Urządzenia smart na dobre rozgościły się niemal wszędzie – w domach, w pracy, jak również w kieszeniach większości Polaków. Smartfony zyskały popularność, tablety mają grono swoich wielbicieli, telewizory smart zastępują telewizję. Co zatem z inteligentnymi zegarkami? Czy i one mają szansę naprawdę masowo zastąpić klasyczne konstrukcje, a może są skazane na rynkową porażkę?
Opaski przecierają szlaki
Na rynku pojawił się bardzo ciekawy odłam wśród smartwatchy, jakim są opaski fitness. To niewielkie, lekkie i bardzo lubiane przez ich użytkowników urządzenia, które pozwalają zmierzyć kroki, monitorować sen oraz pokazywać powiadomienia. W dodatku bardzo długo wytrzymują bez ładowania – nierzadko nawet ponad dwa tygodnie.
Jest niemal pewne, że niemal każdy (poza Apple) znaczący producent smart zegarków co roku umieści w swoim portfolio przynajmniej jedną opaskę. Niska cena przyciąga – przy okazji jest to więc dobry pomysł na prezent. Jednak urządzenia takie potrafią rozbudzić apetyt na więcej. A gdyby tak opaska miała większy ekran, więcej czujników, lepsze sterowanie?
Smartwatche w sportowym natarciu
Na smartwatchu można nie tylko skomponować odpowiednią komplikację (ułożenie tarczy), a potem dowolnie ją zmieniać, ale też przede wszystkim uruchomić mnóstwo użytecznych aplikacji. Dodatkowo sporym atutem jest wbudowany GPS, będący w dzisiejszych czasach standardem. Dzięki niemu można ubrać buty biegowe, smartfona zostawić na biurku i bez dodatkowych obciążeń wyruszyć na trasę, która będzie później idealnie odwzorowana na mapie i zmierzona pod kątem wielu parametrów. Szeroki wybór takich właśnie zegarków sportowych można znaleźć, zaglądając na naszą stronę, na której znajdują się urządzenia różnych producentów.
Bo liczy się zdrowie
Pomoc przy diagnozowaniu różnych parametrów życiowych to kolejny atut po stronie smartwatchy. Za pomocą niektórych modeli można nie tylko sprawdzić tętno – co jest standardem w opaskach – ale też wykonać pełne EKG, ocenić oksydację lub wykryć nieprawidłowości, takie jak np. nagły upadek.
W każdym z tych przypadków smartwatch przede wszystkim posłuży jako urządzenie agregujące mnóstwo danych. Za jego pomocą można też wezwać pomoc. Jest to funkcja charakterystyczna dla zegarków z watchOS i zintegrowanym modemem LTE.
Posiadanie smartwatcha zmienia też jeszcze jedną kwestię – odbieranie wiadomości. Dzięki niemu na SMS-a można odpowiedzieć szybko z poziomu nadgarstka, nie sięgając po telefon. Jeśli oprócz tego funkcje sportowe i zdrowotne w wersji smart pozostają w kręgu zainteresowań przyszłego użytkownika, to zakup takiego urządzenia jest tylko kwestią… czasu.