Łomnica

Łomnica to drugi pod względem wysokości szczyt w Tatrach o wysokości 2 634 m n.p.m. Przez wiele lat uchodziła za najwyższą górę, jednak ok. 1860, po wykonaniu dokładniejszych pomiarów, musiała ustąpić tego zaszczytnego tytułu Gerlachowi (2655 m n.p.m.). Nazwa Łomnicy pochodzi od Łomnickiego Potoku, natomiast jej wcześniejsza nazwa brzmiała „Dziadek”.

W XVIII wieku jej północne zbocza eksploatowali poszukiwacze srebra i złota, z rodziną Fabrych z Kieżmarku na czele.  Łomnica góruje nad trzema dolinami – Doliną Małej Zimnej Wody, Doliną Łomnicką oraz Doliną Dziką. Sąsiaduje z galerią najwyższych tatrzańskich szczytów, co sprawia, że widoki z niej są naprawdę zapierające dech w piersiach.

Łomnica przez lata była jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów tatrzańskich. Pierwszy raz zdobyta została pomiędzy rokiem 1760 a 1790. Wspinali się na nią Tytus Chałubiński, Mieczysław Karłowicz, Stanisław Staszic czy… Jurij Gagarin. Obecnie pieszo można wejść na nią wyłącznie z wykwalifikowanym przewodnikiem.
Jednak nie oznacza to, że ta malownicza góra jest niedostępna dla turystów. Wręcz przeciwnie – od 1940 roku działa kolej linowa, którą wjechać można na sam szczyt.

Początki prac nad budową kolejki sięgają lat 20 XX wieku., jednak dopiero w 1397 ruszył pierwszy wagonik, zabierający na pokład jednocześnie 31 osób. Niestety kolejka nie dojeżdżała wtedy na sam szczyt – pasażerowie musieli przez pierwsze trzy lata jej istnienia „zadowolić się” widokami rozpościerającymi się znad Łomnickiego Stawu (1761 m n.p.m) – lub iść dalej pieszo. W kolejnych latach kolej była stopniowo modernizowana i przebudowywana.

Obecna kolejka na Łomnicę na odcinku Tatrzańska Łomnica – Łomnicki Staw przewozi 900 osób na godzinę, jeździ z prędkością 5 m/s, a odcinek 3 708 m pokonuje w czasie 12,4 min. Odcinek Łomicki Staw – Łomnicki Szczyt o długości 1867 m pokonuje natomiast przez 8,8 min, jadąc z prędkością 4,1 m/s, przewożąc 42 osoby na godzinę.

Bilet w górę i w dół z Tatrzańskiej Łomnicy do stacji pośredniej Skalnaté Pleso kosztuje 15 Euro, natomiast ze stacji Skalnaté Pleso na sam Łomnicki Szczyt w obie strony (nie ma możliwości zakupu biletu tylko w jedną stronę) – 24 Euro.
http://www.vt.sk/pl/cenniki/cennik-kolei-linowych/
Bilety można  zakupić 7 dni wcześniej w kasach wyciągu na dole, w Infocentrum w Tatrzańskiej Łomnicy oraz przez Internet na stronie www.vt.sk.

Przy dolnej stacji znajduje się rozbudowana infrastruktura turystyczna. Są budki z małą gastronomią, sklepiki z pamiątkami, przechowalnia bagażu, kantor, kawiarenka internetowa. Nieopodal znajduje się bezpłatny parking mieszczący kilkaset samochodów. Narciarze znajdą tu liczne ski serwisy i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.

Na trasie znajdują się stacja pośrednia Skalnaté pleso (nad Łomnickim Stawem). Przy stacji Skalnaté pleso znajduje się malownicze górskie jezioro polodowcowe – Łomnicki Staw. Położone jest na wysokości 1751 m n.p.m, zajmuje powierzchnię nieco ponad 1,2 ha. Jezioro jest dosyć płytkie (według różnych źródeł ma od 2 do 4 metrów głębokości), co sprawia że woda pojawia się w nim okresowo. Proces jego wysychania spotęgowała również działalność człowieka na obszarze otaczającym jezioro. Przy stacji pośredniej znajdują się liczne atrakcje turystyczne dla małych i dużych, plac zabaw oraz restauracje.
Nieopodal jeziora rozpoczyna się także drugi etap wjazdu na szczyt Łomnicy – znajduje się tu dolna stacja wiszącej kolejki zabierającej jednorazowo 14 osób. Poza tym przy stacji mieści się bufet, restauracja, Schronisko Łomnickie i hotel górski „Encián” – najwyżej położony hotel na Słowacji.

Na szczycie znajduje się taras widokowy, na którym każda grupa może przebywać 50 minut, kawiarenka „Dedo” (od dawnej nazwy Łomnicy) oraz obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne (niedostępne dla turystów).

Na południowych stokach Łomnicy znajdują się liczne dobrze przygotowane trasy o łącznej długości kilkudziesięciu km i przewyższeniu 1 300 m oraz 11 wyciągów narciarskich. Ciekawostką jest 6,5 km trasa carvingowa o szerokości 60 metrów. Z roku na rok infrastruktura jest rozbudowywana i coraz lepiej przygotowana.

Ciekawą i unikatową na skalę Europy Środkowej atrakcją  jest możliwość spędzenia nocy  apartamencie na szczycie Łomnicy, na wysokości 2634 m n.p.m.

Galeria zdjęć