JAZDA NA NARTACH – CZĘSTE PYTANIA

Planujesz rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem, a może już jeździsz, ale chcesz pogłębić swoją wiedzę? W tym artykule odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące jazdy na nartach. Czytaj dalej, a dowiesz się, co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem nauki, jak dobrać odpowiednią odzież narciarską i sprzęt.

Jak jeździć na nartach?

Interesuje Cię jazda na nartach i chciałbyś dowiedzieć się, jak zjeżdżać na nartach? Zacznij od sprawdzenia gdzie w Twoim regionie można rozpocząć naukę, wypożyczyć sprzęt oraz wykupić kilka lekcji z instruktorem. Jeśli masz wystarczająco samozaparcia, możesz opanować jazdę na nartach samemu, jednak największym minusem samodzielnej nauki jest to, że nikt nie skoryguje Twoich błędów. Instruktor wyjaśni Ci podstawy zachowania bezpieczeństwa na stoku, pokaże jak jeździć na krawędziach nart, jak poprawnie jeździć na nartach z kijkami, jak skręcać na nartach lub jak hamować na nartach.

Przed rozpoczęciem nauki warto wzmocnić kondycję i siłę mięśni (przede wszystkim nóg). Nie zniechęcaj się od razu, jazda na nartach to wspaniała forma spędzania czasu podczas rodzinnych wycieczek i wypadów ze znajomymi zimą!

Ile trwa nauka jazdy na nartach?

Wszystko zależy od naszych predyspozycji, wieku i czy trenowaliśmy wcześniej inne dyscypliny. Niektórzy będą się całkiem pewnie czuli na nartach już po 1-2 lekcjach, innym zajmie to trochę więcej czasu. Jednak nie należy się szybko zniechęcać i traktować nauki jak wyścigów. Żeby nauczyć się technicznie poprawnej jazdy, potrzebujemy kilkudziesięciu godzin praktyki z instruktorem.

Gdzie nauczyć się jeździć na nartach?

Do wyboru mamy wiele ośrodków. Popularne znajdują się w Białce Tatrzańskiej, Wiśle, Karpaczu czy Krynicy Zdroju. Ważne, aby dostępne były tam łatwe trasy dla początkujących. W większych ośrodkach nie będzie problemu ze znalezieniem instruktora i wypożyczalni sprzętu. Jeśli dysponujemy sprzętem narciarskim, a mieszkamy z dala od ośrodków narciarskich, na początku można spróbować jazdy na tak zwanej “oślej łące”.

Gdzie jechać na narty dla początkujących?

Początkujący narciarze powinni zacząć na łagodnych stokach, czyli trasach niebieskich, które mają najniższe nachylenie. Ważny jest też wyciąg, który funkcjonuje na stoku. Na początku najwygodniej będzie korzystać z wyciągu kanapowego, a dopiero później, jak już będziemy czuć się swobodnie, łatwiej nam przyjdzie korzystać z wyciągu orczykowego (orczyk ciągnie stojącego narciarza, dlatego początkujący często “spadają” z wyciągu).

Gdzie na narty na Słowację?

Na stronie theculturetrip.com znajduje się ranking 8 najlepszych miejsc do jazdy na nartach na Słowacji:

  • Jasná Nízke Tatry (Chopok) – największy ośrodek narciarski na Słowacji, ma w ofercie ponad 50 km tras zjazdowych i 23 wyciągi;
  • Tatranská Lomnica (Łomnica) – najpopularniejszy słowacki ośrodek narciarski;
  • Štrbské Pleso – położony na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, rozgrywają się tu liczne zawody dyscyplin zimowych;
  • Park Snow Donovaly – do dyspozycji narciarzy są trasy zjazdowe, biegowe oraz riders park, mieści się tam również największy dziecięcy fun park w Europie wschodniej;
  • Relax Center Plejsy, Krompachy – znajdują się tam nartostrady o różnych stopniach trudności, dlatego to dobre miejsce zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych osób;
  • Tale – urokliwa miejscowość turystyczna, w której znajdują się dobrze przygotowane trasy o różnych stopniach trudności;
  • Ružomberok – Malinô Brdo – szeroka oferta tras dla osób na każdym poziomie i w każdym wieku;
  • Vrátna – popularny ośrodek położony w miejscu uznawanym za najpiękniejszy region Słowacji.

