Kościół na Harendzie

Kościół na Harendzie pierwotnie stał w innym miejscu. Został wybudowany w 1719 roku w Zakrzowie koło Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie służył mieszkańcom przez ponad dwa wieki, lecz po wybudowaniu obok nowego kościoła przestał być użytkowany i stopniowo niszczał. Dzięki staraniom Władysława Jarockiego (malarza, zięcia Jana Kasprowicza) oraz zakopiańskiego proboszcza Jana Tobolaka w 1947 roku został przeniesiony na Harendę i odrestaurowany.

Kościół jest w całości drewniany, przykryty dachem krytym gontem. Od frontu znajduje się wieża dobudowana w 1840 roku z charakterystyczną barokową kopułą (podczas przenosin wymieniono dach). Zewnętrzne ściany kościoła obudowane są sobotami (podcienia wsparte na filarach, przykryte jednospadowym dachem).

We wnętrzu znajdują się trzy XVIII-wieczne drewniane ołtarze sprowadzone z Książa Wielkiego. Zdobiące je obrazy przedstawiające postać św. Jana, Żłóbek Betlejemski oraz scenę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny namalował Władysław Jarocki,  który odnowi i zrekonstruował także polichromie zdobiące ściany i sufit kościoła.

Kościół jest częścią małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Msze święte:

W niedziele i święta 8:00; 11:00; 18:00 (V – IX godz. 19:00)

Galeria zdjęć