Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
John Doe
Designer

Kaplica na Jaszczurówce

Przy drodze Oswalda Balzera, w Jaszczurówce (dzielnica Zakopanego) stoi zabytkowa Kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa (potoczna nazwa: Kaplica na Jaszczurówce) , ufundowana przez rodzinę Uznańskich i wybudowana w latach 1904 – 1908.

Kaplica na Jasczurówce została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza i jest jednym z najpiękniejszych budynków reprezentujących styl zakopiański.

Od ulicy Oswalda Balzera (duży parking po drugiej stronie) do kaplicy prowadzą kamienne schody. Drewniany budynek o konstrukcji zrębowej umieszczony jest na granitowej podmurówce i przykryty dwuspadowym dachem krytym gontem, na którego szczycie znajduje się niewysoka drewniana dzwonnica. Ściany zewnętrzne (frontowa i boczne) wsparte są sobotami. Budynek, a w szczególności ramy okien i drzwi, jest bogato zdobiony góralską ornamentyką. Nad wejściem, pod niewielkim daszkiem, znajduje się figurka Chrystusa Frasobliwego.


Drewniane wnętrze, również zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza, jest bardzo skromne. Ołtarz główny, wyrzeźbiony w drewnie jaworowym i jesionowym przedstawia ścianę chaty góralskiej. Po obu stronach tabernakulum znajdują się drewniane figury – z lewej przedstawiająca św. Antoniego z Dzieciątkiem, a z prawej – św. Jana Chrzciciela. Powyżej znajduje się barwna płaskorzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa. W dwóch bocznych ołtarzach, wykonanych w latach 50 XX wieku, zdobionych wzorami zaczerpniętymi z podhalańskich łyżników, znajdują się figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem (z lewej) i św. Józefa (z prawej). Z tego samego okresu pochodzą malowane na szkle stacje drogi krzyżowej.

Msze święte:

Niedziela: 10:00 i 17:00
Codziennie: 17:00 (od 1.05 do 30.09)

Kaplica jest częścią małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

W sezonie letnim w podziemiach Jaszczurówki działa Galeria Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II, w której prezentowane są obrazy malowane na szkle, wykonane przez podhalańskich artystów ludowych. Każdego roku prezentowana jest wystawa o innej tematyce (np. „Bohaterowie Starego Testamentu” czy „Aniołowie Pańscy”). Galeria jest czynna codziennie w godzinach 10:00 – 17:00. Wstęp bezpłatny.

Galeria zdjęć