Jedziemy w góry! W co ubrać się latem?

Wakacje w górach to doskonały wybór dla miłośników świeżego powietrza i aktywnych form spędzania wolnego czasu. Żeby jednak tak rozumiany wypoczynek przebiegł bez zakłóceń, należy poświęcić nieco czasu na dobór wyposażenia. Szczególnie istotna okaże się odzież.

Jak ubrać się w góry – o czym pamiętać?

Niezależnie od pory roku, warunki pogodowe w górach mogą zmienić się błyskawicznie. Nawet jeśli Twój wyjazd odbędzie się w miesiącach wakacyjnych, nie oznacza to, że całe wakacje spędzisz w krótkich spodenkach i koszulce bez rękawków. Gdy bowiem upalny dzień przeistoczy się w burzę bądź wichurę, zapas ubrań pozwoli Ci przeżyć załamanie pogody bez szwanku.

Co więc warto włożyć do plecaka? Już na wstępie możemy polecić przede wszystkim odzież sportową, która doskonale sprawdzi się w trakcie aktywnego wypoczynku w górach. Z jednej strony chroni organizm przed przegrzaniem (lub wychłodzeniem w zimie), a z drugiej zapewnia należytą wygodę, bez nadmiernego krępowania ruchów.

Podczas kompletowania stroju na wypad w góry, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonane zostały poszczególne produkty. Dzięki temu w łatwy sposób możesz dopasować je do warunków panujących konkretnego dnia i o wybranej porze. Na szczęście odzież sportowa to kategoria tak zróżnicowana, że możliwości łączenia poszczególnych ubrań jest sporo. Sprawdź nasze propozycje!

Koszulki termoaktywne – idealny wybór w góry

Ubiór w góry powinien składać się z trzech warstw – wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej. Pierwszą tworzy oczywiście bielizna. Z czego natomiast powinna składać się druga? Warstwa ta określana jest jako docieplająca, ponieważ w głównej mierze odpowiada za utrzymanie ciepła. Jeśli jednak temperatura powietrza jest wysoka, zamienia się ona w warstwę zewnętrzną.

W obu przypadkach warto zadbać o to, aby odzież sportowa gwarantowała skuteczne odprowadzanie wilgoci przy intensywnym wysiłku oraz dobrą wentylację. Z tego też względu polecamy produkty wykonane z materiałów termoaktywnych. Będą to głównie koszulki, ale także spodenki.

Użyte włókna syntetyczne z jednej strony utrzymują dobrą izolację termiczną (bardzo ważną podczas zimniejszych nich), a z drugiej skutecznie przepuszczają parę wodną, powietrze oraz pot. Skóra „oddycha”, dlatego nie ulega przegrzani ani wychłodzeniu. Nie musisz martwić się również podrażnieniami, wywoływanymi między innymi przez przemoczone ubrania.

Letni ubiór w góry – jaka warstwa zewnętrzna?

Jak już wspominaliśmy, pogoda w górach bywa zdradliwa. Zwłaszcza na sporych wysokościach. Jeśli nawet wędrówkę rozpoczniesz w temperaturze 25-30 stopni Celsjusza, w plecaku powinno znaleźć się dodatkowe okrycie. Zabezpieczy Cię ono w przypadku załamania pogody. Kolejny raz z pomocą przychodzi wygodna odzież sportowa. Na co możesz się zdecydować?

  • Bluzy sportowe – kolejny raz polecić możemy modele wykonane z materiałów syntetycznych (bawełna chłonie wilgoć, dlatego nie nadaje się do intensywnego wysiłku), zapinane na zamek. Taką bluzę z łatwością ściągniesz, jeśli zza chmur znów wyjdzie słońce.
  • Kurtki sportowe – lekkie, dość cienkie i przewiewne. Okażą się optymalnym wyborem w góry w okresie letnim. Poza modelami wiosennymi oraz letnimi, na rynku znajdziesz również kurtki do sportów uprawianych w okresie jesienno-zimowym.

Jeśli planujesz aktywny urlop w górach, nie zapominaj o skompletowaniu odpowiednich strojów. Nie tylko zapewnią odpowiednią swobodę ruchów, ale również zabezpieczą Cię na wypadek zmiany pogody. Odzież sportowa bardzo dobrze spełnia oba kryteria.

Kościół na Krupówkach

Kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny znajduje się przy północno-wschodnim końcu Krupówek i jest najstarszym rzymskokatolickim kościołem murowanym w Zakopanem. Został wybudowany w latach 1877 – 1896 z inicjatywy proboszcza Józefa Stolarczyka i był siedzibą pierwszej parafii zakopiańskiej.

Czytaj więcej »
Restauracja U Wnuka - Zakopane

Restauracja U Wnuka

Budynek mieszczący pierwszą karczmę w Zakopanem został wybudowany w połowie XIX wieku przez Józefa Krzeptowskiego – brata słynnego Sabały. Od 1870 roku w budynku działał pierwszy sklep, pierwsza karczma i pierwszy urząd pocztowy prowadzone przez Samuela Riegelhaupta.

Czytaj więcej »
Górna stacja kolejki na Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) została wybudowana w latach 1935 – 1936 z inicjatywy prezesa Polskiego Związku Narciarskiego i wiceministra komunikacji pułkownika Aleksandra Bobkowskiego (zięcia Prezydenta Mościckiego). Na trasie o długości 4291,59 m i różnicy wysokości 936 m kursują cztery 60-osobowe wagoniki.

Czytaj więcej »

Wodospad Siklawa

Wodospad Siklawa (inaczej Wielka Siklawa, kiedyś Siklawa Woda) to największy wodospad w Polsce. Ma blisko 70 m wysokości i spływa dwiema lub trzema strugami (w zależności od poziomu wód) pod kątem 35⁰ ze Ściany Stawiarskiej – progu oddzielającego Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów.

Czytaj więcej »

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska, o powierzchni ok. 4 km2 i długości 3 km, powstała w wyniku uskoku tektonicznego. Od południa ogranicza ją masyw Giewontu, od zachodu Grzybowiec i Łysanki, a od wschodu grzbiet Grześkówki, Sarnia Skała i Suchy Wierch.

Czytaj więcej »

Willa Koliba

Przy ul. Kościeliskiej 18, za mostkiem, pomiędzy drzewami, stoi pierwsza willa zaprojektowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza – „Koliba”. W willi znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza (filia Muzeum Tatrzańskiego). Wewnątrz możemy zapoznać się z ciekawą ekspozycją historyczno-etnograficzną.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.