Jaskinia Mroźna

Spis Treści

Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna ma długość 571 metrów (z czego trasa zwiedzania wynosi ok. 480 m), deniwelację 42,5 m i przebija na wylot masyw Organów. Jest to w zasadzie jeden poziomy, miejscami bardzo wąski korytarz. Jaskinia jest czynna od 1 maja do 31 października w godzinach 9.00 – 17.00. Bilet wstępu do jaskini kosztuje 4 zł niezależnie od biletu wstępu do TPN (można go zakupić w kasie przy wejściu). Zwiedzanie jaskini trwa około 40 minut.

Jaskinia Mroźna
Jaskinia Mroźna
Sztuczny tunel wejściowy w Jaskini Mroźnej
Sztuczny tunel wejściowy w Jaskini Mroźnej
Trasa zwiedzania
Trasa zwiedzania


Jaskinia Mroźna jest jedyną jaskinią w polskiej części Tatr, przygotowaną do zwiedzania dla turystów – z poprowadzoną trasą turystyczną i sztucznym oświetleniem (w Tatrach polskich znajduje się jeszcze kilka jaskiń, które można zwiedzać samodzielnie, jednak trzeba mieć własne źródło światła). W sezonie do wejścia tworzą się długie kolejki, a odwiedzający wpuszczani są partiami, aby uniknąć zatoru w środku. Samą jaskinię zwiedza się samodzielnie, bez przewodnika.

Szata naciekowa jaskini jest bardzo uboga. W kilku miejscach można dostrzec niewielkie stalaktyty, stalagmity i ledwie wykształcone draperie, a w jednym miejscu, niedaleko wyjścia z jaskini poustawiano oderwane wcześniej z innych części formy naciekowe i ogrodzono je metalową barierką…

"Ogródek" z naciekami w Jaskini Mroźnej
„Ogródek” z naciekami w Jaskini Mroźnej
Małe nacieki w Jaskini Mroźnej
Małe nacieki w Jaskini Mroźnej

Ponadto instalacja elektryczna została poprowadzona bardzo niedbale, a wszechobecne niezamaskowane kable niekorzystnie wpływają zarówno na wygląd jaskini jak i atmosferę zwiedzania.

Jaskinia Mroźna - trasa zwiedzania
Jaskinia Mroźna – trasa zwiedzania
Wąski korytarz
Wąski korytarz

 

Wszystko to razem sprawia, że wizerunek jaskini wypada bardzo słabo na tle innych europejskich, a nawet tatrzańskich jaskiń turystycznych. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że to ludzie w sposób bezpowrotny bezmyślnie niszczą nacieki, które do odnowienia się potrzebują setek tysięcy lat, może to dobrze, że inne, piękniejsze jaskinie w Tatrach, leżące po stronie polskiej, są pozamykane na cztery spusty…

Jaskinia została odkryta w 1934 roku przez Stefana Zwolińskiego i Tadeusza Zahorskiego, którzy spenetrowali niewielki tylko jej fragment. W ciągu kolejnych dwudziestu lat dokonywano dalszej eksploracji, a także przygotowano jaskinię do zwiedzania dla turystów – poszerzono wejścia, poprowadzono ścieżkę, zainstalowano drabinki i barierki oraz instalację elektryczną.

Ciekawostką jest stosunkowo niedawne (w 2000 roku) odkrycie bocznego korytarza, dzięki któremu długość całkowita jaskini wzrosła o kolejne 60 metrów. Jakże zaskakujący jest podziemny świat, gdzie nawet w z pozoru znanej „na wylot” i odwiedzanej przez tysiące ludzi jaskini można odnaleźć nowy, tajemniczy korytarz…

Jaskinia Mroźna powstała w szczelinie tektonicznej w wyniku erozyjnej działalności wód Potoku Kościeliskiego. Jest częścią większego systemu jaskiniowego nie udostępnionego turystycznie – ponad czteroipółkilometrowej Jaskini Zimnej.

Anegdota o powstaniu Jaskini Mroźnej głosi, że dawno temu Jasiek – młody Góral ze Smrekowej Wsi – powiedział swoim sąsiadom, że zgubił w tym miejscu 5 złotych monet. Chciwi znajomi gołymi rękami wydrążyli tunel w poszukiwaniu „łupu”.

Nazwa jaskini pochodzi od niskiej temperatury (ok. 6 ⁰ C) panującej we wnętrzu oraz charakterystycznego białego nalotu na ścianach przypominającego szron – mleka wapiennego.