źródło: theculturetrip.com

Gdzie na narty w Czechach?

Według tripadvisor.com najlepiej wybrać się na narty w Czechach do:

  • Špindlerův Mlýn – jest jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Czechach, składa się z 2 kompleksów: Medvědín i Svaty Petr;
  • Ośrodek narciarski Harrachov – uważany za najpiękniejszy ośrodek narciarski w tym kraju, do dyspozycji trasy o każdym stopniu trudności;
  • Javorovy Hill (Třinec) – ośrodek oferuje doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa, znajduje się w Beskidzie Cieszyńskim na wysokości 968 metrów;
  • Klínovec – największy i najnowocześniejszy komplek w Czechach,do dyspozycji ponad 31 km tras narciarskich;
  • Ośrodek narciarski Novako (Boží Dar) – mały ośrodek narciarski, jednak sprzyjające położenie gwarantuje dobre warunki przez cały sezon.

źródło: tripadvisor.com

Gdzie na biegówki?

Narciarstwo biegowe jest bardziej dostępne od zjazdowego, gdyż nie ogranicza nas liczba tras zjazdowych w naszej okolicy. Ćwiczyć na nartach biegowych można zarówno na terenach górskich, jak i na nizinach, polach, a nawet w miastach. Wystarczy sprawdzić, gdzie w Twojej okolicy przygotowywane są w tym sezonie trasy biegowe.

Jakie narty zjazdowe wybrać?

Dobór odpowiednich nart zależy od kilku czynników. Jak wybrać najlepsze dla nas narty? Przede wszystkim należy ustalić, jaką techniką chcesz jeździć oraz w jakich warunkach i w jakich miejscach – na przygotowanych trasach, czy wolisz raczej freeride (jazda poza wyznaczoną trasą). Bezpiecznie jest wytypować kilka modeli, które Cię zaciekawią, a następnie wypożyczyć je na testowe zjazdy. Po wypróbowaniu ich na stoku łatwiej będzie Ci zdecydować, który model najbardziej Ci odpowiada.

Jak wybrać buty narciarskie?

Podstawowe parametry butów, na które należy zwrócić uwagę to: długość wkładki (im mniejszy luz w bucie, tym lepsza kontrola podczas jazdy, jednak osoby początkujące powinny mieć kilka mm luzu), wewnętrzna szerokość skorupy buta oraz twardość skorupy. Jak dobrać twardość buta narciarskiego? Twardość to tak zwany flex. Kobietom zaleca się flex od 65 do 100, natomiast mężczyznom 80-130.

Jakie narty skiturowe wybrać?

Dobór sprzętu skiturowego rozpocznij od butów, następnie dobierz do nich wiązania, a dopiero potem narty. Podczas podchodzenia każde dodatkowe obciążenie jest problemem, dlatego przy doborze sprzętu skiturowego im lżej, tym lepiej. Zastanów się jednak, czy zależy Ci bardziej na łatwości podchodzenia czy może na zjazdach. Wybierz kilka modeli, które najbardziej Ci odpowiadają, a następnie wypożycz je i przetestuj, czy rzeczywiście spełniają Twoje oczekiwania.

Czy kask na narty jest obowiązkowy?

Podczas jazdy na nartach lub snowboardzie kask jest obowiązkowy dla osób do 16 roku życia. Za jego brak odpowiadają rodzice lub opiekunowie. Zgodnie z przepisami dorośli nie muszą jeździć na nartach w kasku, jednak dla jak największego bezpieczeństwa zaleca się jazdę w kasku wszystkim.

Po co mi kijki do nart?

