Jakie są rodzaje nart i czym się charakteryzują?

Narciarstwo sprawia ogromną satysfakcję. Pozwala wyzwolić ogrom emocji. Po całym dniu na stoku, można poczuć się naprawdę wyśmienicie. Osoby, które chcą spróbować swoich sił w tej dyscyplinie, powinny dowiedzieć się jakie rodzaje nart będą dla nich odpowiednie. Oto kilka cennych wskazówek.

Odpowiednia długość nart

Bez względu na to, czy ma się do czynienia z nartami dla osób początkujących, czy też skiturowymi, należy je dopasować w odpowiedni sposób. Z tego powodu warto wiedzieć jak dobrać długość nart. Przyjmuje się, że panowie powinni jeździć na nartach, których długość kończy się pomiędzy podbródkiem a a czołem. W przypadku pań, długość powinna wynosić pomiędzy klatką piersiową a nosem.

Pod uwagę powinno wziąć się również swoją wagę, jak również umiejętności. Inna długość nart może być dla amatorów, a inna dla osób lubiących agresywne zjazdy na stokach, z zachowaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Krótkie narty są łatwiejsze w opanowaniu, dlatego polecane są na sam początek. W przypadku osób cięższych zalecane są narty dłuższe.

Jakie są rodzaje nart?

Nie można zapomnieć o tym, że wyróżnia się przynajmniej kilka podstawowych technik jazdy. Współczesne narty są lepiej taliowane, dlatego praca na nich nie wymaga aż tak dużego wysiłku. Narciarstwo sprawia dzięki temu większą satysfakcję. Z jakimi rodzajami nart ma się do czynienia w obecnych czasach?

Narty dla początkujących

Bardzo miękkie, które są idealne na sam początek. Nie należy wybierać drogiego egzemplarza, ponieważ po dwóch, maksymalnie trzech tygodniach będzie trzeba wymienić je na nowy model. Ich cechą charakterystyczną jest ostra krawędź znajdująca się z boku.

Narty Race

Dedykowane dla osób, które doskonale wiedzą, czym jest carving i jak się go stosuje. Narty Race przeznaczone są dla osób, które lubią mocną i agresywną jazdę. To dzięki nim, bez najmniejszego problemu, będzie można utrzymać się na stokach, nawet podczas szybkiej jazdy.

Narty Race FIS

Przeznaczone dla zawodników. Posiadają homologację FIS. Ich parametry są ściśle określone, ponieważ muszą spełniać określone z góry przepisy międzynarodowe.

Narty Allround

Należą do jednych z najpopularniejszych. Idealnie sprawdzają się na trasach o różnym stopniu trudności. Są idealne do nauki jazdy. Można o nich pomyśleć zaraz po tym, jak zakończy się przygodę z nartami dla osób początkujących.

Narty Allmountain

Można na nich jeździć na trasach, jak również poza nimi. Doskonała propozycja dla osób, które chcą poradzić sobie w nieco trudniejszych warunkach śniegowych. O zakupie nart Allmountain powinny pomyśleć osoby, które posiadają średniozaawansowane umiejętności.

Narty Freestyle

Jeżeli ktoś wie, czym jest snowpark, to doskonale będzie wiedział, że są to właśnie narty dedykowane dla niego. To właśnie narty freestyle umożliwiają wykonywanie najróżniejszych ewolucji. Ta odnoga narciarstwa powstała pod wpływem …zazdrości narciarzy. Oni również chcieli wykonywać takie ewolucje na nartach, jak ich koledzy snowboardziści.

Narty Skiturowe

Przeznaczone na specjalne trasy skiturowe. Umożliwiają one dotarcie do wyżej położonych pasm, bez konieczności korzystania z wyciągów. Są to tak naprawdę narty, które łączą w sobie funkcje nart zjazdowych i biegowych.

Wiadomości dla narciarzy

Jeżeli ktoś chciałby poznać inne informacje odnoszące się do tego, jakie narty kupić, czy też jak dobrać ich długość, powinien odwiedzić https://poza-domem.pl/Jest to strona, która powstała specjalnie po to, aby móc służyć fachową poradą wszystkim osobom, które lubią aktywnie spędzać czas poza domem.

Willa Atma

Przy ul. Kasprusie 19, nad potokiem Młyniska, stoi zabytkowa Willa „Atma” wybudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha w 1893 roku i rozbudowana na początku XX wieku. Jej nazwa oznacza właściwy bogom, absolutny spokój duszy. W willi w latach 1930 – 1935 mieszkał kompozytor Karol Szymanowski. Od 1976 roku mieści się w niej jego muzeum biograficzne, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Czytaj więcej »

Kolejka na Gubałówkę

Kolejka na Gubałówkę (1126 m n.p.m.) została wybudowana w 1938 roku. Według planów kolejka miała służyć nie tylko celom turystycznym, ale również do przewozu mieszkańców i towarów. W 2001 roku przeszła gruntowny remont i modernizację, stając się jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

Czytaj więcej »
Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest najdłuższą, największą i najdalej na zachód wysuniętą doliną leżącą w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ma długość około 10 km i zajmuje powierzchnię około 35 km2.

Czytaj więcej »

Miejska Galeria Sztuki

Przy ul. Krupówki 41 znajduje się Miejska Galeria Sztuki im. Hr. Władysława Zamoyskiego. Obecnie galeria prezentuje dzieła polskiej sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem prac wykonanych przez artystów z Zakopanego i Podhala. Posiada własną bogatą kolekcję dzieł sztuki oraz organizuje gościnne wystawy.

Czytaj więcej »

Krzyż Milenijny

Na szczycie Litwińskiej Grapy (902 m n.p.m.) znajduje się 20-metrowy Krzyż Milenijny wybudowany w 2000 roku przez proboszcza Czarnej Góry ks. Huberta Kasztelana dla uczczenia dwóch tysiącleci chrześcijaństwa. Został wykonany na wzór krzyża stojącego od wielu lat na szczycie Giewontu.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.