Jedziemy w góry! W co ubrać się latem?

Wakacje w górach to doskonały wybór dla miłośników świeżego powietrza i aktywnych form spędzania wolnego czasu. Żeby jednak tak rozumiany wypoczynek przebiegł bez zakłóceń, należy poświęcić nieco czasu na dobór wyposażenia. Szczególnie istotna okaże się odzież.

Jak ubrać się w góry – o czym pamiętać?

Niezależnie od pory roku, warunki pogodowe w górach mogą zmienić się błyskawicznie. Nawet jeśli Twój wyjazd odbędzie się w miesiącach wakacyjnych, nie oznacza to, że całe wakacje spędzisz w krótkich spodenkach i koszulce bez rękawków. Gdy bowiem upalny dzień przeistoczy się w burzę bądź wichurę, zapas ubrań pozwoli Ci przeżyć załamanie pogody bez szwanku.

Co więc warto włożyć do plecaka? Już na wstępie możemy polecić przede wszystkim odzież sportową, która doskonale sprawdzi się w trakcie aktywnego wypoczynku w górach. Z jednej strony chroni organizm przed przegrzaniem (lub wychłodzeniem w zimie), a z drugiej zapewnia należytą wygodę, bez nadmiernego krępowania ruchów.

Podczas kompletowania stroju na wypad w góry, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonane zostały poszczególne produkty. Dzięki temu w łatwy sposób możesz dopasować je do warunków panujących konkretnego dnia i o wybranej porze. Na szczęście odzież sportowa to kategoria tak zróżnicowana, że możliwości łączenia poszczególnych ubrań jest sporo. Sprawdź nasze propozycje!

Koszulki termoaktywne – idealny wybór w góry

Ubiór w góry powinien składać się z trzech warstw – wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej. Pierwszą tworzy oczywiście bielizna. Z czego natomiast powinna składać się druga? Warstwa ta określana jest jako docieplająca, ponieważ w głównej mierze odpowiada za utrzymanie ciepła. Jeśli jednak temperatura powietrza jest wysoka, zamienia się ona w warstwę zewnętrzną.

W obu przypadkach warto zadbać o to, aby odzież sportowa gwarantowała skuteczne odprowadzanie wilgoci przy intensywnym wysiłku oraz dobrą wentylację. Z tego też względu polecamy produkty wykonane z materiałów termoaktywnych. Będą to głównie koszulki, ale także spodenki.

Użyte włókna syntetyczne z jednej strony utrzymują dobrą izolację termiczną (bardzo ważną podczas zimniejszych nich), a z drugiej skutecznie przepuszczają parę wodną, powietrze oraz pot. Skóra „oddycha”, dlatego nie ulega przegrzani ani wychłodzeniu. Nie musisz martwić się również podrażnieniami, wywoływanymi między innymi przez przemoczone ubrania.

Letni ubiór w góry – jaka warstwa zewnętrzna?

Jak już wspominaliśmy, pogoda w górach bywa zdradliwa. Zwłaszcza na sporych wysokościach. Jeśli nawet wędrówkę rozpoczniesz w temperaturze 25-30 stopni Celsjusza, w plecaku powinno znaleźć się dodatkowe okrycie. Zabezpieczy Cię ono w przypadku załamania pogody. Kolejny raz z pomocą przychodzi wygodna odzież sportowa. Na co możesz się zdecydować?

  • Bluzy sportowe – kolejny raz polecić możemy modele wykonane z materiałów syntetycznych (bawełna chłonie wilgoć, dlatego nie nadaje się do intensywnego wysiłku), zapinane na zamek. Taką bluzę z łatwością ściągniesz, jeśli zza chmur znów wyjdzie słońce.
  • Kurtki sportowe – lekkie, dość cienkie i przewiewne. Okażą się optymalnym wyborem w góry w okresie letnim. Poza modelami wiosennymi oraz letnimi, na rynku znajdziesz również kurtki do sportów uprawianych w okresie jesienno-zimowym.

Jeśli planujesz aktywny urlop w górach, nie zapominaj o skompletowaniu odpowiednich strojów. Nie tylko zapewnią odpowiednią swobodę ruchów, ale również zabezpieczą Cię na wypadek zmiany pogody. Odzież sportowa bardzo dobrze spełnia oba kryteria.

Rakoń

Rakoń to szczyt o wysokości 1879 m n.p.m. w Tatrach Zachodnich. Przez jego wierzchołek przechodzi granica polsko-słowacka. Zbocza Rakonia opadają do trzech dolin – od

Czytaj więcej »

Wiktorówki

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach (lub Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej) mieści się w Dolinie Złotej, na wysokości ok. 1145 m n.p.m. tuż poniżej Rusinowej Polany.

Czytaj więcej »

Schronisko Murowaniec

Schronisko Murowaniec położone jest na wysokości 1500 m n.p.m., przy wschodnim skraju Hali Gąsienicowej, pod Gąsienicowym Lasem. Pierwszymi obiektami na Hali Gąsienicowej służącymi jako schronienie dla turystów były dwie szopy przerobione pod koniec XIX wieku na altanę i kuchnię.

Czytaj więcej »

Kapliczka Korniłowiczów

Kapliczka Korniłowiczów, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, została wybudowana w 1907 roku z inicjatywy Edwarda Korniłowicza. Wiosną 2003 roku kapliczka została w całości strawiona przez pożar, którego przyczyną były palące się u jej stóp znicze.

Czytaj więcej »

Pomnik Władysława Zamoyskiego

Pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego stoi w otoczeniu zieleni przy skrzyżowaniu Krupówek z Aleją 3-go Maja. Pomnik odsłonięto w roku 2003, w 150 rocznicę narodzin hrabiego. Autorem pomnika jest podhalański rzeźbiarz Michał Gąsienica-Szostak, a fundatorem – Klub im. Władysława Zamoyskiego oraz osoby prywatne.

Czytaj więcej »

Kaplica w Nowem Bystrem – Słodyczkach

W miejscowości Nowe Bystre stoi kaplica pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Choć nie jest to obiekt zabytkowy (została wybudowana w 1980 roku), zasługuje na uwagę ze względu na swój góralski charakter. Kaplica jest w całości drewniana, kryta gontowym dachem.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.