Jaskinia Obłazkowa

Spis Treści

Jaskinia Obłazkowa

Jaskinia Obłazkowa ma długość 120 m i głębokość 5 m. Wejście do niej leży na wysokości 1098 m n.p.m. pomiędzy otworami wejściowymi do jaskiń Raptawickiej i Mylnej, około 130 m ponad dnem Doliny Kościeliskiej, w Raptawickiej Turni. Jest częścią systemu jaskiniowego Jaskini Mylnej.

Jaskinia Obłazkowa
Jaskinia Obłazkowa


Podobnie jak Raptawicka, Jaskinia Obłazkowa ta została najprawdopodobniej odkryta pod koniec XIX wieku przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego, a dalszą jej eksploracją zajmowali się bracia Zwolińscy. Od momentu poprowadzenia szlaku turystycznego do Jaskini Mylnej jest często odwiedzana przez turystów.

Jaskinia Obłazkowa została wymyta przez wody płynącego tędy niegdyś Potoku Kościeliskiego, o czym świadczą charakter podłoża i między innymi znalezione w nim otoczaki. Nazwa jaskini wywodzi się najprawdopodobniej od słowa „obłazić”.

Jaskinia jest pozbawiona szaty naciekowej, jednak zimą przy wejściu tworzą się niewielkie lodowe formy naciekowe.

Jaskinia jest udostępniona turystycznie. Można ją zwiedzać samodzielnie, ale należy mieć ze sobą własne źródło światła (jedynie Sala Wstępna jest oświetlona światłem dziennym wpadającym do jaskini). Zwiedzanie trwa około 15 minut.

Opis trasy zwiedzania

Do Jaskini Obłazkowej wchodzi się dość obszernym wejściem (o wymiarach 9 x 2 m). Z Sali Wstępnej w kierunku północno-wschodnim prowadzi wąski korytarz o długości około 30 metrów.

Przy jego końcu znajdują się dwie równoległe niskie szczeliny, którymi można przecisnąć się do Sali Końcowej z kilkoma wąskimi odgałęzieniami.

Szlak do Jaskini Obłazkowej

Czerwono-czarny szlak do Jaskiń Pawlikowskiego odbija z dna Doliny Kościeliskiej w prawo, około 100 m za Skałą Pisaną. Na początku musimy pokonać skalny odcinek, na którym dla ułatwienia zamontowano łańcuchy. Następnie kamienną drogą przez świerkowy las, zakosami pniemy się do góry.

Idziemy dalej prosto szlakiem czerwonym, który prowadzi skalną półką, z której pięknie widać dno doliny i przeciwległą stronę Doliny Kościeliskiej. Po chwili dochodzimy do znajdującego się po prawej stronie wejścia do Jaskini Obłazkowej (idąc dalej dojdziemy do Jaskini Mylnej).

Galeria zdjęć