Jakie są najczęstsze przyczyny bólu gardła i jak sobie z nimi radzić?

Ból gardła to uciążliwy objaw wielu rozmaitych chorób. Zwykle pojawia się na skutek stanu zapalnego błony śluzowej gardła. Zwykle jest spowodowany infekcją wirusową, szczególnie jeśli poza dolegliwościami bólowymi gardła mamy gorączkę, kaszel, nieżyt nosa i bóle mięśni. Jakie są pozostałe przyczyny bólu gardła i jak sobie z nim skutecznie radzić? Sprawdźmy.

Jakie są główne przyczyny bólu gardła? Infekcje wirusowe i bakteryjne

Jak pokazuje praktyka lekarska w około 85% przypadkach, dolegliwości bólowe gardła mają podłoże wirusowe. Do powstania infekcji i związanych z nią nieprzyjemnych objawów mogą doprowadzić np.:

 • rhinowirusy,
 • wirusy grypy,
 • wirus paragrypy,
 • wirus Epsteina-Barr,
 • wirus opryszczki,
 • adenowirusy,
 • koronawirusy.

Oczywiście infekcje górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym to nie jedyny czynnik sprawczy problemów z gardłem. W przypadku, gdy odczuwamy bardzo silny ból gardła przy przełykaniu, który często promieniuje do ucha, obserwujemy biały nalot na migdałkach i rozpulchnienie błony śluzowej, być może mamy do czynienia z anginą paciorkowcową, która jest chorobą zakaźną.

Przyczyną bólu gardła może być np.:

 • przeziębienie,
 • grypa,
 • błonica,
 • rzeżączka,
 • mononukleoza zakaźna,
 • podostre wirusowe zapalenie tarczycy.

Pamiętaj, że dolegliwości bólowe górnego odcinka dróg oddechowych nie zawsze świadczą o chorobie. U części pacjentów ból gardła może być wywołany długotrwałym przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie jest bardzo suche powietrze. Nie bez znaczenia

jest też inny czynnik środowiskowy, czyli dym tytoniowy. U niektórych problem ma związek z ekspozycją na wdychanie chemikaliów lub po prostu nadwyrężeniem strun głosowych. Z bólem gardła często zmagają się np. śpiewacy zawodowi, lektorzy, pracownicy call centre oraz nauczyciele, którzy mówiąc potocznie, pracują głosem.

Warto dodać, iż ból może być też spowodowany obecnością ciała obcego w gardle np. utknięcie rybiej ości.

W diagnozowaniu i leczeniu chorób gardła specjalizuje się lekarz laryngolog. Wrocław to duże miasto, w którym znajdziemy wielu ekspertów z tej dziedziny i uzyskamy niezbędną pomoc.

Ból gardła – metody leczenia

Chcąc pozbyć się bólu gardła i odzyskać komfort codziennego życia, należy zacząć od odpowiedniej diagnostyki. W tym celu możemy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, bądź laryngologa, który za pomocą odpowiednich narzędzi diagnostycznych i szczegółowego wywiadu medycznego postawi trafne rozpoznanie. Przykładowo, przy infekcji wirusowej (np. przeziębieniu) możemy zastosować jedynie leczenie objawowe w postaci leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Przy stwierdzeniu anginy paciorkowcowej (inaczej ropnej) standardowo wdraża się antybiotykoterapię.

Jeśli ból gardła spowodowały czynniki zewnętrzne, należy unikać sytuacji, w których jesteśmy narażeni na ponowny kontakt z nimi. By poprawić poziom nawilżenia w klimatyzowanych pomieszczeniach (biurowych, jak i w domu), warto pamiętać o częstym wietrzeniu i rozważyć zakup nawilżacza powietrza lub chociaż rozłożyć mokre ręczniki na kaloryferach (w okresie grzewczym). Jeśli powodem bólu jest obecność ciała obcego w gardła, jeśli nie uda nam się odkrztusić go samodzielnie, to warto skorzystać z interwencji lekarskiej, szczególnie jeśli mamy ślinotok, krwioplucie i problemy z przełykaniem.

Domowe sposoby na ból gardła

Warto wspomnieć również o domowych metodach łagodzenia dolegliwości bólowych gardła. Ból wywołany grypą i chorobą przeziębieniową możemy zmniejszyć np. dzięki płukaniu gardła ciepłym roztworem soli lub naparem z rumianku. Pomocne mogą okazać się też inhalacje z kilkoma kroplami olejku mentolowego i picie gorących napojów (herbat ziołowych lub owocowych).

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/show.html?id=106167

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105644,bol-gardla

Willa Koliba

Przy ul. Kościeliskiej 18, za mostkiem, pomiędzy drzewami, stoi pierwsza willa zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza – „Koliba”. W willi znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza (filia Muzeum Tatrzańskiego). Wewnątrz możemy zapoznać się z ciekawą ekspozycją historyczno-etnograficzną.

Czytaj więcej »

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska jest położona w Tatrach Zachodnich, w sąsiedztwie Doliny Chochołowskiej oraz Doliny Małej Łąki. Zajmuje obszar ok. 35 km2, a jej długość wynosi 9 km. Jest drugą co do wielkości doliną w polskiej części Tatr.

Czytaj więcej »

Kapliczka Koronacji NMP

Przy ul. Kościeliskiej, nieopodal Willi „Koliba”, stoi Kapliczka Koronacji NMP – figura z piaskowca ufundowana w 1866 roku przez Jędrzeja Pitonia, potocznie zwana „Świętą Trójcą”.

Czytaj więcej »

Hotel Morskie Oko

Budynek hotelu „Morskie Oko” został wybudowany w 1897 roku, jednak już w 1899 roku spłonął w pożarze Krupówek. Odbudowany został dwa lata później. Był jednym z pierwszych budynków murowanych, stojących przy tej ulicy. Mieścił się w nim luksusowy hotel, w którym często zatrzymywały się znane osobistości z całej Polski.

Czytaj więcej »

Dolina Ku Dziurze

Dolina ku Dziurze jest niewielką doliną reglową w Tatrach Zachodnich o długości 1,6 km i powierzchni 85 ha. Wcina się w północne stoki Sarniej Skały, od wschodu ogranicza ją grzbiet Spaleńca, a od zachodu – Grześkówek. Legenda głosi, że w Dolinie Ku Dziurze ukrywał się w XIX wieku ostatni zakopiański zbójnik – Wojtek Mateja, a w jaskini Dziurze (przez górali nazywanej Zbójecką Jamą) chował zrabowane skarby.

Czytaj więcej »

Zbiornik wodociągu w Zakopanem

Przy alei Przewodników Tatrzańskich znajduje się niewielki murowany budynek – zbiornik pierwszego zakopiańskiego wodociągu wybudowanego w latach 1904 – 1908 z inicjatywy ówczesnego wójta Zakopanego dr. Andrzeja Chramca.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.