Mam smartfona, czy potrzebuję smartwatcha?

Urządzenia smart na dobre rozgościły się niemal wszędzie – w domach, w pracy, jak również w kieszeniach większości Polaków. Smartfony zyskały popularność, tablety mają grono swoich wielbicieli, telewizory smart zastępują telewizję. Co zatem z inteligentnymi zegarkami? Czy i one mają szansę naprawdę masowo zastąpić klasyczne konstrukcje, a może są skazane na rynkową porażkę?

Opaski przecierają szlaki

Na rynku pojawił się bardzo ciekawy odłam wśród smartwatchy, jakim są opaski fitness. To niewielkie, lekkie i bardzo lubiane przez ich użytkowników urządzenia, które pozwalają zmierzyć kroki, monitorować sen oraz pokazywać powiadomienia. W dodatku bardzo długo wytrzymują bez ładowania – nierzadko nawet ponad dwa tygodnie.

Jest niemal pewne, że niemal każdy (poza Apple) znaczący producent smart zegarków co roku umieści w swoim portfolio przynajmniej jedną opaskę. Niska cena przyciąga – przy okazji jest to więc dobry pomysł na prezent. Jednak urządzenia takie potrafią rozbudzić apetyt na więcej. A gdyby tak opaska miała większy ekran, więcej czujników, lepsze sterowanie?

Smartwatche w sportowym natarciu

Na smartwatchu można nie tylko skomponować odpowiednią komplikację (ułożenie tarczy), a potem dowolnie ją zmieniać, ale też przede wszystkim uruchomić mnóstwo użytecznych aplikacji. Dodatkowo sporym atutem jest wbudowany GPS, będący w dzisiejszych czasach standardem. Dzięki niemu można ubrać buty biegowe, smartfona zostawić na biurku i bez dodatkowych obciążeń wyruszyć na trasę, która będzie później idealnie odwzorowana na mapie i zmierzona pod kątem wielu parametrów. Szeroki wybór takich właśnie zegarków sportowych można znaleźć, zaglądając na naszą stronę, na której znajdują się urządzenia różnych producentów.

Bo liczy się zdrowie

Pomoc przy diagnozowaniu różnych parametrów życiowych to kolejny atut po stronie smartwatchy. Za pomocą niektórych modeli można nie tylko sprawdzić tętno – co jest standardem w opaskach – ale też wykonać pełne EKG, ocenić oksydację lub wykryć nieprawidłowości, takie jak np. nagły upadek.

W każdym z tych przypadków smartwatch przede wszystkim posłuży jako urządzenie agregujące mnóstwo danych. Za jego pomocą można też wezwać pomoc. Jest to funkcja charakterystyczna dla zegarków z watchOS i zintegrowanym modemem LTE.

Posiadanie smartwatcha zmienia też jeszcze jedną kwestię – odbieranie wiadomości. Dzięki niemu na SMS-a można odpowiedzieć szybko z poziomu nadgarstka, nie sięgając po telefon. Jeśli oprócz tego funkcje sportowe i zdrowotne w wersji smart pozostają w kręgu zainteresowań przyszłego użytkownika, to zakup takiego urządzenia jest tylko kwestią… czasu.

Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna ma długość 571 metrów (z czego trasa zwiedzania wynosi ok. 480 m), deniwelację 42,5 m i przebija na wylot masyw Organów. Jest to w zasadzie jeden poziomy, miejscami bardzo wąski korytarz. Jaskinia Mroźna jest jedyną jaskinią w polskiej części Tatr, przygotowaną do zwiedzania dla turystów – z poprowadzoną trasą turystyczną i sztucznym oświetleniem.

Czytaj więcej »

Kapliczki w Dzianiszu

W Dzianiszu znajduje się kilka przydrożnych kapliczek – m.in. przydrożna kapliczka autorstwa Władysława Skoczylasa, kamienne figury z piaskowca przedstawiające świętych, świętą rodzinę oraz ukrzyżowanie Chrystusa, kapliczka wykonana w pniu drzewa stojąca na rozstaju dróg w lesie.

Czytaj więcej »

Dolina Iwaniacka

Żółty szlak z Doliny Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz odchodzi w lewo z dna doliny,  około 100 metrów za Leśniczówką TPN. Początkowo, biegnąca razem ze szlakiem

Czytaj więcej »

Willa Koszysta

Przy ul. Piłsudskiego 69, nieopodal skoczni narciarskiej „Wielka Krokiew”, stoi drewniana willa „Koszysta”, wybudowana w 1904 roku. W latach 1955 – 1970 mieszkał w niej Jan Sztaudynger, o czym informuje zawieszona na domu tablica pamiątkowa.

Czytaj więcej »

Wille Niespodzianka i Bezimienna

Przy ul. Chałubińskiego 3 i 3a stoją dwie bliźniacze wille – „Bezimienna” i „Niespodzianka” wybudowane przed 1894 rokiem w stylu tyrolskim. Obecnie w willi „Niespodzianka” znajdują się pokoje gościnne.

Czytaj więcej »

Artykuł sponsorowany (reklamowy) / Materiał Partnera.