Podstawowym przeznaczeniem kijów narciarskich jest wykorzystanie ich do podpierania się i odpychania, np. przy podchodzeniu. Ponadto podczas zjazdów kije pomagają w odpowiednim balansowaniu ciałem i utrzymaniu równowagi. Jazda na nartach z kijkami czy bez? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, wiele osób nie wyobraża sobie jazdy na nartach bez kijów, inni natomiast uważają je za zbędny balast.

Jak nauczyć dziecko jeździć na nartach?

Najlepiej powierzyć naukę instruktorowi, nawet jeśli sami znamy doskonale technikę jazdy. Instruktor nie ma z dzieckiem więzi emocjonalnych, za to posiada doświadczenie w nauczaniu. Ponadto dzieci z bliskimi osobami zachowują się inaczej, z instruktorem dziecko będzie trzymało większą dyscyplinę. W momencie gdy dziecko poczuje się swobodnie na nartach, może zacząć spędzać ferie zimowe na wyjazdach grupowych, na których będzie poprawiało technikę i przebywało wśród rówieśników.

Od kiedy dziecko na narty?

To kiedy dziecko może zacząć naukę jazdy na nartach, zależy od jego tempa rozwoju. Dziecko powinno najpierw opanować chodzenie i bieganie, dopiero potem może zacząć przygodę z nartami. Zazwyczaj 3-4 letnie dziecko ma już odpowiednią sprawność i koordynację, aby oswoić się z nartami. Jednak faktyczną naukę jazdy na nartach można rozpocząć, gdy dziecko będzie miało 6-7 lat.

Jak ubrać się na narty biegowe?

Ubierając się na narty biegowe powinno się odczuwać lekki chłód, by nie przegrzać organizmu. Odzież powinna być zaprojektowana do uprawiania sportów zimowych, aby zapewnić odpowiedni komfort termiczny i odprowadzanie wilgoci. Najlepiej ubrać trzy warstwy:

  1. dopasowana bielizna termoaktywna,
  2. warstwa docieplająca, np. polar,
  3. wierzchnia warstwa chroniąca przed opadami i wiatrem, np. kurtka 3w1 lub softshell z membraną.

Do tego warto dobrać czapkę zimową z podwójną warstwą chroniącą głowę przed chłodem i wiatrem, rękawiczki, skarpety sportowe oraz okulary sportowe z filtrem UV.

Jak zacząć biegać na nartach?

Osoby początkujące powinny zacząć od techniki klasycznej(w stylu klasycznym narty prowadzone są równolegle, należy odbijać się kijkami znajdującymi się blisko ciała). Warto uczyć się pod okiem instruktora. Jeśli na początku nie będziemy korygować błędów, później będzie się ciężej oduczyć złych nawyków.

Na początku najlepiej korzystać z przygotowanych tras. Sprzęt warto zakupić w specjalistycznym sklepie, gdzie sprzedawca doradzi, jaki będzie odpowiedni. Można też wypożyczyć narty i wypróbować, które nam najbardziej pasują.

Ile kalorii spala się na nartach?

To ile kcal spala się podczas aktywności na nartach, zależy od rodzaju treningu i Twojej wagi. Podczas godzinnej aktywności, osoba o wadze 70kg spala około:

  • 350 kcal – narciarstwo alpejskie, spokojne tempo
  • 420 kcal – narciarstwo alpejskie, średnie tempo
  • 560 kcal – narciarstwo alpejskie, szybkie tempo
  • 490 kcal – narciarstwo biegowe, marsz 4 km/h
  • 560 kcal – narciarstwo biegowe, spokojne tempo 6,5-8 km/h
  • 630 kcal – narciarstwo biegowe, średnie tempo 9-12,5 km/h
  • 980 kcal – narciarstwo biegowe, szybkie tempo powyżej 12,5 km/h
  • 1000 kcal – skitouring

Źródło: lionfitness.pl/kalorie,kalkulator.html

Czy w ciąży można jeździć na nartach?

