Księżówka

W Zakopanem, przy Alei Przewodników Tatrzańskich, niecałe pół kilometra przed rondem Jana Pawła II mieści się Centrum Formacyjno-Szkoleniowe Księżówka.

Drewniana, najstarsza część Księżówki została wybudowana w 1875 roku przez Gustawa Fingera, który prowadził w niej pocztę. Dwa lata później budynek zmienił właściciela i trafił w ręce Róży Krasińskiej z Potockich, która zamieszkała w nim wraz z dziećmi. Najstarszy syn właścicielki nosił imię Adam, stąd wzięła się pierwsza nazwa budynku – „Adasiówka”. W willi toczyło się bujne życie kulturalne Zakopanego i bywało w niej wiele znanych osób.


W latach 1889 – 1891 budynek wynajmował     Władysław Zamoyski. W tym okresie mieszkał w nim wraz z matką i siostrą. Mieściła się w nim również Szkoła Domowej Pracy Kobiet, a w latach późniejszych zakład dla nerwowo chorych dr. Bronisława Chwistka.

Obecną nazwę „Księżówka” budynek otrzymał w 1909 roku, kiedy to trafił w posiadanie Towarzystwa Domu Zdrowia dla Kapłanów. W kolejnych latach budynek sukcesywnie rozbudowywano.

Dom rekolekcyjny

Obecnie w zakopiańskiej Księżówce mieści się dom rekolekcyjny, przyjmujący na wypoczynek księży oraz osoby świeckie związane z Kościołem Katolickim. Do ośrodka przyjeżdżają także grupy zorganizowane – parafialne, pielgrzymkowe oraz wspólnoty religijne. Dom rekolekcyjny zapewnia pełne wyżywienie (śniadania, obiady, obiadokolacje). W recepcji można kupić napoje, kosmetyki, książki, kartki pocztowe, znaczki, karty doładowujące do telefonów komórkowych oraz bilety. Obiekt jest wyposażony w parking dla samochodów, Internet wi-fi, bibliotekę, czytelnię, salę gimnastyczną, sale rekolekcyjne, monitoring, a także czynną całą dobę kaplicę. Dom rekolekcyjny otacza piękny ogród. Msze święte w kaplicy papieskiej, mieszczącej się na terenie centrum rekolekcyjnego, odbywają się o godzinie 10:00 w każdą niedzielę i święta.

Adres i kontakt:

Centrum Formacyjno-Szkoleniowe „Księżówka”
al. Przewodników Tatrzańskich 2,
34-500 Zakopane
tel. (18) 201 51 33, 600 200 523,
faks (18) 201 16 35

Galeria zdjęć