Miejska Galeria Sztuki

Przy ul. Krupówki 41 znajduje się Miejska Galeria Sztuki im. Hr. Władysława Zamoyskiego.

Budynek został zaprojektowany przez Franciszka Mączyńskiego (krakowskiego architekta i konserwatora zabytków), a ufundowany przez hr. Władysława Zamoyskiego. Na parterze znajdowały się sklepy, a od czasów II wojny światowej do lat siedemdziesiątych XX wieku w budynku znajdowały się głównie biura.

Na piętrze, od 1911 roku, działa Galeria sztuki. Pierwszą wystawę – konkurs, w której wzięli udział artyści z całej Polski, zorganizował Henryk Grohman w lipcu 1911 roku. Od 1912 roku opiekę nad galerią zaczęło sprawować Towarzystwo „Sztuka Podhalańska”. W galerii wystawiane były prace wielu wybitnych artystów z Polski i zagranicy.

Obecnie galeria prezentuje dzieła polskiej sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem prac wykonanych przez artystów z Zakopanego i Podhala. Posiada własną bogatą kolekcję dzieł sztuki oraz organizuje gościnne wystawy. Ponadto w galerii organizowane są spotkania autorskie, pokazy filmów o sztuce, wieczory poezji, koncerty kameralne i okolicznościowe, targi sztuki współczesnej oraz warsztaty plastyczne.