Kościół w Chochołowie

Pokaźnej wielkości neogotycki Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jacka nie jest jeszcze obiektem zabytkowym, gdyż został wybudowany w latach 70 ubiegłego wieku, niemniej jednak swoimi pokaźnymi rozmiarami wpisuje się w krajobraz Chochołowa.

Wcześniej w tym miejscu stał drewniany kościółek z XVII wieku, który został zastąpiony nowym, murowanym kościołem.

Fundatorem nowego Kościoła był ks. Wojciech Blaszyński, który zginął wskutek nieszczęśliwego wypadku podczas jego budowy.


Wnętrze kościoła zdobią piękne witraże wypełniające strzeliste okna otaczające ołtarz. Ponadto w Kościele znajdują się interesujący obraz Matki Boskiej namalowany na drewnie, który został przeniesiony ze starego, drewnianego kościoła, organy z początku XX wieku oraz liczne dzieła Wojciecha i Walerego Eljaszów-Radzikowskich.

Ciekawostka: Walery Eljasz, poza tworzeniem dzieł plastycznych przyczynił się do popularyzacji Tatr, był współzałożycielem Towarzystwa Tatrzańskiego, a także napisał pierwszy przewodnik po Tatrach.

Przed Kościołem stoi kamienny obelisk upamiętniający Powstanie Chochołowskie. Za kościołem zaczyna się żółty szlak rowerowy na Gubałówkę.

Msze święte:
Soboty:  18:00 (X‒Wielkanoc 17:00)
Niedziele i święta:  8:00, 11:00, 18:00 (X‒III 17:00)

Galeria zdjęć