Jaskinia Mroźna – opis trasy zwiedzania


Do jaskini wchodzi się wydrążonym w skale sztucznym tunelem, który został poprowadzony w 1952 roku, aby ułatwić turystom dostęp do jej wnętrza. Tunelem przechodzimy do Cmentarzyska Nacieków, gdzie można obejrzeć drobne formy naciekowe pochodzące z innych części jaskini.

Następnie kilkadziesiąt metrów idziemy wąskim korytarzem o nazwie Biały Potok, po metalowych schodach pokonujemy zawalisko i wchodzimy do Wielkiej Komory – sali o wymiarach 27 x 8 m i wysokości 10 m. W Wielkiej Komorze znajduje się kilka nacieków oraz małe Sabałowe Jeziorko o średnicy około 4m.

Następnie dalej idziemy wąskim korytarzem i przechodzimy do Sali Pochyłej, gdzie w tzw. „Ogródku” stoją poustawiane luzem stalagmity. Po ich obejrzeniu kierujemy się w stronę Sali Wstępnej (nazywa się tak ze względu na to, że to od tej strony eksplorowano jaskinię) i po przedostaniu się przez ostatni korytarz wychodzimy na zewnątrz.

Film

Szlak do Jaskini Mroźnej

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 0,65 km + 0,25 km
Czas przejścia: 0:20 (zejście ↓0:15)
Różnica poziomów: 971 m – Dolina Kościeliska
1112 m – Jaskinia Mroźna
141 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Brak
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Czarny
Podejście do Jaskini Mroźnej
Podejście do Jaskini Mroźnej

Podejście

Jednokierunkowy szlak do Jaskini Mroźnej odbija od Doliny Kościeliskiej w kierunku wschodnim, na wysokości Lodowego Źródła. Trasa wiedzie przez Żleb pod Wysranki (inaczej zwany Zbójnicką Dolinką). Przechodzimy przez drewniany mostek na Potoku Kościeliskim, stronie mijamy leżące  po prawej stronie Lodowe Źródło i przez 20 minut idziemy kamienistą drogą dość stromo pod górę.

Przy samym wejściu do jaskini znajduje się kasa biletowa oraz stoi kilka ławek.

Zejście

Trasa powrotna z Jaskini Mroźnej na dno Doliny Kościeliskiej wiedzie schodkami poprowadzonymi pomiędzy malowniczymi formami skalnymi (Uwaga! Po deszczu ślisko!) Z tarasu przy wyjściu z jaskini i z kilku miejsc po drodze można podziwiać widok na przeciwległą stronę Doliny Kościeliskiej. Zejście trwa około 10 – 15 minut. Wychodzimy na wysokości skały o nazwie Sowa, kilka minut drogi od Polany Pisanej.

Szlak powrotny z Jaskini Mroźnej do Doliny Kościeliskiej
Szlak powrotny z Jaskini Mroźnej do Doliny Kościeliskiej

Informacje praktyczne

Cennik

Wejście do Jaskini Mroźnej jest płatne. Cena biletu normalnego wynosi 5 zł. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo. Bilety można zakupić w kasie przy samym wejściu do jaskini.

maj – październik listopad – kwiecień
Dorośli 5,00 zł nieczynne
Dzieci do lat 6 za darmo nieczynne

Godziny Otwarcia

Jaskinia Mroźna jest czynna codziennie (od poniedziałku do piątku) w okresie od początku maja do końca października w godzinach 9:00 – 17:00. W pozostałych miesiącach jaskinia jest zamknięta dla zwiedzających.

Uwaga! W 2022 roku jaskinia nieczynna ze względu na prace remontowe.

(aktualizacja 2022)

Dojazd

Aby dojechać do Jaskini Mroźnej z centrum Zakopanego (7,7 km, ok. 11 minut) najlepiej kierować się ul. Kościeliską (droga wojewódzka nr 958). Po kilku minutach po prawej stronie mijamy stację benzynową BP i po jednym kilometrze dojeżdżamy do Kir (wylot Doliny Kościeliskiej). Można tu zostawić samochód (uwaga – duża rozpiętość cen parkingów, od 10 do 30 zł za dzień) i wyruszyć do Jaskini. Czas przejścia z Kir do Jaskini Mroźnej wynosi ok. 55 minut.

Metalowe schody w Jaskini Mroźnej
Metalowe schody w Jaskini Mroźnej
Wyjście z Jaskini Mroźnej
Wyjście z Jaskini Mroźnej

Galeria zdjęć