Odpowiedzi na to pytanie powinien udzielić lekarz, który po badaniu może ocenić stan zdrowia. Teoretycznie do 4 miesiąca jazda na nartach jest dozwolona, jeśli ciąża przebiega bez zastrzeżeń. Jednak należy pamiętać, że jest to sport bardzo kontuzyjny, dlatego jazda na nartach w ciąży jest niewskazana.

Czy można jeździć na nartach w okularach?

Wszystkie sporty wygodniej i bezpieczniej uprawiać w soczewkach. Jednak nie wszyscy mogą zamienić okulary na szkła kontaktowe. W takim wypadku można zamówić okulary sportowe, które mają nietłukące się szkła i przylegającą do twarzy oprawę. Można też założyć na zwykłe okulary gogle narciarskie, jednak nie dla każdego jest to komfortowe rozwiązanie. Dobrze sprawdzi się kask narciarski z szybą.

Co łatwiejsze narty czy snowboard?

Zarówno jazda na nartach, jak i na snowboardzie wymaga nauki techniki i odpowiedniego przygotowania. Każdy człowiek ma inne predyspozycje i upodobania, dlatego to, która z tych dziedzin jest łatwiejsza, jest indywidualna kwestią. Warto spróbować obu i zobaczyć, co Ci sprawia większą przyjemność.

Jak zostać instruktorem narciarstwa?

Upewnij się, czy Twój poziom jazdy na nartach jest wystarczający i czy lubisz pracę z ludźmi. Zastanów się również, jak będziesz się utrzymywać poza sezonem narciarskim. Uprawnienia instruktora można uzyskać po odbytym kursie instruktorskim i zdanych egzaminach. Wymagane jest również ukończenie kursu pierwszej pomocy.

Polana Chochołowska

Polana Chochołowska

Polana Chochołowska, o długości około 700 m i szerokości około 350 m, jest największą polaną w polskiej części Tatr. Leży na wysokości 1090 – 1150 m n.p.m. pomiędzy masywami Hrubasa (1944 m n.p.m.), Bobrowca (1663 m n.p.m.), Grzesia (1653 m n.p.m.) i Trzydniowiańskiego Wierchu (1758 m n.p.m.).

Czytaj więcej »

Galeria sztuki na Kozińcu

Budynek mieszczący muzeum został wybudowany w 1924 roku w stylu neoklasycznym. Po II Wojnie Światowej okazały budynek został wykupiony przez Urząd Rady Ministrów i pełnił funkcję reprezentacyjną – zatrzymywali się tu wysoko postawieni goście polscy i zagraniczni, wśród nich premier Józef Cyrankiewicz (z tego powodu budynek zyskał potoczną nazwę „Cyrankiewiczówka”).

Czytaj więcej »

Kościół w Witowie

W miejscowości Witów, leżącej 13 km na północny zachód od Zakopanego stoi urokliwy, drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej, który jest częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Czytaj więcej »

Zbiornik wodociągu w Zakopanem

Przy alei Przewodników Tatrzańskich znajduje się niewielki murowany budynek – zbiornik pierwszego zakopiańskiego wodociągu wybudowanego w latach 1904 – 1908 z inicjatywy ówczesnego wójta Zakopanego dr. Andrzeja Chramca.

Czytaj więcej »

Willa Poraj

Willa „Poraj” została wybudowana w 1887 r. w stylu szwajcarskim / tyrolskim, według projektu Fryderyka Kallaya. Jej pierwsza nazwa brzmiała „Marya”, od imienia pierwszej właścicieli Marii Makswaldowej, która prowadziła tu pensjonat do roku 1909.

Czytaj więcej »

Willa Bajka

Przy ul. Sienkiewicza 12a, w otoczeniu drzew, stoi zabytkowa drewniana willa „Bajka” wybudowana w 1915 roku przez Leopolda Winnickiego (burmistrza Zakopanego w latach 1929 –

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.