Kościół na Górce

Przy ul. Kaszelewskiego 9, na zalesionym, południowym stoku Gubałówki, stoi Kościół Księży Jezuitów „Na Górce” Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy.

Kościół projektu jezuity Stanisława Dydka, początkowo drewniany, a następnie otynkowany i pokryty blachą został wybudowany w latach 1899 – 1908. Wystrój wnętrza kościoła zawiera elementy stylu zakopiańskiego.

Interesująca jest historia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W czasie II wojny światowej (sierpień 1942 roku), po wysiedleniu Jezuitów z Zakopanego, został on wywieziony do Krakowa. Otrzymał drugą nazwę „Matki Bożej Wysiedlonej” i został uznany za cudowny. Wrócił do kościoła „Na Górce” pod koniec wojny).

We wnętrzu kościoła znajdują się ponadto liczne rzeźby, figury i obrazy wykonane przez zakopiańskich artystów (między innymi Wojciecha Brzegę).

W otoczeniu kościoła znajduje się dom rekolekcyjny, w parafii działa także Duszpasterstwo Trzeźwości, gdzie osoby mające problemy z nałogami mogą przysiąc przed Bogiem trzeźwość i wpisać się do specjalnej księgi.

Galeria zdjęć