Kaplica na Jaszczurówce

Przy drodze Oswalda Balzera, w Jaszczurówce (dzielnica Zakopanego) stoi zabytkowa Kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa (potoczna nazwa: Kaplica na Jaszczurówce) , ufundowana przez rodzinę Uznańskich i wybudowana w latach 1904 – 1908.

Kaplica na Jasczurówce została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza i jest jednym z najpiękniejszych budynków reprezentujących styl zakopiański.

Od ulicy Oswalda Balzera (duży parking po drugiej stronie) do kaplicy prowadzą kamienne schody. Drewniany budynek o konstrukcji zrębowej umieszczony jest na granitowej podmurówce i przykryty dwuspadowym dachem krytym gontem, na którego szczycie znajduje się niewysoka drewniana dzwonnica. Ściany zewnętrzne (frontowa i boczne) wsparte są sobotami. Budynek, a w szczególności ramy okien i drzwi, jest bogato zdobiony góralską ornamentyką. Nad wejściem, pod niewielkim daszkiem, znajduje się figurka Chrystusa Frasobliwego.


Drewniane wnętrze, również zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza, jest bardzo skromne. Ołtarz główny, wyrzeźbiony w drewnie jaworowym i jesionowym przedstawia ścianę chaty góralskiej. Po obu stronach tabernakulum znajdują się drewniane figury – z lewej przedstawiająca św. Antoniego z Dzieciątkiem, a z prawej – św. Jana Chrzciciela. Powyżej znajduje się barwna płaskorzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa. W dwóch bocznych ołtarzach, wykonanych w latach 50 XX wieku, zdobionych wzorami zaczerpniętymi z podhalańskich łyżników, znajdują się figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem (z lewej) i św. Józefa (z prawej). Z tego samego okresu pochodzą malowane na szkle stacje drogi krzyżowej.

Msze święte:

Niedziela: 10:00 i 17:00
Codziennie: 17:00 (od 1.05 do 30.09)

Kaplica jest częścią małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

W sezonie letnim w podziemiach Jaszczurówki działa Galeria Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II, w której prezentowane są obrazy malowane na szkle, wykonane przez podhalańskich artystów ludowych. Każdego roku prezentowana jest wystawa o innej tematyce (np. „Bohaterowie Starego Testamentu” czy „Aniołowie Pańscy”). Galeria jest czynna codziennie w godzinach 10:00 – 17:00. Wstęp bezpłatny.

Galeria zdjęć