczeniu chorób gardła specjalizuje się lekarz laryngolog. Wrocław to duże miasto, w którym znajdziemy wielu ekspertów z tej dziedziny i uzyskamy niezbędną pomoc.

Ból gardła – metody leczenia

Chcąc pozbyć się bólu gardła i odzyskać komfort codziennego życia, należy zacząć od odpowiedniej diagnostyki. W tym celu możemy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, bądź laryngologa, który za pomocą odpowiednich narzędzi diagnostycznych i szczegółowego wywiadu medycznego postawi trafne rozpoznanie. Przykładowo, przy infekcji wirusowej (np. przeziębieniu) możemy zastosować jedynie leczenie objawowe w postaci leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Przy stwierdzeniu anginy paciorkowcowej (inaczej ropnej) standardowo wdraża się antybiotykoterapię.

Jeśli ból gardła spowodowały czynniki zewnętrzne, należy unikać sytuacji, w których jesteśmy narażeni na ponowny kontakt z nimi. By poprawić poziom nawilżenia w klimatyzowanych pomieszczeniach (biurowych, jak i w domu), warto pamiętać o częstym wietrzeniu i rozważyć zakup nawilżacza powietrza lub chociaż rozłożyć mokre ręczniki na kaloryferach (w okresie grzewczym). Jeśli powodem bólu jest obecność ciała obcego w gardła, jeśli nie uda nam się odkrztusić go samodzielnie, to warto skorzystać z interwencji lekarskiej, szczególnie jeśli mamy ślinotok, krwioplucie i problemy z przełykaniem.

Domowe sposoby na ból gardła

Warto wspomnieć również o domowych metodach łagodzenia dolegliwości bólowych gardła. Ból wywołany grypą i chorobą przeziębieniową możemy zmniejszyć np. dzięki płukaniu gardła ciepłym roztworem soli lub naparem z rumianku. Pomocne mogą okazać się też inhalacje z kilkoma kroplami olejku mentolowego i picie gorących napojów (herbat ziołowych lub owocowych).

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/show.html?id=106167

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105644,bol-gardla

Morskie Oko

Morskie Oko o powierzchni 34,93 ha jest największym jeziorem w Tatrach. Jego długość wynosi 862 m, szerokość 568 m, a głębokość 51,4 m. Jest jeziorem karowym (cyrkowym) o pochodzeniu polodowcowym. Położone jest na wysokości 1395 m n.p.m.., nieco poniżej Schroniska PTTK, w górnej części Doliny Rybiego Potoku, u stóp najwyższych tatrzańskich szczytów, które wznoszą się ponad 1000-metrowymi ścianami ponad jego taflę.

Czytaj więcej »

Wille Niespodzianka i Bezimienna

Przy ul. Chałubińskiego 3 i 3a stoją dwie bliźniacze wille – „Bezimienna” i „Niespodzianka” wybudowane przed 1894 rokiem w stylu tyrolskim. Obecnie w willi „Niespodzianka” znajdują się pokoje gościnne.

Czytaj więcej »

Dolina Roztoki

Dolina Roztoki, U-kształtna dolina otoczona przez malownicze górskie szczyty, leży w Tatrach Wysokich, pomiędzy Doliną Rybiego Potoku, a Doliną Waksmundzką. Od północnej strony ograniczona jest monumentalnym masywem Wołoszyna, a od południowej – Opalonego.

Czytaj więcej »

Skwerek na Krupówkach

Na placyku u zbiegu ulic Krupówki, Staszica i Piłsudskiego znajduje się jeden z najnowszych elementów „wystroju” Krupówek – niewielkie oczko wodne i malowniczy drewniany mostek na Foluszowym Potoku. Pomimo, że to miejsce nie jest zabytkiem, chętnie zatrzymuję się tu turyści i robią pamiątkowe zdjęcia.

Czytaj więcej »

Kaplica na Jaszczurówce

Przy drodze Oswalda Balzera, w Jaszczurówce (dzielnica Zakopanego) stoi zabytkowa Kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa (potoczna nazwa: Kaplica na Jaszczurówce) , ufundowana przez rodzinę Uznańskich i wybudowana w latach 1904 – 1908. Kaplica na Jasczurówce została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza i jest jednym z najpiękniejszych budynków reprezentujących styl zakopiański.

Czytaj więcej »

Hotel Stamary

Przy ul. Kościuszki 21 stoi zabytkowy Hotel Stamary wybudowany w latach 1904 – 1905. Koncepcja projektu zakładała wykorzystanie stylu zakopiańskiego w budownictwie murowanym. Pierwszą jego właścicielką była śpiewaczka operowa Maria Budziszewska „Stamara”.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.